LAUKSAIMNIECĪBAS TIRGUS PĀRSKATS 2021.gada 29.novembrī

Eiropas savienība palielina kviešu eksporta apjomu prognozes

Iepriekšējā nedēļā Eiropas komisija palielināja savas plānotas kviešu eksporta prognozes, kas ievērojami samazinās Eiropas kviešu krājumus eksporta sezonas beigās. Optimistiskās prognozes tiek izteiktas ar nosacījumu, ka 2022.gada kviešu raža attaisnos šobrīd uzliktās cerības. Šī gada eksporta sezonas paceltā latiņa palielina eksporta plānus par 16.8%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu un neraugoties uz eksporta sezonas sākumu, kas ieskicēja drūmāku noskaņojumu Eiropas eksportam. Līdz šim brīdim Eiropai ir izdevies nosūtīt eksportā 10.27M t kviešu un tas ir tikai par 3.9% labākās rādītājs kā pērn. Šobrīd lielākais Eiropas eksportētājs ir Rumānija, kuras pēdējā mēneša sūtījumi uz Ēģipti ir pieauguši deviņas reizes līdz 1.2M t. Svarīgi arī piebilst, ka Rumānija ir viens no mazāk skartajiem kviešu tirgiem, jo šajā sezonā netika sevišķi “traumēts” laika apstākļu ietekmes dēļ.

Eiropas kopējos kviešu krājumus nāksies samazināt arī uz vietējā patēriņa rēķina. Tiek prognozēts pieaugums kviešu realizācijai vietējā Eiropas tirgū, kas Eiropas kviešu krājumus līdz nākošajai ražai samazinās vēl par 1.2M t līdz 12.7M t. Šis šobrīd ir loģisks iznākums, jo Eiropas kviešu tirgus nevar sevišķi lepoties ar augstas kvalitātes kviešiem visos reģionos – līdz ar to preču tirdzniecība Eiropas līmenī ir risinājums, lai nodrošinātu mazāk nodrošinātos reģionus ar nepieciešamo pārtikas kviešu daudzumu. Eiropas komisija savas optimistiskās prognozes balsta uz faktiem, kas tiek salīdzināti ar pēdējiem diviem gadiem – 2022.gada ziemas kviešu sējas periods bija labvēlīgāks, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kad Eiropā netika iesēti ziemas kviešu un ziemas rapši plānotajā apmērā nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ. Šobrīd nav precīzi ciparu par ziemas kviešu sējumiem Eiropā, bet aplēses uzrāda mērenu ziemas kviešu kopējās platības pieaugumu un salīdzinoši strauju ziemas rapšu sējumu pieaugumu, ko ir sevišķi veicinājusi augstā rapšu cena tirgū.

“Rudens laikapstākļi ir ļāvuši Eiropas lauksaimniekiem pabeigt ziemāju sēju bez būtiskiem ierobežojumiem, un lielāka daļa kultūraugu ir sadīguši labi un ir labā stāvoklī,” ziņo ES laikapstākļu uzraudzības aģentūra JRC MARS. MARS arī savlaicīgi brīdina, ka labvēlīga temperatūra, kas ir piemērota kultūraugu agrīnai attīstībai, var arī veicināt nevēlamu nezāļu, kaitēkļu un slimību attīstību, tāpēc ir rūpīgi jāuzrauga šīs kultūraugu problēmas līdz ziemas perioda beigām. Raugoties nākotnē ar tagadnes acīm, MARS vērš uzmanību, ka pašreizējais lietus deficīts Centrāleiropas un Austrumeiropas reģionos tomēr rada zināmas bažas par ziemāju labības attīstību. Turpinot par MARS novērojumiem un rapšiem - Eiropas ziemas rapša sējumi kopumā ir labā stāvoklī. Galvenajos audzēšanas reģionos rapši tika iesēti optimālos termiņos un labvēlīgos apstākļos, izņemot Rumāniju, kurā rapšu sējai bija sausi apstākļi.

Jāpiebilst, ka Eiropas komisija šobrīd vēl nav izskatījusi un izvērtējusi minerālmēslu cenu sadārdzinājumu, kas ir neatņemama sastāvdaļa, lai runātu un prognozētu Eiropas kviešu ražas apmērus 2022.gada sezonai. Līdz ar to neatkarīgie tirgus analītiķi šobrīd izvairās izteikt prognozes, jo apzinās, ka kopējās platības mērens vai straujš pieaugums nedrīkst tikt ņemts par apgalvojumu, ka nākoša gada ražai ir lielāks potenciāls kā pērn.

Baltijas valstīs ziemas kviešu sējumi ir apmierinoši un vietējās aptaujas liecina, ka lauksaimniekiem ir izdevies sējas darbus pabeigt optimālajos termiņos un ziemas kviešu sējumi pirms ziemas ir sasnieguši vēlamo attīstības stadiju, lai bažas par pārziemošanu būs mazākas. Šādu apgalvojumu nevar teikt par ziemas rapšiem, jo neraugoties uz sējas termiņu ievērošanu Baltijas valstīs ziemas rapši sējumi ir ļoti atšķirīgi. Laika apstākļi augusta beigās un septembra sākumā visos Baltijas valstu apgabalos nav bijuši vienādi, turklāt šajā sezonā ir bijusi liela nozīme sēšanas tehnoloģijas izvēlei – apgabalos ar mitrāku augsnes saturu tiešā sēja sevi ir attaisnojusi, bet apgabalos, kur nokrišņi augusta beigās un septembra sākumā bija mazā, tiešās sējas tehnoloģija sevi nav attaisnojusi un rapšu sējumi izskatās nevienlīdzīgi un raibi. Lielu ietekmi uz rapšu attīstību ir atstājusi gaisa temperatūra, kas šajā rudens sezonā ir bijusi zemāka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Šobrīd par ziemas rapšu sējumiem Baltijas valstīs izteikt skaļus apgalvojumus būtu pāragri, jo iepriekšējo gadu pieredze rāda, ka mazāk attīstījušies rapši rudens periodā spēj iedot labas ražas pie nosacījuma, ka laika apstākļi pārējā veģetācijas periodā ir optimāli.

Minerālmēslu krīze

Lauksaimniecības tirgu aizvien brīdina par minerālmēslu pieejamību 2022.gada sezonā. Mēslošanas līdzekļu pārdošanas apjoms pasaulē 2020. gadā pārsniedza 53 miljardus USD. ASV bāzētās kompānijas CF Industries izpilddirektors, kuram visā pasaulē ir deviņas ražotnes un kam septembrī bija vajadzīgs valdības atbalsts, lai turpinātu atvērt minerālmēslu ražošanas rūpnīcu Apvienotajā Karalistē, ir devis stingru brīdinājumu, ka globālā labības raža šajā sezonā samazināsies mēslošanas līdzekļu trūkuma dēļ. CF Industries ir pasaulē lielākais mēslojuma ražotājs. Dabasgāze ir galvenais izejmateriāls slāpekļa ražošanā. Dabasgāzes cenas Eiropā šogad līdz šim ir pieaugušas par aptuveni 500%, un tās ir nopietni ietekmējušas slāpekļa ražošanu. Eiropā šis cenu pieaugums ir līdzvērtīgs jēlnaftas tirdzniecībai aptuveni USD 200 par barelu. Dabasgāzes cenas ir augušas visur, bet Āzijā un ASV cenas ir nedaudz draudzīgākas - dabasgāzes cenas šajos reģionos ir pieaugušas tikai par aptuveni 150%, salīdzinot ar citiem nozīmīgiem tirgiem.

Enerģijas izmaksu pieaugums nav vienīgā problēma, kas ir veicinājusi straujo cenu kāpumu minerālmēslu tirgū. CF Industries šā gada sākumā nācās uz laiku apturēt ražošanu dažās tās ASV rūpnīcās pēc spēcīgajām vētrām ASV līča piekrastē. Otrs nozīmīgs tirgus pagrieziens ir saistīts ar mūsu kaimiņvalsti Baltkrieviju -  šā gada sākumā ASV un Eiropas Savienība noteica sankcijas pret lielāko minerālmēslu ražotāju Baltkrievijā - Belaruskali.

Mūsu lielākais kaimiņš Krievija novembra sākumā paziņoja, ka no decembra sešus mēnešus ierobežos slāpekļa mēslojuma eksportu. Eksporta kvota ir noteikta 5,9 miljonu tonnu slāpekļa un 5,3 miljonu tonnu apmērā slāpekli saturošam mēslošanas līdzekļiem. Lielākie Krievijas slāpekļa mēslošanas līdzekļu klienti, izņemot pašu Krieviju, ir Brazīlija un ASV. Arī Ķīna ir nozīmīgs minerālmēslu tirgus ražotājs pasaulē – Ķīna ir lielākā fosfātu ražotāja, kas ir aizliegusi eksportu vismaz līdz 2022. gada jūnijam. Lielākie Ķīnas mēslošanas līdzekļu pircēji ir Indija, Pakistāna un Dienvidaustrumāzijas valstis. Indija ir paziņojusi, ka piešķirs papildu subsīdiju USD 757,79 miljonu apmērā, lai lauksaimnieki varētu iegādāties fosfātu mēslojumu.

Eiropas Savienībai vajadzētu sekot Indijas piemēram un sākt plānot piešķirs papildus subsīdiju lauksaimniecības sektoram, lai mīkstinātu iespējamos pārtikas ražošanas draudus. Šobrīd tirgū neveidojas neviens pozitīvs signāls, kas liktu domāt, ka problemātiskā situācija minerālmēslu sektorā varētu  uzlaboties un tai ir redzama izeja īstermiņā. Šķiet tie lauksaimnieki, kas ir parūpējušies par minerālmēslu iegādi 2022.gada ražošanas vajadzībām var būt mierīgi, bet tiem, kuri vēl nav iegādājušies, priekšā lieli izaicinājumi – atrast minerālmēslus tirgū un atrast tos par ražošanai atbilstošu cenu.

Kviešu un rapšu cenas

Iepriekšējā nedēļa Parīzes biržā bija pēdējā decembra kviešu līgumu tirdzniecības nedēļa, kuras laikā nebija novērojamas sevišķi izteiktas kviešu cenu histērijas un nedēļa iesākās 303.75 EUR/t, bet nedēļas beigās līgumi tika tirgoti par 298.50 EUR/t. Nedēļas augstākā cena sasniedza 313.50 EUR/t. Jāpiezīmē, ka reālo darījumu skaits bija neliels un decembra iepirkumu sesija lika nojaust, ka tā ir beigusies jau nedēļas sākumā. Kviešu cenas salīdzinot ar iepriekšējo gadu jāsecina, ka kviešu cena šajā sezonā ir palielinājusies par 100 EUR/t jeb par ~33%.


Rapšu tirgus cenas šobrīd ir iegājušas mierīgākā fāzē, kas varētu turpināties līdz nākošajam iepirkuma vilnim un tas lieliski atspoguļojas rapšu biržas cenās Parīzē. Rapšu cenas februāra līgumiem nedaudz stagnē un atkāpjas no augstās 700 EUR/t cenas atzīmes. Tas nebūt neliecina par rapšu pietiekamību tirgū, tas vairāk liecina par pieprasījuma samazinājumu brīdi. Ir ierasts ka rapšu iepirkums Eiropā sadalās trīs galvenajos iepirkuma etapos – ražas laiks, gadu mija un agrais pavasaris pirms jaunās ražas. Rapšu cenas februāra līgumiem iepriekšējā nedēļā Parīzes biržā samazinājās no 680.00 EUR/t līdz 673.25 EUR/t, bet nedēļas augstāka rapšu cena sasniedza 695.75 EUR/t un zemākā cena atsitās pie 679.50 EUR/t.

 

  HB4 – ģenētiski modificēti kvieši

Šajā graudu tirgus apskatā vairāk apskatīsim iespējamās nākotnes graudu tirgus tendences, kas tiek saistītas ar pārtikas graudu ražošanu, lai apmierinātu straujo nākotnes pārtikas pieprasījuma pieaugumu.

Saskaņā ar ANO pārtikas un lauksaimniecības organizācijas pētījumiem un aprēķiniem, pasaulē līdz 2035.gadam ir gaidāms pārtikas ražošanas un patēriņa pieaugums par 50%, no kura kviešu patēriņam prognozē pieaugumu par 20%. Ņemot vērā klimatiskās izmaiņas un pēdējo gadu kviešu ražošanas problēmas, tirgū tiek meklētas dažādas kviešu audzēšanas alternatīvas, ar kurām palielināt kviešu ražu esošajās kviešu audzēšanas platībās un pielāgoties klimatiskajām pārmaiņām. Šajā sakarā pārtikas un lauksaimniecības organizācija apskata ģenētiski modificētu kviešu audzēšanas iespējas, lai apmierinātu pārtikas pieprasījuma pieaugumu.

Šajā sakarā jau 2020.gada oktobrī Argentīnas un Argentīnas lauksaimniecības ministrija kļuva par pirmo valsti, kas apstiprināja ģenētiski modificētu kviešu celmu HB4, ko kopīgi radīja Argentīnas uzņēmums Bioceres Crop Solutions Corporation un franču sēklu specializētais uzņēmums Florimond-Desprez. Ģenētiski modificēto kviešu HB4 izstrādātāji apgalvo, ka šiem kviešiem ir par 20% lielākas ražas potenciāls un šie kvieši ir izturīgāki pret sausiem klimatiskajiem apstākļiem, salīdzinot ar tradicionālajām kviešu šķirnēm.

Argentīna jau līdz 2020.gada oktobrim var tikt uzskatīta par ģenētiski modificētas pārtikas ražošanas lielvalsti, jo no Argentīnas 38M ha aramzemes 65% tiek kultivēti ģenētiski modificēti kultūraugi – galvenokārt šobrīd Argentīta audzē ģenētiski modificētas sojas pupiņas, kukurūzu un kokvilnu. 2021./2022. ražošanas gadā 6.5M ha platībā Argentīna plāno iesēt kviešus no kuriem 55 000 ha tiks iesēti HB4 kvieši. Argentīna prognozē, ka 2022.gada pirmā ģenētiski modificētā kviešu raža dos 260 000 t lielu ražu.  

Argentīna ir Latīņamerikas lielākā kviešu ražotāja, un tā ražo aptuveni 5% no kopējās pasaules kviešu produkcijas. 2020./2021. kviešu ražošanas gada kopējā kviešu raža ir aptuveni 17M t no kurām 10M t tiek un tiks eksportētas. Argentīnas kviešu eksporta stratēģiskais partneris līdz šim ir Brazīlija, kura importē 85% (aptuveni 7M t) no Argentīnas eksportam paredzētajiem kviešiem. Brazīlija arī praktizē un atbalsta biotehnoloģisku kultūraugu ražošanu un ieņem otro vietu pasaulē aiz ASV. Brazīlija ģenētiski modificētu kultūraugu ražošanu pirmo reizi ieviesa 1998.gadā un līdz šim šie kultūraugi ir uzrādījuši izcilus rezultātus salīdzinot ar tradicionālajiem augiem. Brazīlijas ģenētiski modificētās sojas pupiņas uzrāda par 26% labāku sniegumu, bet kukurūzas par 64% līdz pat 152% labāku sniegumu.

Argentīna plāno, ka daļu no pirmajiem ģenētiski modificētajiem kviešiem importēs Brazīlija. Savukārt Brazīlijas ģenētiskā tirgus opozīcija un kviešu dzirnavnieki ir citās domās un - drīz pēc Argentīnas paziņojuma par atbalstu HB4 celma kviešiem, Brazīlijas tirgus dalībnieki paziņoja, ka iespējams ģenētiski modificētie kvieši netiks importēti un izmantoti pārtikas ražošanā. Brazīlijas tirgus dalībnieki ir veikuši aptauju, kuras rezultāti uzrāda, ka 90% no Brazīlijas patērētājiem nav gatavi ģenētiski modificētiem kviešiem, savukārt citas pasaules valstis 100% noliedz jebkādu gatavību ģenētiski modificētiem kviešiem. Brazīlijas tirgus dalībnieki uzsver: “Mēs nevēlamies būs izmēģinājuma jūras cūciņas!” Iebildumi pret ģenētiski modificētu kviešu kultivēšanu nav pilnībā neracionāli, jo daudzi nozares eksperti ir noraizējušies par tradicionālo kviešu audzēšanas un pārstrādes tehnoloģijas savietojamību ar ģenētiski modificētu kviešu audzēšanu un pārstrādi.

Ņemot vērā, kā vizuālas atšķirības starp ģenētiski modificētiem un tradicionāliem kviešiem nav novērojamas, pastāv iespēja, ka Argentīna eksportējot kviešu var veidot dažādo kviešu maisījumu. Tāpēc Brazīlija izskata iespēju pilnībā boikotēt kviešu importu no Argentīnas. Tas nozīmē, ka 2021./2022. eksporta sezonā var uzrasties brīvas 7M t kviešu t no Argentīnas, kas tiks piedāvātas cietiem alternatīviem importa tirgiem. Šobrīd Argentīna izskata kviešu eksporta piedāvājumus no Urugvajas un Paragvajas, kuras abas ir Brazīlijas sauszemes kaimiņvalstis. Šajā sakarā ieguvējas ir citas tradicionālo kviešu audzēšanas valstis (Kanāda, ASV, Eiropas savienība un Krievija), kurām būs iespēja piedāvāt kviešus boikotējošajai Brazīlijai.

Šobrīd ģenētiski modificētās pārtikas tirgū ir izveidojusies interesanta situācija, kurā otrs lielākas ģenētiski modificētu kultūraugu kultivētājs (Brazīlija) atsakās no ģenētiski modificētiem kultūraugiem – šajā gadījumā no kviešiem. Ir saskatāmas bažas par jebkādu ģenētiski modificētas pārtikas produkcijas kvalitāti, ko paši ražo un piedāvā patērētājiem. Neraugoties uz pirmajām tirgus emocijām, kviešu tirgus redz, ka ģenētiski modificētu kviešu audzēšanas laika deglis ir aizdedzināts un, balstoties uz līdzšinējo situāciju, ģenētiski modificēti kvieši ir viens no nākotnes pārtikas problēmas risinājumiem.


 

AgroPlatforma podkāsts Nr.12 par digitālo laukkopību ar Gatis Bērziņu no AgriCon.

AgroPlatforma video-audio interviju cikls ar Latvijas lauksaimniecības pārstāvjiem. Intervija Nr.12 par digitālo laukkopību ar SIA "Precision Farming" valdes locekli Gati Bērziņu: 

 • Gata Bērziņa CV 
 • AgriCon vēsture 
 • Kā tiek veiktas augsnes analīzes? 
 • Kādi ir AgriCon novērojumi un secinājumi par Latvijas augsnēm? 
 • Ar kādām investīcijām jārēķinās lauksaimniekam? 
 • Kāpēc visas saimniecības neveic augsnes analīzes? 
 • Kāds ir saimniecību ieguvums izmantojot YARA sensoru? 
 • Cik YARA sensori darbojas Latvijā? 
 • Cik maksā YARA sensors? 
 • Kādus produktus vēl piedāvā AgriCon? 
 • Kādu Gatis redz Latvijas lauksaimniecības nākotni? 
 • Gata novēlējums lauksaimniekiem
Ko paredz graudu tirgus eksperti 2021.gadā? (11.01.2021) 

ABN AMRO


Nīderlandes banka ABN AMRO secina, ka kviešu cenu pieaugums jau šajā tirdzniecības sesijā ir saistīts ar sausuma draudiem Krievijas un ASV kviešu sējumos. Ja, pavasarim iestājoties, tiks konstatēts, ka ziemas kvieši nav pietiekami labi pārziemojuši un sausuma faktors būs arī novērojams pavasarī, tad kviešu cenas var palielināties vēl vairāk. Kviešu cenas pēc bankas ieskatiem labvēlīgi arī ietekmē nerimstošā pieprasījuma kāre no Ķīnas, kas šogad nav piepildāma ar kviešiem  un citiem pārtikas produktiem, kā piemēram, sojas pupiņām un kukurūzu. ABN AMRO uzskata, ka pārtikas preču cenas tiks atbalstīts tik ilgi, cik saglabāsies augstais pieprasījums no Ķīnas.

Bank of America


Amerikas banka 2021.gada sezonā paredz rekordaugstus kviešu pārpalikumus ASV tirgū, kas pieaugs līdz pat 29M t. Kopējiem pasaules krājumiem banka paredz palielinājumu no 40M līdz 45M t, kas varētu būt augstākais kopš 2008./2009.gada sezonas. Šādi kviešu krājumu rādītāji iespējams palielinās kviešu patēriņu, bet iespējams spēlēs par sliktu kviešu tirgus cenām. Amerikas banka uzskata, ka kviešu cenu palielinājums 2020.gada otrā pusē ir pārspīlēts un cenām šobrīd nav pamatota seguma. ASV uzskata, ka kviešu cenu pieaugums ir saistīts ar kviešu saistīto preču proporcijas izmaiņām, kas 2020.gadā tika iemainītas ar lielākām kukurūzas sējplatībām. Paraugoties uz ASV lauksaimniecības departamenta publicētajiem datiem un salīdzinot tos ar 2019. vai 2018.gadu, nav novērojamas krasas izmaiņas. ASV lauksaimnieki cerēja uz labākām ražām un šis apgalvojums tiek balstīts uz vienkārši nelabvēlīgu lauksaimniecības gadu. No iepriekš minētā, Amerikas banka paredz kviešu cenu samazinājumu 2021.gadā visos pasaules tirgos.

Commerzbank


Vācu lielākā banka Commerzbank iepriekšējā gadā bija visprecīzāk paredzējusi 2020.gada graudu tirgus scenārijus. Vācieši 2021.gada sākumā paredz augsto kviešu cenu saglabāšanos, par pamatu minot Ķīnas tirgus augsto pieprasījumu. Banka kritiski arī izsakās, ka cenas varētu samazināties, ja kopējie pasaules krājumi palielināsies pēc labvēlīgas 2021.gada ražas sezonas, jo krājumu pieaugums ir novērojams tirgos, kas nespēlē eksporta lomu globālajos tirgos, bet gluži pretēji – dinamiski palielina importa apjomus. Commerzbank secina, ka palielinoties krājumiem, palielinās arī patēriņš, kas norāda uz stabilu pieprasījumu, ko nevar garantēt ar vienlīdz stabilu piedāvājumu, salīdzinot to ar 2020.gada ražas rezultātiem. “Mēs uzskatām, ka tirgus izmaiņas var sagaidīt tikai tādā gadījumā, ja kviešu un kukurūzas raža Ziemeļu puslodē parādīs krietni labākus rezultātus, atslogojot augsto Ķīnas pieprasījumu, bet līdz šādiem secinājumiem vēl tāls ceļš ejams,” komentē banka. Commerzbank ir vienīgais no ekspertiem, kas gada sākumā neizvairās nosaukt un paredzēt kviešu cenas 2021.gada ceturtajā ceturksnī: “Lai gan mēs sagaidām labākas Eiropas kviešu ražas 2021.gada sezonā, salīdzinot ar 2020.gadu, tomēr mēs paredzam labākas kviešu tirgus izejas pozīcijas un uzskatām, ka kviešu cena Čikāgā būs 5.80 USD/bu, bet Eiropā tā svārstīsies ap 190.00 EUR/t.

RABOBANK


Otra vadošā Nīderlandes banka paredz kviešu cenu saglabāšanos līdz otrā ceturkšņa beigām, kad sāksies ziemas kviešu ražas novākšanu, ar ko banka paredz ekonomiskās aktivitātes normalizēšanos. Kviešu cenām pirmajos divos ceturkšņos banka paredz papildus atbalstu no pieprasījuma pieauguma, ko stimulēs importa tirgi. Vēlāk pieprasījums varētu samazināties, jo vajadzētu normalizēties COVID-19 pandēmijas situācijai, kas mazinās importa tirgu histēriju veidot papildus pārtikas krājumus. RABONBANK arī pievērš lielu uzmanību laika apstākļu izmaiņām, un paredz šīs izmaņas kā lielu risku, kas tirgu var neparedzami manīt. Pretēji Amerikas bankai, Nīderlandes banka paredz 2021.gada kviešu krājumu samazinājumu par 5M t, par galveno iemeslu minot Krievijas ziemas kviešu ražas samazinājumu slikto rudens laika apstākļu dēļ. Banka cer uz labāku ražas potenciālu Eiropā un Lielbritānijā, kas iespējams radīs īslaicīgu, lielāku spiedienu uz Parīzes biržas cenām, ko līdzsvaros samazināta Melnās jūras tirgus eksporta konkurence.    

  

 

AgroPlatforma podkāsts Nr.8 par tēmu "Veldre"

AgroPlatforma video/audio interviju cikls ar Latvijas lauksaimniecības nozares pārstāvjiem, ekspertiem un lauksaimniekiem. Intervija Nr.8 par tēmu "Veldre" ar Gati Bērziņu (AgriCon), Kristapu Brusu (ZS Strazdi), Jāni Ceru ( Baltic Agro Machinery). - Kas ir labības veldrēšanas iemesls?

 • Vai nepareiza sēklu izsējas norma var palielināt veldres risku?
 • Cits skatījums, kāpēc veidojas veldre!?
 • Kā noteikt nepieciešamā slāpekļa devu? - Graudu izkulšana pie dažādas graudu un salmu attiecības!?
 • Veldres radītie zaudējumi?!
 • Kāds ir rīcības plāns un secinājumi, ja labības lauks ir saveldrējies?
 • Ekspertu ieteikumi veldres risku mazināšanai.


Solis 1/1

Pēc lauksaimnieku pierasījuma, AgroPlatforma drīzumā piedāvās Jums jaunu pakalpojumu - AGRONOMA EKSPERTA KONSULTĀCIJA. Vēlamies uzdot dažus jautājumus tieši Jums, lai konsultācijas pakalpojums izdot nevainojami. 

Powered by Mailigen
//// Bayer agronomu komandas vērtējums ziemas kviešu, ziemas rapšu un lauka pupu dēmo laukos Staļģenē (2021.gada 12.maijā) >>>>>>


//// BAYER apmācību seminārs 2021.gada sezonā.Sojas pupiņu cenas Čikāgā (Marts 2021)

EUR/USD valūtas dienas indekss


EURUSD chart by TradingView


Jēlnaftas nedēļas cena USD/brl

CLH2021 chart by TradingView


  

 

AgroPlatforma podkāsts Nr.8 par tēmu "Veldre"

AgroPlatforma video/audio interviju cikls ar Latvijas lauksaimniecības nozares pārstāvjiem, ekspertiem un lauksaimniekiem. Intervija Nr.8 par tēmu "Veldre" ar Gati Bērziņu (AgriCon), Kristapu Brusu (ZS Strazdi), Jāni Ceru ( Baltic Agro Machinery). - Kas ir labības veldrēšanas iemesls?

 • Vai nepareiza sēklu izsējas norma var palielināt veldres risku?
 • Cits skatījums, kāpēc veidojas veldre!?
 • Kā noteikt nepieciešamā slāpekļa devu? - Graudu izkulšana pie dažādas graudu un salmu attiecības!?
 • Veldres radītie zaudējumi?!
 • Kāds ir rīcības plāns un secinājumi, ja labības lauks ir saveldrējies?
 • Ekspertu ieteikumi veldres risku mazināšanai.