• LAT
  • LIT
  • Ziņas
  • Arhīvs
  • Intervijas
  • Labi piedāvājumi
  • ASV biržas cenas
  • Instrukcijas
  • Tehnikas tirgus
  • Zemes tirgus
  • Dzīvības apdrošināšana

GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2021.gada 25.oktobrī

26. oktobris, 2021 pl. 11:10, Nav komentāru

Kviešu tirgus fenomens

Globālie kviešu tirgi iepriekšējā nedēļā saņēma papildus atbalstu no Krievijas tirgus – Krievijas rubļa vērtība palielinājās par 1.9% (RUB:USD no 0.0140714 līdz 0.0143394). Rublis pirmo reizi gandrīz 16 mēnešu laikā pieauga līdz 70 ASV dolāriem par vienu dolāru, jo Krievijas centrālā banka, saskaroties ar augstāko inflāciju kopš 2016. gada sākuma, šogad sesto reizi paaugstināja procentu likmes – tās tika paaugstinātas par 0.75 punktiem, kas ir par 7.5% vairāk nekā investori bija gaidījuši. Tas nozīmē, ka Melnās jūras kvieši importa/eksporta tirgiem palika vēl vērtīgāki, bet vietējie kviešu tirgotājiem mazinās interese kviešu tirdzniecībā. Tā rezultātā kviešu cenas atlikušajos divos dominējošajos tirgos atkal palielinājās – ASV kviešu cenas palielinājās līdz 3.5%, bet Eiropā (Francijā) kviešu cenas palielinājās par 1.3%, nedēļu noslēdzot ar 280.00 EUR/t un iezīmējot jaunu šī gada Parīzes biržas decembra līgumu rekordu.


Parīzes kviešu cenu vērtības papildus iepriekš pieminētājam aspektam atbalstīja tirdzniecības sarunas ar Ķīnu, kura izrāda pastiprinātu interesi pēc Eiropas kviešiem. Šis fakts nepalika nepamanīts brokeru starpā un visdrīzākais tuvākā nākotnē šī pieprasījuma plūsma būs noteicošā, Eiropas tirgus cenu korekcijām.

Šobrīd tirgū ir novērojams fenomens, kurā, kviešu tirgus cenām pieaugot, pieprasījums neatslābs un paliek spēcīgāks. To var izskaidrot ar investoru vēlmi mazināt inflācijas radīto nākotnes zaudējumu – ieguvēji ir tie investori, kas iegādājušies kviešu līgumus birža pie zemākām cenām, bet šobrīd gūst peļņu pārdodot tos par krietni augstākām cenām. Naudas un investīciju plūsma kviešu tirgū ir tik intensīva, ka tā dabiski seko tendencēm un kviešu cenas palielinās. Atgādināsim, ka nemaz tik nesen mēs aplūkojām kviešu cenu, kura bija sasniegusi 270.00 EUR/t slieksni un tas šķita, kā viens no šā brīža maksimumiem – kā redzam nekas nav beidzies un cena turpina palielināties.

Šobrīd globālo kviešu tirgu nomāc tikai viens jautājums – cik spējīgi būs kviešu tirgus eksportētāji, lai fiziski veiktu kviešu piegāde uz importa tirgiem pat pie paaugstinātajām vērtībām. Tirgū valda uzskats, ka Eiropas eksporta tempi 2021./2022.gada eksporta sezonā nav ilgtspējīgi. Līdzīgs uzskats valda arī par Ukrainas tirgu, kurš šobrīd kviešu eksportā ir ieskrējies kā vēl nekad. Arī Krievijas eksportam nav ilgtermiņa iespēju un plānu, jo kviešu raža nav izdevusies kā plānots, rubļa vērtība grauj iekšējā tirgus vēlmi kaut ko tirgos un sen ievestā eksporta nodokļa politika nekur nav pazudusi – tā vēl vairāk grauj vēlmi kaut ko virzīt uz importa tirgiem (Krievijas kviešu eksporta nodoklis šonedēļ pieauga līdz 67,00 USD par tonnu). Rubļa kursa kāpums līdz spēcīgākajam kopš 2020. gada jūnija "tiek uzskatīts par kviešu cenu kāpumu."

Tirgū pa ilgiem laikiem izskan skaļi vārdi: ”Cenu pieaugums būs neizbēgams!” Krievijas prezidents Putins šobrīd smaida un tam ir savs pamats – mazs starptautiskais parāds, labvēlīgi augstas enerģijas cenas un strauji pieaugošs pieprasījums pēc lauksaimniecības mēslojuma. Ja Krievijai šajā sezonā būtu vēl lielāka iespēja kontrolēt pārtikas cenu inflāciju, tad varētu teikt, ka Krievija ir 2021.gada cenu kāpuma lielākā ieguvēja.

Kviešu tirgū ir sākusies masveida histērija. Kviešu patērētāji pieprasa kviešus ar augstu kvalitāti, bet piedāvājums ir ļoti ierobežots. ASV ir izziņojusi, ka būs pieejami augstas kvalitātes kvieši importa tirgiem, bet ASV krājumi arī esot ierobežoti un tie ne tuvu spēs apmierināt nokaitēto pieprasījumu. Ziņas par Austrālijas kviešu tirgu tiek uzskatītas par pārvērtētām un tirgi nepacietīgi gaida reālos Austrālijas ražas rādītājus. Kviešu tirgus dominējošajās ostās, kurās ir pieejami augstākas kvalitātes kvieši veidojas transporta “pudeles kakli,” kas rada piegāžu aizkavēšanos un palielina preču izmaksas. Patērētāji - pārtikas uzņēmumi paaugstina cenas, un tie nesaskata pieprasījuma kritumu. Viss vedina uz to, ka kvieši būs šā gada tirgus līderis, kukurūza būs sekotājs un soja būs atpalicēja, bet aizvien ir jautājums – ar ko viss šis beigsies un kādu cenu par to mēs maksāsim nākotnē!?

Paraugoties uz 2022.gada ražu un neiedziļinoties šā brīža augu attīstībā jāsecina no iepriekš minētā – enerģijas un lauksaimniecības mēslojuma cenām pieaugot tās atstās treknu nospiedumu uz kviešu ražu 2022.gadā. Šie cenu pieaugumi, protams, ietekmē audzēšanas resursus, kā arī pašu kultūraugu vērtības, un mēslojuma cenu pieaugums faktiski tiek uzskatīts par potenciāli graujošu ražas samazināšanas faktoru, kas nozīmē, ka lauksaimnieki “piespiedu kārtā” izmanto mazāk minerālmēslus.

Pievēršoties vairāk Eiropas sējās darbu progresam jāsecina, ka Eiropas lielākajai kviešu ražotājai Francijai, kviešu sējas darbi atpaliek, salīdzinot ar iepriekšējā gada sējas rādītājiem par aptuveni 14%. Līdz iepriekšējās nedēļas beigām Francija bija izdevies iesēt ~50% no paredzētajiem ziemas kviešu sējumiem. Tomēr Francijas lauksaimnieku vidū nav sevišķi liels stress, jo ir pārliecība ka darbus izdosies pabeigt vēlamajos termiņos.

Kviešu cenas Parīzes biržā decembra līgumiem iepriekšējā nedēļā palielinājās no 276.50 EUR/t līdz 280.00 EUR/t. Nedēļas augstākā kviešu sasniedza 280.75 EUR/t, bet nedēļas zemākā cena atdūrās pie 273.00 EUR/t vērtības.


Rapšu tirgus

Rapšu tirgus cenas līdzīgi kā maija līgumiem arī novembra līgumiem iemanījās palielināties līdz 700.00 EUR/t īsi pirms tirdzniecības sesijas beigām. Rapšu pieprasījumus Eiropas tirgū aizvien saglabājas saspīlēts, kas neliecina par cenu samazinājumu tuvākajā laikā. Rapšu un citu eļļas augu tirgus cenas atbalsta enerģijas tirgus cenu kāpums, kas tiešā mērā ietekmē šos enerģijas augus. Ar sojas pupiņu un sojas eļļas cenas Ķīnā ir sasniegušas 10 gadu augstākos cenu sliekšņus, kas liecina, ka lielākais pasaules sojas patērētājs šobrīd ir gatavs maksāt lielāku cenu, radot papildus atbalstu eļļas augu tirgus cenām. Sojas pupiņu krājumi Ķīnā ir par 15% mazāk, salīdzinot ar iepriekšējo gadu – iespējams Ķīna tuvākajā laikā veiks lielāku sojas pupiņu partijas iegādi, lai izlīdzinātu krājumus un mazinātu nākotnes iztrūkumu iekšējā tirgū. Šis varētu veidoties kā vēl viens atbalsta mehānisms eļļas augu tirgū, kas papildus stimulētu eļļas augu cenas.

Parīzes birža rapšu novembra līgumu cenas iepriekšējā nedēļā palielinājās no 672.00 EUR/t līdz 674.50 EUR/t, bet nedēļas augstākā vērtība sasniedza 700.00 EUR/t un nedēļas zemākā cena nokritās līdz 667.25 EUR/t.



Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 27.jūnijā
    27. jūn. 2022
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 16.maijā
    17. mai. 2022
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.GADA 25.APRĪLĪ
    26. apr. 2022
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 11.aprīlī
    11. apr. 2022
  • Graudu tirgus pārskats 2022.gada 21.martā
    21. mar. 2022
  • Tirgus pārskats 2022.gada 7.martā
    7. mar. 2022
  • TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 28.februārī
    28. feb. 2022

Kviešu formulas piedāvājums
Rīgas ostās

Piegādes DEC - MAR

MAR21

 Extra0 
I grupa-1 
II grupa -2 
 III grupa-3 
 Lopbarība-25 

Kviešu formulas piedāvājums
Rīgas ostās

Piegādes 2021.gada AUG - SEP

DEC21

 Extra-7
I grupa-9
II grupa -13
 III grupa-20
 Lopbarība-29 


BAYER DIGITĀLĀ LAUKA DIENA STAĻĢENĒ #3


2020.gada 9.jūnijā Bayer agronomi Artis Vanadziņš, Ineta Aispure, Andris Casno un Bayer sēklu pārdošanas vadītāja Aiva Kupfere vērtē ziemas kviešu, ziems rapšu, lauka pupu, vasaras kviešu un vasaras rapšu sējumus dēmo laukus Staļģenē un citās Latvijas vietās.

 

AgroPlatforma podkāsts Nr.7 ar Ingrīdu Grantiņu par InVigor rapšu šķirnēm no 



- InVigor rapšu sēklu selekcijas process
- Kā tiek izvēlētas un piedāvāts InVigor rapšu šķirnes Latvijas tirgū?
- Kāds ir eļļas bāzes rādītājs InVigor rapšu šķirnēm?
- InVigor rapšu šķirņu ražība
- Cik Latvijas vietās tiek izmēģinātas jaunās InVigor rapšu šķirnes?
- Kā BASF vērtē šī gada rapšu sējumus?
- BASF īpašie piedāvājumi Latvijas lauksaimniekiem
- Citi kultūraugu sēklu piedāvājumi no BASF
- InVigor rapšu sēklu piedāvājums 2020./2021 sezonai
- Kad un kā ir sākusies BASF mīlestība ar rapsi?
- BASF piedāvātā Clearfield tehnoloģija
- InVigor rapšu sēklu sortiments

________________

TOP 5 Eiropas kviešu ražotāji 2019.gadā (milj. t)


TOP 5 Eiropas
kviešu ražotāji
Kviešu raža 
2019.gadā
Izmaiņas pret 
2018.gadu
 Francija 39.390   +5.316
 Vācija 22.873  +2.747 
 Lielbritānija  15.973  +2.325
 Polija 10.664   +0.848
 Rumānija 8.100   -0.900
KOPĀ EIROPĀ   143.260  +14.453

SIA "FITO-AL" valdes priekšsēdētājs Artūrs Arnītis dalās ar savu pieredzi, lietojot AgroPlatforma pakalpojumus.




EUR/USD valūtas dienas indekss


EURUSD chart by TradingView



Jēlnaftas nedēļas cena USD/brl

CLK2020 chart by TradingView

      


                     Biržas cenas                 

BIS - biržas īsziņu serviss. Uzstādi savus paziņojumus par cenu izmaiņām graudu un rapšu biržā.


Reģistrējies eAgronom un saņem 25% atlaidi ērtam un noderīgam lauku darbu plānošanas un vadības risinājumam.

AgroPlatforma  ir pirmais digitālais risinājums lauksaimniecības nozares uzņēmumiem, kas nodrošina godīgu, inovatīvu un efektīvu pieeju graudu tirdzniecībai.


  • Dzīvības apdrošināšana