• LAT
  • LIT
  • Ziņas
  • Arhīvs
  • Intervijas
  • Labi piedāvājumi
  • ASV biržas cenas
  • Instrukcijas
  • Tehnikas tirgus
  • Zemes tirgus
  • Dzīvības apdrošināšana

GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 27.jūnijā

27. jūnijs, 2022 pl. 14:23, Nav komentāru

Jaunā sezona ir atklāta

Globālā graudu tirgus jaunā 2022./2023.gada eksporta sezona var tikt uzskatīta par atklātu. Jaunās ražas ievākšanas darbi ir iesākušies ASV, Francijā un Rumānijā. Šajos graudu tirgus apgabalos ražas novākšanas darbi ir iesākušies nedaudz ātrāk kā ierasts, jo to ir veicinājis sausais un siltais klimats, nogatavinot graudaugus ātrāk. ASV ziemas kviešu ražas novākšana ir sākusies strauji un ASV lauksaimniekiem ir izdevies jau ~25% no ziemas kviešiem ievest graudu klētīs – šis ir straujākas ražas novākšanas temps kopš 2018.gada. Sausais un siltais laiks, kas ir mazinājis ražas potenciālu, ir veicinājis šo straujo ražas novākšanas sākumu. Atgādināsim, ka 2018.gadā arī Baltijā bija sevišķi sauss un silts klimats, kas atstāja neatgriezeniskas un negatīvas sekas uz kviešu un rapšu ražām – tāpēc jāgaida nākošais ziņojums no ASV par kvalitātes un ražās rādītājiem. ASV straujais ražas novākšanas temps ir veicinājis nelielu piedāvājuma spiedienu tirgū, savukārt kviešu pircēji (pieprasījuma puse) vēl “guļ” un gaida citu tirgu ražas novākšanas sākumu (ASV eksports pēdējo nedēļu laikā ir uzrādījis vāju pieprasījumu). Turklāt ASV vēl nav vienotas pozīcijas par kvalitātes un ražas rādītājiem, kas var strauji ietekmēt kviešu tirgus cenas tendences turpmākajai eksporta sezonai.


Pievēršoties Eiropai, ieraugam līdzīgu vai pat skaudrāku ražas novākšanas startu, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Francijas tirgus pārstāvji ziņo, ka ziemas kviešu sējumi jūnija beigās (īsi pirms ražas novākšanas) tikai 64% atbilst labiem vai ļoti labiem standartiem. Savukārt ziemas miežu sējumos situācija ir vēl sliktāka, jo tikai 63% sējumu atbilst labam vai izcilam franču standartam. Vasaras miežu situāciju padara vēl drūmāku, jo 53% no sējumiem ir izdevušies kā izcili. Šodien tikai Francijas kukurūza varētu nedaudz gavilēt, jo ir līderis starp iepriekš pieminētajiem graudaugiem, tomēr salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu arī kukurūza uzrāda sliktākus ražas rādītājus un 84% sējumu Francijas zemnieki vērtē kā labus vai ļoti labus. Šie rādītāji ir ļoti līdzīgi iepriekšējā gada rādītājiem, un šāds starts franču zemnieku neapmierina – tas nozīmē, ka Francijai draud vēl viens graudu neveiksmes gads. Atļaušos piebilst, ka sezona ir tikai pašā sākuma, bet pieredze tomēr rāda, ka starts nosaka toni turpmākajai sezonai un retos gadījumos situācija ir strauji uzlabojusies.

Pieskaroties eļļas augu (rapšu) tirgum un šā gada ražas potenciālam, jāizdara līdzīgi secinājumi, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, jo Kanāda kā rapšu lielvalsts ir nosaukusi līdzīgu ražas prognozi iepriekšējam gadam – 73% rapšu sējumu tiek novērtēti kā labi, salīdzinot ar 75% iepriekšējā gadā. Tas nozīmē, ka rapšu tirgum vajadzētu balansēt uz līdzīgiem tirgus starta priekšnosacījumiem kā iepriekšējā gadā.

No visa iepriekš minētā redzam, ka 2022./2023.gada graudaugu tirgus no ražas perspektīvas starta pozīcijās neizskatās izcilas un viss līdz šim apskatītais un ne tikai runā par labu cenu atbalstošiem faktoriem. Bet esam saņēmuši vairākkārt jautājumus no Latvijas lauksaimniekiem par kviešu un rapšu cenu kritumiem Parīzes biržā. Kāpēc tirgus rīkojas pretēji un vai tomēr ir paredzams straujš cenu kāpums, kas varētu gāzt visus iepriekš uzstādītos rekordus!?

Graudaugu un eļļas augu cenas pasaules tirgos kopš jūnija sākuma ieņēmušas cenu samazinošu virzienu, neskatoties, ka tirgos nav novērojamas sevišķi lielas izmaiņas, kas pamatoti norādītu uz kviešu un eļļas augu pārprodukciju un/vai eksporta plūsmu problēmu atrisinājumu. Šobrīd tirgos ir izskanējuši vairāki iespējamie apgalvojumi, kāpēc tirgus cenas samazinās situācijā, kad tirgū tiek runāts par preču nākotnes deficītu un/vai pārtikas krīzi.

Ražas spiediens

Ražas novākšanas termiņi ir pasteigušies priekšā ierastajam eksporta sezonas sākumam, izdarot spiedienu uz pieprasījuma pusi. Iepriekš jau runājām par ASV un Franciju, kuras ir iesākušas graudaugu ražas ievākšanu ātrāk kā ierasts. Tas nozīmē, ka šobrīd tirgū ir lielāks piedāvājums kā pieprasījumus, jo pieprasījuma puse nav gatavojusies tik ātri iegādāties jaunās ražas graudaugus un uzsākt eksporta sezonu. Šī situācija turpmāk sezonā apgriezīsies otrādi, kad eksport sezona iegriezīsies ar pilnu jaudu un piedāvājuma pusei būs jāiesteidz, lai nodrošinātu pieprasījuma vajadzības. Turklāt vienmēr ir mūžīgā problēma, kas saistīta ar loģistikas jautājumiem.

ASV eksport kritums

ASV pērnās ražas un daļēji arī jaunās ražas eksports pēdējo nedēļu laikā ir uzrādījis vājāku pieprasījumu. Spēcīgais ASV dolārs un dolāra vērtību kāpums pircējiem liek būt piesardzīgākiem. Tas var nozīmēt, ka kviešu krājumi no 2021./2022. gada ASV sezonas beigās tiks pārskatīti un krājumi tiks palielināti, iepludinot tirgu papildus apjomus. Jāpiebilst, ka krājumi jau tika palielināti pēdējā ceturksnī - nākamais ziņojums tiks publicēts 30. jūnijā. Šis arī ir tirgus faktors, ka var strauji mainīties, bet šādi ziņojumi liek tirgus dalībniekiem pieprasījuma pusē ieņemt nogaidīšanas pozīcijas, lai neradītu neparedzamus zaudējumus un valūtas svārstību rēķinu.

Bažas par recesiju

Neskatoties uz globālo situāciju virkne galveno ekonomistu paziņojumu abās okeāna pusēs mazina bažas par recesiju. Tomēr ASV Federālo rezervju sistēmas vadītājs Džeroms Pauels nedēļas sākumā sacīja, ka ASV recesijas iespēja joprojām tiek apspriesta. Tikmēr inflācijas līmenis Apvienotajā Karalistē maijā sasniedza 9,1% augstāko līmeni, pieaugot ar straujāko tempu pēdējo 40 gadu laikā. Šie globālās izaugsmes riski šobrīd notur cenas, neskatoties uz saspringto piedāvājuma perspektīvu. Bažas par recesiju vai recesijas pazīmes ir viens no galvenajiem tirgus faktoriem, kas tieši pastiprina graudaugu un eļļas augu tirgus pozīcijas un virza tirgus cenas uz augšu, tomēr iepriekš pieminētā virkne ekonomistu izplata informāciju, uz ko biržām ir jāreaģē un  tas atspoguļojas cenu tabulās. Iepriekšējos graudu pārskatos esam izmantojuši frāzes, ka tirgū visi faktori runā par labu graudaugu un eļļas augu cenu kāpumam, bet nezināmais faktors ir globālās ekonomikas politika, kas mēdz vieglā veidā piekoriģēt tirgus cenas ar ne vienmēr pamatotiem apgalvojumiem. Un šoreiz arī jāsaka, ka apgalvojumi par ekonomikas recesijas mazināšanos izklausās vairāk pēc politiskiem manevriem, kas tiek veikti, lai atdzesētu ekonomisku uz laiku.

Ukrainas graudu koridori -  iespējams būs?

Delegācijas no Turcijas organizē vairākus sarunu raundus ar Maskavu, lai mēģinātu turpināt sarunas ar Krieviju par Ukrainas graudu izlaišanu no valsts. Plāns paredz no Odesas izveidot trīs koridorus, kas ļautu nosūtīt gan Ukrainas, gan Krievijas pārtikas produktus. Nākamo sešu līdz astoņu mēnešu laikā tas varētu sasniegt aptuveni 30–35 Mt graudu. Tomēr jebkura galīgā vienošanās būtu atkarīga no visu pušu (Turcijas, Ukrainas, Krievijas un ANO) apvienošanās. Arī šajā nedēļā Stambulā ir paredzēta sanāksme, lai risinātu šo sarežģīto jautājumu un virzītu atrisinājumu uz priekšu. Vēlos piebilst, ka plāns par pārtikas koridoru izveidi Melnajā jūra tiek apspriest jau divus mēnešus, bet jautājums ir iestrēdzis un galējais lēmums ir atkarīgs no viena cilvēka – lai cik ļoti negribētos to atzīt, bet Krievijas diktatoram šobrīd piederēs gala vārds. Kāds būs viņa lēmums, mums, sapratīgajai pasaules daļai, nav paredzams – lēmums var būt racionāls, iracionāls un arī viltīgs, lai vēl vairāk iedragātu Ukrainas pozīcijas.

Mēslojuma pieejamība

Iepriekšējā nedēļā no kādas ASV amatpersonas izskanēja ziņas, ka pārtikas un degvielas eksportam no Krievijas sankcijas netiks piemērotas. Tiek ziņots, ka ASV valdība cenšas klusībā mudināt iegādāties vairāk Krievijas mēslošanas līdzekļu. Šāds paziņojums mazina piegādes bažas un līdz ar to arī cenas. Tomēr  -  ziņas met lielu ēnu uz ASV un norāda uz globālas politikas izmisumu. Cerams, ka šobrīd šīs ir baumas, un patiesība neatbilst runām - ar šādu paziņojumu mēs lieliski redzam, cik tirgus ir jūtīgs un tas atspoguļos tirgus cenu kritumā. Ja ASV pa tiešām paslepus plāno iegādāties Krievijas izcelsmes minerālmēslus, tad ASV ne tikai atbalsta kara darbību Ukrainā, finansējot Ukrainas aizsardzības spēkus, bet ASV finansē arī Krieviju, iegādājoties tās resursus. Tā rezultātā ASV valdības iespējamās darbības neatbildīs vārdiem un šādi lēmumi iedragās jebkādu uzticību lielajām varām.

Kāda ir iespējamā perspektīva?


Ņemot vērā visus šos faktorus, šķiet, ka cenu nepastāvība turpināsies. Karš Ukrainā ir pamats daudziem spekulatīviem ziņojumiem, un to pierāda ne tikai teorija, bet arī prakse. Tuvākajā laikā jāņem vērā, ja ziemeļu puslodē turpināsies ražas novākšana un pieprasījums joprojām būs ierobežots, mēs neredzēsim ievērojamas cenu pieauguma tendences. Jaunajai eksporta sezonai ir jāuzņem tempi un tad varēsim izdarīt konkrētākus secinājumus. Vēlos arī piebilst, ka, apskatot iepriekšējo gadu cenu grafikus, Parīzes biržas kviešu decembra līgumiem un rapšu novembra līgumiem ir ieraugāmas likumsakarības, kas norāda uz tirgus klusumu (recesiju) pirms sezonas un cenu grafikos ir redzamas cenu samazināšanas tendences līdz jūnija beigām vai jūlija pirmajām divām nedēļām. Piebildīšu, ka tirgus cenu starta pozīcijas ir nestandartā augstas un, sezonai sākoties uz visiem 100% un pieaugot pieprasījumam, cenām vajadzētu koriģēties.



  


Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 15.augustā
    15. aug. 2022
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 25.jūlijā
    25. jūl. 2022
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 11.jūlijā
    11. jūl. 2022
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 27.jūnijā
    27. jūn. 2022
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 16.maijā
    17. mai. 2022
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.GADA 25.APRĪLĪ
    26. apr. 2022
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 11.aprīlī
    11. apr. 2022

Kviešu formulas piedāvājums
Rīgas ostās

Piegādes DEC - MAR

MAR21

 Extra0 
I grupa-1 
II grupa -2 
 III grupa-3 
 Lopbarība-25 

Kviešu formulas piedāvājums
Rīgas ostās

Piegādes 2021.gada AUG - SEP

DEC21

 Extra-7
I grupa-9
II grupa -13
 III grupa-20
 Lopbarība-29 


BAYER DIGITĀLĀ LAUKA DIENA STAĻĢENĒ #3


2020.gada 9.jūnijā Bayer agronomi Artis Vanadziņš, Ineta Aispure, Andris Casno un Bayer sēklu pārdošanas vadītāja Aiva Kupfere vērtē ziemas kviešu, ziems rapšu, lauka pupu, vasaras kviešu un vasaras rapšu sējumus dēmo laukus Staļģenē un citās Latvijas vietās.

 

AgroPlatforma podkāsts Nr.7 ar Ingrīdu Grantiņu par InVigor rapšu šķirnēm no 



- InVigor rapšu sēklu selekcijas process
- Kā tiek izvēlētas un piedāvāts InVigor rapšu šķirnes Latvijas tirgū?
- Kāds ir eļļas bāzes rādītājs InVigor rapšu šķirnēm?
- InVigor rapšu šķirņu ražība
- Cik Latvijas vietās tiek izmēģinātas jaunās InVigor rapšu šķirnes?
- Kā BASF vērtē šī gada rapšu sējumus?
- BASF īpašie piedāvājumi Latvijas lauksaimniekiem
- Citi kultūraugu sēklu piedāvājumi no BASF
- InVigor rapšu sēklu piedāvājums 2020./2021 sezonai
- Kad un kā ir sākusies BASF mīlestība ar rapsi?
- BASF piedāvātā Clearfield tehnoloģija
- InVigor rapšu sēklu sortiments

________________

TOP 5 Eiropas kviešu ražotāji 2019.gadā (milj. t)


TOP 5 Eiropas
kviešu ražotāji
Kviešu raža 
2019.gadā
Izmaiņas pret 
2018.gadu
 Francija 39.390   +5.316
 Vācija 22.873  +2.747 
 Lielbritānija  15.973  +2.325
 Polija 10.664   +0.848
 Rumānija 8.100   -0.900
KOPĀ EIROPĀ   143.260  +14.453

SIA "FITO-AL" valdes priekšsēdētājs Artūrs Arnītis dalās ar savu pieredzi, lietojot AgroPlatforma pakalpojumus.




EUR/USD valūtas dienas indekss


EURUSD chart by TradingView



Jēlnaftas nedēļas cena USD/brl

CLK2020 chart by TradingView

      


                     Biržas cenas                 

BIS - biržas īsziņu serviss. Uzstādi savus paziņojumus par cenu izmaiņām graudu un rapšu biržā.


Reģistrējies eAgronom un saņem 25% atlaidi ērtam un noderīgam lauku darbu plānošanas un vadības risinājumam.

AgroPlatforma  ir pirmais digitālais risinājums lauksaimniecības nozares uzņēmumiem, kas nodrošina godīgu, inovatīvu un efektīvu pieeju graudu tirdzniecībai.


  • Dzīvības apdrošināšana