Nozares aktualitātes 2024.gada 3.jūlijā


👨🏻‍🌾 Lai "noķertu" Melnās jūras reģiona cenas, otrdien, 2. jūlijā, Krievijas kviešu pārdevēji kārtējo reizi samazināja cenas fiksētas cenas darījumu tirgū. Līdz ar to Krievijas kviešu cenas kritās jau piekto tirdzniecības sesiju pēc kārtas. Samazinājās gan 11,5%, gan 12,5% proteīna Krievijas kviešu cenas uz FOB nosacījumiem Melnās jūras ostās, tostarp Novorosijskā. Lielāko kritumu piedzīvoja 11,5% proteīna kvieši.

👨🏻‍🌾 Sākotnējās atsauksmes par ražu no Krievijas dienvidiem liek domāt, ka valsts šogad varētu saražot vairāk lopbarības un 11,5% proteīna kviešus, tādējādi 12,5% proteīna kviešiem zaudējot savu flagmaņa pozīciju. Izskatās, ka Krievijas kopējā kviešu raža 2024./2025. gadā būs aptuveni 80 līdz 82 miljoni tonnu.

👨🏻‍🌾 Karstuma vilnis Ukrainā varētu ietekmēt proteīna saturu kviešos. Ukrainas 11,5% proteīna kviešu tirgus aktivitāte koncentrējas uz jūlija un augusta sūtījumiem, bet turpmāko interesi ierobežo pašreizējā neskaidrība par jauno ražu. Savukārt 12,5% proteīna Ukrainas kviešu tirgū iztrūka gan pircēju, gan pārdevēju interese. Otrdien piegādei uz Indonēziju pārdevēji turpināja piedāvāt 11,5% proteīna Ukrainas pārtikas kviešus par aptuveni 270 USD/t uz CFR nosacījumiem. Salīdzinājumam – pagājušā nedēļā cena svārstījās ap 260 USD/t. Pircēji Dienvidaustrumāzijā galveno uzmanību pievērsa Ukrainas kviešiem, nevis Melnās jūras reģiona alternatīvām. Lai gan Bulgārijas 11,5% proteīna kvieši tiek piedāvāti lētāk, pircēji ir gatavi maksāt nedaudz vairāk par Ukrainas kviešiem, kam ir konsekventāka specifikācija. Daži pircēji ir atkāpušies no Krievijas kviešu iegādes.

👨🏻‍🌾 Austrālijas kviešu cenas joprojām ir pārāk augstas, lai konkurētu Indonēzijā, bet Argentīnas 11,5% proteīna kviešu pārdevēju ir maz.

👨🏻‍🌾 Vēl līdz 4. jūlijam var pieteikties valsts atbalstam par 2023. gada 7. augusta vētras radītajiem zaudējumiem. Pieteikties var tās saimniecības, kuras par krusas postījumiem savlaicīgi informēja Lauku atbalsta dienestu un dienests veica platību apsekošanu. Atbalstu par cietušajām graudaugu, eļļas augu vai tauriņziežu kultūraugu platībām varēs saņemt, ja cietusī kultūrauga platība veido vismaz 90% no kopējās attiecīgā kultūrauga deklarētās platības un attiecīgās kultūraugu platības 2023. gadā nebija apdrošinātas. Kopumā ir 133 prasībām atbilstoši lauksaimnieki. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/var-pieteikties-valsts-atbalstam-par-2023gada-7augusta-vetras-raditajiem-zaudejumiem

👨🏻‍🌾 Agroresursu un ekonomikas institūta Laukaugu selekcijas un Agroekoloģijas nodaļas Viļānu daļa 11. jūlijā aicina apmeklēt lauka dienu "Kultūraugu audzēšanas inovācijas 2024". Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/lauka-diena-vilanos-kulturaugu-audzesanas-inovacijas-2024/

👨🏻‍🌾 Līdz 25. jūlijam ir atvērta pieteikšanās atbalsta programmai "Laukiem augt". Tās mērķis ir piedāvāt mazajiem lauksaimniecības un pārtikas ražošanas uzņēmējiem konsultācijas, attīstot to konkurētspēju, efektivitāti un ilgtermiņa uzņēmējdarbību. Vairāk informācijas: http://new.llkc.lv/lv/nozares/lauku-attistiba/no-25-junija-atverta-pieteiksanas-atbalsta-programmai-laukiem-augt

👨🏻‍🌾 Līdz 31. jūlijam var pieteikties atbalstam kredītprocentu daļējai dzēšanai, aizpildot iesniegumu Lauku atbalsta dienesta Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā. Atbalstam var pieteikties primārie lauksaimniecības produkcijas ražotāji, lauksaimniecības un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības, lauksaimniecības produktu pārstrādes komersanti, pretendenti, kas darbojas zvejniecībā un zvejas produktu apstrādē. Atbalstu var saņemt par laikposmu no 2023. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. jūnijam faktiski samaksātajiem īstermiņa aizdevuma vai ilgtermiņa aizdevuma vai finanšu līzinga procentiem. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/atbalsts-kreditprocentu-dalejai-dzesanai-2

Nozares aktualitātes 2024.gada 2.jūlijā👨🏻‍🌾 Pagājušajā nedēļā ražas spiediens turpināja ietekmēt Melnās jūras reģiona un ASV kviešu tirgus. 10 EUR/t lielais Francijas kviešu cenu pieaugums pret "Euronext" biržas cenām padarīja Francijas kviešus eksportā nekonkurētspējīgus. Tāpēc iespēja, ka "Euronext" kviešu cena varētu paaugstināties, ir ierobežota. Vienīgais atbalsts kviešu cenām pasaulē ir importētāju pieprasījums, jo pēc pēdējiem Ēģiptes, Alžīrijas, Marokas un Saūda Arābijas iepirkumiem ASV iknedēļas pārdošanas apjomi ir ievērojami un ir liels Melnās jūras reģiona kviešu eksporta temps. Turpmāko situāciju ietekmēs ASV kukurūzas platību kāpums un spiediens no kukurūzas tirgus, Francijas kviešu nespēja konkurēt eksporta tirgū, kā arī labie sākotnējie novērojumi par ražu ASV un Krievijā.

👨🏻‍🌾 Pagājušā nedēļā Eiropas rapšu cenas bija augstākas nekā Ziemeļamerikas tirgū. Nozares peļņas normas joprojām ir augstas, un Eiropā fokusā ir ražas novākšanas rezultāti. Rapšu raža un kvalitāte varētu sagādāt vilšanos, paaugstinot cenas, piesaistot importu un samazinot rūpniecisko pieprasījumu. Turpmāko situāciju ietekmēs laikapstākļu prognoze jūlijam, kas sola vēsākus un lietainākus apstākļus, informācija par zemākām sojas pupu platībām nekā iepriekš paredzēts, augstākas prognozes par kanolas platībām, kā arī iespēja, ka Rietumeiropā pastāv augsts slimību risks un ražas samazināšanās iespējamība.

👨🏻‍🌾 Pēc tam, kad pirmdien, 1. jūlijā, Saūda Arābija savā jaunākajā iepirkumu konkursā nopirka mazāk kviešu, nekā bija paredzēts, Krievijas 12,5% proteīna kviešu pārdevēji uz FOB nosacījumiem Novorosijskā ietekmēja fiksētas cenas darījumu tirgu un cenas samazinājās. Vienlaikus samazinās bažas par ražu. Konkursā, kur sākotnēji Saūda Arābijas GFSA vēlējās iegādāties 595 tūkstošus tonnu kviešu piegādei no septembra līdz decembrim, tā iepirka tikai 235 tūkstošus tonnu kviešu piegādei septembrī un oktobrī. Lai gan pircēji šobrīd kontrolē situāciju fiksētas cenas darījumu tirgū, visticamāk šī situācija nestiepsies ilgāk par ražas periodu. Neskatoties uz kviešu ražas potenciāla uzlabošanos Krievijā, pirmdien bija ļoti maz pārdevēju, kas privātajā FOB tirgū piedāvāja graudus nosūtīšanai pēc augusta beigām.

👨🏻‍🌾 Francijas kviešu ražas prognožu pasliktināšanās turpināja ietekmēt ne tikai cenas vietējā tirgū, bet arī "Euronext" nākotnes darījumus.

👨🏻‍🌾 Pirmie novērojumi par Ukrainas kviešu ražu liek domāt, ka vismaz dažos reģionos karstuma vilnis varētu ietekmēt ražas kvalitāti.

👨🏻‍🌾 Pēc salīdzinoši spēcīgas pārdošanas gada sākumā Argentīnas lauksaimnieki šonedēļ turpina atturēties no kviešu pārdošanas. Cenas kopš tā laika ir samazinājušās, un pastāv iespēja, ka tās samazināties vēl vairāk – jo īpaši tāpēc, ka Argentīnas tirgotāju eksporta perspektīvas ietekmē labā kviešu ražu Brazīlijā.

👨🏻‍🌾 ASV kviešu krājumi ir augstākajā līmenī kopš 2021. gada, un 23% virs pagājušā gada apjoma.

👨🏻‍🌾 Kviešu eksports no Ziemeļamerikas varētu sasniegt augstāko līmeni pēdējo četru gadu laikā.

👨🏻‍🌾 Saistībā ar izmaiņām klimatā, arī līdz šim neierastas lopbarības augu sugas kļūst piemērotas audzēšanai un tirgošanai Latvijā. Sēklaudzētāji un lopbarības tirgotāji ir izteikuši interesi par vairākām jaunām lopbarības augu sugām, un valdība ir apstiprinājusi to ieviešanu lopbarības augu sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumos. Papildinājumi noteikumos paredz, ka turpmāk varēs sertificēt un pārdot Latvijā arī šādu  lopbarības augu sugu sēklas: suņu smilgu, birztalu skareni, pļavas zeltauzīti, apiņu lucernu, Aleksandrijas āboliņu, Persijas āboliņu, zemeņu āboliņu un sējas seradellu. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/sertificet-latvija-vares-astonu-jaunu-lopbaribas-augu-sugu-seklas

Agroresursu un ekonomikas institūta Laukaugu selekcijas un Agroekoloģijas nodaļas Viļānu daļa 11. jūlijā aicina apmeklēt lauka dienu "Kultūraugu audzēšanas inovācijas 2024". Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/lauka-diena-vilanos-kulturaugu-audzesanas-inovacijas-2024/


Nozares aktualitātes 2024.gada 1.jūlijā

👨🏻‍🌾 Pēc tam, kad pēdējo divu dienu laikā ostās pieauga cenas uz CPT nosacījumiem un tām neizdevās iedrošināt pārdevējus atgriezties tirgū, piektdien, 28. jūnijā, Francijas vietējais kviešu tirgus turpināja stagnēt. Piedāvājumi piegādei ostā jūlijā un augustā bija par 5 EUR/t zem septembra nākotnes līgumu cenas, bet fiksētas cenas darījumu tirgū uz elastīgākiem nosacījumiem piegādei no jūlija līdz septembrim cena bija 2 EUR/t zem nākotnes līgumu cenas. Tas lielā mērā ir skaidrojams ar maza apjoma eksportu jaunā tirdzniecības gada pirmajos divos mēnešos. Francijas kviešu cenas piedāvājums uz FOB nosacījumiem Ruānas ostā piektdien bija krietni ārpus jaunāko cenu līmeņa, par kuru tika diskutēts ar Marokas pircējiem. Nesenākā kviešu krava, kas pārdota jūlija piegādei uz CIF nosacījumiem uz Maroku, tika pārdota ar 3 EUR/t prēmiju no "Euronext" septembra nākotnes līguma.

👨🏻‍🌾 Pēc tam, kad pārdevēji abos tirgos nedēļas sākumā samazināja cenas, Melnās jūras reģionā Krievijas un Ukrainas pārtikas kviešu piedāvājumi piektdien noturējās stabili. Bet FOB tirgū pircēju bija maz. Visaugstākie cenas piedāvājumi fiksētas cenas tirgū par Krievijas 12,5% proteīna kviešiem piektdien pirmo reizi kopš maija sākuma nokritās zem 220 USD/t uz FOB nosacījumiem. Kamēr Turcija tirgū ir neaktīva, Krievijas pārdevējiem ir spiediens meklēt alternatīvas eksporta iespējas. Viens variants ir Saūda Arābija. Nedēļas nogalē notika sarunas Saūda Arābijas iepirkuma konkursā par 595 tūkstošu tonnu pārtikas kviešu iegādi piegādei no septembra līdz decembrim. Konkursa dalībnieki sagaida, ka pirmdien tiks paziņoti iepirkuma konkursa rezultāti.

👨🏻‍🌾 Citos tirgos pieprasījums nav tik skaidrs. Vēl tiek gaidīts, ka Indija izziņos par iespējamām izmaiņām ievedmuitā, savukārt Pakistāna šogad plāno ievest krietni mazāk kviešu, nekā 2023./2024. tirdzniecības gadā.

👨🏻‍🌾 Pēc tam, kad Kanādas Statistikas birojs samazināja prognozētās platības, Kanādā cenas piedāvājumi par  13,5% proteīna vasaras kviešiem noturējās stabili attiecībā pret Mineapolisas biržas sarakstā iekļautajiem nākotnes līgumiem.

👨🏻‍🌾 1. jūlijā stājas spēkā papildu nodevas Krievijas un Baltkrievijas lauksaimniecības produktu importam. Šīs nodevas tiks noteiktas graudaugu, eļļas, augu un to pārstrādes produktu, tostarp kviešu, kukurūzas un saulespuķu miltu, kā arī cukurbiešu masas granulu un žāvētu zirņu importam no Krievijas un Baltkrievijas. Šis lēmums neietekmēs šo produktu tranzītu caur ES uz trešajām valstīm. Vairāk informācijas: https://www.db.lv/zinas/stasies-speka-papildu-nodevas-krievijas-un-baltkrievijas-lauksaimniecibas-produktu-importam-517001

No šā gada 1. jūlija līdz 31. jūlijam var pieteikties atbalstam kredītprocentu daļējai dzēšanai, aizpildot iesniegumu Lauku atbalsta dienesta Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā. Atbalstam var pieteikties primārie lauksaimniecības produkcijas ražotāji, lauksaimniecības un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības, lauksaimniecības produktu pārstrādes komersanti, pretendenti, kas darbojas zvejniecībā un zvejas produktu apstrādē. Atbalstu var saņemt par laikposmu no 2023. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. jūnijam faktiski samaksātajiem īstermiņa aizdevuma vai ilgtermiņa aizdevuma vai finanšu līzinga procentiem. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/atbalsts-kreditprocentu-dalejai-dzesanai-2
👨🏻‍🌾 Ceturtdien, 27. jūnijā, Krievijas pārtikas kviešu tirgotāji pazemināja savus cenu piedāvājumus, cenšoties konkurēt ar Melnās jūras reģiona un ES kviešiem. Ceturtdien pieauga Marokai piegādāto ES kviešu prēmijas, jo pēc nesenās tirdzniecības aktivitātes, kur cenas bija zem FOB līmeņa, pārdevēji paaugstināja cenas.

👨🏻‍🌾 Rumānijas, Bulgārijas un Francijas izcelsmes kvieši tika piedāvāti ar 8 EUR/t līdz 12 EUR/t prēmiju no Parīzes biržas sarakstā iekļautajiem nākotnes līgumiem. Šīs nedēļas sākumā tika izteikti piedāvājumi ar 6 EUR/t prēmiju virs "Euronext" septembra līguma. Nākotnes līgumu cenām kopš pirmdienas pieaugot par 5 EUR/t, pircēji Marokā visticamāk atkāpsies. Tāpat nākammēnes pircējiem Marokā gaidāms zemāks atlaižu līmenis – aptuveni 20,60 USD/t, kas ir par aptuveni 20% mazāk nekā paredzēts iepriekš, kad Maroka pēdējo reizi rezervēja kviešu sūtījumus ES. Šis atlaižu samazinājums pircējus varētu vēl vairāk atturēt.

👨🏻‍🌾 Turpretī Krievijas 11,5% proteīna kviešu cenas piedāvājums kopš pirmdienas ir samazinājies par 5 USD/t uz CIF nosacījumiem Marokā, tādējādi palielinot šo graudu konkurētspēju sāncensībā ar ES kviešiem. Raugoties nākotnē, mazāka augstāka proteīna kviešu pieejamība varētu nodrošināt  Krievijas graudu cenu pieaugumu. Pirmās indikācijas par kviešu ražu Krasnodaras reģionā liecina par zemāku kviešu kvalitāti nekā vidēji. Novāktie kvieši uzrāda 10,5 līdz 11% proteīna saturu salīdzinājumā ar šajā reģionā ierasto 12,5% un augstāku proteīna saturu. Tomēr raža šajā reģionā vēl ir sākuma stadijā, kas nozīmē, ka kopējās kvalitātes tendences vēl nav skaidri zināmas.

👨🏻‍🌾 Zemāka zemnieku interese pārdot savus graudus ir atbalstījusi vietējo tirgu Francijā. Eksportētāji mainīja savus cenu piedāvājumus no 2 EUR/t prēmijas līdz 3 EUR/t atlaidei pret "Euronext" septembra nākotnes līgumu cenu uz CPT nosacījumiem Ruānas ostā, taču, uztraucoties par ražas kvalitāti, ražotāji saglabāja nogaidīšanas pieeju.

Tiek prognozēts, ka Ukrainas kviešu raža 2024./2025. tirdzniecības gadā (no jūlija līdz jūnijam) būs 20,3 miljoni tonnu, kas ir par aptuveni 10% mazāk nekā iepriekšējā gadā. Iemesls ir zemāka raža un mazākas sējas platības. Ražas potenciālu šosezon ietekmēja izaicinošie laikapstākļi, un tiek lēsts, ka raža būs 4,44 t/ha. Tas tik un tā ir vairāk nekā piecu gadu vidējā raža, kas bija 4,26 t/ha.

👨🏻‍🌾 Paredzams, ka Kanādas kviešu kopējās platības 2024. gadā samazināsies, un cieto kviešu sējumu pieaugums nebūs pietiekams, lai kompensētu šo samazinājumu. Tiek lēsts, ka valsts kopējā kviešu platība būs 10,78 miljoni hektāru, kas ir par 120 tūkstošiem hektāru mazāk nekā pērn. No šīs platības 2,56 miljonus hektāru aizņem cietie kvieši, kas ir par 140 tūkstošiem hektāru mazāk nekā gadu iepriekš. 8,2 miljonu hektāru platībā iesēti vasaras un ziemas pārtikas kvieši, gada laikā samazinoties par 60 tūkstošiem hektāru.

👨🏻‍🌾 Jaunā tirdzniecības gada trešajā nedēļā, kas beidzās 20. jūnijā, ASV kviešu eksports bija 667 tūkstoši tonnu.

Nozares aktualitātes 2024.gada 27.jūnijā

👨🏻‍🌾  Trešdien, 26. jūnijā, reaģējot uz jaunākā Ēģiptes GASC iepirkuma konkursa rezultātiem, FOB cenas Krievijas privātajā tirgū samazinājās, ļaujot Krievijas pārdevējiem atkal konkurēt ar Melnās jūras reģiona un Dienvidaustrumāzijas kviešiem. Fiksētas cenas darījumu tirgū 12,5% proteīna kviešu cena samazinājās līdz aptuveni 230 USD/t uz FOB nosacījumiem iekraušanai Novorosijskā, taču daži pārdevēji bija gatavi pārdot par vēl zemāku cenu. Ēģiptes GASC iepirkumu konkursā nosūtīšanai augusta beigās valsts ir rezervējusi trīs Krievijas kviešu kravas. Tā ir vēl viena pazīme, ka Krievijas graudu cenās notiek izmaiņas. Pirmajos divos jaunā tirdzniecības gada GASC iepirkumos Krievijas pārdevēji tika izkonkurēti, un GASC iegādājās tikai ES un Ukrainas izcelsmes graudus.

👨🏻‍🌾  Dienvidaustrumāzijas tirgū Krievijas kvieši tagad konkurē ar Ukrainas un Bulgārijas graudiem. Par spīti tam, ka pagājušā nedēļā tika diskutēts par 270 USD/t, Melnās jūras kviešu cenas piedāvājums Indonēzijā ir samazinājies līdz aptuveni 260 USD/t uz CFR nosacījumiem. Visu trīs reģionu graudu piedāvājums no konkurences izslēdz Austrālijas kviešus. Tas, vai šāda līmeņa konkurence ir ilgtspējīga, ir cits jautājums.

👨🏻‍🌾  Pārtikas kviešu cenas Ukrainas vietējā tirgū turpināja kristies, jo situācija uz lauka norāda uz samērā labu ziemāju ražas kvalitāti. Savukārt lauksaimnieki Krievijā ir sākuši ziņot par mazāku ražu, nekā prognozēts, un zemāku proteīna saturu. Paredzams, ka Krievijas kvieši ielauzīsies vēl citos tirgos, kur līdz šim ES kvieši jau sezonas sākumā ir aizņēmuši lielāko tirgus daļu.

👨🏻‍🌾  Līdz šim ES kvieši vislikvīdākie ir bijuši Marokā, kur jūnijā un jūlijā palielinājās tirdzniecības aktivitāte, piešķirot importētājiem pievilcīgas atlaides. Marokas privātais importa tirgus līdz jūlija vidum būs strupceļā, kad importētājiem būs labāks priekšstats par augusta atlaidēm. Importētāji sagaida aptuveni 20,60 USD/t atlaidi par kravām, kuras bija rezervētas iekraušanai jūlijā.

👨🏻‍🌾  Zemnieku saeima neredz vajadzību Latvijā veidot obligāto lauksaimniecības risku fondu, ko rosinājis zemkopības ministrs Armands Krauze no Zaļo un Zemnieku savienības. Vairāk informācijas: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/25.06.2024-zemnieku-saeima-neredz-nepieciesamibu-veidot-obligato-lauksaimniecibas-risku-fondu.a559253/

👨🏻‍🌾  Vēl līdz 1. jūlijam var iesniegt projektu pieteikumus atbalsta pasākumā "Ražas, dzīvnieku, sējumu un stādījumu apdrošināšanas prēmija". Atbalsta mērķis ir, daļēji sedzot izdevumus par apdrošināšanas prēmiju, veicināt lauksaimnieku iesaistīšanos lauksaimniecības nozaru riska mazināšanā. Otrās kārtas finansējums ir 15,7 miljoni eiro. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/lidz-1julijam-var-pieteikties-atbalstam-dzivnieku-sejumu-un-stadijumu-platibu-apdrosinasanai

👨🏻‍🌾  Līdz 25. jūlijam ir atvērta pieteikšanās atbalsta programmai "Laukiem augt". Tās mērķis ir piedāvāt mazajiem lauksaimniecības un pārtikas ražošanas uzņēmējiem konsultācijas, attīstot to konkurētspēju, efektivitāti un ilgtermiņa uzņēmējdarbību. Vairāk informācijas: http://new.llkc.lv/lv/nozares/lauku-attistiba/no-25-junija-atverta-pieteiksanas-atbalsta-programmai-laukiem-augt

Nozares aktualitātes 2024.gada 26.jūnijā

👨🏻‍🌾  Otrdien, 25. jūnijā, Jordānijas tirdzniecības ministrija MIT rezervēja 60 tūkstošus tonnu kviešu par 256,35 USD/t uz CFR nosacījumiem Akabas ostā no tirdzniecības kompānijas "Andersons". Piegāde paredzēta augusta pirmajā pusē. Tas ir par aptuveni 15,60 USD/t zemāka nekā iepriekšējā iepirkumā pirms divām nedēļām, kad MIT rezervēja vienu kravu no uzņēmuma "CHS". Kopš MIT pēdējā iepirkuma konkursa 11. jūnijā ir būtiski samazinājušās Melnās jūras reģiona kviešu cenas. Īpaši straujš kritums ir bijis Rumānijā un Bulgārijā, kur gan 11,5%, gan 12% proteīna kviešu cena ir samazinājusies par vairāk nekā 20 USD/t uz FOB nosacījumiem Konstantas, Varnas un Burgas ostās. Un, lai gan Krievijas kviešu cenu kritums šajā pašā periodā ir bijis lēnāks – tikai 13,50 USD/t –, daži pārdevēji varētu sākt pielāgot cenas, lai sašaurinātos konkurējošo graudu cenu starpība Konstantas, Varnas un Burgas ostās. Piegādes Jordānijai visticamāk tiks nodrošinātas ar Krievijas vai Konstantas, Varnas un Burgas izcelsmes kviešiem.

👨🏻‍🌾  Ukrainas 11,5% proteīna kviešu pārdevēji Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās pazemināja cenas par 3 USD/t uz FOB nosacījumiem, nonākot pie līdzvērtīgas cenas kā par Rumānijas un Bulgārijas kviešiem.

👨🏻‍🌾  Pieauga arī valsts pieprasījums pēc sūtījumiem uz Ēģipti un Alžīriju, kas varētu vēl vairāk palielināt konkurenci starp Melnās jūras izcelsmes graudiem. Ēģiptes valstij piederošā GASC savā jaunākajā kviešu iepirkuma konkursā, kas noslēdzās otrdien, ir saņēmusi piedāvājumus no 18 tirdzniecības uzņēmumiem. Piedāvājumi bija robežās no 227 līdz 260 USD/t uz FOB nosacījumiem par piegādi augusta beigās vai septembra sākumā. Viskonkurētspējīgākie bija Krievijas graudi, kas tika piedāvāti par 227 līdz 250 USD/t. Alžīrijas valsts graudu pircējs OAIC ir izsludinājis arī pārtikas kviešu iepirkumu konkursu, meklējot sūtījumus uz mazajām ostām – Mostaganemas un/vai Tenes –  laika posmā no augusta līdz oktobrim. Pēdējo reizi pircējs šajās ostās kviešus bija rezervējis martā un visticamāk maksāja prēmiju par piegādi uz mazajām ostām.

👨🏻‍🌾  Tiek prognozēts, ka ES 2024./2025. gada kviešu raža būs 5,64 t/ha, kas atbilst iepriekšējo piecu gadu vidējam rādītājam un ir par 1% zemāka nekā tika prognozēts maijā. Vislielākais samazinājums skar cietos kviešus, kuru ražas prognoze ir samazināta līdz 3,3 t/ha, kas ir par 4% mazāk nekā maija prognozēs un arī zem piecu gadu vidējā rādītāja. Tikmēr vidējā mīksto kviešu ražas prognoze ir 5,86 t/ha, kas kopš maija ir samazinājusies par 1%.

👨🏻‍🌾  Lielajam nokrišņu daudzumam daudzviet Rietumeiropā un Ziemeļitālijā bija negatīva ietekme gan uz ražu, gan sējas darbiem, aizkavējot vasarāju sēju līdz pat diviem mēnešiem. Lielais ūdens līmenis apvienojumā ar augstu temperatūru varētu paaugstināt slimību un kaitēkļu risku. Tikmēr augsnes mitruma līmeņa pazemināšanās Eiropas centrālajā, dienvidu un austrumu daļā, tostarp Vācijas austrumos un Polijā, līdz šim nav ietekmējusi ražu. Ilglaicīgais sausums dažviet Ungārijā, Rumānijā, Ukrainā un Krievijā ir ietekmējis ražas prognozes. Tāpat ražas prognozi ietekmē zemais nokrišņu līmenis un augstā temperatūra Spānijas austrumos.

👨🏻‍🌾  Vēl līdz 1. jūlijam var iesniegt projektu pieteikumus atbalsta pasākumā "Ražas, dzīvnieku, sējumu un stādījumu apdrošināšanas prēmija". Atbalsta mērķis ir, daļēji sedzot izdevumus par apdrošināšanas prēmiju, veicināt lauksaimnieku iesaistīšanos lauksaimniecības nozaru riska mazināšanā. Otrās kārtas finansējums ir 15,7 miljoni eiro. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/lidz-1julijam-var-pieteikties-atbalstam-dzivnieku-sejumu-un-stadijumu-platibu-apdrosinasanai

👨🏻‍🌾  ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmē Luksemburgā bija iecerēts vienoties par svarīgākajām nostādnēm ES lauksaimniecības nozares darbībai nākamajā ES plānošanas periodā 2028.–2034. gadā, tomēr dalībvalstīs nebija vienisprātis jautājumā par tiešo maksājumu izlīdzināšanu, kas ir galvenā Latvijas prioritāte. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/padome-nav-vienispratis-par-taisnigu-klp-finansejuma-sadali-starp-dalibvalstim

👨🏻‍🌾  Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs sadarbībā ar Valkas novada zemnieku saimniecību "Tūži", Zemnieku Saeimu un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti 28. jūnijā aicina apmeklēt lauka dienu "Laukaugiem kaitīgo organismu ierobežošana dažādos kultūraugos integrētajā augu aizsardzībā". Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/28-junija-lauka-diena-par-fungicidu-lietosanu-ziemas-kviesu-sejumos/

👨🏻‍🌾  Līdz 25. jūlijam ir atvērta pieteikšanās atbalsta programmai "Laukiem augt". Tās mērķis ir piedāvāt mazajiem lauksaimniecības un pārtikas ražošanas uzņēmējiem konsultācijas, attīstot to konkurētspēju, efektivitāti un ilgtermiņa uzņēmējdarbību. Vairāk informācijas: http://new.llkc.lv/lv/nozares/lauku-attistiba/no-25-junija-atverta-pieteiksanas-atbalsta-programmai-laukiem-augt


Nozares aktualitātes 2024.gada 25.jūnijā

👨🏻‍🌾  Pagājušajā nedēļā kviešu tirgū "Euronext" biržā jau ceturto nedēļu pēc kārtas bija vērojama lejupslīde. Lai gan pirmie secinājumi par miežu ražu Melnās jūras reģionā ir labi, ASV kukurūzas raža ir labā stāvoklī un arī sēja Kanādā un Austrālijā ir bijusi veiksmīga, lielākajos kviešu eksporta reģionos situācija joprojām ir saspringta. Kad ASV un Melnās jūras reģiona ražas radītais spiediens būs absorbēts, pieprasījuma atgriešanās, iespējams, ļaus cenām atgūties. Turpmāko situāciju ietekmēs karstais un sausais laiks Austrumeiropā, ASV ziemas kviešu ražas straujā attīstība, ražas spiediens Melnās jūras reģionā, kā arī spēcīgāks dolāra kurss.

👨🏻‍🌾  Pagājušajā nedēļā optimisms par ASV sojas pupiņu un Kanādas kanolas ražu ietekmēja rapšu cenas. Situācija Eiropā joprojām ir nestabila. Neskaidrība par kvalitāti un iespējami zemāku ražu tuvākajās nedēļās "Euronext" biržā varētu atbīdīt cenas līdz pat 500 EUR/t. Turpmāko situāciju ietekmēs prognozes par karsto un sauso laiku ASV un Melnās jūras reģionā, rekordlielais sojas pupu pārstrādes apjoms Amerikā un rekordlielais rapšu pārstrādes apjoms ES, sojas pupu ražas ideālie apstākļi ASV, kā arī vājais pieprasījums no Ķīnas – īpaši pēc palmu eļļas.

👨🏻‍🌾  Paredzams, ka kopējā ES un Apvienotās Karalistes rapšu raža 2024./2025. tirdzniecības gadā samazināsies līdz 19,1 miljoniem tonnu, kas ir par 1,9 miljoniem tonnu mazāk nekā gadu iepriekš. Kopš 2022./2023. tirdzniecības gada ES rūpnieciskais rapšu pieprasījums ir stabilizējies līdz aptuveni 7 miljoniem tonnu, kas varētu ietekmēt tirdzniecību un pārstrādi.

👨🏻‍🌾  Pirmdien, 24. jūnijā, atsevišķi pārdevēji Krievijas kviešus piedāvāja ievērojami zem tirgus cenas. Tas liecina, ka Krievijas kvieši var sākt atņemt Ukrainas, Konstantas, Varnas un Burgas kviešu tirgus daļu fiksētas cenas tirgū. Vairāki pārdevēji pirmdien turpināja piedāvāt Krievijas 12,5% proteīna kviešus iekraušanai Novorosijskas ostā virs 230 USD/t uz FOB nosacījumiem, taču tirgus dalībnieki izteica pieņēmumu, ka daži pārdevēji piedāvā daudz zemāku cenu līmeni. Lai Krievijas kviešu cenas uz FOB nosacījumiem atkal atbilstu Konstantas, Varnas un Burgas 11,5% proteīna kviešu cenām, pārdevējiem savi piedāvājumi būtu jāsamazina par 10 USD/t un šobrīd pieaug spiediens tā rīkoties. Krievijas pārdevēji līdz šim ir palaiduši garām galvenās tirdzniecības gada sākuma eksporta iespējas  – GASC un OAIC iepirkumu konkursus piegādēm jūlijā un augustā. To nespēj kompensēt arī kviešu pārdošana Turcijai, kur oktobra vidū beigsies Turcijas valdības noteiktais kviešu importa aizliegums. Agresīvie piedāvājumi varētu būt pārāk novēloti, lai panāktu jūlija un augusta pieprasījuma apjomus.

👨🏻‍🌾  Pasaules septiņu lielāko kviešu eksportētāju eksporta apjomi 2023./2024. tirdzniecības gada otrajā pusē bija krietni virs vidējā. Viens no nedaudzajiem tirgiem, kur tā nebija, ir Maroka. Marokas importētāji jūlijā cer saņemt no valdības aptuveni 25 USD/t kompensāciju. Tas aptuveni atbilstu pašreizējai atlaidei, bet, ņemot vērā 35 EUR/t samazinājumu "Euronext" nākotnes līgumos kopš jūnija sākuma, šī summa veidotu daudz lielāku daļu no CIF cenas.

👨🏻‍🌾  Cenas piedāvājumi uz CIF nosacījumiem Marokā pirmdien samazinājās līdz 2 EUR/t prēmijai no "Euronext" septembra nākotnes līgumam. Salīdzinājumam – pagājušajā nedēļā bija aptuveni 9 EUR/t prēmija. Šis cenu līmenis izslēdza Francijas kviešus. Līdz ar to turpmāka cenu lejupslīde pagaidām ir ierobežota. Visi ES kviešu piedāvājumi uz CIF nosacījumiem Marokā bija zem Krievijas piedāvātajiem 250 USD/t par 11,5% proteīna kviešiem.

👨🏻‍🌾  Līdz 4. jūlijam var pieteikties valsts atbalstam par 2023. gada 7. augusta vētras radītajiem zaudējumiem. Pieteikties var tās saimniecības, kuras par krusas postījumiem savlaicīgi informēja Lauku atbalsta dienestu un dienests veica platību apsekošanu. Atbalstu par cietušajām graudaugu, eļļas augu vai tauriņziežu kultūraugu platībām varēs saņemt, ja cietusī kultūrauga platība veido vismaz 90% no kopējās attiecīgā kultūrauga deklarētās platības un attiecīgās kultūraugu platības 2023. gadā nebija apdrošinātas. Kopumā ir 133 prasībām atbilstoši lauksaimnieki. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/var-pieteikties-valsts-atbalstam-par-2023gada-7augusta-vetras-raditajiem-zaudejumiem

Nozares aktualitātes 2024.gada 20.jūnijā

👨🏻‍🌾 Turpmāks Krievijas kviešu cenu kritums varētu pazemināt arī konkurējošo Melnās jūras izcelsmes graudu cenu, jo jaunais Krievijas piedāvājums būs zemāks par Rumānijas un Bulgārijas produkcijas cenu. Ņemot vērā dažu tirgus dalībnieku optimistiskos uzskatus par Krievijas ražas perspektīvām, pārdevēji Melnās jūras reģionā turpināja censties iztirgot savus krājumus. Trešdien, 19. jūnijā, trešajā tirdzniecības sesijā Krievijas 12,5% proteīna kvieši Novorosijskā atrada pircējus par 233 USD/t uz FOB nosacījumiem. Tas ir nedaudz lētāk nekā otrdien apspriestie darījumi par 234 līdz 235 USD/t. Tomēr pārdevēju cenu idejās nebija vienprātības, un vismaz viens pārdevējs saņēma piedāvājumu par 243 USD/t. Tuvākajās dienās ir gaidāma lielāka skaidrība par jauno ražu – šī informācija varētu iekustināt tirgu.

👨🏻‍🌾 Tikmēr Rumānijas un Bulgārijas 11,5% proteīna kviešu cenas uz FOB nosacījumiem Konstantas, Varnas un Burgas ostās katru dienu pieauga, jo nākotnes līgumu cena palielinājās par 1 EUR/t. "Euronext" septembra nākotnes līgumu cenu ietekmēja pagājušās nedēļas zaudējumi, cenai noslīdot par 10 EUR/t zem pagājušās trešdienas atzīmes. Līdz ar to Konstantas, Varnas un Burgas kvieši varētu būt liela daļa no Alžīrijas OAIC iepirkuma par piegādi augustā. Straujais cenu kritums septembra nākotnes līgumos varētu padarīt Rumānijas un Bulgārijas kviešus pircējiem pievilcīgākus.

👨🏻‍🌾 Ar 4 EUR/t atlaidi piedāvātie "Euronext" septembra nākotnes kviešu līgumi ļāva Francijas zemāka proteīna satura kviešiem noturēties virs Krievijas, Rumānijas un Bulgārijas cenu līmeņa, samazinot Francijas izredzes jūnijā eksportēt iepriekš prognozētos 800 tūkstošus tonnu kviešu. Jūnijā piegādei uz tirgiem ārpus Eiropas Savienības Francijas ostās ir iekrauti tikai 235 tūkstoši tonnu kviešu. Vēl 90 tūkstošus tonnu ir paredzēts iekraut šajā nedēļā līdz 24. jūnijam.

👨🏻‍🌾 Pieprasījums pēc Melnās jūras reģiona kviešu piegādei augustā uz tirgiem Dienvidaustrumāzijā, tostarp sūtījumiem uz Vjetnamu, saglabājas stabils.

👨🏻‍🌾 Neierobežots lētāko Ukrainas produktu imports iepriekš izraisīja plašus bloka dalībvalstu lauksaimnieku protestus. Tāpēc Eiropas Savienības institūcijas izmantos beznodokļu tirdzniecības režīma noteikumos iekļautas atrunas un piemēros nodevas no Ukrainas importētajām auzām. Lēmums varētu stāties spēkā divu nedēļu laikā. Vairāk informācijas: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/20.06.2024-es-piemeros-nodevas-olam-un-auzam-no-ukrainas.a558744/

👨🏻‍🌾 Jāatgādina, ka martā tika ziņots, ka lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība "Latraps" par zirņu proteīna izolāta ražotnes "Asns Ingredient" attīstību Jelgavā ir parakstījusi ieguldījumu līgumu ar Vācijas kompāniju "Pfeifer & Langen International B.V.". Uzņēmuma attīstības plāns paredz, ka "Asns Ingredient" ražotne produkcijas ražošanu sāks 2026. gada nogalē. Vairāk informācijas: https://www.delfi.lv/bizness/37264250/biznesa_vide/120002096/zirnu-proteina-razotni-jelgava-palidzes-attistit-arvalstu-kompanija

Nozares aktualitātes 2024.gada 19.jūnijā


👨🏻‍🌾 Lietus otrdien, 18. jūnijā, atjaunoja Krievijas kviešu likviditāti. Līdz ar to izskatās, ka Krievijas kviešu ražai izdosies izvairītos no sliktākā scenārija, ko izteikuši dažādi analītiķi. Analītiķu vidū valda vienprātība, ka Krievijas 2024. gada kviešu raža sasniegs 80 miljonu tonnu atzīmi, jo pirmās atsauksmes par jauno ražu ir labākas, nekā bija gaidīts. Taču nenoteiktība par Krievijas ražu varētu saglabāt nestabilitāti nākotnes līgumu tirgū arī nākamajā nedēļā, kad sāksies ražas novākšana valsts nozīmīgākajos kviešu audzēšanas reģionos. Krievijas 12,5% kviešu pārdošanas cena uz FOB nosacījumiem Novorosijskas ostā iekraušanai jūlija otrajā pusē otrdien bija 234 līdz 235 USD/t.

👨🏻‍🌾 Saistībā ar Turcijas klusēšanu tirdzniecības gada sākumā, pircēji Dienvidaustrumāzijā centās iepirkt kviešus Melnās jūras reģionā. Uz Indonēziju otrdien tika tirgotas vairākas Ukrainas un Bulgārijas 11,5% proteīna kviešu kravas. Cenas bija krietni zemākas nekā nedēļas sākumā izteiktie piedāvājumi. Pircēji Indonēzijā lielākoties ir parūpējušies par jūlija piegādēm, bet tiem vēl ir jāpērk kvieši piegādei augustā.

👨🏻‍🌾 Ārpus Melnās jūras reģiona eksporta tirgi bija mazāk likvīdi. Lai kompensētu jaunākās izmaiņas un atspoguļotu piedāvājuma trūkumu vietējā tirgū, Francijas eksportētāji samazināja savu atlaidi līdz "Euronext" septembra nākotnes līgumu cenai. Prognozes par slikto Francijas kviešu ražu apvienojumā ar cenām, kas ir zem nākotnes līgumu cenas, ir izslēgušas no tirgus lielāko daļu pārdevēju, kas tirgojas uz CPT nosacījumiem. Neskatoties uz iespaidīgajiem krājumiem, daži tirgū palikušie eksportētāji nespēj piedāvāt jūnija beigās vajadzīgos apjomus. Tā ietekmē arī Kasablankas ostas CIF tirgus bija kluss. Pašreizējā lejupslīdes tendence "Euronext" nākotnes līgumos visticamāk likvidēs jebkādu pieprasījumu jūlijā, jo zemākas cenas nozīmē zemāku valdības atlaidi, kas piešķirta kravām, kas rezervētas iekraušanai nākamajā mēnesī. Reti Ukrainas 11,5% proteīna kviešu piedāvājumi pārsniedza 250 USD/t uz CIF nosacījumiem Kasablankā. Tas bija tikai aptuveni 3 USD/t zem Eiropas kviešu cenas CIF tirgū, kas pirms 10 dienām tika tirgoti piegādei jūnijā un jūlijā. Tāpēc nebija droši, ka tas segs atlaides kritumu mēneša griezumā.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka Ukrainas 2024. gada raža būs daudz mazāka nelā pagājušajā gadā. Tas saistīts ar mazākām sējas platībām un mazāku ražu. Tiek gaidīts, ka Ukrainas kviešu raža, no kuras vairāk nekā 90% ir ziemas kvieši, būs 20,59 miljoni tonnu. Tas ir par ceturtdaļu mazāk nekā pērn un piecos gados vidēji. Nelabvēlīgu laikapstākļu dēļ ražība būs 4,11 t/ha, kas ir par 9% mazāk nekā pērn un par 2% mazāk par pēdējo piecu gadu vidējo rādītāju. Arī rapšu ražai tiek prognozēts samazinājums līdz 3,97 miljoniem tonnu. Tas būs par 12% mazāk, salīdzinot ar 2023. gadu, un par 16% augstāks nekā pēdējos piecos gados vidēji.

👨🏻‍🌾 Klimatam kļūstot siltākam, sēklaudzētājiem un tirgotājiem rodas interese par sugām, kuras līdz šim netika uzskatītas par piemērotām audzēšanai Latvijā. Tādēļ valdība ir apstiprinājusi Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus labības sēklaudzēšanas un sēklu tirdzniecības noteikumos, papildinot tos ar trim Latvijai jaunām labības sugām: sorgo, Sudānas zāli un sorgo un Sudānas zāles krustošanā radītiem hibrīdiem. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/seklaudzesanas-noteikumi-papildinati-ar-trim-jaunam-labibas-sugam

👨🏻‍🌾 Šogad tika saņemti 52,2 tūkstoši platību maksājumu iesniegumi; kopējā pieteiktā lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība ir 1,7 miljoni hektāru. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/noslegusies-pieteiksanas-platibu-maksajumiem-1

Latvijā sāk darbu augu olbaltumvielu ražošanas rūpnīca 16 miljonu eiro vērtībā

“Golden Fields” – lauksaimniecības uzņēmums, kas darbojas trīs Baltijas valstīs – atklājis augu olbaltumvielu ražotni Liepājā, Latvijā. Šī rūpnīca, kurā uzņēmums ir ieguldījis 16 miljonus eiro, izmantos zirņus un lauka pupas, lai ražotu augu olbaltumvielas, granulas, šķiedrvielas, cieti un miltus liellopiem un pārtikas ražošanai. Uzņēmums apsver iespēju atvērt līdzīgas rūpnīcas arī pārējās Baltijas valstīs.

“Golden Fields” izpilddirektors Mahmuds Ahmeds [Mahmoud Ahmed], norādīja, ka uzņēmums, kurš ražos šīs augu olbaltumvielas, ir “Golden Fields Alternative Protein”.

“Šīs rūpnīcas atklāšana ir jauns posms “Golden Fields” paplašināšanā pēc uzņēmuma 2023. gadā noslēgtā piegādes līguma ar Apvienotajos Arābu Emirātos Abudabi darbojošos lauksaimniecības uzņēmumu “Al Dahra Group”, kurš ir viens no lielākajiem lopbarības piegādātājiem visā pasaulē,” norādīja Ahmeds. “Šodien ar lepnumu paziņojam par mūsu jauno sadarbību ar “Bunge” – pasaules līderi agrorūpniecības un pārtikas un sastāvdaļu ražošanas nozarē. Šis uzņēmums ar savu plašo klientu loku, spēcīgo piegādes ķēdi, augstākajām kvalitātes garantijām un praktisko pieredzi pārtikas un lopbarības tirgū veicinās zirņu un lauka pupu olbaltumvielu pārdošanu.”

“Mēs priecājamies palīdzēt klientiem, kuri meklē ilgtspējīgas un izsekojamas augu olbaltumvielas, lai attīstītu jebkura mēroga zīmolus gaļas alternatīvu, lolojumdzīvnieku barības, dzīvnieku uztura ražošanas un citās nozarēs,” teica Braiens Duvils [Brian Douville], “Bunge” emulgatoru un olbaltumvielu nodaļas viceprezidents. “Mēs viņus atbalstīsim ar zirņu un lauka pupu olbaltumvielu koncentrātiem, kas ražoti, izmantojot energoefektīvu, diferencētu un vienkāršotu paņēmienu, kurā neizmanto ūdeni, šķīdinātājus un kura pamatā ir pākšaugi no lauksaimniekiem, kas iesaistīti reģeneratīvajā lauksaimniecībā, izmantojot augu seku.”  

Vairāk iespēju Baltijas lauksaimniekiem

Ahmeds norādīja, ka “Golden Fields Alternative Protein” ir vadošais zirņu un pupu sastāvdaļu pārstrādātājs, kas specializējies koncentrātu, cietes un miltu pārstrādē sausā veidā. Lielākā daļa sastāvdaļu ir pieejamas arī bioloģiskos variantos. Šo produktu pieprasījuma galvenais dzinējspēks ir veģetārās diētas arvien lielākā popularitāte, klientu izvēļu maiņa un atteikšanās no gaļas, izvēloties gaļas aizstājējus, it īpaši industrializētajās valstīs.

Turklāt viņš norādīja, ka Latvijā ražotās preces tiks iegūtas no kultūrām, kas audzētas Baltijas valstīs.

“Baltijas tirgum šī augu olbaltumvielu ražotnes atklāšana būs milzīgs ieguvums. Starp paredzamajiem rezultātiem ir labāks pārtikas drošums, pieeja inovatīvām lauksaimniecības tehnoloģijām un iespēja lauksaimniekiem dažādot savas kultūras un vairot ienākumus,” sacīja Ahmeds.

Viņaprāt jaunā Liepājas ražotne radīs 50 darbavietas un spēs katru gadu saražot aptuveni 50 000 tonnas zirņu un pupu. Zirņus un pupas izmantos miltu, šķiedrvielu, cietes, olbaltumvielu granulu un citu dzīvnieku barības vai gaļas aizstājēju pagatavošanā izmantojamu produktu ražošanai.

“Golden Fields” apsver iespēju izveidot līdzīgas ražotnes arī pārējās Baltijas valstīs.

“Pašlaik koncentrējamies uz Liepājas ražotni, tomēr apsveram iespēju būvēt līdzīgas ražotnes pārējās Baltijas valstīs. Rezultātā mēs varētu vēl vairāk paplašināt savu uzņēmumu,” norādīja Ahmeds.

“Golden Fields” ir agrorūpniecības uzņēmums, kurš ir specializējies augstākās kvalitātes dzīvnieku barības ražošanā. “Golden Fields” līdz šim ir ieguldījis 10 miljonus eiro rupjās lopbarības ražotnē Jonišķos, Lietuvā un septiņus miljonus eiro līdzīgā rūpnīcā Lēnes apriņķī Igaunijā. Uzņēmums sadarbojas ar Lietuvas kooperatīvu “Joniškio aruodas” un Igaunijas kooperatīvu “Kevili”.

Nozares aktualitātes 2024.gada 18.jūnijā

👨🏻‍🌾 Saistībā ar bažām par patēriņa preču nozari un Eiropas ekonomiku pagājušajā nedēļā kviešu tirgū atgriezās lejupejošas tendences. Pašreizējās cenas neatspoguļo dažu lielāko Eiropas kviešu eksportētāju zemākas ražas prognozes. Turpmāko situāciju ietekmēs mazie sezonas kviešu krājumi Eiropā, "Euronext" kviešu un Čikāgas kukurūzas cenu starpība  prognozes, kas saka, ka Krievijas raža 2024./2025. gadā būs ap 80 miljoniem tonnu, kā arī ASV kviešu raža, kas pārsniedz gaidīto.

👨🏻‍🌾 Pagājušajā nedēļā situācija ASV sojas pupu tirgū pazemināja rapšu cenas. Tā kā ES rapšu cenas ir augstākas nekā importēto rapšu cenas, ES nevajadzētu būt problēmām ar piegādēm, ja vien visā kontinentā nebūs sliktas ražas. Ņemot vērā nelabvēlīgos laikapstākļus, šāda iespēja arvien pastāv. "Euronext" 2024. gada augusta līgumu rapšu cenām būtu jābūt 450 līdz 460 EUR/t diapozonā. Nākotnes laikapstākļu radītie riski sojai, kanolai un saulespuķēm jebkurā laikā varētu palielināt prēmiju apjomu. Turpmāko situāciju ietekmēs lietus atgriešanās Melnās jūras reģionā un labāka situācija kanolai Austrālijā un Kanādā, rapšu slimības Francijā, gaidāmais karstuma vilnis ASV, kā arī Indijas paātrinātais augu eļļu importa temps.

👨🏻‍🌾 Pirmdien, 17. jūnijā, pārtikas kviešu cenas vismaz daļēji ietekmēja zaudējumi Eiropas un ASV atvasināto instrumentu tirgos un labvēlīga ASV ziemas kviešu ražas perspektīva. Spiediens sasniedza arī Krievijas FOB kviešu tirgu, un 12,5% proteīna kviešu cena bija zemākajā līmenī kopš 14. maija. Pārdevēji samazināja savus piedāvājumus tuvāk pircēju cenu idejām, bet cenas uz CPT nosacījumiem Krievijas ostās nostiprinājās. Ja lejupejošā tendence turpināsies, tas var ierobežot pārdevēju iespējas. Lai gan nesenās lietusgāzes ir apturējušas turpmākos zaudējumus dažos kviešu reģionos Krievijā, paredzams, ka agrāko nelabvēlīgo laikapstākļu ietekmē šī gada kviešu raža būs ap 80 miljoniem tonnu.

👨🏻‍🌾 Pirmdien kritās arī Bulgārijas un Rumānijas jaunās ražas 11,5% proteīna kviešu cena, kas radīja lielākus zaudējumus nekā Krievijas kviešu cenas izmaiņas. Neraugoties izmaiņām "Euronext" nākotnes līgumu līknē, kviešu prēmijas noturējās stabilas. Ņemot vērā lielo pārdošanai paredzētās jaunās ražas apjomu, pārdevēji tuvākajās nedēļās varētu palielināt prēmijas. Konstantas, Varnas un Burgas ostās jau ir iekrauts vismaz pusmiljons tonnu kviešu nosūtīšanai uz Alžīriju saskaņā ar agrāk noslēgto līgumu. Tas iezīmē spēcīgāku jaunās ražas sezonas sākumu nekā pērn.

👨🏻‍🌾 Kanādas vasaras 13,5% proteīna kviešu cenas fiksētas cenas darījumu tirgū pirmdien samazinājās. Cenas ietekmēja Mineapolisas biržā iekļauto vasaras kviešu nākotnes līgumu kritums. Pārdevēji paaugstināja savas prēmijas septembra līgumos, jo zemnieki palēnināja jaunās ražas pārdošanu. Taču pircēji nesekoja šim solim un savās prēmijās ieviesa tikai nelielas izmaiņas. Turpmāk zināmu atbalstu cenām varētu sniegt pieprasījums no Japānas. Japānas Lauksaimniecības ministrija MAFF izsludināja jaunu iepirkuma konkursu par 32,59 tūkstošu tonnu 13,5% proteīna Kanādas vasaras kviešu piegādi augustā, kā arī 22,46 tūkstošu tonnu Austrālijas kviešu un gandrīz 30 tūkstošu tonnu ASV izcelsmes kviešu piegādi septembrī.

👨🏻‍🌾 Argentīnas jaunās ražas kviešu cenas tuvākajos mēnešos varētu tikt pakļautas spiedienam, jo ir iespējamas augšupejošas korekcijas 2024./2025. gada ražas prognozēs. Argentīnas kviešu raža var pārsniegt ASV Lauksaimniecības departamenta prognozētos 17,5 miljonus tonnu. Arī Argentīnas nozares prognozes ir augstākas, un Buenosairesas graudu birža prognozē 18,1 miljonu tonnu ražu, bet Rosario tirdzniecības padome – 21 miljona tonnu ražu.

👨🏻‍🌾 Zemkopības ministrija līdz 28. jūnijam aicina pieteikt lauku saimniekus un uzņēmējus, jaunos zemniekus, pārtikas ražotājus kā arī ģimenes laukos konkursam "Sējējs 2024". Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/izsludinats-zemkopibas-ministrijas-konkurss-lauksaimniekiem-un-partikas-razotajiem-sejejs-2024

👨🏻‍🌾 19. jūnijā Tukuma novada Slampes pagastā, LLKC Mācību un demonstrējumu centrā "Lielozoli", notiks lauka diena par bioloģiskās daudzveidības atjaunošanas metodēm ilggadīgajos zālājos. Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/notiks-lauka-diena-par-biologiskas-daudzveidibas-atjaunosanas-metodem-ilggadigajos-zalajos/

👨🏻‍🌾 20. jūnijā Jelgavas novada  Platones pagasta "Paitēnos" notiks lauka diena par augu barības vielu izmantošanas efektivitātes palielināšana graudaugos. Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/aicinam-uz-lauka-dienu-par-augu-baribas-vielu-izmantosanas-efektivitates-palielinasana-graudaugos/

👨🏻‍🌾 21. jūnijā z/s "Vilciņi-1" Jelgavas novada Zaļenieku pagastā notiks lauka diena par augu maiņas un meteoroloģisko apstākļu ietekmi uz ziemas kviešu slimībām. Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/aicinam-uz-lauka-dienu-par-augu-mainas-un-meteorologisko-apstaklu-ietekmi-uz-ziemas-kviesu-slimibam/

Nozares aktualitātes 2024.gada 17.jūnijā


👨🏻‍🌾  Rumānijas, Bulgārijas un Ukrainas kviešu cenas piektdien, 14. jūnijā, samazinājās, bet Krievijas 12,5% proteīna kviešu cenas fiksētas cenas darījumu tirgū bija stabilas.

👨🏻‍🌾 Ukrainas Lauksaimniecības ministrija ir palielinājusi jaunās sezonas kviešu ražas prognozi no aprīlī paredzētajiem 19,2 miljoniem tonnu līdz 21 miljonam tonnu. Tas ir arī virs ASV Lauksaimniecības departamenta jaunākās 19,5 miljonu tonnu prognozes.

👨🏻‍🌾 ASV Lauksaimniecības departaments prognozē, ka Bulgārijas 2024./2025. gada kviešu raža būs 6,9 miljoni tonnu vai pat vairāk. Tas ir nedaudz vairāk nekā pērn, kad raža bija 6,86 miljoni tonnu.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka Rumānijas kviešu raža sasniegs 10,45 miljonus tonnu, kas pārsniedz iepriekšējo rekordu – 10,43 miljonus tonnu 2021./2022. gadā.

👨🏻‍🌾 Lielākā daļa analītiķu prognozē, ka Krievijas ražas apjoms šogad krasi samazināsies.

👨🏻‍🌾 Pietiekams augsnes mitrums Argentīnā ļauj turpināt sēju. Sējas temps valsts dienvidu un centrālajā daļā pārspēj pagājušā gada tendences šajā periodā. Taču sēja valsts ziemeļos sausāku laikapstākļu dēļ atpaliek.

👨🏻‍🌾 ASV kvieši uzrāda spēcīgāku ražu, tādējādi izzūd sākotnējās bažas.

👨🏻‍🌾 Ķīnā, tirgū ienākot jaunajai ražai, visticamāk tiks ietekmētas kukurūzas cenas. Starpība starp jaunās ražas kviešu un kukurūzas cenām ir samazinājusies līdz aptuveni 14 USD/t. Tas piesaista lopbarības ražotāju interesi un ierobežo pieprasījumu pēc kukurūzas, kas var radīt spiedienu uz kukurūzas cenām.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka 2024./2025. tirdzniecības gadā kopējais rapšu audzēšanas apjoms Eiropas Savienībā (ES) un Apvienotajā Karalistē būs 19,1 miljoni tonnu, kas ir par 1,9 miljoniem tonnu mazāk nekā pērn. Pat bez šī ražošanas apjoma krituma ES rapšu tirgus kopš 2005. gada darbojas ar deficītu. Paredzams, ka 2024. gadā iekšzemes patēriņš pārsniegs vietējos ražas apjomus par aptuveni 6,4 miljoniem tonnu. Lai sasniegtu 2024./2025. gada piegādes mērķus, ES būs jāieved 6,5 miljoni tonnu rapšu. Tiek prognozēts, ka ES importēs 5 miljonus tonnu no Ukrainas un Austrālijas un 0,2 miljonus tonnu no Kanādas. Atlikušo 1,3 miljonu tonnu izcelsme nav skaidra. Tas nozīmē, ka ES būs jāimportē lielāki apjomi no Kanādas, ko tā nav darījusi kopš 2020./2021. gada, vai arī jāsamazina pārstrādes apjomi. Tomēr Kanādas pieaugošais iekšējais pieprasījums varētu kavēt tās lomu kā ES piegādātājai. Īsākā termiņā ES varētu pievērsties citiem eļļas augiem, tostarp saulespuķu sēklām un sojai. Paredzams, ka 2024./2025. gadā saulespuķu un sojas pārstrāde palielināsies attiecīgi par 600 tūkstošiem tonnu un 1 miljonu tonnu. Tas kompensēs rapšu pārstrādes samazināšanos par 1,5 miljonu tonnu. Iekšzemes pārstrādei pieaugot straujāk nekā ražošanai un eksportam, ilgtermiņā lielākie eksportētāji Kanāda, Austrālija un Ukraina varētu koncentrēt savas vērtību ķēdes iekšzemē. Un tas varētu samazināt pieejamo eksporta apjomus ES. Līdz ar to Ukrainas pieaugošais eļļas augu apjoms, kas 2024. gadā veidoja 48% no novākto platību, varētu atvieglot situāciju. ES iekšējā eļļas augu ražošanas daļa ir pieticīgāka, laikā no 2022. līdz 2024. gadam stabilizējoties 19% līmenī. Palielinot eļļas augu īpatsvaru ES lauksaimniecības produkcijā, varētu mazināties bažas par piegādi un atbalstīt pārstrādi, taču, ja reģiona rapšu sējumu platība nepārsniegs 7 miljonus hektāru, attīstība varētu izrādīties sarežģīta. Iespējamais rezultāts varētu būt lielāks ES pieprasījums pēc saulespuķēm un importētām sojas pupām vai pašmāju pārstrādes ierobežojumi.

👨🏻‍🌾 Zemkopības ministrija sadarbībā ar Latvijas Zinātnes padomi atkārtoti izsludina atklātu projekta pieteikuma konkursu valsts pētījumu programmā "Vietējo resursu izpēte un ilgtspējīga izmantošana Latvijas attīstībai" 2023.–2025. gadam īstenošanai. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/zemkopibas-ministrija-sadarbiba-ar-latvijas-zinatnes-padomi-izsludina-atkartotu-atklatu-projekta-pieteikuma-konkursu-0

👨🏻‍🌾 19. jūnijā Tukuma novada Slampes pagastā, LLKC Mācību un demonstrējumu centrā "Lielozoli", notiks lauka diena par bioloģiskās daudzveidības atjaunošanas metodēm ilggadīgajos zālājos. Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/notiks-lauka-diena-par-biologiskas-daudzveidibas-atjaunosanas-metodem-ilggadigajos-zalajos/

👨🏻‍🌾 20. jūnijā Jelgavas novada  Platones pagasta "Paitēnos" notiks lauka diena par augu barības vielu izmantošanas efektivitātes palielināšana graudaugos. Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/aicinam-uz-lauka-dienu-par-augu-baribas-vielu-izmantosanas-efektivitates-palielinasana-graudaugos/

👨🏻‍🌾 21. jūnijā z/s "Vilciņi-1" Jelgavas novada Zaļenieku pagastā notiks lauka diena par augu maiņas un meteoroloģisko apstākļu ietekmi uz ziemas kviešu slimībām. Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/aicinam-uz-lauka-dienu-par-augu-mainas-un-meteorologisko-apstaklu-ietekmi-uz-ziemas-kviesu-slimibam/


Nozares aktualitātes 2024.gada 12.jūnijā


👨🏻‍🌾 Otrdien, 11. jūnijā, daži Austrālijas kviešu pārdevēji padevās spiedienam Dienvidaustrumāzijas importa tirgū, samazinot cenas un sekojot Melnās jūras reģiona kviešu cenai. Tomēr pircēji Dienvidaustrumāzijā pievērsās Melnās jūras reģiona kviešiem, kuru cena šonedēļ turpināja būt ap 280 USD/t uz CFR nosacījumiem. Sekojot Melnās jūras reģiona izcelsmes kviešu cenu kritumam, Austrālijas kviešu pārdevēji otrdien pazemināja savus cenu piedāvājumus par aptuveni 7 USD/t.

👨🏻‍🌾 Turcijas pagaidu aizliegums ievest kviešus, kas stāsies spēkā 21. jūnijā, lielā mērā ietekmēja cenas ES, Krievijas un Ukrainas tirgū. Piemēram, Ukrainas 11,5% proteīna kviešu cenas pēc piektdienas paziņojuma par importa aizliegumu nokritās par 10 USD/t.

👨🏻‍🌾 Krievijā galvenajā graudu audzēšanas reģionā ir ieviests ārkārtas stāvoklis saistībā ar ilgstošā sausuma dēļ zaudētajām vai bojātajām lauksaimniecības platībām. Pēdējo nedēļu laikā valdošo nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ vietējie lauksaimnieki varētu zaudēt pat 30% graudu ražas.

👨🏻‍🌾 Jordānijas valsts graudu aģentūra MIT ir rezervējusi 60 tūkstošus tonnu pārtikas kviešu par 271,95 USD/t uz CFR nosacījumiem Akabā nosūtīšanai jūlija otrajā pusē. Iepirkuma konkursā uzvarēja tirdzniecības kompānija "CHS".

👨🏻‍🌾 Ēģiptes valsts graudu aģentūra GASC savā jaunākajā pārtikas kviešu iepirkumu konkursā, kas noslēdzās otrdien, saņēma piedāvājumus, kuru kopējais apjoms bija 2,3 miljoni tonnu. Konkursā piedalījās 18 tirdzniecības uzņēmumi, cenai uz FOB nosacījumiem variējot no 243 līdz 285 USD/t. Iepriekšējā GASC konkursā vidējā cena bija 280,19 USD/t. Atšķirībā no iepriekšējos konkursos piedāvātās 270 dienu apmaksas, jaunākajā GASC iepirkumā samaksa tiek piedāvāta uzreiz.

👨🏻‍🌾 Arī Japānas valsts lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības ministrija MAFF ir izsludinājusi konkursu par 109,13 tūkstošu tonnu ASV un Kanādas kviešu piegādi augustā un Austrālijas kviešu piegādi septembrī. Taču plašāki globālie kviešu tirgi otrdien bija samērā klusi, jo tirgus dalībnieki nogaida trešdienas ASV Lauksaimniecības departamenta Pasaules lauksaimniecības piedāvājuma un pieprasījuma analīzi.

👨🏻‍🌾 Ķīnā turpinās ziemas kviešu ražas ievākšanas sezona. Nozīmīgākajos reģionos pagājušā nedēļā jau bija novākti 63% ražas. Līdz 6. jūnijam bija nokulti aptuveni 14,3 miljoni hektāru, kas ir par 18,3 procentpunktiem vairāk nekā gadu iepriekš šajā laikā. Tirgū nonākot lieliem apjomiem kviešu, jaunās ražas cenas aizvadītajā nedēļā saruka, 11. jūnijā svārstoties no 338 līdz 341 USD/t.

Tiek prognozēts, ka Francijas rapšu raža sasniegs 4,2 miljonus tonnu, kas ir nedaudz mazāk kā pērn, bet vienlaikus par 11% vairāk nekā pēdējos piecos gados vidēji. Ražas pieaugums tiek saistīts ar lielākām rapšu platībām.

👨🏻‍🌾 Valdībā apstiprināta Zemkopības ministrijas sagatavotā kārtība, kādā Pārtikas un veterinārais dienests izsniedz veterināro (veselības) sertifikātu dzīvnieku un dzīvnieku izcelsmes produktu pārvietošanai. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/jauna-kartiba-dzivnieku-un-izcelsmes-produktu-veterinaro-veselibas-sertifikatu-izsniegsanai

👨🏻‍🌾 Valdībā apstiprināta Zemkopības ministrijas sagatavotā kārtība valsts atbalsta piešķiršanai par 2023. gada 7. augusta vētras radītajiem zaudējumiem augkopībā. Kopējais valsts atbalsts par pērn negaisā cietušajām platībām ir 1,135 miljoni eiro. Atbalsts paredzēts arī 1659 hektāriem graudaugu, eļļas augu un tauriņziežu platību. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/augkopji-sanems-1135-miljonu-eiro-atbalstu-par-2023-gada-augusta-vetras-postijumiem

👨🏻‍🌾 "Zemnieku saeima" un Valsts ieņēmumu dienests ir noslēdzis sadarbības vienošanos, kas apliecina kopīgo mērķi stiprināt godīgas konkurences principus un radīt labvēlīgāku vidi Latvijas lauksaimniecības nozares izaugsmei. Noslēgtās sadarbības vienošanās ietvaros "Zemnieku saeima" apņemas veikt informatīvus pasākumus, kas vērsti uz biedru pienākuma – noteiktajā termiņā un pilnā apmērā veikt nodokļu, nodevu un citu valsts noteikto obligāto maksājumu samaksu – izpildi. Biedrība arī apņemas sniegt Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par metodēm, kādas atsevišķi komersanti izmanto, lai izvairītos no nodokļu nomaksas, un ar to saistītajiem pārkāpumiem, kā arī veikt nepieciešamās aktivitātes nozares finanšu un nodokļu darbības sakārtošanā. Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/biedriba-zemnieku-saeima-un-valsts-ienemumu-dienests-atjauno-sadarbibu/
Nozares aktualitātes 2024.gada 11.jūnijā


👨🏻‍🌾 Pagājušajā nedēļā vairāku faktoru ietekmē samazinājās kviešu cenas. Viens no tiem bija jēlnafta, kuras cena nedēļas laikā samazinājās par 10%. Otrs iemesls bija Čikāgas fondu atgriešanās pie pārdošanas. To veicināja laba kukurūzas un sojas pupu sēja, labvēlīgi apstākļi šajā posmā un kviešu raža ASV. Starptautisko pircēju atgriešanās tirgū bija bikla un nemainīja kopējo situāciju. Ražas samazinājuma risks Melnās jūras reģionā joprojām ir augsts, un tas varētu veicināt cenu pieaugumu. Turpmāko situācijas attīstību ietekmēs arvien augstā gaisa temperatūra Krievijā un Ukrainas austrumos, Krievijas 2024./2025. gada kviešu ražas prognoze, kas tiek lēsta ap 80 miljoniem tonnu, kā arī riskantie apstākļi vasaras kviešu sējai Melnās jūras reģionā (Sibīrijā un Kazahstānā).

👨🏻‍🌾 Cenas rapšu tirgū pagājušā nedēļā ietekmēja jēlnaftas, sojas pupiņu un kanolas cenu samazinājums. Ņemot vērā saspringto situāciju graudu tirgū, zemākas rapša cenas varētu izraisīt pircēju interesi. Bažas par rapšu piegādi ir saistītas ar raizēm par saulespuķu ražu kontinentālajā Eiropā. Bet saulespuķes ir nepieciešamas, lai kompensētu daļu Eiropas rapšu pārstrādes normēšanas. Turpmāko situāciju ietekmēs sausie un karstie apstākļi Melnās jūras reģionā, OPEC lēmums paaugstināt jēlnaftas ieguves kvotas, izcilie apstākļi sojas pupām ASV, kā arī sojas tirdzniecības pieaugums pasaulē saistībā ar Ķīnas atgriešanos tirgū.

👨🏻‍🌾 Jaunākie piedāvājumi Indonēzijai pirmdien, 10. jūnijā, ietekmēja Ukrainas pārtikas kviešu cenas, tās pazeminot. Pēc tam, kad Francijas tirgotāji pārdeva graudus Marokai, tie pacēla cenas. Kad Ukrainas 11,5% proteīna kvieši uz Indonēziju tika pārdoti par aptuveni 280 USD/t, Melnās jūras reģiona kviešu pārdevēji pirmdien Dienvidaustrumāzijā samazināja savu cenas piedāvājumu par vairāk nekā 10 USD/t. Un, kad izskanēja ziņas par to, ka Turcija savas ražas laikā bloķēs importu un neraugoties uz Krievijas ražas prognožu pasliktināšanos, tagad tirdzniecības gada sākumā tirgus spēlētāji cer uz lielākiem apjomiem no Melnās jūras reģiona.

👨🏻‍🌾 Uz to reaģēja arī FOB tirgus. Pārdevēji gan Ukrainas Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās, gan Krievijas Novorosijskas ostā dienā mainīja savus piedāvājumus. Pēc tam, kad Krievijas pārdevēji nepiedalījās Ēģiptes GASC un iespējams arī Alžīrijas OAIC iepirkuma konkursā, tirgus dalībnieki uzmanīgi vēro tirdzniecības aktivitāti Krievijā. Lielāko daļu – aptuveni 700 tūkstošus tonnu – OAIC iepirkuma piegādei augustā tirgotāji cer nosegt ar kviešiem no Konstantas, Varnas un Burgas ostām.

👨🏻‍🌾 Tā kā nebija piedāvājuma no Krievijas un Ukrainas, pircēji Marokā atgriezās pēc ES kviešiem. Vismaz viena ES kviešu krava pagājušajā piektdienā uz CIF nosacījumiem Marokā tika tirgota par 240 EUR/t. Pēc tam ES pārdevēji samazināja savus piedāvājumus līdz 3 EUR/t prēmijai no "Euronext" septembra nākotnes līgumiem piegādei jūnijā uz CIF nosacījumiem. Šie apstākļi pozitīvi ietekmēja FOB tirgus cenas Francijā. Francijas eksportētāji jūnijā mērķē uz 800 tūkstošu tonnu eksportu tirgos ārpus ES. Marokas privātie importētāji tuvākajās dienās varētu iepirkt vēl kādu kravu piegādei jūnijā. Marokas graudu aģentūra ONICL šomēnes iekrautajām kravām izsludināja aptuveni 26,10 USD/t atlaidi, kas ir nedaudz augstāka par iepriekš prognozēto un var spēcīgi ietekmēt pieprasījumu fiksētas cenas darījumu tirgū.

👨🏻‍🌾 Ilgtermiņā Argentīna varētu atgūt savu tirgus daļu Marokā pēc prombūtnes divu pēdējo sezonu laikā, kas bija saistīta ar slikto ražu. Argentīnas jaunās ražas kviešu cenas ievērojami samazinājās, kad decembrī graudi nonāca tirgū. Pārdotie apjomi tuvojas 2 miljoniem tonnu. Gandrīz viss ir nonācis eksportā, 10 reizes pārsniedzot gadu iepriekš eksportā pārdotos 200 tūkstošus tonnu.

👨🏻‍🌾 13. un 14. jūnijā Latvijas Universitātes Akadēmiskajā centrā norisināsies starptautiska konference "Klimata pārmaiņu samazināšana auglīgās organiskās augsnēs lauksaimniecības un meža zemēs". Tās mērķis ir dalīties ar zināšanām, kā arī rosināt diskusiju par organisko augšņu apsaimniekošanas iespējām klimata pārmaiņu samazināšanai. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/riga-13un-14-junija-notiks-starptautiska-konference-par-organisko-augsnu-apsaimniekosanu

👨🏻‍🌾 Biedrība "Zemnieku saeima" un Latvijas Dabas fonds aicina lauksaimniekus, pašvaldības un autoceļu uzturētājus izvērtēt nepieciešamību pļaut ceļmalas biežāk nekā divas reizes vasarā. Ziedošu ceļmalu saglabāšana ir labvēlīga dabas daudzveidībai, kura šobrīd arī Latvijā arvien vairāk samazinās. Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/aicina-celmalas-vasara-saglabat-ziedosas/

Nozares aktualitātes 2024.gada 10.jūnijā

👨🏻‍🌾  Turcijas gaidāmais kviešu importa aizliegums piektdien, 8. jūnijā, ietekmēja Melnās jūras reģiona kviešu cenas un palielināja nākotnes līgumu svārstīgumu. Konstantas, Varnas un Burgas ostu tirgū samazinājās tirdzniecības interese uz FOB nosacījumiem. Turcijas lēmums aizliegt kviešu importu no 21. jūnija līdz 15. oktobrim visticamāk radīs apstākļus, kur citos galamērķos būs plašāk pieejams Krievijas eksporta piedāvājums. Daži tirgus dalībnieki lēš, ka gaidāmais aizliegums skars 2–3 miljonus tonnu kviešu, ko Turcija šajā periodā būtu importējusi.

👨🏻‍🌾 Uz FOB nosacījumiem Novorosijskas ostā pārdevēji pazemināja savus piedāvājumus par Krievijas 12,5% proteīna kviešiem par 4 USD/t. Arī Krievijas CPT tirgū cenas krīt – dienas laikā tās samazinājās par aptuveni 9 USD/t.

👨🏻‍🌾 "Euronext" kviešu nākotnes līgumu cenas uzrāda lejupslīdi. Parīzes sarakstā iekļauto septembra nākotnes līgumu cena dienas laikā pazeminājās par 7,50 EUR/t, liekot atkāpties Rumānijas un Bulgārijas kviešu pircējiem Konstantas, Varnas un Burgas ostās uz FOB nosacījumiem.

👨🏻‍🌾 Turcijas lēmumam bija mazāk izteikta ietekme uz Ukrainas kviešu tirgu, jo Turcija pārsvarā importē Krievijas kviešus, kas iepriekšējā tirdzniecības gadā no jūnija līdz maijam veidoja 80% no Turcijas importa. Ukrainas fiksētas cenas darījumu tirgū 12,5% un 11,5% proteīna kvieši Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās uz CPT nosacījumiem samazinājās attiecīgi par 3 USD/t un 2 USD/t. Līdzīga aina bija arī FOB tirgū, un Ukrainas dziļūdens ostās pārtikas kviešu piedāvājuma cena samazinājās par 3 USD/t.

👨🏻‍🌾 Jūnijā uz dažādiem galamērķiem ārpus ES ir paredzēts nosūtīt aptuveni 800 tūkstošus tonnu Francijas kviešu. Tādējādi tiks atbrīvota vieta jaunās ražas graudiem. Alžīrijas jaunākajā OAIC iepirkuma konkursā pie pašreizējās cenas Francijas graudiem varētu būt grūti konkurēt ar Melnās jūras reģiona kviešiem.

👨🏻‍🌾 Tiek lēsts, ka Krievijas 2024./2025. gada kviešu raža noslīdēs līdz 79,5 miljoniem tonnu un eksports veidos 40,2 miljonus tonnu. Ja prognozes piepildīsies, tas būs zemākais ražas un eksporta līmenis kopš 2021./2022. gada. Ražas perspektīvas ir sabojājuši nelabvēlīgie laikapstākļi. Neskaidrības ap Krievijas kviešu ražu pēdējās nedēļās ietekmē labības cenas.

👨🏻‍🌾 No 22. jūlija līdz 22. augustam Lauku atbalsta dienestā varēs iesniegt projektus, lai saņemtu atbalstu pasākumā "Atbalsts ieguldījumiem pārstrādē". Pieejamais finansējums pirmajā projektu kārtā būs 20 miljoni eiro. Uz atbalstu var pretendēt primārās lauksaimniecības ražotāji, kas plāno uzsākt lauksaimniecības produktu pārstrādi, kooperatīvās sabiedrības vai kooperatīvo sabiedrību apvienības, kas nodarbojas ar lauksaimniecības produktu pārstrādi vai plāno to uzsākt, u.c. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/pieejams-atbalsts-ieguldijumiem-parstrade

👨🏻‍🌾 No 2024. gada 11. jūlija līdz 2026. gada 1. decembrim valsts nozīmes meliorācijas sistēmu apsaimniekotāji un lauksaimniecības nozares zinātniskās institūcijas varēs iesniegt projektus "Atbalstam ieguldījumiem lauksaimniecības un mežsaimniecības infrastruktūras attīstībā". Atbalsta mērķis ir uzlabot infrastruktūru, kas attiecas uz lauksaimniecības attīstību, meža ražības palielināšanu, audzes veselības un kokmateriālu kvalitātes uzlabošanu, kā arī vispārēju lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares konkurētspējas palielināšanu. Pirmās kārtas kopējais finansējums ir 32,6 miljoni eiro. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/atbalsts-ieguldijumiem-lauksaimniecibas-un-mezsaimniecibas-infrastrukturas-attistiba

Nozares aktualitātes 2024.gada 7.jūnijā

👨🏻‍🌾 Austrālijas kviešu pārdevēji sacentās par pircēju uzmanību pirms gaidāmās Melnās jūras reģiona ražas, taču pircēji atturas un gaida, kad tirgū ienāks Krievijas un Ukrainas jaunie graudi. Pircēji Dienvidaustrumāzijā gaida lielāku cenu kritumu. Un, kamēr pārdevēji pazemināja savu Austrālijas kviešu cenu piedāvājumu, tas kļuva mazāk pievilcīgs par Melnās jūras reģiona kviešiem – Austrālijas graudi ir par aptuveni 15 USD/t dārgāki nekā konkurējošais produkts. Daži saskata lielāku vērtību Austrālijas augstākā labuma kviešu pārdošanā, par ko dažos Dienvidaustrumāzijas tirgos piedāvā labākas cenas salīdzinājumā ar Melnās jūras reģiona 12,5% proteīna kviešiem.

👨🏻‍🌾 Rumānijas un Bulgārijas jaunās un vecās ražas 11,5% proteīna kviešu piedāvājums noslēdzās vienā cenas līmenī. Pārdevēji gan veco, gan jauno ražu piedāvā ar 18 EUR/t atlaidi no Parīzes septembra kviešu nākotnes līgumu cenas. Jau pēdējās septiņas tirdzniecības sesijas vecā raža tika piedāvāta ar atlaidi no gaidāmās jaunās ražas cenas. Taču vecās ražas piegādes pārtraukšana ceturtdien atbalstīja cenas.

👨🏻‍🌾 Kanādas augsta proteīna kviešu tirgū atgriezās Japānas MAFF, lai iegādātos divas kravas Kanādas vasaras 13,5% proteīna kviešu piegādei augustā. Pēc konkursa noslēguma fiksētas cenas darījumu tirgus pārdevēji pārskatīja jūlija piegādes un piedāvā nedaudz augstākas cenas kā par septembra nākotnes līgumiem. Kanādas kviešu tirgotāji šonedēļ spēra soli atpakaļ, pieņemot nogaidošu pieeju Japānas iepirkumā, kas paredzēja dot jaunu virzību vecās ražas tirgum.

👨🏻‍🌾 Rumānijas Buzau un Braila reģionos ir ierobežots kviešu ražošanas potenciāls, jo nav nokrišņu. Tā kā nokrišņu daudzums ir ievērojami mazāks par vidējo un dažos apgabalos ražu var ietekmēt arī kukaiņi, ražas prognozes šajos reģionos ir par 20% un 25% zemākas nekā citos gados. Savukārt Tulcejas reģionā tiek prognozēta par 5% lielāka raža, jo kopš aprīļa regulāri ir bijis lietus.

👨🏻‍🌾 Ķīna arvien ir Austrālijas lielākais eksporta tirgus, kur nonāca gandrīz trešā daļa no visiem aprīlī eksportētajiem Austrālijas kviešiem. Kviešu eksports uz Indonēziju samazinājās par 62%, salīdzinot ar martu, kas daļēji atspoguļo vairāk nekā nedēļu garo brīvdienu periodu valstī mēneša pirmajā pusē. Kopējais eksporta apjoms no janvāra līdz aprīlim samazinājās par 29%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Lai sasniegtu 2023./2024. tirdzniecības gadam prognozēto 20,5 miljonu tonnu eksporta apjomu, Austrālijai no maija līdz septembrim būs jāizved 1,45 miljoni tonnu kviešu mēnesī.

👨🏻‍🌾 gadu, un tādējādi Latvija tiešo maksājumu izmaksā ir viena no līderēm Eiropas Savienībā. Atlikušais 1% tiešo maksājumu tiks izmaksāts jūnijā. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/latvija-es-lideros-tieso-maksajumu-izmaksa


👨🏻‍🌾 Lauksaimnieki visā Latvijā jau pļauj pirmo zālāju ražu skābbarībai. Pirmajā pļāvumā zālāju ražība ir labāka nekā pērn, taču daudzviet arī šogad pļavas ir skāris ilgstošs sausums. Pērn sliktās ražības dēļ pieauga arī skābbarības un siena cenas, kas šogad zemniekiem licis vairāk aizdomāties par lielāku rezervju sagatavošanu. Vairāk informācijas: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/07.06.2024-lauksaimnieki-agrak-neka-citus-gadus-jau-plauj-pirmo-zalaju-razu-skabbaribai.a557003/

Nozares aktualitātes 2024.gada 6.jūnijā


👨🏻‍🌾 Ēģiptes GASC iepirkumu konkurss liecina, ka Krievijas pārdevēji pagaidām nevēlas sekot saviem ES un Ukrainas kolēģiem un pieņemt cenas, kas būtu zem viņu sākotnējā piedāvājuma. Visi pārdevēji, kas piedalījās GASC konkursā par piegādēm jūlijā, piekrita cenai, kas bija zemāka par viņu sākotnēji piedāvāto. Atkarībā no pārdevēja, gala cena bija par 2,45 līdz 17,50 USD/t zemāka par sākotnēji prasīto. GASC savā konkursā nenopirka nevienu Krievijas kviešu kravu, lai gan sākotnēji Krievijas kviešu piedāvājums bija par zemāku cenu nekā ES izcelsmes graudi.

👨🏻‍🌾 Cenas uz FOB nosacījumiem Krievijā trešdien, 5. jūnijā, bija gandrīz nemainīgas, un jaunās ražas kviešu piedāvājumā bija maz. Līdzšinējais ilgstošais cenu pieaugums vietējā tirgū Novorosijskas ostā uz CPT nosacījumiem nav bijis pietiekams, lai mudinātu zemniekus pārdot savus graudus.

👨🏻‍🌾 Alžīrijas iepirkumā cenas bija aptuveni 30 USD/t virs tā, ko OAIC maksāja maijā, tādā veidā atbalstot Eiropas un Melnās jūras reģiona izcelsmes pārtikas kviešu cenu idejas. Kviešu tirdzniecība Alžīrijas OAIC ir salīdzinoši lēns process. Paies vairākas nedēļas līdz tirgotājiem būs jāizpilda augusta sūtījumi. Ņemot vērā, ka pēdējā konkursā iepirktais apjoms pārsniedza 800 tūkstošus tonnu, tas varētu palīdzēt saglabāt konkurenci starp ES un Melnās jūras reģiona izcelsmes kviešiem. Turklāt ierasto Krievijas un Ukrainas eksporta dominanci jūnijā un jūlijā var izjaukt lielie Eiropas vecās ražas krājumi, kā arī bažas par Krievijas ražu. ES pārdevējiem šī konkursa rezultāti deva zināmu pārliecību, tāpēc viņi atsauca savus piedāvājumus sūtījumiem uz Maroku jūnijā un jūlijā.

👨🏻‍🌾 Trešdien pārdevēji piedāvāja ES kviešus uz CIF nosacījumiem iekraušanai jūnijā Kasablankā tikai par 4 EUR/t zem "Euronext" septembra nākotnes līgumu cenas un par 2 EUR/t zem jūlija nākotnes līgumu cenas. Tomēr jaunie piedāvājumi vēl nebija noslēgušies, kļūstot par reāliem darījumiem. Pēdējoreiz kvieši Marokā tika tirgoti ar 10 EUR/t atlaidi no septembra nākotnes līgumu cenas. Importētāji par jūnijā iekrautām kravām cer saņemt valdības atlaidi – 24 USD/t. Tāpēc tikai tie importētāji, kam ir ļoti mazi krājumi, pērk graudus.

👨🏻‍🌾 Pieaugošais iedzīvotāju skaits Indijā un IKP izaugsme uz vienu iedzīvotāju veicina ir pieprasījumu pēc kviešiem. Apvienojumā ar maziem graudu krājumiem tas varētu liecināt par to, ka Indija centīsies apmierināt pieprasījumu starptautiskos tirgos. Taču tas, vai valsts šogad atvērsies starptautiskajam importam, joprojām nav zināms. Neraugoties uz 2024./2025. gadā prognozēto rekordlielo kviešu ražu, Indijai pirmo reizi kopš 2017./2018. gada varētu nākties atsākt kviešu iepirkšanu. Tiek prognozēts, ka šajā gadā Indijas kviešu raža sasniegs 112,5 miljonus tonnu, bet kviešu imports varētu veidot 2 līdz 4 miljonus tonnu. Indijas atgriešanās starptautiskajā kviešu tirgū varētu mainīt situāciju pasaules graudu tirdzniecībā.

👨🏻‍🌾 jūnijam, aizpildot ģeotelpisko iesniegumu dienesta elektroniskajā pieteikšanās sistēmā. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/lidz-17-junijam-var-pieteikties-platibu-maksajumiem

👨🏻‍🌾 Līdz 1. jūlijam var iesniegt projektu pieteikumus atbalsta pasākumā "Ražas, dzīvnieku, sējumu un stādījumu apdrošināšanas prēmija". Atbalsta mērķis ir, daļēji sedzot izdevumus par apdrošināšanas prēmiju, veicināt lauksaimnieku iesaistīšanos lauksaimniecības nozaru riska mazināšanā. Otrās kārtas finansējums ir 15,7 miljoni eiro. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/var-pieteikties-atbalstam-dzivnieku-sejumu-un-stadijumu-platibu-apdrosinasanai

Nozares aktualitātes 2024.gada 5.jūnijā

👨🏻‍🌾 Otrdien, 4. jūnijā, starptautisko pārdevēju cenas Ēģiptes iepirkuma konkursā bija par 12,25 līdz pat 44 USD/t augstākas nekā valsts graudu aģentūra GASC maksāja savā iepriekšējā konkursā maijā. Ja GASC rezervē līdzīgus vai lielākus apjomus nekā maijā, pārdevēji to var uztvert kā zīmi, ka pircēji akceptē jaunu un lielāku cenu 2024./2025. gada kviešu ražai. Vēlāk šomēnes cenas varētu vēl vairāk atbalstīt pircēju interese par pārtikas kviešu piegādi uz Dienvidaustrumāziju. Pieprasījums piegādēm jūlijā joprojām netika apmierināts. Ja pircēji masveidā atgriezīsies tirgū, tie var kompensēt jebkādu spiedienu, ko rada gaidāmā kviešu raža.

👨🏻‍🌾 Bažas par Krievijas kviešu piedāvājumu sezonas beigās un jaunās sezonas sākumā pastāvīgi atbalsta pasaules kviešu cenas. Tāpēc pārdevēji palielināja savus Austrālijas standarta kviešu cenu piedāvājumus nosūtīšanai uz Dienvidaustrumāziju. Austrālijas kviešus ietekmē to konkurents – Melnās jūras reģiona izcelsmes graudi. Saistībā ar prognozēto apjomu kritumu un ražotāju vēlmi aizkavēt pārdošanu, gaidot pievilcīgākas cenas, spiediens uz Austrālijas kviešu cenām var būt ierobežots.

👨🏻‍🌾 Japānas Lauksaimniecības ministrija MAFF atgriezās tirgū, iepirkuma konkursā meklējot pārtikas kviešus. Augustā tiek gaidīta piegāde no Ziemeļamerikas, bet septembrī – no Austrālijas. Ministrija vēlas rezervēt 31,6 tūkstošus tonnu ASV cieto ziemas kviešu, 49,7 tūkstošus tonnu Kanādas vasaras 13,5% proteīna kviešu un 22,5 tūkstošus tonnu Austrālijas kviešu.

👨🏻‍🌾 Rumānijā 2024. gada kviešu raža tiek prognozēta par 5 līdz 10% labāka nekā pēdējos piecos gados vidēji,  izslēdzot 2020. gadu, kad raža neatbilda normai.

👨🏻‍🌾 Maijā Ukraina nosūtīja 5,4 miljonus tonnu graudu, kas ir nedaudz mazāk kā aprīlī, kad tie bija 5,73 miljoni tonnu, un ievērojami vairāk nekā 2023. gada maijā, kad graudu eksports bija 3,29 miljoni tonnu. Kviešu sūtījumi samazinājās no 1,69 miljoniem tonnu aprīlī līdz 1,65 miljoniem tonnu maijā. Savukārt pirms gada kviešu apjoms maijā bija 1,09 miljoni tonnu.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka Austrālijas kviešu raža pieaugs līdz 29,1 miljonam tonnu, kas ir par 12% vairāk nekā pērn. Kopējais kviešu ražas apjoms 2024./25. gadā būs par 10% lielāks nekā 10 gadu vidējais rādītājs.

👨🏻‍🌾 Trešdien, 5. jūnijā, zemkopības ministrs Armands Krauze Rīgā tikās ar Moldovas lauksaimniecības un pārtikas rūpniecības ministru Vladimiru Bolea, lai pārrunātu abu valstu potenciālo sadarbību lauksaimniecības un citu saistīto nozaru jautājumos, kā arī parakstītu sadarbības programmu. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/latvija-un-moldova-stiprinas-sadarbibu-lauksaimniecibas-nozare

Nozares aktualitātes 2024.gada 4.jūnijā

👨🏻‍🌾Pagājušā nedēļā kviešu tirgū valdīja ražas potenciāla turpmākas pasliktināšanās risks Krievijā, Ukrainā un ES. Tas var ietekmēt kviešu cenas. Iespējams, kviešu cenas "Euronext" biržā sasniegs 275–280 EUR/t. Tirgum būs grūti sasniegt augstākas cenas bez ASV kukurūzas cenu kāpuma vai eksporta ierobežojumiem Melnajā jūrā. Turpmāko situāciju ietekmēs tādi faktori kā gaidāmais straujais temperatūras kāpums Krievijā un Ukrainā, Alžīrijas iepirkuma konkurss un vēlā pavasara sēja Sibīrijā un Kazahstānā. Tāpat kviešu cenas kavē tas, ka tām ir lielākas prēmijas nekā kukurūzas cenām.

👨🏻‍🌾Pagājušā nedēļā Eiropā nostabilizējās rapšu cenas, kas "Euronext" biržā nespēja izlauzties cauri 500 EUR/t līmenim. Tomēr prēmijas arvien vēl ir, un tās palīdz piesaistīt importu. Neskaidrības par ražu joprojām rada bažas par Eiropas piegādēm jaunajā sezonā. Īstermiņā tas varētu ierobežot ražotāju pārdošanas apjomus. Arī augu eļļas cenas pagaidām saglabā stabilitāti. Turpmāko situāciju ietekmēs aizkavēta sēja Albertā, Kanādā, kas iet rokrokā ar labāku mitruma līmeni kultūraugu attīstībai, kā arī zemāki eļļas auga canola sējumi un sliktie sējas apstākļi Austrālijas dienvidos un rietumos. Rapša prēmijas turpina būt lielākas nekā citiem eļļas augiem, bet ES pārstrādes aktivitāte sasniedz rekordaugstu līmeni un sezonas beigu krājumi sarūk.

👨🏻‍🌾Saistībā ar Alžīrijas valsts graudu iepircēja OAIC konkursu, kas noslēgsies otrdien, pircēju interese par Melnās jūras reģiona jaunās ražas pārtikas kviešiem pirmdien, 3. jūnijā, vājinājās. Lielākā daļa pārdevēju saglabāja savus piedāvājumus nemainīgi augstus, salīdzinot ar "Euronext" pārtikas kviešu septembra nākotnes līgumiem. Taču daži mērķēja augstāk, piedāvājot aptuveni 2–3 EUR/t vairāk.

👨🏻‍🌾Gan pircēji, gan pārdevēji pirmdien samazināja Krievijas jaunās ražas 12,5% proteīna kviešu cenas. Tas notika neskatoties uz ilgstošo nepietiekamo mitrumu Krievijas ziemas kviešu platībās, kā arī auksto un slapjo laiku valsts vasaras kviešu sējumos. Neliels spiediens uz cenām var rasties saistībā ar mazāk pesimistiskām ražošanas prognozēm, kas nesen izskanēja. Turpretī Krievijas, kā arī Konstantas, Varnas un Burgas ostu kviešu tirgū pircēji pirmdien saglabāja stabilus savus piedāvājumus par Ukrainas 11,5% proteīna kviešiem iekraušanai Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās.

👨🏻‍🌾Lopbarības kviešu pārdevēji piegādei uz Spāniju jūnijā pirmdien samazināja savus piedāvājumus par vairāk nekā 10 USD/t, atspoguļojot kukurūzas tirgus cenu virzienu.

👨🏻‍🌾Tuvākajos mēnešos iespējamās laikapstākļu svārstības var ietekmēt Austrālijas 2024./2025. gada kviešu ražas prognozes.

👨🏻‍🌾Tiek prognozēts, ka Ķīnā tuvākajās dienās saglabāsies labvēlīgi laikapstākļi ražas novākšanai. Vecās ražas cenas samazinās. Tuvojoties 2024./2025. gada ražai, cenas varētu samazināties vēl vairāk.

👨🏻‍🌾Zemkopības ministrija ir sagatavojusi un iesniegusi Eiropas Komisijai izskatīšanai un apstiprināšanai grozījumus Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskajā plānā 2023.–2027. gadam. Grozījumi paredz esošo stratēģiskā plāna pasākumu nosacījumu pārskatīšanu un vienkāršošanu. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/eiropas-komisija-iesniegtie-grozijumi-klp-sp-2023-2027-gadam-paredz-nosacijumu-parskatisanu-un-vienkarsosanu

Nozares aktualitātes 2024.gada 3.jūnijā

👨🏻‍🌾Kamēr piektdien, 31. maijā, tirgus dalībnieki sāka pievērst uzmanību jaunajai ražai, Kanādas fiksētas cenas darījumu tirgū samazinājās vecās ražas cenas. Par spīti graudu pārstrādātāju pieprasījumu gan pēc standarta, gan augstāka proteīna satura kviešu piegādēm jūlijā un augustā, pircēji bija atturīgi. Tie, iespējams, cer uz cenu lejupslīdi, kas varētu būt gaidāma tuvākajos mēnešos. 

 👨🏻‍🌾Tikmēr pārdevēji Austrālijas cietos kviešus piedāvāja par aptuveni 330 USD/t uz CFR nosacījumiem Dienvidaustrumāzijā, kas ir aptuveni 15 USD/t virs Austrālijas standarta kviešu un aptuveni 10 USD/t virs Austrālijas augstākā labuma kviešu cenas. Taču apjomi Austrālijā sarūk. Potenciālais aizvietotājs varētu būt ASV kvieši, bet to cenas šobrīd nav konkurētspējīgas un uz CFR nosacījumiem Dienvidaustrumāzijā ir ap 340 USD/t vai augstākas. Dienvidaustrumāzijas standarta proteīna satura kviešu importa tirgū pārdevēji turpināja piedāvāt Austrālijas standarta kviešus piegādei jūlijā un augustā par aptuveni 315 USD/t uz CFR nosacījumiem Java ostās. Tuvākajās nedēļās varētu būt maz stimulu pazemināt cenas, jo 2023./2024. gada kviešu krājumi ir ierobežoti un zemnieki cer uz augstākām cenām. 

 👨🏻‍🌾Pieprasījums pēc Melnās jūras reģiona 11,5% proteīna kviešiem nosūtīšanai uz Dienvidaustrumāziju piektdien bija mazs, taču pircēji lūkojās konteineru tirgus virzienā. Konteineru tirgū var saskatīt lielāku pieprasījumu nekā beramkravu tirgū, jo pārdevēji piedāvāja konteineru sūtījumus ar aptuveni 10 USD/t atlaidi pret beramkravu apjomiem. Tāpat mazāku apjomu rezervēšana konteineru tirgū var dot pārstrādātājiem vairāk laika gaidīt, kad īstenosies ražas spiediens uz Melnās jūras reģiona pārtikas kviešu cenām. 

 👨🏻‍🌾Ir uzlabojušās prognozes par Austrālijas 2024./2025. gada kviešu ražu. Austrālijas rietumos tuvāko divu nedēļu laikā tiek prognozēts lietus. Tiek lēsts, ka kviešu sējumu platības ir gandrīz tādas pašas kā 2023./2024. gadā – 4,7 miljoni hektāru. Un kontekstā ar zemākām Krievijas ražas prognozēm, kas atbalsta pasaules kviešu cenas, Austrālijas ražotājiem ir stimuls palielināt sākotnēji paredzētās platības. 

 👨🏻‍🌾No 2024. gada 3. jūnija līdz 3. jūlijam lauksaimnieki var pieteikties projektu īstenošanai pasākumā "Atbalsts ieguldījumiem mazajās lauku saimniecībās". Kopējais publiskais finansējums otrajā projektu pieņemšanas kārtā ir 5 miljoni eiro. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/mazie-lauksaimnieki-var-sanemt-atbalstu-investicijam

Nozares aktualitātes 2024.gada 31.maijā👨🏻‍🌾 Ceturtdien, 30. maijā, Ukrainas eksportētāji pēc regulāra kāpuma vietējā CPT tirgū paaugstināja arī vecās ražas cenas uz FOB nosacījumiem. Tādējādi viņi zaudēja konkurētspēju pasaules tirgū. Pircēji paaugstināja savus piedāvājumus par veco Ukrainas 11,5% proteīna kviešu ražu iekraušanai jūnijā, lai varētu nodrošināt piegādes uz Ziemeļāfriku. Atbalsts vecās ražas cenai fiksētas cenas darījumu tirgū nāca arī no piedāvājuma puses – kārtējo reizi paaugstinājās cenas uz CPT nosacījumiem.

👨🏻‍🌾 Atšķirībā no CPT tirgus, joprojām bija bija maz ideju par Ukrainas jaunās ražas cenām uz FOB nosacījumiem Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās. Dažiem tirgus spēlētājiem, lai segtu savas eksporta saistības par jūliju, par veco ražu bija jāmaksā augsta prēmija pret CPT līmeni. Nav skaidrs, vai šīs pieaugušās CPT cenas jaunajai ražai rezultēsies labā biznesā uz FOB nosacījumiem. Tirgus dalībnieki joprojām gaida zināmu spiedienu, kad raža fiziski tiks novākta. Taču šajā reģionā jau bija vērojamas pazīmes, kas liecināja par to, ka pārdevēji zaudē ES eksportētājiem, kuri arvien vairāk izjūt spiedienu, lai ostās būtu vieta jaunajai ražai – neskatoties uz to, ka šogad raža varētu būt daudz mazāka.

Jūnijā uz Maroku paredzēts piegādāt dažas Francijas un Vācijas kviešu kravas. Tā būs gan vecās, gan jaunās ražas kombinācija. Tiek lēsts, ka uz CIF nosacījumiem Kasablankas ostā cena būs aptuveni 10 EUR/t zem "Euronext" septembra kviešu nākotnes līgumu cenas. Turpretī pagājušās nedēļas Krievijas kviešu piedāvājums par 275 USD/t uz CIF nosacījumiem Marokā un Ukrainas kviešu piedāvājums vēl nebija rezultējies.

👨🏻‍🌾 Francijā tirgotāji ir darījuši maz, lai atvieglotu jaunā tirdzniecības gada loģistiku. Daļa graudu tiks iekrauta tikai jūnija beigās vai jūlija sākumā. Tas ir par vēlu, lai atbrīvotu tik ļoti nepieciešamo vietu Ruānas ostā. Neraugoties uz septembra nākotnes līgumu ievērojamo atlaidi, nelielais pieprasījums pēc "Euronext" maija līgumu fiziskas piegādes, kad tā termiņš beidzās šomēnes, nozīmē to, ka ostas ir pilnas ar veco ražu.

👨🏻‍🌾 Neskatoties uz prognozēm par vienu no mazākajām kviešu ražām šajā desmitgadē, Marokas privātajiem graudu pārstrādātājiem ir iemesls nogaidīt pirms importēto graudu iepirkšanas. Importētāji parasti strādā ar trīs mēnešu krājumiem. Tie, kuriem trūkst graudu fiksētas cenas darījumu tirgū, cer saņemt aptuveni 24 USD/t valdības atlaidi par kravām, kuras bija rezervētas iekraušanai jūnijā. Bet, ja pasaules cenas tuvākajās 30 dienās turpinās pieaugt, tad tiks aprēķināta vēl lielāka atlaide, liekot importētājiem aizkavēt pieprasījumu.

👨🏻‍🌾 Zemkopības ministrija līdz 28. jūnijam aicina pieteikt lauku saimniekus un uzņēmējus, jaunos zemniekus, pārtikas ražotājus kā arī ģimenes laukos konkursam "Sējējs 2024". Vairāk infromācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/izsludinats-zemkopibas-ministrijas-konkurss-lauksaimniekiem-un-partikas-razotajiem-sejejs-2024

Nozares aktualitātes 2024.gada 30.maijā

👨🏻‍🌾   Trešdien, 29. maijā, Konstantas, Varnas un Burgas ostu tirgū uz FOB nosacījumiem valdīja plašs piedāvājums un klusināta tirdzniecības aktivitāte, savukārt Melnās jūras reģionā un Francijā drīzumā varētu būt jūtams spiedienu uz krājumu izkraušanu. Pārdevēji turpināja piedāvāt plašu cenu amplitūdu jaunās ražas kviešu iekraušanai Melnās jūras ostās Konstantā, Varnā un Burgā. Lielākā daļa piedāvājumu par 11,5% proteīna kviešiem par piegādēm jūlijā bija ar aptuveni 17 EUR/t atlaidi no Parīzes biržas sarakstā iekļautajiem septembra nākotnes līgumiem. Taču vismaz viens pārdevējs piedāvāja zemāku cenu. Pārdevēju pusē trešdien vecās ražas piedāvājumos uz FOB nosacījumiem šajās ostās bija maza aktivitāte. Ar spiedienu pārdot vairāk varētu saskarties Francijas pārdevēji, kam ir lieli krājumi, jo ir jāatbrīvo vieta gaidāmajai ražai. Dati liecina, ka vēl ir jāpārdod aptuveni 2,3 miljoni tonnu 2023./2024. gada Francijas kviešu ražas. Taču, līdzīgi kā Konstantas, Varnas un Burgas ostās, uz FOB nosacījumiem Ruānas ostā bija ierobežots pieprasījums pēc kviešiem.

👨🏻‍🌾   Ukrainā sarūkošie vecās ražas apjomi turpina atbalstīt cenas iekšējā tirgū. 11,5% pārtikas kviešu cenas uz CPT noteikumiem Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas, kā arī Reni un Izmailas ostās dienas laikā pieauga attiecīgi par 2 USD/t un 3 USD/t. Īstermiņā cenu varētu atbalstīt arī tie tirgotāji, kuriem nepieciešams izpildīt nesenos līgumus. Bet Ukrainas tirgū uz FOB nosacījumiem gan pircēji, gan pārdevēji atkāpās. Tie pārdevēji, kuru rīcībā bija pietiekami daudz kviešu, lai piepildītu "Panamax" vai lielāka izmēra kuģi, nelabprāt piedāvāja savus kviešu, tā vietā gaidot pircēju pretimnākšanu ar augstāku cenu.

👨🏻‍🌾   Brazīlija ir vērsusies ASV, lai izpildītu daļu sava kviešu pieprasījuma, šonedēļ rezervējot apjomus tūlītējai nosūtīšanai uz Paranagvas ostu. Tikmēr pircēji par Argentīnas jaunās ražas decembra piegādēm turpina piedāvāt krietni zemāku cenu par pārdevēju kāroto.

👨🏻‍🌾   Jordānijas aģentūra MIT ir atcēlusi savu 28. maija iepirkuma konkursu un trešdien izsludināja jaunu konkursu par 100 līdz 120 tūkstošu tonnu pārtikas kviešu piegādi jūlijā un augustā. Tas ir kārtējais iepirkumu konkurss, ko Jordānija ir atcēlusi. Ņemot vērā nesenās svārstības Melnās jūras reģionā, šoreiz cenas pircējam varētu nebūt tās pievilcīgākās.

Nozares aktualitātes 2024.gada 29.maijā

👨🏻‍🌾   Otrdien, 28. maijā, pircēji turpināja uzrādīt ierobežotu pieprasījumu pēc Melnās jūras reģiona pārtikas kviešiem, pirms ražas ieņemot nogaidošu režīmu. Pārdevējiem šogad var būt vairāk iespēju aizkavēt jaunās ražas pārdošanu nekā parasti, jo īpaši Krievijā. Iespējams, lauksaimniekiem ir atlicis vairāk aizdoto līdzekļu nekā parasti, ļaujot nogaidīt, kad cenas turpinās kāpt. Tomēr daži ražotāji norāda, ka viņi neatturēsies no jaunās ražas pārdošanas, ja cenas Krievijas vietējā tirgū saglabāsies pašreizējā līmenī. Atspoguļojot pircēju nostāju, arī kviešu audzētāji Krievijā atturas piedāvāt jaunās ražas kviešus.

👨🏻‍🌾   Nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ prognozes par Krievijas 2024./2025. gada kviešu ražu pēdējā laikā ir pasliktinājušās. Ja nelabvēlīgie laikapstākļi saglabāsies, iespējama arī turpmāka prognožu pasliktināšanās. Tuvākās 7-10 dienās lietus Krievijas ziemas kviešu platībās netiek prognozēts. Tikmēr Krievijas vasaras kviešu platībās turpinās lietus, traucējot sēšanu.

Vecās ražas 12,5% proteīna kviešu cena fiksētas cenas darījumu tirgū uz FOB nosacījumiem Novorosijskā atkal pieauga, sasniedzot augstāko līmeni kopš 2023. gada 30. augusta. Pircēji Dienvidaustrumāzijā tikmēr bija neaktīvi. Taču, lai gaidītu pievilcīgāku cenu, laiks ir ierobežots. Un graudu pārstrādātāju ierobežotā uzglabāšanas jauda varētu pastiprināt cenu svārstīgumu, jo īpaši, ja pircēji masveidā atgriežas tirgū.

👨🏻‍🌾   Gan Ukrainas 11,5% proteīna kviešu, gan Austrālijas kviešu pārdevēji paaugstināja savus piedāvājumus uz CFR nosacījumiem par aptuveni 5 USD/t, salīdzinot ar pagājušās nedēļas cenu līmeni. Visticamāk tuvākajās nedēļās nebūs spiediena pazemināt cenu, jo īpaši tad, ja Krievijas ražotāji izvēlēsies ierobežot jaunās ražas noietu.

👨🏻‍🌾   Ķīnā ziemas kvieši tiek novākti agrāk nekā pērn, jo siltie laikapstākļi veicināja labības attīstību. Gandrīz visa novāktā raža ir atbilst pārtikas kviešu kvalitātei. Tas ir pretēji situācijai pērn, kad pārlieku lielās lietavas maija beigās un jūnija sākumā nelabvēlīgi ietekmēja gan ražu, gan loģistiku. 

👨🏻‍🌾   Tiek prognozēts, ka Eiropas Savienībā 2024. gada kviešu ražas kopumā atbildīs vidējiem citu gadu rādītājiem. Paredzams, ka kviešu ražība 2024. gadā būs 5,92 t/ha. Tas ir nedaudz vairāk nekā pēdējos piecos gados vidēji, kad ražība bija 5,87 t/ha, un arī vairāk nekā 5,82 t/ha rādītājs pērn. Lielāka raža nekā iepriekš tiek gaidīta Spānijā, Portugālē, Austrumeiropā un Baltijā. Savukārt ražas kritums tiek paredzēts Francijā un Polijā.

👨🏻‍🌾   Zemkopības ministrija atsākusi intensīvu darbu, lai ES dokumentos, kas skar lauksaimniecības nākotni, tiktu atzīts, ka nākamajā ES plānošanas periodā 2028.–2034. gadam ir jāpabeidz tiešo maksājumu izlīdzināšana. Par taisnīgu tiešo maksājumu ieviešanu aktīvi iestājas Latvija, Lietuva, Igaunija, Polija, Slovākija, Bulgārija un Rumānija. Diemžēl pagaidām tam nav atbalsta no pārējām dalībvalstīm, jo tiešo maksājumu palielināšana ieinteresētajām valstīm nozīmēs to samazinājumu citām dalībvalstīm. "Mēs turpināsim pieprasīt, lai tiešo maksājumu izlīdzināšana tiktu iekļautai kā viens no galvenajiem elementiem kopējajā redzējumā par ES lauksaimniecības nākotni. Cīņa būs smaga, jo tā saucamās "vecās dalībvalstis" nevēlas zaudēt savu priviliģēto stāvokli," norāda zemkopības ministrs Armands Krauze. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/atsakusies-cina-par-taisnigiem-tiesajiem-maksajumiem 


Nozares aktualitātes 2024.gada 28.maijā

👨🏻‍🌾  Pagājušā nedēļā kviešu cenas pieauga, jo ražas perspektīvas Krievijā, Ukrainā un Eiropas Savienībā turpināja pasliktināties. Joprojām tiek prognozēti tieši kviešu attīstībai nelabvēlīgi laikapstākļi. Tas nozīmē, ka "Euronext" nākotnes līgumu cenas varētu turpināt pieaugt līdz 280 EUR/t. Bet, ja tieši tāpat nepieaugs kukurūzas nākotnes līgumu cenas Čikāgas biržā, tad "Euronext" kviešu līgumi visticamāk nesasniegs 300 EUR/t. Protams, ja vien Melnās jūras reģiona valstis neieviesīs eksporta ierobežojumus. Turpmāko situāciju ietekmēs Krievijā un Ukrainā paredzamais krasais temperatūras kāpums, stiprais lietus Rietumeiropā un kviešu un kukurūzas cenu nostiprināšanās. Tāpat tiek prognozēts, ka Krievijas 2024./2025. gada kviešu raža varētu būt zem 82 miljoniem tonnu.

👨🏻‍🌾  Eiropas rapšu cenas turpina palielināt prēmiju salīdzinājumā ar citām augu eļļām. Tam vajadzētu mudināt starptautiskos piegādātājus pārdot Eiropas tirgū un mudināt pircējus samazināt pieprasījumu. Lai gan tiek prognozēts, ka Kanādā un Austrālijā laikapstākļi uzlabosies, bažas saglabājas. Turpmāko situāciju ietekmēs rekordlielā sojas pupu pārstrāde Argentīnā, Brazīlijā un ASV, spēcīgs Brazīlijas sojas eksports, palmu eļļas cenu stabilizēšanās, sējas aizkavēšanās Kanādā un sausums Austrālijā.

👨🏻‍🌾  ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sanāksmē Briselē, kurā dalībvalstis diskutēja, kā nākotnē ātrāk un efektīvāk novērst dažādas ārējo faktoru izraisītas krīzes lauksaimniecībā un pārtikas ražošanā, zemkopības ministrs Armands Krauze uzsvēra: ES līmenī nepieciešams daudz aktīvāk strādāt pie dažādu krīžu prognozēšanas un savlaicīgas novēršanas, nevis pie to seku likvidēšanas, kā tas bijs praksē līdz šim. "Krīžu pārvaldībai lauksaimniecībā un pārtikas ražošanā ir nepieciešama proaktīva un strukturēta pieeja ES līmenī ar skaidriem finansējuma piešķiršanas kritērijiem, politikas saskaņotību un elastīgu finanšu pārvaldību, lai nodrošinātu savlaicīgu atbalstu krīžu seku mazināšanai un novēršanai. Ārkārtējo situāciju radītu krīžu un problēmu risināšanu lauksaimniecībā un pārtikas ražošanā nedrīkst atstāt tikai dalībvalstu ziņā," norāda ministrs. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/zemkopibas-ministrs-armands-krauze-krizem-lauksaimnieciba-ir-nepieciesams-adekvats-es-finansejums-parvaresanai


Nozares aktualitātes 2024.gada 23.maijā

👨🏻‍🌾 Argentīnā jau piekto nedēļu pēc kārtas pieaug kviešu pārdošanas apjomi. Nedēļā, kas beidzās 15. maijā, tika pārdoti 493 tūkstoši tonnu 2024./2025. gada sezonas kviešu. Turpinoties cenu kāpumam pasaulē un arī Argentīnā, lauksaimnieki ir ieinteresēti pārdot savu produkciju. Argentīnas kviešu cenas pēdējo piecu nedēļu laikā ir palielinājušās par 14%. 

 👨🏻‍🌾 Tunisijas aģentūra ODC savā kviešu iepirkuma konkursā piegādei jūnijā saņēma piedāvājumus no 10 dažādiem tirgotājiem. Tirdzniecības uzņēmums "Casillo" izteica zemāko piedāvājumu robežās no 273,69 līdz 279,49 USD/t uz CIF nosacījumiem par trim 25 tūkstošu tonnu kravām, bet vairāku tirgotāju piedāvājums pārsniedza 300 USD/t. 

👨🏻‍🌾 Ukrainas vietējā tirgū trešdien, 22. maijā, strauji pieauga cenas pārtikas kviešiem, kas piegādāti gan Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas, gan Donavas upju ostās. Šīs nedēļas sākumā Indonēzijas pircēji nespēja iekārdināt pārdevējus atgriezties tirgū pat ar strauju piedāvājuma kāpumu. 

 👨🏻‍🌾 Krievijā jūnijā tiek prognozēts karsts laiks. Daudzi tirgus dalībnieki sagaida, ka kviešu raža sāksies jūnija beigās, aptuveni 10 dienas agrāk nekā citus gadus.

Nozares aktualitātes 2024.gada 22.maijā


👨🏻‍🌾 Pagājušā nedēļā kviešu stāvoklis Krievijā turpināja pasliktināties; postījumus nodarīja sals un sauss laiks. Sausums skar arī Ukrainu, Poliju, Austrāliju un ASV Kanzasas štatu, savukārt lietus rada bažas Rietumeiropā, Brazīlijas dienvidos un Kanādā. Vienīgais, kas kavē kviešu cenu kāpumu, ir kukurūzas tirgus. ASV kukurūzas stādījumi attīstās vienmērīgā tempā, tāpēc pagaidām kviešu cenas "Euronext" biržā nekāpj virs 270–280 EUR/t. Turpmāko situāciju ietekmēs sausums Krievijā, Ukrainā, Polijā un Austrālijā, prognozes par Krievijas ražas samazināšanos, kā arī lietus kviešu nobriešanas periodā Rietumeiropā. Tāpat ietekme ir tam, ka kviešu un kukurūzas prēmiju attiecība ir vēsturiski augstākajā līmenī.

👨🏻‍🌾 Pagājušā nedēļā rapšu cenas "Euronext" biržā turpināja pieaugt, cenai par augusta līgumiem noslēdzoties augstākajā līmenī kopš 2023. gada jūlija. Šādu situāciju izraisīja ražošanas nenoteiktība un spēcīgākas augu eļļas un sojas pupiņu cenas. Rapšu sēklu tirgus piedāvājuma un pieprasījuma bilance 2024./2025. gada sezonā ir nestabila. Importētājvalstis ir atkarīgas no ražošanas apjomiem Ukrainā, Austrālijā un Kanādā. Lietainais laiks ASV pozitīvi ietekmē sojas pupu cenu. Paredzams, ka pieprasījums pēc augu eļļām Āzijā pieņemsies spēkā. Turpmāko situāciju ietekmēs sausais laiks Austrālijā, pārāk mitrie laikapstākļi Kanādā un eļļas auga canola sējumu stādījumu atpalicība. Ņemot vērā lietaino laika prognozi, ir vērts sekot līdzi sējumiem ASV. ES pārstrādes jauda ir rekordaugstā līmenī, bet krājumi samazinās. Vienlaikus imports no Austrālijas aizkavējas.

👨🏻‍🌾 Lai gan tirdzniecības aktivitāte saglabājās pieticīga, Melnās jūras reģiona izcelsmes 11,5% proteīna kviešu pārdevēji Dienvidaustrumāzijas importa tirgū otrdien, 21. maijā, paaugstināja savus piedāvājumus. Tādējādi atlaide pietuvojās konkurējošo Austrālijas kviešu cenai. Pircēji izrādīja interesi par abu reģionu kviešiem, taču atturējās veikt rezervāciju. Pircējus atturēja pirmdien valdošās svārstības pasaules kviešu tirgū. Pārdevēji paaugstināja Ukrainas kviešu cenas piedāvājumu piegādei uz Dienvidaustrumāziju jūlijā. Salīdzinot ar piedāvājumu iepriekšējā nedēļā, cena pieauga par vairāk nekā 10 USD/t. Tikmēr Austrālijas kviešu pārdevēji palielināja savu cenas piedāvājumu par nepilniem 5 USD/t, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu.

👨🏻‍🌾 Ilgstoši nelabvēlīgi laikapstākļi Krievijā ir ietekmējuši valsts 2024./2025. gada sezonas kviešu ražas prognozi. Tiek lēsts, ka Krievijas kviešu raža nokritīsies līdz 86 miljoniem tonnu, kas ir par 5,4 miljoniem tonnu mazāk nekā šajā tirdzniecības gadā. Ja laikapstākļi pasliktināsies, nevar izslēgt iespējamību, ka prognozes turpinās samzināties. Krievijas 12,5% proteīna pārtikas kviešu cena fiksētas cenas darījumu tirgū otrdien bija stabila, apturot pieaugumu, kas turpinājās sešas tirdzniecības sesijas pēc kārtas.

👨🏻‍🌾 Eiropas vecās un jaunās ražas pārtikas kviešu piedāvājums uz FOB nosacījumiem Konstantas, Varnas un Burgas ostās bija atšķirīgs. Pārdevēji piedāvāja vecās ražas 11,5% proteīna kviešus par 5 EUR/t lētāk nekā pirms nedēļas. Iespējams, cenas lejupslīdi veicināja pirmdienas straujais septembra nākotnes līgumu kāpums "Euronext" biržā, kas lika Rumānijas un Bulgārijas cenām sekot Krievijas izcelsmes kviešu cenas līmenim un paaugstināties.

👨🏻‍🌾 Tunisijas valstij piederošā graudu aģentūra ODC izsludināja 100 tūkstošu tonnu pārtikas kviešu iepirkumu konkursu, kura noslēgums paredzēts trešdien. Kviešus no 15. līdz 30. jūnijam paredzēts nosūtīt četrās kravās, ja tie ir no Melnās jūras, Austrumeiropas vai Vidusjūras reģiona, vai laikā no 10. līdz 25. jūnijam, ja tos sūta no Rietumeiropas. Savukārt, ja tie ir no ASV, Kanādas vai Dienvidamerikas, piegāde tiek gaidīta no 5. līdz 20. jūnijam.

👨🏻‍🌾 Jordānijas aģentūra MIT kārtējo reizi atcēla 100 līdz 120 tūkstošu tonnu kviešu piegādi jūlijā un augustā.

👨🏻‍🌾 Lai popularizētu lauksaimniecību, zivsaimniecību un pārtikas rūpniecību un veicinātu šo nozaru produktu ražošanas vērtības pieaugumu un eksportu, 2024. gadā ir paredzēti 1,16 miljoni eiro valsts finansējuma. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/atbalstis-vietejas-lauksaimniecibas-un-zivsaimniecibas-produkcijas-popularizesanu

👨🏻‍🌾 Valdībā apstiprināti Zemkopības ministrijas sagatavotie noteikumi par valsts un ES atbalsta piešķiršanas kārtību Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) investīcijām materiālajos aktīvos 2023.–2027. gada plānošanas periodā. Noteikumi paredz atbalstu investīcijām lauku saimniecībās, lauksaimniecības produkcijas pārstrādes uzņēmumos, kā arī atbalstu valsts nozīmes un pašvaldību meliorācijas sistēmu pārbūvei un atjaunošanai. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/atbalstis-investicijas-lauku-saimniecibas-lauksaimniecibas-produktu-parstrade-un-melioracija

Nozares aktualitātes 2024.gada 21.maijā


👨🏻‍🌾 Pirmdien, 20. maijā, pārdevēji pārskatīja savus 12,5% proteīna kviešu Krievijas vecās ražas piedāvājumus. Cena bija aptuveni 5 USD/t virs piedāvājuma uz FOB nosacījumiem Novorosijskas ostā, cenai paugstinoties sesto tirdzniecības sesiju pēc kārtas. Starptautisko kviešu nākotnes līgumu, tostarp "Euronext", sniedza atbalstu Krievijas piedāvājumam. Tāpat situāciju ietekmē bažas par to, ka jebkura militāra eskalācija Novorosijskas ostas teritorijā palielina operacionālos riskus. Tāpat laika prognozes Krievijā joprojām ir sējumiem nelabvēlīgas, un tuvākās nedēļas laikā galvenajos dienvidu un centrālajos kviešu audzēšanas reģionos tiek prognozēts neliels nokrišņu daudzums.

👨🏻‍🌾 Ukrainas pārtikas kviešu piedāvājums dziļūdens ostās saglabājās neliels, ierobežotās pieejamības dēļ koncentrējoties uz neliela izmēra sūtījumiem. Uz FOB nosacījumiem Donavas upes ostās Renē un Izmailā piedāvājums par 11,5% proteīna kviešu kravām samazinājās, bet pārdevēju bija maz.

👨🏻‍🌾 Ķīnas kviešu imports pagājušajā mēnesī sasniedza 1,93 miljonus tonnu, pārsniedzot februāra rezultātus, kad valsts importēja 1,81 miljonus tonnu kviešu.  Līdz ar to laikā no janvāra līdz aprīlim imports bija 6,19 miljoni tonnu, kas ir par 0,16 tūkstošiem tonnu mazāk nekā pērn šajā periodā. Visvairāk graudu Ķīna importēja no Austrālijas.

👨🏻‍🌾 Pērn saimnieki salīdzinājumā ar gadu agrāk būtiski – par 51% – mazākā platībā audzēja vasaras rapšus, pavisam 10,1 tūkstošu hektāru platībā. Savukārt ziemas rapšu sējumu kopplatībā vērojams neliels kāpums – no 139,3 tūkstošiem hektāru 2022. gadā līdz 141,1 tūkstošiem hektāru pērn. Vairāk informācijas: https://lasi.lv/saimnieks-uznemejs/lauksaimnieciba/vasaras-rapsu-lauki-saruk-ziemas-aug.14704


Nozares aktualitātes 2024.gada 20.maijā


👨🏻‍🌾 Piektdien, 17. maijā, pēc četras dienas ilga pieauguma Krievijas 12,5% proteīna kviešu cena uz FOB nosacījumiem Novorosijskā noturējās stabila – 245 USD/t. Krievijas kviešu pircēju un pārdevēju piedāvātās cenas satuvinājās, sašaurinot starpību līdz 5 USD/t.

👨🏻‍🌾 Pēdējā mēneša laikā Melnās jūras reģiona pārtikas kviešu cenas ir pozitīvi ietekmējuši nelabvēlīgie laikapstākļi Krievijā, kas ir pasaulē lielākā kviešu eksportētāja. Lietus trūkums Krievijas ziemas kviešu platībās ietekmēja 2024./2025. gada ražu, savukārt negaidīto salnu dēļ tika zaudēts aptuveni 1% lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Taču tuvākās nedēļas laikā gaidāmās lietavas un Krievijas krājumi 2024./2025. gadam, kas ir lielāki par vidējiem, varētu kompensēt samazināto ražošanas apjomu. Lielāki pārnestie krājumi varētu piespiest pārdevējus sezonas sākumā pārdot graudus, lai atbrīvotu vietu jaunajai ražai. Tas nozīmē, ka sezonas sākumā eksports varētu būt spēcīgāks. Spiedienu uz Melnās jūras reģiona cenām varētu radīt arī citas reģiona lielās kviešu audzētājas – Ukraina, Rumānija un Bulgārija –, kas ir baudījušas ziemas kviešiem labvēlīgus apstākļus.

👨🏻‍🌾 Ķīnas pārtikas kviešu importa apetīti varētu ierobežot lielāka vietējā ražošana un vēl viens gads, kad samazinās iedzīvotāju skaits. Ķīnas lauksaimnieki ir sākuši kviešu novākšanu un ziņo par labāku ražu un tās kvalitāti. Tas ir pretēji situācijai pirms gada, kad Ķīnas ziemas kviešu kvalitāti ietekmēja nokrišņu daudzums, kas bija lielāks par vidējo. Ar to varētu pietikt, lai kompensētu jebkādu Indijas kviešu importa pieprasījuma pieaugumu. Tiek prognozēts, ka Indijas patēriņš pieaugs līdz līdz 105 miljoniem tonnu, kas ir par gandrīz 2 miljoniem tonnu vairāk nekā iepriekš. Ja vietējā ražošana nepalielināsies, importa pieprasījums varētu pieaugt.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka Ķīnas jaunās ražas cenas kviešiem, kuru mitruma līmenis ir zem 13%, būs vidēji 346 līdz 374 USD/t.

Nozares aktualitātes 2024.gada 16.maijā

👨🏻‍🌾 Slikto laikapstākļu ietekmē arvien pastāv bažas par Krievijas ražu. Un arī vasaras periodam tiek prognozēti nelabvēlīgi laikapstākļi. Tomēr tuvāko divu nedēļu laikā Krievijas dienvidos un arī Ukrainas dienvidaustrumos tiek prognozēts lietus.

👨🏻‍🌾 Pieprasījums Dienvidaustrumāzijā var pozitīvi ietekmēt Melnās jūras reģiona pārtikas kviešu cenas. Austrālijas un Argentīnas 11,5% proteīna pārtikas kviešu pārdevēji rada mazu konkurenci. Austrālijas kviešu cenu līmenis, kas spēj konkurēt ar Melnās jūras izcelsmes graudiem, nav bijis pietiekami pievilcīgs, tāpēc šīs izcelsmes kvieši ir atraduši pircējus citur, tostarp Japānā. Argentīnas pārtikas kviešu cena uz FOB nosacījumiem ir palielinājušās saistībā ar pieprasījumu Brazīlijā.

👨🏻‍🌾 Plūdi ir ietekmējuši jaunās ražas izredzes Brazīlijā, un kopš šīs nedēļas sākuma Riugrandi du Sulā nav sēti kvieši. Valstij ir otra lielākā uzglabāšanas jauda, tāpēc traucējumi ražošanā un loģistikā var palielināt Brazīlijas pieprasījumu pēc kviešu importa, kas parasti ir no Argentīnas. Turklāt rekordliels minerālmēslu imports uz Argentīnu no janvāra līdz aprīlim varētu nozīmēt, ka kviešu un miežu sējumiem to būs vairāk nekā pietiekami. Uz ražotāju optimismu norāda arī pastiprināta zemnieku tirgošanās.

👨🏻‍🌾 Ruānas ostai piegādāto Francijas jaunās ražas pārtikas kviešu cenām ir ievērojama prēmija salīdzinājumā ar vecās ražas cenu fiksētas cenas darījumu tirgū. Piegāde augustā tiek piedāvāta ar aptuveni 4–5 EUR/t atlaidi no "Euronext" septembra nākotnes līgumiem un aptuveni 14 EUR/t virs fiksētas cenas darījumu tirgus cenas par veco ražu. Pircēji tuvākajos mēnešos varētu meklēt kviešus nosūtīšanai uz Maroku, jo īpaši, ja "Euronext" iekļautie kviešu nākotnes līgumi pārvērtīsies zaudējumos.

👨🏻‍🌾 Ķīnas vietējās vecās ražas kviešu cenas trešdien turpināja kristies. Lauksaimnieki un tirgotāji ļoti vēlas pārdot savus vecās ražas krājumus un sagatavoties jaunās ražas uzglabāšanai, taču pieprasījums no pārstrādātāju puses joprojām ir vājš. Dažos Ķīnas reģionos tirgū jau ir ienākusi jaunā raža, kuras cena ir vecās ražas līmenī.

👨🏻‍🌾 Šogad ir būtiski pieaudzis zādzību skaits no zemnieku saimniecībām, kas nodarbojas ar augkopību. Ņemot vērā augu aizsardzības līdzekļu augsto cenu un pieprasījumu nelegālajā tirgū, garnadži sākuši pastiprināti apmeklēt saimniecības. Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/zemnieku-saeima-pieaug-zadzibu-skaits-no-zemnieku-saimniecibam/

Nozares aktualitātes 2024.gada 15.maijā

👨🏻‍🌾 Ukrainas fiksētas cenas darījumu tirgū 11,5% proteīna kviešu cena otrdien pazeminājās. Pircēji izrādīja arvien lielāku interesi par Melnās jūras reģiona pārtikas kviešu piegādēm uz Dienvidaustrumāziju. Interese par ievērojami dārgākajiem Austrālijas kviešiem saglabājās ierobežota, pārdevējiem saglabājot aptuveni 25 USD/t prēmiju salīdzinājumā ar Ukrainas 11,5% proteīna kviešiem.

👨🏻‍🌾 Kanādas fiksētas cenas darījumu tirgū vasaras kviešu cena otrdien pakāpās, jo pieaugošās prēmijas nespēja kompensēt zaudējumus Mineapolisas biržā iekļautajajos pavasara kviešu nākotnes līgumos.

Japānā Lauksaimniecības ministrijas konkursā, kas  noslēdzās ceturtdien, tiek meklēti 67,8 tūkstoši tonnu Kanādas vasaras kvieši nosūtīšanai jūlijā, Austrālijas kvieši nosūtīšanai jūlijā un augustā un ASV kvieši nosūtīšanai jūlijā.

👨🏻‍🌾 Ja īstenosies iespējamie riski, "Euronext" nākotnes līgumu cena varētu sasniegt 270 EUR/t. Taču, ja bažas tiks izkliedētas, straujais kāpums – 40 EUR/t tikai trīs nedēļu laikā – nozīmē arī to, ka tirgus samazināsies.

👨🏻‍🌾 Valdība ir apstiprinājusi grozījumus kārtībā par valsts atbalsta programmu aizdevumu piešķiršanai apgrozāmo līdzekļu iegādei lauksaimniecībā, mežsaimniecībā, zvejniecībā un akvakultūrā, pārvirzot apgrozāmo līdzekļu aizdevumu programmai 1,5 miljonus eiro no citām "Altum" administrētajām programmām. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/palielinats-pieejamais-finansejums-altum-apgrozamo-lidzeklu-aizdevumu-programmai-0

👨🏻‍🌾 Šonedēļ Zemkopības ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs kopā ar Latvijas pārtikas ražošanas un citiem uzņēmējiem devās uz Azerbaidžānu, lai pārrunātu sadarbības iespējas. Viens no sarunu tematiem bija arī Azerbaidžānas minerālmēslu eksporta iespējas uz Latviju. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/latvijas-uznemeji-cer-stiprinat-lauksaimniecibas-produktu-tirdzniecibu-ar-azerbaidzanu

👨🏻‍🌾 Lauku atbalsta dienests aicina lauksaimniekus pieteikties platību maksājumiem pēc iespējas ātrāk, lai gadījumos, ja nepieciešamas konsultācijas, tās varētu saņemt savlaicīgi. Pieteikties maksājumiem var līdz šī gada 22. maijam, ar kavējuma samazinājuma sankciju līdz 17. jūnijam, aizpildot ģeotelpisko iesniegumu dienesta elektroniskajā pieteikšanās sistēmā. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/lad-aicina-platibu-maksajumiem-pieteikties-savlaicigi


Nozares aktualitātes 2024.gada 14.maijā

👨🏻‍🌾 Pirmdien, 13. maijā, 12,5% proteīna pārtikas kviešu pārdevēji, pamatojoties uz FOB nosacījumiem Novorosijskā, pārskatīja savus piedāvājumus. Piedāvājumi svārstījās no 234 līdz 240 USD/t uz FOB nosacījumiem Novorosijskā.

👨🏻‍🌾 Melnajā jūrā pārdevēji Rumānijas un Bulgārijas ostās Konstantā, Varnā un Burgā vecās ražas 11,5% proteīna kviešiem palielināja atlaidi pret Parīzē septembra nākotnes līgumiem, bet par jauno ražu piegādei jūlijā piedāvā par aptuveni 3 EUR/t zemāku cenu. Jaunās ražas jūlija līgumu cena svārstās ap aptuveni 257 EUR/t uz CPT noteikumiem par piegādi no jūlija līdz septembrim. Tas ir par vairāk nekā 30 EUR/t virs vecās ražas cenas fiksētas cenas darījumu tirgū 2023. gada jūlijā.

👨🏻‍🌾 Francijas FOB tirgū bija mazs starptautiskais pieprasījums gan pēc jaunās, gan pēc vecās ražas.

👨🏻‍🌾 Krievijas fiksētas cenas tirgū vecās ražas 12,5% proteīna kviešu līguma cena pieauga līdz augstākajam līmenim kopš 24. janvāra, bet citu Melnās jūras reģiona izcelsmes kviešu cenas bija svārstīgas. Savukārt jaunās ražas pārdevēji ieņēma nogaidošu nostāju, jo vēl nav skaidrs, kāda būs nelabvēlīgo laikapstākļu ietekme uz ražu. Ziemeļos dažiem kviešu audzētājiem smagi skarta ir pat puse sējumu. Ir izskanējuši pieņēmumi, ka Voroņežas apkārtnē nāksies pārsēt 20 līdz 30% lauku. Nelabvēlīgie laikapstākļi smagāk ir ietekmējuši vasaras  kviešus nekā ziemājus; ziemāji veido vairāk nekā divas trešdaļas no Krievijas kviešu apjomiem.

Nozares aktualitātes 2024.gada 13.maijā

👨🏻‍🌾 Piektdien, 10. maijā, aktivitāte bija ierobežota, jo tirgus dalībnieki gaidīja ASV Lauksaimniecības departamenta prognozes par šī gada ražu. Prognozes liecina, ka Krievijas 2024./2025. gada kviešu raža būs 88 miljoni tonnu, kas ir par 1,9 miljoniem tonnu mazāk nekā iepriekšējās prognozes. Un pastāv iespēja, ka turpmākajās nedēļās prognozes vēl vairāk samazināsies. Nelabvēlīgie laikapstākļi liek apšaubīt gan vasarāju, gan ziemāju izredzes.

👨🏻‍🌾 Fiksētas cenas darījumu tirgū 11,5% Rumānijas un Bulgārijas kviešu cena uz FOB nosacījumiem Konstantas, Varnas un Burgas ostās piektdien pieauga, sekojot "Euronext" pārtikas kviešu septembra nākotnes līgumiem. Šobrīd šīs izcelsmes graudi nespēj konkurēt ar Krievijas un Ukrainas kviešiem. Taču šonedēļ tie var iegūt savu konkurētspēju, jo tirgus dalībnieki reaģē uz prognozēm par Krievijas šī gada ražu.

👨🏻‍🌾 Argentīnas kviešu raža no 2024. decembra līdz 2025. gada janvārim varētu sasniegt 18,1 miljonus tonnu, kas būtu par 2,2 miljoniem tonnu vairāk nekā iepriekš. Ražas pieaugums par 20% tiek saistīts ar platību pieaugumu par 5%. Tas varētu palielināt eksportu līdz 11,5 miljoniem tonnu, pieaugot par 2,5 miljoniem tonnu salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Lielāks Argentīnas kviešu piedāvājums var ietekmēt cenas brīdī, kas raža ienāks tirgū kalendārā gada beigās. Tas varētu palielināt Argentīnas kviešu konkurētspēju salīdzinājumā ar Melnās jūras reģiona kviešiem Dienvidaustrumāzijas pārtikas kviešu importa tirgū.

👨🏻‍🌾 Fiksētas cenas darījumu tirgū bija mazāk Ukrainas 11,5% proteīna kviešu piedāvājumu piegādei uz Dienvidaustrumāziju. Tas, iespējams, mudinājis konkurējošo Bulgārijas izcelsmes kviešu pārdevējus palielināt savu graudu cenu. Austrālijas un Argentīnas 11,5% proteīna kvieši nosūtīšanai uz Dienvidaustrumāziju jūnijā un jūlijā palika nekonkurētspējīgi.

Nozares aktualitātes 2024.gada 10.maijā

👨🏻‍🌾 Nostiprinās Melnās jūras reģiona pārtikas kviešu cenas uz FOB nosacījumiem. Tirgotāji meklēja iespējas izpildīt iepriekšējās saistības, tāpēc pieauga pieprasījums pēc Ukrainas 11,5% proteīna kviešiem. Savukārt pārdevēji palielināja Krievijas 12,5% proteīna kviešu cenu, jo valsts joprojām saskaras ar nelabvēlīgu sausumu.

👨🏻‍🌾 maijā, pieauga Melnās jūras izcelsmes 11,5% proteīna kviešu cenas piedāvājums Dienvidaustrumāzijā. Pieprasījums pēc Melnās jūras reģiona izcelsmes kviešiem ir, bet pircēji izmanto nogaidīšanas pieeju, kas ir mazinājusi tirgus aktivitāti. Cenām visticamāk nāks par labu tas, ka Ukrainas vecās ražas piedāvājums ir ierobežots.

👨🏻‍🌾 Austrālijas kviešu pārdevēji uz CFR nosacījumiem piedāvāja par 20 līdz 35 USD/t augstāku cenu nekā Melnās jūras reģiona konkurenti, tādējādi cenai paliekot pircējiem absolūti nepievilcīgai. Tāpēc pircēji turpināja izvairīties no zemāku proteīna satura pārtikas kviešiem.

👨🏻‍🌾 Ēģiptes valstij piederošais graudu iepircējs GASC savā iepirkumu konkursā, kas noslēdzās trešdien, iegādājās 420 tūkstošus tonnu pārtikas kviešu. Aģentūra ir rezervējusi sešas Krievijas izcelsmes kravas no pieciem tirgotājiem. Visi Krievijas graudi tika nopirkti par 255 USD/t uz FOB nosacījumiem, pielīdzinot 279,60 USD/t uz CFR nosacījumiem sūtījumiem no Novorosijskas vai 278,43 USD/t sūtījumiem no Kavkazas ostas. GASC iegādājās arī vienu 60 tūkstošu tonnu Rumānijas pārtikas kviešu kravu, kas zemāku kuģu frakta izmaksu dēļ uz FOB nosacījumiem Kontantas ostā bija 259,50 USD/t. Trešdienas iepirkuma cena ir par aptuveni 33,75 līdz 38,25 USD/t virs augstākās cenas GASC iepriekšējā konkursā, kas uz FOB nosacījumiem noslēdzās pie 220 līdz 221,25 USD/t par Ukrainas kviešiem.

👨🏻‍🌾 Visā Latvijā notiek konsultācijas lauksaimniekiem un Lauku atbalsta dienesta speciālisti palīdz aizpildīt Ģeotelpisko iesniegumu. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/notikums/lad-konsultacijas-par-platibu-maksajumu-iesniegsanu?date=0

👨🏻‍🌾 Ziemas rapšu sējumos siltajās dienās strauji izplatījušies kaitēkļi – krustziežu spīdulis un krustziežu stublāju smecernieks. Tā notiek ik gadu, taču šoreiz to skaits ir mazliet lielāks. Vairāk informācijas: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/07.05.2024-augu-aizsardzibas-dienests-ziemas-rapsos-strauji-izplatijusies-kaitekli.a553125/

Nozares aktualitātes 2024.gada 9.maijā

👨🏻‍🌾 Pircēji Dienvidaustrumāzijas kviešu importa tirgū vēlējās iegādāties Melnās jūras reģiona 11,5% proteīna  pārtikas kviešus par aptuveni 260 USD/t uz CFR nosacījumiem Javas ostā. Tādējādi vērojams cenas paaugstinājums salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu. Tomēr pārdevēji vēlējās augstāku cenu. Pārdevēji turpināja piedāvāt Ukrainas 11,5% proteīna pārtikas kviešu sarūkošos apjomus par 270 USD/t uz CFR nosacījumiem Javas ostā. Šī cena ir zemāka nekā citiem Melnās jūras reģiona izcelsmes kviešiem. Gan Austrālijas, gan Argentīnas 11,5% proteīna pārtikas kvieši nespēj konkurēt sūtījumos uz Dienvidaustrumāziju. Pārdevēji šonedēļ nedaudz palielināja savus piedāvājumus par Austrālijas kviešiem, taču pircēji šīs izcelsmes graudiem pievērsa maz uzmanības. Savukārt Argentīnas kviešu cenas vēl vairāk attālinājās no konkurentiem saistībā ar plūdiem Brazīlijā.

👨🏻‍🌾 Ēģiptes GASC iepirkuma konkursā pārdevēji piedāvāja kviešus par ievērojami augstāku cenu nekā iepriekšējā iepirkumā aprīļa vidū. Krievijas izcelsmes kvieši uz FOB nosacījumiem dziļūdens ostās palielinājās par 20 USD/t un sasniedza 255 USD/t, ja samaksa tiek veikta 270 dienu laikā.

👨🏻‍🌾 Vienlaicīgi Krievijas fiksētas cenas darījumu tirgū uz FOB nosacījumiem Novorosijskas ostā 12,5% proteīna kviešu cenas palielinājās.

👨🏻‍🌾 Nesenās konkurences cīņas par "Euronext" pārtikas kviešu nākotnes līgumiem ir motivējis dažus pircējus lūkoties pēc Baltijas izcelsmes kviešu vecās ražas. Jāņem gan vērā, ka kopējais eksportam atlikušais apjoms joprojām ir ierobežots.

👨🏻‍🌾 Zemkopības ministrija turpina mazināt administratīvo slogu lauksaimniekiem, pārtikas ražotājiem, zivsaimniekiem un meža nozarei. Vairāk lasi šeit: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/zemkopibas-ministrija-turpina-mazinat-administrativo-slogu-lauksaimniekiem-partikas-razotajiem-zivsaimniekiem-un-meza-nozarei

👨🏻‍🌾 Vēl līdz 22. maijam lauksaimnieki var pieteikties platību maksājumu saņemšanai, aizpildot ģeotelpisko iesniegumu Lauku atbalsta dienesta Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā. Arī šogad dienests iesniegumus no mazajām saimniecībām pieņems pa tālruni mutvārdos. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/lidz-22maijam-var-pieteikties-platibu-maksajumiem

👨🏻‍🌾 "Zemnieku saeima" aicina veikt papildus grozījumus lauksaimniecības un lauku attīstības likumā. "Lai gan šobrīd Eiropas Savienība izskata iespēju paaugstināt muitas nodokļus lauksaimniecības produktiem no Krievijas un Baltkrievijas, tomēr tas tikai daļēji risina agresorvalstu produkcijas nonākšanu Eiropas Savienībā. Importa aizliegums jāattiecina ne tikai uz atsevišķiem Krievijas vai Baltkrievijas izcelsmes lauksaimniecības un lopbarības produktiem, bet uz visa veida lopbarības izejvielām, kā arī uz pārtikas produktiem kopumā. Jāaizliedz Krievijas un Baltkrievijas produktu imports arī no citām Eiropas Savienības valstīm," uzsver "Zemnieku saeima" valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš. Vairāk lasi šeit: https://zemniekusaeima.lv/news/zemnieku-saeima-baltkrievijas-un-krievijas-produktu-imports-jaaizliedz-pilniba/

Nozares aktualitātes 2024.gada 8.maijā👨🏻‍🌾 Bulgārijas 11,5% proteīna kvieši uz FOB nosacījumiem otrdien, 7. maijā, tika tirgoti ar aptuveni 16-18 EUR/t atlaidi no "Euronext" septembra nākotnes līgumiem. Taču daži pārdevēji saglabāja piedāvājumus tikai pie 10 EUR/t atlaides.

👨🏻‍🌾 Francijā vietējā tirgū eksportētāji pirmdien reaģēja uz pārdošanas intereses pieaugumu, zemniekiem pārdodot gan veco, gan jauno ražu uz CPT nosacījumiem Ruānas ostā. Lielākā daļa darījumu attiecas uz veco ražu un piegādēm no maija līdz jūnijam, savukārt cenas piedāvājumi tika izteikti  pamatojoties uz "Euronext" maija nākotnes līgumiem vai arī kā fiksēta cena 2023. gada jūlijā. Iepirkumā pircēju iekļāva 2023. gadā novākto graudu uzglabāšanas izmaksas visā tirdzniecības gadā.

👨🏻‍🌾 Gan La Pallice, gan Dunkirkas ostā tirgus bija mazāk aktīvs, jo pieaug bažas par mitrā laika ietekmi uz jauno ražu. Abās ostās nav gandrīz nevienas kviešu kravas, kas gaidītu maijā paredzētajā eksporta rindā. Francijas eksporta pārdošanas apjomi līdz šim šomēnes aprobežojas ar samērā nelielām kravām, ko pilnībā var iekraut Ruānas ostā.

👨🏻‍🌾 Japānas MAFF izsludināja 114 tūkstošu tonnu kviešu iepirkumu sūtījumiem jūlijā no Ziemeļamerikas un augustā no Austrālijas. Pasūtījumā ir aptuveni 21 tūkstotis tonnu ASV balto un cieto ziemas kviešu, 25,6 tūkstoši tonnu ASV 14% proteīna vasaras kviešu, 32,4 tūkstoši tonnu Austrālijas balto kviešu un 35,1 tūkstotis tonnu Kanādas vasaras 13,5% proteīna kviešu.

👨🏻‍🌾 20 gadu laikā kopš iestāšanās Eiropas Savienībā Latvijas lauksaimniekiem Kopējās lauksaimniecības politikas ietvaros ir izmaksāti 8,2 miljardi eiro dažādos atbalsta pasākumos – tas ir gan 5,8 miljardus eiro lielais ES fondu ieguldījums Latvijas lauku attīstībā 20 gadu laikā, gan Latvijas līdzfinansējums. Tostarp tiešajos maksājumos ir izmaksāti 4,07 miljardi eiro, bet – lauku attīstības pasākumos izmaksāti 3,84 miljardi. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/latvija-es-20-atbalsts-latvijas-lauksaimniecibai

Nozares aktualitātes 2024.gada 7.maijā

👨🏻‍🌾 Pagājušā nedēļā pasaules kviešu tirgu arvien vairāk ietekmēja neprognozējamie laikapstākļi. Krievijas dienvidos joprojām ir pārāk maz nokrišņu, bet centrālajos un Volgas reģionos sējumus ietekmē sals. Analītiķi cits pēc cita maina savas prognozes par Krievijas ražu. Izskan prognozes par 90 miljoniem tonnu. Savukārt Rietumeiropā kviešus skar pārāk mitrais laiks. Arī ASV raža zaudē savu potenciālu. Līdz ar to fiziskajā tirgū kviešu pircēji gan Eiropā, gan globāli joprojām ir piesardzīgi. Turpmāko situāciju ietekmēs nokrišņu trūkums Krievijas dienvidos, sals valsts centrālajā daļā un Volgas apkārtnē, Fondu pastiprinātā aktivitāte un situācija saistībā ar "Euronext" kukurūzas nākotnes līgumiem, kas ir ļoti dārgi, salīdzinot ar jauno kviešu ražu.

👨🏻‍🌾 Pagājušā nedēļā rapšu cenas par "Euronext" augusta līgumiem bija stabilas. Rapšu eļļas cenas prēmija Roterdamā palielinājās salīdzinājumā ar citām augu eļļām, saglabājot salīdzinoši augstu pārstrādes apjomu. Bet pārstrādes apjomam vajadzētu palēnināties, jo Eiropas Savienība "apēd" savus krājumos. Rapšu imports no Ukrainas joprojām tikai daļēji kompensē mazākus apjomus no Austrālijas. Jaunā tirdzniecības gada labajām prognozēm par Ukrainas ražu būtu jāierobežo cenu kāpums Eiropas Savienībā, kur ražai nav tik labas prognozes. Cenas ietekmēs arī piedāvājuma palielinājums globālajā sojas tirgū. Turpmāko situāciju ietekmēs pārstrādes aktivitāte Eiropas Savienībā, laikapstākļi maijā un jūnijā, zaudējumi sojai Brazīlijas "Rio Grande do Sul", kā arī sojas pupu sējas aizkavēšanās ASV.

👨🏻‍🌾 Alžīrija joprojām ir viens no lielākajiem Eiropas Savienības un Melnās jūras reģiona vecās ražas kviešu noieta tirgiem. Alžīrijas valsts graudu iepircējs OAIC piektdien, 3. maijā, iepirkuma konkursā apsprieda jūlija piegādes. Tirgus dalībnieku aplēses liecina, ka pirmās jūlija sūtījumu kravas tika tirgotas par aptuveni 249 USD/t uz  CIF nosacījumiem. Starptautiskajā tirgū pārdevēji par sūtījumiem uz Alžīriju sola 245 USD/t uz CIF nosacījumiem jūnija beigās un 242 USD/t uz CIF nosacījumiem par piegādi jūlija sākumā.

👨🏻‍🌾 Piedāvājumi Krievijas vecās ražas kviešiem piektdien palielinājās. Pārdevēji par sūtījumu no maija līdz jūnijam par 220 USD/t uz FOB nosacījumiem Novorosijskā atrada pircējus, kuri bija gatavi maksāt 214 līdz 216 USD/t uz FOB nosacījumiem. Krievijai joprojām ir gana daudz graudu, lai aizpildītu maija eksporta prognozes. Dati liecina, ka aptuveni 2,2 miljoni tonnu pārtikas kviešu, kas šomēnes ir rezervēti iekraušanai ostās, ir mazāk nekā puse no martā nosūtītajiem 4,8 miljoniem tonnu kviešu.

👨🏻‍🌾 Neskatoties uz nelielo apjomu, kas atlicis eksportam šajā tirdzniecības gadā, arī Ukrainai vēl ir kviešu krājumi, ko pārdot. Vecās ražas cenas uz FOB nosacījumiem Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās piektdien pieauga līdz 206 USD/t par tūlītēju piegādi.

👨🏻‍🌾 Dienvidamerikā zemniekiem jāsāk sēt nākamā kviešu raža, taču tirgotāji Brazīlijā sāk runāt par kaitīgu ietekmi no gaidāmajiem "La Nina" laikapstākļiem. Tāpat tiek prognozēts, ka liela nozīme būs saistībā ar Argentīnas importu.

Nozares aktualitātes 2024.gada 2.maijā

👨🏻‍🌾 Lai apmierinātu pircēju dienu iepriekš izteiktos piedāvājumus Ukrainas Donavas upes ostās, pārdevēji krasi samazināja savus piedāvājumus uz FOB nosacījumiem Reni un Izmailas ostās. Taču pircēji tā vietā nedaudz atkāpās. Līdz ar to starpība starp pārdevēju un pircēju piedāvāto cenu samazinājās no 6 USD/t otrdien līdz 2 USD/t trešdien. Turpretī pārtikas kviešu cenas Ukrainas vietējā tirgū turpināja palielināties, ko veicināja ierobežots piedāvājums un zemākas kravu pārvadājumu cenas.

👨🏻‍🌾 Jordānijas MIT pēc piedāvājumu saņemšanas atcēla savu 30. aprīļa pārtikas kviešu iepirkuma konkursu. Ministrija izsludināja jaunu 100 līdz 120 tūkstošu tonnu pārtikas kviešu iepirkumu piegādei jūnijā un jūlijā.

👨🏻‍🌾 Turcijas graudu aģentūra TMO savā 30. aprīļa eksporta konkursā pārdeva 100 tūkstošus tonnu cieto kviešu par zemāku cenu nekā iepriekšējā darījumā februārī. Aģentūra pārdeva vienu 50 tūkstošu tonnu kravu tirdzniecības firmai "Viterra" par 377,10 USD/t uz FOB nosacījumiem Iskenderunas ostā un vienu 25 tūkstošu tonnu kravu tirdzniecības firmai "Casillo" par 380 USD/t uz FOB nosacījumiem Mersinas ostā. Tāpat "Viterra" uz FOB nosacījumiem Mersinas ostā nopirka 25 tūkstošus tonnu cietos kviešus par 328 USD/t. Visas trīs kravas paredzēts nosūtīt laikā no 20. maija līdz 12. jūnijam.

👨🏻‍🌾 Turcija tirdzniecības gadā kopš 2023. gada jūnija sākum līdz šī gada martam ir eksportējusi aptuveni 1,6 miljonus tonnu cieto kviešu. Tiek prognozēts, ka 2024./2025. tirdzniecības gadā turku cieto kviešu eksports būs ap 2 miljoniem tonnu. Jaunākie eksporta apjomi pēdējā tirdzniecības gada mēnesī varētu palielināt šī gada eksporta apjomus.

👨🏻‍🌾 Visā Latvijā notiek semināri par jauno platību maksājumu sezonu. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/notikums/lad-seminari-par-jauno-platibu-maksajumu-sezonu?date=0

👨🏻‍🌾 Visā Latvijā notiek konsultācijas lauksaimniekiem un Lauku atbalsta dienesta speciālisti palīdz aizpildīt Ģeotelpisko iesniegumu. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/notikums/lad-konsultacijas-par-platibu-maksajumu-iesniegsanu?date=0

Nozares aktualitātes 2024.gada 29.aprīlī

👨🏻‍🌾 Piektdien, 26. aprīlī, pircēji izrādīja interesi par Krievijas 11,5% un 12,5% proteīna jaunās ražas kviešiem, piedāvājumam par jauno ražu pārspējot vecās ražas cenas. Pircēji par Krievijas 12,5% proteīna kviešiem iekraušanai Melnās jūras ostās piektdien solīja pat 213,50 USD/t, taču pārdevēji nebija pārāk atsaucīgi. Iespējams, kamēr Krievijas dienvidos un centrālajā daļā turpināsies sausums, tie turpinās ieņemt nogaidošu pozīciju.

👨🏻‍🌾 Ukrainas vecās ražas 11,5% proteīna kviešu piedāvājums ir mazs. Ierobežotais piedāvājums atbalsta pārtikas kviešu pieprasījumu uz CPT noteikumiem Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās, kā rezultātā pieaug cenas šajā tirgū. Pircēju interesei nostiprinoties, fiksētas cenas darījumu tirgū 11,5% proteīna Ukrainas kviešu cena piektdien sasniedza augstāko līmeni kopš 16. janvāra.

👨🏻‍🌾 Francijā turpināja pasliktināties laikapstākļi kviešiem. Zemākas cerības uz Francijas 2024./2025. gada kviešu ražas apjomu un kvalitāti veicināja jaunās ražas cenu pieaugumu. Salīdzinot ar jūlija cenām, jaunās ražas cena par aptuveni 30 EUR/t pārsniedz vecās ražas cenas piegādei uz CPT noteikumiem Ruānas ostā fiksētas cenas darījumu tirgū. Tā kā cena uz FOB nosacījumiem ir līdzvērtīga, šī reģiona izcelsmes graudiem būs grūti konkurēt.

👨🏻‍🌾 Rumānijas un Bulgārijas 11,5% proteīna kvieši piektdien tika piedāvāti par tādu pašu cenu kā vecā raža iekraušanai Konstantas, Varnas un Burgas ostās.

👨🏻‍🌾 Dienvidaustrumāzijā pircēji pazemināja savus piedāvājumus par veco Melnās jūras reģiona 11,5% proteīna kviešu ražu. Iespējamais iemesls var būt tas, ka liela daļa pieprasījuma jau ir apmierināta.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka Ēģiptes kviešu raža 2024./2025. tirdzniecības gadā sasniegs 9 miljonus tonnu, kas ir par 130 tūkstošiem tonnu vairāk nekā gadu iepriekš. Kviešu imports tiek gaidīs 11,22 miljonu tonnu apmērā, kas ir par 220 tūkstošiem tonnu vairāk nekā pērn. Kviešu patēriņš būs 20,65 miljoni tonnu, kas būs par 50 tūkstošiem tonnu vairāk nekā iepriekšējā gadā. Savukārt kviešu krājumi būs 2,48 miljoni tonnu, kas ir par 1,03 miljoniem tonnu mazāk nekā pērn.

👨🏻‍🌾 No 5. augusta līdz 5. septembrim notiks otrās kārtas projektu iesniegumu pieņemšana pasākumā "Atbalsts gados jaunajiem lauksaimniekiem uzņēmējdarbības uzsākšanai". Šīs kārtas kopējais publiskais finansējums ir 8 miljoni eiro, kas sadalīts pēc reģionalizācijas principa. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/atbalsts-projektu-istenosanai-jaunajiem-lauksaimniekiem

👨🏻‍🌾 No 3. jūnija līdz 3. jūlijam lauksaimnieki varēs pieteikties projektu īstenošanai pasākumā "Atbalsts ieguldījumiem mazajās lauku saimniecībās". Kopējais publiskais finansējums otrajā projektu pieņemšanas kārtā ir 5 miljoni eiro, kas sadalīti pēc reģionalizācijas principa. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/mazie-lauksaimnieki-var-sanemt-atbalstu-investicijam

👨🏻‍🌾 Visā Latvijā notiek semināri par jauno platību maksājumu sezonu. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/notikums/lad-seminari-par-jauno-platibu-maksajumu-sezonu?date=0

👨🏻‍🌾 Visā Latvijā notiek konsultācijas lauksaimniekiem un Lauku atbalsta dienesta speciālisti palīdz aizpildīt Ģeotelpisko iesniegumu. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/notikums/lad-konsultacijas-par-platibu-maksajumu-iesniegsanu?date=0

Nozares aktualitātes 2024.gada 26.aprīlī

👨🏻‍🌾 Austrālijas kviešu cena piegādei uz Dienvidaustrumāziju palielinājās par aptuveni 5 USD/t, kā rezultātā Melnās jūras reģiona un Austrālijas izcelsmes kviešu cenas starpība palielinājās līdz 12,50 USD/t. Tikmēr Melnās jūras reģiona 11,5% proteīna kvieši Dienvidaustrumāzijas pircējiem maksāja ap 267 USD/t uz CFR nosacījumiem Javas ostās.

👨🏻‍🌾 Krievijas kviešu pārdevēji Novorosijskas ostā 12,5% proteīna kviešus piedāvāja lētāk nekā iepriekšējā dienā. Piedāvātās cenas nedaudz samazinājās, sašaurinot piedāvājuma starpību līdz 2 USD/t. Šī lejupslīde notika, neraugoties uz bažām par Krievijas jauno ražu, kas saistītas ar valsts dienvidos ilgstoši dominējošo sausumu.

👨🏻‍🌾 Ukrainas vecās ražas 11,5% proteīna kviešu cenas Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās samazinājās līdz 205 USD/t, kas ir līdzīgi kā par jaunās ražas piegādēm jūlijā un augustā.

👨🏻‍🌾 Pieprasījums un piedāvājums Donavas upes ostās uz FOB nosacījumiem dienā svārstījās par 3 USD/t, saistībā ar nelielo pieejamo apjomu neļaujot abām pusēm nonākt pie vienprātības. Ukrainas vietējā tirgū Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās uz CPT noteikumiem pārtikas kviešu cenām bija atbalsts, ko daļēji veicināja zemais piedāvājums un Ukrainas grivnas nostiprināšanās pret ASV dolāra kursu.

👨🏻‍🌾 Aptuveni 15% Vācijas 2023. gada ražas vēl pārdota. Tas krietni pārsniedz tirgū gaidītos 10%. Lai izvairītos no lielu apjomu pārnešanas uz jauno tirdzniecības gadu, uzņēmumi visticamāk tirgos eksporta pārpalikumus. Tas varētu likt Vācijas pārtikas kviešiem konkurēt ar citiem tirgotājiem, kuri vēlas piedalīties Alžīrijas valsts aģentūras OAIC 870 tūkstošu tonnu kviešu iepirkumā piegādēm jūnijā. OIAC iepirkumā Konstantas, Varnas un Burgas ostās piedāvātie kvieši šobrīd ir konkurētspējīgākie starp Melnās jūras un ES izcelsmes graudiem. Vācijas kvieši Marokā varētu izkonkurēt arī citus Melnās jūras un ES tirgotājus. Tā tas bija arī 2022./2023. tirdzniecības gada beigās, kad Marokas importētāji pirka Vācijas veco ražu. Lai konkurētu, Vācijas pārdevējiem būtu jāpielāgojas Francijas kviešu piedāvājumam, kas ir par 18 EUR/t virs maija nākotnes līgumiem uz CIF nosacījumiem Kasablankā. Taču, tāpat kā Alžīrijā, pārdošana uz Maroku visticamāk notiks ar kavēšanos. Vietējā tirgū likviditāte ir samazinājusies, jo Marokas privātā sektora importētāji gaida, kad valsts apstiprinās, vai jūnijā būs atvērtas robežas kviešu importam.

👨🏻‍🌾 Pārdevēji piedāvā Vācijas 11,5% proteīna kviešus ar 3 EUR/t atlaidi no "Euronext" maija kviešu nākotnes līgumu cenas. 12,5% proteīna kviešiem cenu kāpums Polijā un Baltijas valstīs ir ļāvis palielināt Vācijas 12,5% proteīna kviešu piedāvājumu, paplašinot zemāka proteīna saturu kviešu izplatību. Pārdevēji šonedēļ Vācijas 12,5% proteīna kviešus piedāvāja ar 10 EUR/t prēmiju pie maija nākotnes līgumu cenas. Konkurence ar Melnās jūras reģiona pārdevējiem (vairāk no Polijas un Baltijas valstīm) varētu ievilkties jaunajā tirdzniecības gadā.

👨🏻‍🌾 Jau otro gadu pēc kārtas Vācija varētu ievākt lielāku ražu ar mazāka proteīna (11,5% un lopbarības) kviešiem. Slapjie laikapstākļi šosezon traucē mēslojuma lietošanai – slāpekļa mēslojumam ir galvenā loma proteīnu satura palielināšanā graudos.

👨🏻‍🌾 Zemnieku saeima meklē saimniecības, kas būtu ieinteresētas piedalīties pētījumā un testēt savos laukos organisku mēslojumu – notekūdeņu dūņu kompostu. Vairāk informācijas šeit: https://zemniekusaeima.lv/news/aicinam-pieteikties-lielupes-upes-baseina-saimniecibas-jauna-produkta-kompostetu-notekudenu-dunu-iestradei-laukos/

👨🏻‍🌾 Ziemas mieži pērn audzēti pavisam 26,9 tūkstošu hektāru platībā, kas ir par 23,6% vairāk nekā gadu agrāk. Aizvadītajā gadā vislielākais ziemas miežu audzētājs bija Gunai un Gunvaldim Sproģiem piederošā SIA "Pētertāles", kas miežus audzēja 568 hektāru lielā platībā. Vairāk lasāms šeit: https://lasi.lv/saimnieks-uznemejs/lauksaimnieciba/latvijas-lielakie-miezu-lauki-targale-un-jaunpili.13525

Nozares aktualitātes 2024.gada 25.aprīlī

👨🏻‍🌾 Ceturtdien, 25. aprīlī, tirgotāji Konstantas, Varnas un Burgas ostās palielināja atlaidi "Euronext" septembra nākotnes līgumiem vēl par 5 EUR/t. Pārdevēji palielināja arī Krievijas 12,5% proteīna kviešu cenu uz FOB nosacījumiem Novorosijskas ostā par maija un jūnija piegādēm. Pircēji lielākoties nevēlējās iesaistīties šajā spēlē.

👨🏻‍🌾 Marokā tirgotāji piedāvāja Vācijas un Polijas 11,5% proteīna kviešus ar 3 EUR/t atlaidi  no "Euronext" maija nākotnes līgumiem.

👨🏻‍🌾 Francijā, nodrošinot piegādi līdz ostām, daži eksportētāji par veco ražu piedāvāja 23 EUR/t atlaidi no septembra nākotnes līgumiem, pamatojoties uz CPT vienoto likmi. Par piegādi uz CPT noteikumiem Ruānas ostā maijā un jūnijā tika piedāvāta 2 EUR/t atlaide attiecībā pret maija nākotnes līgumu.

👨🏻‍🌾 Pieaug ASV kviešu ražas apdraudējums, jo laikā no 23. aprīļa 12% ziemas kviešu platībās valda sausums. Pēdējās nedēļas laikā ir pieauguši ASV jaunās kviešu ražas eksporta pārdošanas apjomi. Tas galvenokārt atspoguļo cieto pavasara kviešu tirdzniecību uz Meksiku un Āziju, kā arī dažiem mazāk ierastiem galamērķiem, piemēram, Ēģipti un Itāliju.

👨🏻‍🌾 Nesenais aukstais laiks visā Eiropā ir izraisījis bažas par rapšu ražu. Kopš pagājušās nedēļas šis apstāklis ietekmē rapšu cenas "Euronext" biržā. Taču tirgus dalībnieki prognozē, ka laikapstākļu ietekme uz ražu būs ierobežoti. Piemēram, daudzi Vācijas lauksaimnieki pēc aukstuma ir optimistiski noskaņoti par savu rapšu ražu. Kamēr laikapstākļi nav bijuši labvēlīgi, rapšu raža visticamāk nav ievērojami bojāta,  jo tie jau bija aktīvajā ziedēšanas stadijā.

👨🏻‍🌾 Ukrainā, kas ir ES lielākais rapšu piegādātājs, tiek ziņots par labiem apstākļiem galvenajos rapšu audzēšanas reģionos, jo īpaši centrālajā un dienvidu daļā. Dažus apgabalus Ukrainas rietumu reģionā varētu nedaudz skart nelabvēlīgi laikapstākļi, taču maz ticams, ka tas būtiski samazinās ražu. Tiek prognozēts, ka 2024./2025. tirdzniecības gadā ir rapšu raža sasniegs 4,1 miljonus tonnu, kas ir par 0,6 miljoniem tonnu mazāk nekā gadu iepriekš. Tas saistīts ar paredzamo ražas samazināšanos pēc rekordlielās ražas pērn. Citas prognozes paredz, ka jaunā raža būs 4,28 miljoni tonnu.

👨🏻‍🌾 Paredzams, ka ES rapšu raža 2024./2025. gadā samazināsies līdz 18,8 miljoniem tonnu, kas ir par 0,9 miljoniem tonnu mazāk nekā iepriekš saistībā ar mazākām sējumu platībām ir zemāka. Vienlaikus tiek prognozēts, ka ES imports jaunajā sezonā būs 5,6 miljoni tonnu, kas ir par 0,1 miljonu tonnu vairāk nekā gadu iepriekš. Savukārt pārstrādes apjomi jaunajā sezonā tiek prognozēti 24,25 miljonu tonnu apmērā. Pretēji šīm prognozēm daži tirgus dalībnieki sagaida, ka kopējā ES rapšu raža jaunajā sezonā būs zemāka par 18,8 miljoniem tonnu, pieaugot importa un pārstrādes apjomam.

👨🏻‍🌾 Eiropas Komisija ir pazeminājusi kviešu ražas prognozi 2024. gadam līdz 120,2 miljoniem tonnu, kas ir par 0,6 miljoniem tonnu mazāk nekā pērn un zemākajā līmenī pēdējo četru mēnešu laikā.

👨🏻‍🌾 Pirmdien, 29. aprīlī, zemkopības ministrs Armands Krauze piedalīsies ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē Luksemburgā, kur dalībvalstis vērtēs Eiropas Komisijas pasākumus ātrai reakcijai uz pašreizējo situāciju lauksaimniecības nozarē ES. Latvija aicina komisiju turpināt mazināt administratīvo slogu lauksaimniekiem un dalībvalstīm, ko patlaban uzliek ES Kopējā lauksaimniecības politika un tajā balstītie dalībvalstu Stratēģiskie plāni 2023.–2027. gadam. Vairāk informācijas šeit: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/zemkopibas-ministrs-armands-krauze-es-jastiprina-savi-lauksaimnieki-konkurence-ar-tresajam-valstim

Nozares aktualitātes 2024.gada 24.aprīlī

👨🏻‍🌾 Otrdien, 23. aprīlī, pārtikas kviešu cenas uz FOB nosacījumiem Melnās jūras reģionā pieauga. To veicināja straujš Krievijas 12,5% proteīna kviešu cenas pieaugums fiksētas cenas darījumu tirgū, un galamērķa tirgos, tostarp sūtījumiem uz Dienvidaustrumāziju. Pārdevēji paaugstināja cenu par Ukrainas un Bulgārijas 11,5% proteīna kviešiem piegādei uz Dienvidaustrumāziju. Pircēji sekoja šai tendencei, kā rezultātā abu izcelsmju graudu tirdzniecība bija ilgstoša. Tikmēr pārdevēju Austrālijas kviešu piedāvājums bija stabils. Rezultātā prēmija par šiem graudiem bija mazāka nekā par Melnās jūras reģiona kviešiem, līdz ar to bija spēcīgāks pieprasījums pēc Austrālijas kviešiem. Cenas galamērķa tirgos pieauga saistībā ar bažām par nelabvēlīgiem laikapstākļiem, kas apdraud Krievijas 2024./2025. gada kviešu ražu. Melnās jūras reģionā uz FOB nosacījumiem daži kviešu pārdevēji otrdien izstājās, bet citi paaugstināja savus piedāvājumus. Krievijas izcelsmes 12,5% proteīna kviešu pārdevēji otrdien lielākoties neiesaistījās tirdzniecībā, savukārt pircēji paaugstināja savus piedāvājumus par veco ražu iekraušanai maija beigās. Kviešu tirgus uzmanības centrā bija sausie laikapstākļi Krievijas dienvidos. Ir bažas, ka līdz maija sākumam var nebūt lietus, kas visticamāk ietekmētu ražu.

👨🏻‍🌾 Ukrainas fiksētas cenas darījumu tirgū 11,5% proteīna kviešu cena uz FOB nosacījumiem Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās pieauga līdz augstākajai cenai kopš 6. februāra. Pārdevēji piedāvāja arī Ukrainas jauno kviešu ražu - par aptuveni 205 USD/t uz FOB nosacījumiem Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās par piegādēm jūlijā un augustā. Šī cena pārsniedz vecās ražas cenu. Neskatoties uz augstākām Melnās jūras reģiona kviešu cenām eksportētājostās un galamērķa tirgos, pircēji turpināja izrādīt nelielu interesi par Rietumeiropas izcelsmes kviešiem. Vācijai eksportēšanai var būt atlikuši vēl pat 15 līdz 20% no 2023./2024. gada kviešu ražas. Taču Vācijas pārstrādātājiem un lopbarības ražotājiem ir pietiekami lieli krājumi un viņi neizrāda lielu interesi par kviešu iepirkšanu. Runājot par potenciālajiem Vācijas kviešu pircējiem, pārdevēji, iespējams, skatās Marokas virzienā. Taču tur Vācijas graudiem nāktos konkurēt ar Francijas, Polijas un Melnās jūras reģiona graudiem.

👨🏻‍🌾 Saulespuķu eļļas cenas uz FOB nosacījumiem sešās ostās, otrdien noslēdzās ar augstāku cenu nekā pirms nedēļas. Taču tirdzniecības aktivitāte bija zemāka, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu. Fiksētas cenas darījumu tirgū saulespuķu eļļas līgums otrdien noslēdzās pie 980 USD/t atzīmes, cenai kopš 16. aprīļa palielinoties par 10 USD/t.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka 2024./2025. gada sezonā ES saražos 3,95 miljonus tonnu saulespuķu eļļas, kas ir par no 3,86 miljoniem tonnu vairāk nekā šogad. Tiek prognozēts, ka saulespuķu pārstrāde 2024./2025. gadā pieaugs līdz 9,4 miljoniem tonnu, kas ir par 0,2 miljoniem tonnu mazāk nekā šogad.

Nozares aktualitātes 2024.gada 23.aprīlī

👨🏻‍🌾 Pagājušajā nedēļā kviešu tirgū "Euronext" biržā auga cenas. Šo situāciju veicina kukurūzas tirgus, sausie laikapstākļi Krievijas dienvidos, eiro un ASV dolāra valūtas kurss, ģeopolitiskie riski, kā arī spēcīgs globālais pieprasījums pēc Melnās jūras reģiona kviešiem. Par jauno ražu tirgus ir piesardzīgs, gaidot sīkāku informāciju par sējumu attīstību galvenajos kviešu eksporta tirgos. Turpmāko situāciju ietekmēs nepietiekamais nokrišņu daudzums Krievijas dienvidos, sausums ASV, ģeopolitiskie riski Melnajā jūrā un atbalsts no kukurūzas tirgus.

👨🏻‍🌾 Pagājušā nedēļā saulespuķu tirgu ietekmēja eļļas augu cenu stabilitāte Eiropā, kur līdzsvaru pārsvarā notur saulespuķu piedāvājums. Lai gan "uz papīra" saulespuķu tirgū ir līdzsvars, 2024./2025. gada perspektīvas nebūt nav skaidras. Turpmāko situāciju ietekmēs atjaunotais pieprasījums pēc saulespuķēm Eiropā, teju nemainīgās prognozes par Ukrainas platībām un ražu un pieaugošās bažas par jauno ražu Eiropā.

👨🏻‍🌾 Pirmdien, 22. aprīlī, pieauga ES kviešu cenas fiksētas cenas darījumu tirgū – "Euronext" septembra nākotnes līgumi palielinājās par 8 EUR/t. Šādu cenas lēcienu izraisīja bažas par nelabvēlīgo laikapstākļu ietekmi uz Krievijas 2024./2025. gada ražu.

👨🏻‍🌾 Krievijas amatpersonas periodam no 15. februāra līdz 30. jūnijam ir paaugstinājušas valsts graudu eksporta kvotu līdz 29 miljoniem tonnu, palielinot to par 5 miljoniem tonnu. Palielinājums varētu radīt zināmu spiedienu fiksētas cenas darījumu tirgū uz FOB nosacījumiem Krievijā. Taču, raugoties tālākā nākotnē, Krievijas kviešu cenas varētu ietekmēt bažas par laikapstākļiem. Daudzās svarīgākajās ziemas kviešu platībās pēdējās nedēļas laikā ir bijis maz nokrišņu, kas varētu ierobežot ražas potenciālu.

👨🏻‍🌾 Turpretī labvēlīgi laikapstākļi Rumānijā varētu uzlabot valsts kviešu ražas izredzes.

👨🏻‍🌾 2023./2024. gada sezonā Kanādas kviešu eksports turpina progresēt rekordtempā. Tiek prognozēts, ka kopējais kviešu (izņemot cieto kviešu) eksports šajā gadā būs 20,3 miljoni tonnu, nākamajām 15 tirdzniecības gada nedēļām atstājot tikai 5 miljonus tonnas. Kanādas kviešu raža tirdzniecības gadā no 2024. gada augusta līdz 2025. gada jūlijam tiek prognozēta par aptuveni 2,6 miljoniem tonnu lielāka nekā pērn. Savukārt eksporta prognozes saglabājas nemainīgas – 24,6 miljoni tonnu.

👨🏻‍🌾 Sagaidāms, ka kopējā Turcijā kviešu raža 2024./2025. gada sezonā samazināsies. Tiek lēsts, ka tā būs 21,1 miljons tonnu, kas ir par 4% mazāk nekā gadu iepriekš. Taču vienlaikus tas ir par 7% vairāk nekā vidēji pēdējos piecos gados. Samazinājums saskan ar prognozēto platību samazinājumu.

👨🏻‍🌾 26. aprīlī notiks LIFE OrgBalt seminārs lauksaimniekiem un konsultantiem par organiskās augsnes ilgtspējīgu apsaimniekošanu. Seminārs norisināsies Vecauces pilī (Akadēmijas iela 11a, Vecaucē). Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/aicinam-uz-dalibu-life-orgbalt-projekta-rikotaja-seminara-lauksaimniekiem-un-konsultantiem-par-organiskas-augsnes-ilgtspejigu-apsaimniekosanu

Nozares aktualitātes 2024.gada 22.aprīlī

👨🏻‍🌾 Vecās ražas cenas ES un Melnās jūras reģionā piektdien, 19. aprīlī, bija stabilas. Ņemot vērā to, ka īstermiņa fondi pakāpeniski reaģē uz nestabilajiem jaunās ražas apstākļiem Krievijā un Parīzes biržā pieaug kukurūzas cenas fiksētas cenas darījumos, "Euronext" maija nākotnes kviešu līgumi paliek nemainīgi. Nenoteiktība ir saistīta arī ar jaunajā tirdzniecības gadā pārņemtajiem krājumiem, jo īpaši pēc tam, kad Ukrainas kviešu pārdošana Ēģiptes GASC liecināja par reālu spiedienu uz krājumu dzēšanu (Ukrainas tirgus operatori aizvadītajā nedēļa ieguva divus līgumus – katru par 60 000 t kviešu un par vidējo cenu 220.60 USD/t). Vēl viens nezināmais ir Polijas krājumi. Valsts lauksaimniecības ministrija piektdien oficiāli apstiprināja subsīdijas, ko lauksaimnieki saņems par graudiem, kas pārdoti līdz maija beigām. Ņemot vērā, ka aptuveni 10% ražas arvien ir lauksaimnieku rokās, tas varētu veicināt tūlītēju eksportu. Konkurējošā piedāvājuma dēļ uz FOB nosacījumiem 12,5% proteīna Polijas kviešu cena bija pēdējo divu nedēļu augstākajā līmenī – 10 EUR/t virs "Eurnonext" maija nākotnes līgumu cenas.

👨🏻‍🌾 Francijas ziemas kviešu vērtējums līdz aizvadītas nedēļas beigām uzrādīja vēl sliktākus rādījumus, salīdzinot ar iepriekšējiem periodiem. Šobrīd tikai 64% Ziemas kviešu sējumu tiek vērtēti ka labi vai ļoti labi, bet sliktu vai ļoti sliktu sējumu rādījums ir palielinājies no 8% līdz 13%. Arī Francijas galvenais kviešu audzēšanas reģions, Hauts-de-France, šajā sezonā uzrāda graujoši sliktu ziemas kviešu statistikas rādītājus – 71% sējumu tiek vērtēti kā labi vai ļoti labi un 12% sējumi tiek vērtēti kā slikti vai ļoti slikti. Vēršam atkārtoti uzmanību, ka iepriekšējo gadu statistika vienmēr šajā laika periodā ir uzrādījusī krietni labākus rādītājus sējumos un francūžiem ir bijusi iespēja lielīties ar 98 un 99% labiem vai ļoti labiem sējumiem.

👨🏻‍🌾 Marokā Krievijas un Ukrainas kviešu trūkums ļāva Francijas graudiem atkal izcelties kā konkurētspējīgākajiem uz CIF noteikumiem fiksētas cenas darījumos. Francijas pārdevēji pārspēja Polijas 11,5% proteīna kviešus un 12,5% proteīna kviešus no Konstantas, Varnas un Burgas ostām. Taču Marokas importētāji pēc brīvdienu perioda lēnām atgriežas tirgū. Ņemot vērā izteikti slikto vietējās ražas prognozi par maiju un jūniju, tiek plānots iepirkt 2,5 miljonus tonnu kviešu, no kuriem aptuveni 1/3 būs cietie kvieši. Taču, ņemot vērā valsts nodrošinātās atlaides, kas par aprīlī un maijā iekrautajām kravām tika gaidītas nulles līmenī, pircēji pirms jauniem pirkumiem gaida cenu kritumu "Euronext" nākotnes darījumu tirgū. Šis strupceļš varētu ilgt kādu laiku. "Euronext" maija nākotnes līgumi līdz šim ir pretojušies spiedienam, ko rada lielie Francijas kviešu krājumi un prognozes, ka atsevišķi lauksaimnieki pārdos krājumus, kas tiek turēti dažādos Francijas kooperatīvos. Un Marokas valdība diez vai slēgs robežas importam jūnijā, kā tas tradicionāli notiek. Tas nozīmē, ka valsts graudu pārstrādātāji nesteidzas veidot krājumus par pašreizējām cenām.

👨🏻‍🌾 Darījumi par jauno ražu joprojām ir samērā neaktīvi. "Euronext" piedāvājumi septembra nākotnes līgumiem ar 9-10 EUR/t atlaidi līdz šim nav spējuši izsaukt pieprasījuma interesi.

Nozares aktualitātes 2024.gada 19.aprīlī

👨🏻‍🌾 Krievijas 12,5% proteīna kviešu fiksētas cenas līgumu cena ceturtdien, 18. aprīlī, paaugstinājās, un tuvākajās dienās to ietekmēs laikapstākļi Krievijas dienvidos. Lielā daļā reģiona, kas veido 43% no Krievijas ziemas kviešu un gandrīz trešdaļu no valsts kopējās kviešu ražas, martā bija izteikti sausi laikapstākļi. Lai novērstu kaitējumu sējumu attīstībai, tuvāko pāris nedēļu laikā ir nepieciešams lietus. Pretējā gadījumā, iespējami ražas samazinājumi. Ja nokrišņu būs pietiekami, kviešu raža sasniegs iepriekš prognozēto 92,1 miljonu tonnu 2024./2025. gada sezonā.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka Ukrainas kviešu raža 2024./2025. gadā būs 19,9 miljoni tonnu. Iepriekšējā prognoze bija lielāka – 20,2 miljoni tonnu. Fiksētas cenas darījumu tirgū pircēji turpināja izrādīt stingru interesi par Ukrainas 10,5% un 11,5% proteīna kviešiem nosūtīšanai uz Bangladešu un Dienvidaustrumāziju. Sūtījumiem uz šo reģionu Ukrainas kvieši ir viskonkurētspējīgākie; tiem seko Krievijas un Bulgārijas izcelsmes kvieši.

👨🏻‍🌾 Latvija un Lietuva lielā mērā ir pabeigušas savu 2023./2024. gada kviešu eksportu. Turpretim Polija turpina piegādāt pārtikas kviešus, prēmijām palielinoties par aptuveni 3 EUR/t nedēļā. Cenas pieaugums saistīts ar to, ka pircēji izrādīja spēcīgu interesi, tostarp par sūtījumiem uz Āfriku. Apstākļi Baltijas valstu 2024./2025. gada ziemas kviešu attīstībai ir labvēlīgi. Līdz ar to ražas apjoms varētu būt lielāks nekā 2023./2024. gadā.

👨🏻‍🌾 Eiropadomes sanāksmē Briselē ir pieņemti divi Zemkopības ministrijas virzīti lēmumi, kam būs pozitīva ietekme uz Latvijas lauksaimniecību un pārtikas ražošanu. Pirmkārt, Eiropas Komisijai ir uzdots izvērtēt un piedāvāt risinājumus paaugstināt de minimis slieksni, kas esošajā ekonomiskajā situācijā lauksaimniecībā nosaka pārāk zemus un ierobežojošus limitus valsts atbalsta saņemšanai. Otrs būtiskais Eiropadomes lēmums paredz arvien vairāk ierobežot agresorgalstu Krievijas un Baltkrievijas lauksaimniecības un pārtikas produktu nevēlamo importu ES. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/es-pienemti-butiski-lemumi-lauksaimniecibas-ekonomiskas-aktivitates-veicinasanai

Nozares aktualitātes 2024.gada 18.aprīlī

👨🏻‍🌾 Dienvidaustrumāzijas importētāji nākamajos fiksētas cenas darījumu iepirkumos varētu sākt iepirkt Krievijas un ES kviešus, jo Ukrainas pārtikas kviešu krājumi izsīkst, bet Austrālijas cenas mainās. Trešdien, 17. aprīlī, Ukrainas 11,5% proteīna kviešu cenas piedāvājums sūtījumiem uz Indonēziju palielinājās, taču palika aptuveni tādā pašā līmenī vai zem Krievijas un Konstantas, Varnas un Burgas ostu piedāvājumiem. Visu šo trīs izcelsmju graudu cenas bija zemākas par Austrālijas kviešu piedāvājumu, ko savukārt atbalstīja salīdzinoši neelastīgais pieprasījums no Filipīnām, kur pircēji bija gatavi maksāt aptuveni 270 USD/t uz CFR noteikumiem.

👨🏻‍🌾 Otrdien noslēdzās konkurss par lopbarības kviešu iepirkumu jūlija sūtījumam uz Filipīnām. Vienas "Panamax" Austrālijas kviešu kravas cena bija vidēji 270 USD/t uz CFR noteikumiem. Pārdevēji saglabāja savus piedāvājumus un prasīja aptuveni 280 USD/t uz CFR noteikumiem Javas ostā, taču pircēju interesi neizdevās piesaistīt. Daudzi ir nodrošināti ar piegādēm fiksētas cenas darījumu ietvaros, un tagad nogaida ar cerību, ka, sākot ar jūliju, jaunā ražas radīs spiedienu uz Melnās jūras reģiona cenām.

👨🏻‍🌾 Tirgotāji trešdien apsprieda ukraiņu 11,5% proteīna kviešu piegādi uz Indonēziju uz CFR noteikumiem par 250 līdz 260 USD/t, taču tūlītēja piegāde rada šaubas. Pašreizējā tirdzniecības gada pēdējās nedēļās Ukrainas kvieši jau tiek plaši pārdoti, jo īpaši pēc tam, kad maija beigās nosūtīšanai uz Ēģiptes GASC tika pārdotas divas kravas. Ukrainas vecās ražu turpmāka pieejamība pārdevējiem Dienvidaustrumāzijā lielā mērā  varētu būt atkarīga no tirgotāju saistībām ar Ziemeļāfriku. Daži tirgus dalībnieki sagaida tikai divas līdz trīs "Handysize" Ukrainas kviešu kravas, kas tiks rezervētas, lai segtu Alžīrijas OAIC konkursa iepirkumu par jūnija sūtījumu, kurā kopumā tika rezervēti 870 tūkstoši tonnu kviešu.

👨🏻‍🌾 Nedēļā līdz 17. aprīlim Ukrainas kviešu eksports bija 470 tūkstoši tonnu. Pirms nedēļas eksporta apjoms bija lielāks – 507 tūkstoši tonnu. Ukrainas kvieši 2024./2025. gada sezonā varētu zaudēt daļu savas tirgus daļas, jo zemos krājumus papildina straujš ziemas kviešu platību kritums.

👨🏻‍🌾 ASV kviešu pārdevēji atzinīgi novērtē ziņas, ka jūnijā tranzīts caur Panamas kanālu varētu atgriezties normālā līmenī, sakrītot ar ziemas kviešu ražas sezonu.

👨🏻‍🌾 19. aprīlī no plkst. 10.00 līdz 12.00 lauksaimniekus aicina piedalīties vebinārā, kura laikā Lauku atbalsta dienesta speciālisti pastāstīs par pieteikšanos platību maksājumiem, nosacījumiem to saņemšanai, kā arī par gaidāmajām izmaiņām 2024. gadā. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/vebinars-par-pieteiksanos-platibu-maksajumiem

Nozares aktualitātes 2024.gada 17.aprīlī


👨🏻‍🌾  Tiek prognozēts, ka Vācijas kviešu raža 2024. gadā samazināsies un būs zemākajā līmenī kopš 2018. gada. Tas ir saistīts ar mazākām prognozētajām 2024./2025. gada ziemas kviešu ražas platībām. Tās samazināsies līdz 2,6 miljoniem hektāru, kas ir par 8% mazāk nekā iepriekš. Prognozēto platību samazinājumu iespējams kompensēs vasaras kviešu ražas pieauguma aplēses.

👨🏻‍🌾  Aplēses liecina, ka Vācijas rapšu raža 2024./2025. gadā samazināsies par gandrīz 7% – līdz 3,9 miljoniem tonnu. To ietekmē mazākas platības un zemāka raža. Rapšu platības samazināsies par vairāk nekā 8% – līdz 188,3 tūkstošiem hektāru. Tas kompensē paredzamo reģiona ražas pieaugumu līdz 3,65 t/ha. Pērn raža bija 3,55 t/ha.

👨🏻‍🌾  Lai gan Krievijas 12,5% proteīna kvieši Ēģiptes iepirkuma konkursā nebija paši konkurētspējīgākie, fiksētas cenas darījumu tirgū uz FOB nosacījumiem Novorosijskas ostā otrdien, 16. aprīlī, nedaudz pieauga. Tirdzniecības kompānija LDC piedāvāja Ukrainas izcelsmes pārtikas kviešus ar 11,10USD/t atlaidi no Krievijas kviešu cenas, pamatojoties uz apmaksu 180 dienu laikā. Tā ir ievērojami lielāka cenas starpība nekā tirgū uz FOB nosacījumiem. Lielās cenu atšķirības dēļ Ēģiptes aģentūra GASC var izvairīties no citas izcelsmes graudu iepirkšanas. Vienlaikus tika pasūtīta tikai viena Ukrainas kviešu krava un 10 Krievijas kviešu kravas.

👨🏻‍🌾  Krievijas dienvidos tiek prognozēts lietus, kas var veicināt ziemas kviešu augšanas apstākļus. Taču mitrums ātri izsīkst. Un, ja lietus apjoms ir neliels, augstāka vidējā temperatūra varētu kavēt ražas attīstību. Tomēr ražotāji joprojām ir noskaņoti optimistiski. Turpretī Krievijas vecās ražas kvieši var pasliktināties nepiemērotu uzglabāšanas procesu dēļ. Paredzams, ka aprīlī valsts eksports turpināsies palielināties straujā tempā – jau 4 miljoni tonnu ir rezervēti.

👨🏻‍🌾  Argentīnas fiksētas cenas tirgū 11,5% proteīna kviešu cena uz FOB nosacījumiem nokritās, jo pieprasījums atvirzījās no vecās ražas. Pārdevēju aktivitāte Dienvidaustrumāzijā nebija manāma, un šīs izcelsmes graudi visticamāk nespēs konkurēt ar Ukrainas 11,5% proteīna pārtikas kviešiem. Pārdevēji un pircēji ir sākuši izrādīt interesi par Argentīnas 2024./2025. gada ražu, kas tirgū nonāks decembrī. Taču pagaidām lielākā daļa pircēju ir tirgotāji, kas ieņem pozīcijas nākotnei, nevis klienti galamērķu tirgos. Sējas platības Argentīnā tiek lēstas tādas pašas kā pērn vai lielākas, jo minerālmēslu cenas ir samazinājušās, bet lietus, kas kaitē kukurūzas novākšanas tempam, var uzlabot augsnes mitrumu kviešiem.

👨🏻‍🌾  Neskatoties uz iepriekš atceltajiem sūtījumiem uz Ķīnu, pircēji šonedēļ izrāda interesi par jauno ASV ziemas kviešu ražu. Turpretim jaunajai ražai ir ierobežots eksporta pieprasījums, jo tā tiek piedāvāta lētāk nekā fiksētas cenas darījumu tirgū. Tomēr zināmu spiedienu uz vecās ražas cenām var radīt pieaugošā interese par pārdošanu, jo ražotāji koncentrējas uz fiksētas cenas darījumiem, lai izmantotu priekšrocību salīdzinājumā ar nākotnes līgumu cenām.

👨🏻‍🌾  No 17. aprīļa lauksaimnieki var pieteikties platību maksājumu saņemšanai, aizpildot ģeotelpisko iesniegumu Lauku atbalsta dienesta Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā. Plašāka informācija lasāma šeit: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/no-17-aprila-var-pieteikties-platibu-maksajumiem

👨🏻‍🌾  19. aprīlī no plkst. 10.00 līdz 12.00 lauksaimniekus aicina piedalīties vebinārā, kura laikā Lauku atbalsta dienesta speciālisti pastāstīs par pieteikšanos platību maksājumiem, nosacījumiem to saņemšanai, kā arī par gaidāmajām izmaiņām 2024. gadā. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/vebinars-par-pieteiksanos-platibu-maksajumiem

Nozares aktualitātes 2024.gada 16.aprīlī

👨🏻‍🌾 Pagājušā nedēļā kviešu tirgū risku, ka vecajai ražai Francijā varētu kristies cenas, mazināja jaunās ražas laikapstākļi. Cenas atbalsta arī aktivitāte pasaules graudu tirgū. Tas izskaidro pašreizējo situāciju kviešu tirgū. Nākamās cenu tendences toni noteiks izlaušanās no 214–218 EUR/t cenu diapazona par "Euronext" 2024. gada septembra līgumiem.

Turpmāko situāciju ietekmēs nepietiekams lietus Krievijas dienvidos, spēcīgs kviešu eksporta temps, zemāka kviešu piegāžu prognoze Ukrainā 2024./2025. gada sezonā, dzelzceļa satiksmes apturēšana uz Čornomorskas ostu, kā arī valūtas kurss.

👨🏻‍🌾 Pagājušā nedēļā saistībā ar spēcīgām augu eļļas cenām turpināja pieaugt rapšu cenas Eiropā. Pārstrādes izmaksas samazinājās, un šī iemesla dēļ Eiropas Savienības pārstrādes nozarei būtu jāturpina labi darboties. Prognozes par jauno ražu ir nestabilas, un šis faktors palielina atkarību no importa. Tiek prognozēts, ka augšupejošu cenas tendenci Eiropas rapsim palīdzēs saglabāt riski, ko eksportam rada eļļas auga canola ražošanas krituma prognozes Austrālijā un Kanādā, kā arī augu eļļas cenu stabilitāte.

Turpmāko situāciju ietekmēs aukstais un mitrais laiks rapšu ziedēšanas laikā Eiropas Savienībā, palmu eļļas krājumu samazināšanās Malaizijā, labā Argentīnas sojas pupu ražas prognoze, , kā arī prognozētais nelielais Brazīlijas ražas kritums.

👨🏻‍🌾 Tirgotāji, kas koncentrējās uz Dienvidaustrumāziju un Ziemeļāfriku, pirmdien, 15. aprīlī, turpināja arbitrāžu starp Ukrainas un Konstantas, Varnas, Burgas ostām. Krievijas un Francijas kvieši, kas iepriekš tika aktīvi eksportēti, šoreiz bija ārpus tirdzniecības. Krievijas 12,5% proteīna kviešu pārdevēji uz FOB nosacījumiem Novorosijskā samazināja cenu par 1 USD/t, bet daži saglabāja cenu ar nelielu prēmiju pret mēneša pirmās puses piedāvājumu. Savukārt Ukrainas 11,5% proteīna kvieši bija diezgan likvīdi, pagājušajā nedēļā vairākos darījumos sasniedzot 190 USD/t uz FOB nosacījumiem Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās.

👨🏻‍🌾 Ukrainas pārtikas kviešu eksports turpina sadalīties starp Ziemeļāfrikas un Dienvidaustrumāzijas tirgiem. Lielākā daļa šī reģiona pircēju, cerot uz labākām cenām, šonedēļ Ukrainas kviešus varētu piedāvāt par aptuveni 8 USD/t lētāk nekā aprīļa sākumā. Ja samazinātos Ukrainas 2024./2025. gada kviešu eksports, spiediens uz Ukrainas pārtikas kviešiem plašākā mērogā varētu būt salīdzinoši īslaicīgs. Apvienojumā ar dažādām prognozēm par Krievijas un Eiropas ražu, joprojām ir maz entuziasma jaunās kviešu ražas tirdzniecībā.

👨🏻‍🌾 Francijas eksportētājiem ir maz iemeslu līdz tirdzniecības gada beigām jūnijā pazemināt bāzes cenu par Francijas kviešiem uz FOB nosacījumiem Ruānas ostā. Marta beigās tirgotāji bija rezervējuši jau aptuveni 80% no kopējā Francijas kviešu apjoma, kas paredzēts eksportam 2024./2025. gadā.

👨🏻‍🌾 Minerālmēslu tirgū Latvijā ir pieejami visa veida minerālmēsli – gan vienkāršie minerālmēsli, gan kompleksie minerālmēsli, liecina Zemkopības ministrijas minerālmēslu tirgotāju aptauja. Minerālmēslu cenas ir būtiski pazeminājušās, salīdzinot ar iepriekšējo trīs gadu cenām. Vienkāršo minerālmēslu cena, piemēram, slāpekļa minerālmēslu cena svārstās no 330 līdz 350 eiro par tonnu, bet komplekso minerālmēslu cena svārstās no 500 līdz 600 eiro par tonnu. Vairāk informācijas: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/par-mineralmeslu-iegadi

Nozares aktualitātes 2024.gada 15.aprīlī


👨🏻‍🌾 Piektdien, 12. aprīlī, fiksētas cenas darījumu cenas Melnās jūras reģionā noturējās stabilas. Eiropas Savienības kviešu konkurētspēja nepastāvīgajos nākotnes līgumos samazinājās, bet pārdevēji Konstantas, Varnas un Burgas ostās centās sākt tirgot jauno ražu. Pieprasījums Novorosijskas ostā Krievijā piektdien samazinājās, jo lielākā daļa 12,5% proteīna kviešu pārdevēju nedēļas sākumā nesamazināja savu piedāvājumu. Reti kurš bija gatavs atklāt savas kārtis attiecībā uz Krievijas jauno ražu. Pat tad, kad analītiķi paaugstināja 2024. gada ražas prognozes, tirgus dalībnieki turpināja vērot laikapstākļus. Piemēram, vietējie tirgus dalībnieki gaida nelielu ietekmi no plūdiem Orenburgas reģionā Krievijā.

👨🏻‍🌾 Konstantas, Varnas un Burgas ostās turpinājās aktīva darbība ar Eiropas Savienības jaunās kviešu ražas nākotnes līgumiem. Pircēji reaģēja uz pārdevēju 12,5% proteīna kviešu piedāvājumu uz FOB nosacījumiem, un palielināja piedāvājumu par iekraušanu maija beigās un jūnijā. Daļa pieprasījuma visticamāk ir saistīta ar tirgotāju saistībām pret Saūda Arābijas valsts pircēju GFSA. Iepriekš aprīlī GFSA rezervēja 13 kravas, kuru kopējais apjoms bija 795 tūkstoši tonnu 12,5% proteīna kviešu, kas jāpiegādā jūnijā un jūlijā. Par 11,5% proteīna jaunās ražas kviešiem bija mazāka konkurence. Pārdevēji uz FOB nosacījumiem Konstantas, Varnas un Burgas ostās šos kviešus piedāvāja ar 10 EUR/t atlaidi no "Euronext" septembra nākotnes līgumiem. Tiek lēsts, ka tas ir saistīts ar plāniem saistībā ar turpmākajiem Alžīrijas OAIC iepirkumu konkursiem. Piektdien jaunās ražas 11% proteīna kvieši uz CPT nosacījumiem Ruānas ostā Francijā tika piedāvāti ar 3 EUR/t atlaidi no septembra nākotnes līgumiem. Līdz ar to Rumānijas un Bulgārijas kvieši uz FOB nosacījumiem tika novērtēti par aptuveni 10 EUR/t zem Ruānas ostas cenas.

👨🏻‍🌾 Ņemot vērā pircēju trūkumu eksporta tirgū, dažiem Francijas eksportētājiem pievilcīgākas bija "Euronext" maija nākotnes līgumu piegādes fiksētas cenas darījumu tirgū. Tādējādi par maija piegādi uz FOB nosacījumiem Ruānas ostā pieprasītā cena bija aptuveni 2 EUR/t prēmija virs maija nākotnes līgumiem. Savukārt kravas aprīļa iekraušanai bija pieejamas ar atlaidi.

👨🏻‍🌾 Piedāvājumi fiksētās cenas darījumu tirgū Kanādā nedaudz saruka, salīdzinot ar Mineapolisas sarakstā iekļauto jūlija nākotnes līgumu. Tas notiek, neraugoties uz "vecās" ražas piegādes samazināšanos, un tūlītējā piegāde saskaras ar papildu spiedienu, ko rada jautājumi par dzelzceļa piegādēm Vankūverai.

Nozares aktualitātes 2024.gada 10.aprīlī

👨🏻‍🌾 Baltijas izcelsmes 12,5% proteīna pārtikas kvieši izkonkurē šīs pašas kvalitātes Krievijas izcelsmes produktu Rietumāfrikā un Dienvidāfrikā. Spiediens uz Baltijas 12,5% proteīna kviešu cenām ir saistīts gan ar "Euronext" sarakstā iekļauto pārtikas kviešu maija nākotnes līgumu samazinājumu, gan ar strauju prēmiju kritumu pagājušajā nedēļā. Pārdevēji, iespējams, nesenajā Saūda Arābijas kviešu iepirkuma konkursā ir atteikušies no piedāvājumiem piesaistīt to tirgotāju uzmanību, kuri cenšas realizēt savus pārdošanas apjomus. Tomēr liela daļa no piedāvātajiem 2023./2024. gada ražas Baltijas kviešiem visticamāk būs otrreizējā trigus kvieši, ražotājiem un reģionālajiem tirgotājiem pievēršot uzmanību jaunajai 2024./2025. gada ražai.

👨🏻‍🌾 Paredzams, ka 2024./2025. gadā Eiropas Savienības rapšu produkcijas apjoms samazināsies. Paredzams, ka Eiropas Savienības rapšu raža 2024./2025. gadā samazināsies līdz 18,8 miljoniem tonnu, kas ir par aptuveni 900 tūkstošiem tonnu mazāk nekā iepriekšējā sezonā. Sējumu platības ir samazinājušās par 4,8%. Iepriekšējos divos gados, esot bagātīgām ražām citviet, samazinājās rapšu cenas. Kopā ar citiem faktoriem tas ietekmēja lauksaimnieku lēmumu par šo kultūraugu audzēšanu. Neraugoties uz prognozēm par zemāku ražu, sagaidāms, ka jaunajā sezonā imports pieaugs līdz 5,6 miljoniem tonnu, kas ir par aptuveni 0,1 miljonu tonnu vairāk nekā iepriekš.  Rapšu ražošanas samazināšanos parasti kompensētu lielāks imports, bet tiek prognozēts, ka tradicionālie piegādātāji – Ukraina un Austrālija – arī audzēs nedaudz mazāk rapšu. Vairākas valstis turpina ierobežot Ukrainas rapšu ieviešanu Eiropas Savienībā.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka Eiropas Savienības saulespuķu raža 2024./2025. gadā pieaugs līdz 10,3 miljoniem tonnu, kas ir par 0,3 miljoniem tonnu vairāk nekā iepriekšējā sezonā. Tas saistīts ar to, ka saulespuķes ir izturīgākas pret sausumu, ir zemākas ražošanas izmaksas un mazāka vajadzība pēc mēslošanas līdzekļiem salīdzinājumā ar citām pavasara kultūrām. Paredzams, ka visvairāk sējumu platības palielināsies Bulgārijā un Rumānijā, kam sekos Spānija un Itālija. Tiek lēsts, ka Eiropas Savienībā saulespuķu pārstrāde 2024./2025. gada sezonā palielināsies līdz 9,4 miljoniem tonnu, kas ir par 0,2 miljoniem tonnu vairāk nekā iepriekš. Pat ar lielāku vietējo piedāvājumu, saistībā ar labvēlīgu pieprasījumu pēc saulespuķu eļļas Eiropas Savienības tirgū tiek prognozēts arī neliels importa pieaugums. Savukārt saulespuķu imports Eiropas Savienībā 2023./2024. gadā samazināsies līdz 700 tūkstošiem tonnu. Tas ir par 55% mazāk nekā 2022./2023. gadā. Lejupslīde saistīta ar bloka tirdzniecības ierobežojumiem Ukrainas saulespuķēm.

👨🏻‍🌾 Ķīnas kviešu iekšzemes cenas turpināja vājināties. Tirgotājiem kāpinot pārdošanas apjomus un gaidot turpmāku lejupslīdi, cenas varētu turpināt kristies. Lielāku spiedienu rada ierobežotais pieprasījums, jo pārstrādātāju peļņa Ķīnā dažos gadījumos ir samazinājusies līdz nulles punktam vai pat paslīdējusi zem tā. Līdz ar to nesenie cenu kritumi nav bijuši pietiekami, lai piesaistītu pārstrādātāju uzmanību kviešu tirgum.

👨🏻‍🌾 Argentīnas kviešu platības 2024./2025. gada sezonā varētu pieaugt līdz 6,5 miljoniem hektāru. 2023./2024. gada sezonā platību apjoms bija 5,9 miljoni hektāru, bet vēl gadu iepriekš – 6 miljoni hektāru. Ražas apjoms varētu sasniegt 18 līdz 20 miljonus tonnu, kas būtu par 3 līdz 5 miljoniem tonnu vairāk nekā iepriekšējā sezonā. Galvenais izmaiņu iemesls ir ražīgums. Ja laikapstākļi uzlabosies, vidējā raža var pietuvoties 3 t/ha, kas ir būtiski vairāk nekā iepriekšējā gada 2,28 t/ha.

👨🏻‍🌾 ASV cieto ziemas kviešu sējumos nav bijis lietus, bet kukurūzas reģionos pēdējās dienās lietus ir bijis. Tas rada bažas par cieto ziemas kviešu ražu.

👨🏻‍🌾 Jordānijas kviešu imports 2024./2025. gadā tiek prognozēts 1,2 miljonu tonnu apmērā. Lai gan jaunā sezona sākas ar 905 tūkstošu tonnu krājumiem, kas ir par 42% vairāk nekā pēdējos divos gados, prognoze ir tāda pati kā 2023./2024. gadam. Tas atspoguļo Jordānijas valdības mērķi palielināt valsts stratēģiskās rezerves. Tiek lēsts, ka Jordānijas krājumi 2025. gada jūnijā sasniegs 1,11 miljonus tonnu, gada laikā pieaugot gandrīz par piektdaļu.

👨🏻‍🌾 Lai šogad nodrošinātu Eiropas Savienības 34 miljonu eiro atbalstu lauksaimniecībai, valdība ir apstiprinājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos "Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība investīciju veicināšanai lauksaimniecībā". Vairāk informācijas šeit: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/pieskir-34-miljonus-eiro-atbalstu-lauksaimniecibas-attistibai-2024-gada

👨🏻‍🌾 Valdībā apstiprināts noteikumu projekts, kurā paredz atvieglotas prasības 5. ekoshēmas atbalstam par slāpekļa un amonjaka emisiju un piesārņojumu mazinošu lauksaimniecības praksi (par šķidrmēslu iestrādi un precīzo tehnoloģiju izmantošanu). Vairāk informācijas šeit: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/atvieglinatas-prasibas-ekoshemas-atbalstam-par-slapekla-un-amonjaka-emisiju-un-piesarnojumu-mazinosu-lauksaimniecibas-praksi


Nozares aktualitātes 2024.gada 9.aprīlī

👨🏻‍🌾 Pagājušajā nedēļā kviešu tirgū nemitīgais cenu kāpums Melnās jūras reģionā un bažas par laikapstākļiem 2024./2025. gada sezonā visā Eiropā samazināja iespējas kristies 2023./2024. gada ražas cenai. Ja tuvāko nedēļu laikā turpināsies sauss laiks, ražošanas potenciāla pasliktināšanās Rumānijā, Ukrainā un Krievijā sniegtu papildu atbalstu 2024./2025. gada sezonas cenām.

Turpmāko situāciju ietekmēs kviešu ražošanas apdraudējums Eiropas Savienībā 2024./2025. gadā, spēcīgs Krievijas un Ukrainas eksports, Melnās jūras reģiona kviešu cenas pievilcība gan jaunajai, gan vecajai ražai, kā arī tas, ka Krievijas dienvidos netiek prognozēts lietus.

👨🏻‍🌾 Pagājušajā nedēļā rapšu cenas noturējās, pateicoties visu eļļas augu cenu stabilitātei un enerģijas cenām. Rekordaugstā līmenī ir sojas pupiņu, rapšu un arī saulespuķu pārstrādes aktivitāte. Eiropas imports nav pietiekami spēcīgs, lai sezonas beigās krājumi nesaruktu. Līdz ar to rapšu tirgus 2024./2025. gadā arvien vairāk tiek pakļauts laikapstākļu riskiem. Saistībā ar to tuvākajās nedēļās cenām varētu būt zināms atbalsts.

Turpmāko situāciju ietekmēs pārmērīgi slapjš laiks un saules trūkums Eiropas Savienības rietumdaļā, spēcīga pārstrādes aktivitāte visiem eļļas augiem Eiropā un Amerikā un bažas par ražošanu palmu eļļas tirgū. Tāpat situāciju pozitīvi ietekmēs jēlnaftas cena.

👨🏻‍🌾 Pirmdien, 8. aprīlī, Krievijas 12,5% proteīna kviešu cenas uz FOB nosacījumiem Novorosijskas ostā samazinājās. Gan pircēji, gan pārdevēji vēroja zemās cenas, kas pēc pagājušās nedēļas nokritās līdz Eiropas, Baltijas un Polijas 12,5% proteīna kviešu cenai. Šī lejupejošā tendence palielina atlaidi par Krievijas sūtījumiem Konstantas, Varnas un Burgas ostās līdz 8 USD/t. Eiropas jaunās 11,5% proteīna kviešu ražas pircēji un pārdevēji uz FOB nosacījumiem Konstantas, Varnas un Burgas ostās palielināja savu atlaidi līdz Parīzes septembra nākotnes līgumu cenai. Rumānijas, Bulgārijas un Krievijas jaunās kviešu ražas piedāvājums ar augstāku proteīnu saturu joprojām bija ierobežotā apjomā.

👨🏻‍🌾 Pārtikas kviešu cenas Ukrainas vietējā tirgū pirmdien atbalstīja vājāka valūtas kursa attiecība starp Ukrainas grivnu un ASV dolāru. Taču likviditāti uz CPT noteikumiem Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās varētu ierobežot tas, ka nav daudz zemnieku, kuri ir ar mieru pārdot savus graudus. Taču starptautiskajā tirgū Ukrainas kviešu cenas saglabājās stabilas, un aktivitāti ierobežoja pašreizējā labības nepieejamība.

👨🏻‍🌾 Neskatoties uz to, ka, tuvojoties jaunajai sezonai, krājumos ir liels daudzums graudu, Francijas kvieši saglabāja konkurētspējas trūkumu fiksētas cenas darījumu tirgū. Taču Francijas pārdevēji turpina pretoties spiedienam, un uz FOB nosacījumiem Ruānas ostā prēmijas ir stabilas. Tas saistīts ar to, ka zināms atbalsts ir nācis no pircējiem, kas cer uz lētāku veco ražu, jo maija nākotnes līgumiem ir atlaide.

Nozares aktualitātes 2024.gada 8.aprīlī


👨🏻‍🌾 Piektdienas, 5. aprīļa, vakarā kviešu cena Parīzes birža māja tirdzniecības sesijas ligumiem pieauga par 3 EUR/t un sasniedza 203 EUR/t. Neskatoties uz "Euronext" nākotnes līgumu cenu kāpumu, Eiropas Savienības un Krievijas 12,5% proteīna kviešu cenas turpināja izlīdzināties. Pārdevēji Konstantas, Varnas un Burgas ostās piektdien pievienojās tiem Eiropas tirgotājiem, kas samazināja savus 12,5% proteīna kviešu piedāvājumus. Cenu piedāvājumi aprīļa-jūnija sūtījumiem samazinājās līdz "Euronext" maija nākotnes līgumu cenai, dienas izteiksmē samazinoties par 4 EUR/t. Šis cenu samazinājums seko pagājušās nedēļas notikumiem, kad samazinājās tirgotāju piedāvājumi 12,5% proteīna kviešiem uz FOB nosacījumiem no Polijas un Baltijas ostās. Maija nākotnes līgumu ietvaros tie pēdējoreiz bija pieejami ar 4 EUR/t prēmiju.

👨🏻‍🌾 Eiropas kviešu eksports aizvien atpaliek no iepriekšējo gadu vidējo rādītāju tempa, kas pastiprina faktu par krājumu pārnesi uz jauno eksporta sezonu. Francija līdz marta beigām eksporta apjomos atpaliek par 2.5M t kviešu, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Savukārt Vācija atpaliek par 0.7M t, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Rumānija un Polija eksporta tempus ir palielinājušas uz Ukrainas kviešu pārkraušanas rēķina. Baltijas valstis savus eksporta tempus ir spējušas pielīdzināt iepriekšējo gadu rādītajiem, neskatoties, ka sezonas sākuma eksports ievērojami atpalika – līdz marta beigām Baltijas valstis ir eksportējušas 4.2M t kviešu, kur galvenie gala mērķi ir bijušas Āfrikas valstis. Baltijas valstis šobrīd ieņem stabilu trešo vietu Eiropa starp lielākajiem kviešu eksportētajiem.

👨🏻‍🌾 Eļļas augu imports Eiropā, salīdzinot pēdējo piecu gadu vidējiem rādītajiem, atpaliek par ~3M t, kas nozīmē, ka Eiropai nav izdevies kāpināt importa tempus kopš marta sākuma, bet importa tempi ir samazinājušies vēl vairāk. Eļļas augu importa lielākais samazinājums aizvien novērojas rapšu importā, kas uz marta beigām atpaliek par 2M t salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Martā Eiropa ir ievedusi tikai 75 000 t rapšu, kas ir uz pusi mazāk kā februārī un decembrī. Otra lielākā produktu grupa ir saules puķu sēklas, kuru imports atpaliek par 1,5M t salīdzinot ar iepriekšējo gadu.  

👨🏻‍🌾 Gan Latvijā, gan Lietuvā jaunā raža ir labā stāvoklī, taču pagaidām ir maz piedāvājumu, jo vietējie pārdevēji gaida, kādi būs laikapstākļi jūlijā. Par 12,5% proteīna kviešu pārdošanu tuvākajos mēnešos konkurence varētu būt īpaši smaga. Prognozes norāda uz gandrīz vai rekordlieliem Krievijas kviešu apjomiem, kas eksportam pieejami aprīlī un maijā. Jaunākie dati par Krievijas jauno ražo liecina, ka tā varētu sasniegt 92,1 miljonus tonnu, kas ir par 2 miljoniem tonnu vairāk nekā tika lēsts iepriekš. Vairāki pārdevēji piektdien piedāvāja Krievijas 12,5% proteīna kviešus par 214 USD/t uz FOB nosacījumiem Novorosijskā maijā. Tas joprojām ir zem Eiropas Savienības izcelsmes graudu cenām.

👨🏻‍🌾 11,5% proteīna kviešu tirgū ceturtdienas izmaiņas cenās Dienvidaustrumāzijā uz CFR noteikumiem ļāva "Panamax" kuģiem ar Ukrainas kviešiem pieprasīt nelielu piemaksu salīdzinājumā ar "Handysize" kuģiem, kas tika piedāvāti nedēļas sākumā. "Panamax" ar 11,5% proteīna kviešiem Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās bija pieejami par 200 USD/t uz FOB nosacījumiem iekraušanai maija beigās.

👨🏻‍🌾 Paredzams, ka Turcija jaunajā tirdzniecības gadā ieies ar lielākiem kviešu krājumiem nekā vidēji iepriekš, kā rezultātā 2024./2025. gada sezonā imports samazināsies par 1 miljonu tonnu. Krievijas kvieši šī tirdzniecības gada pirmajos deviņos mēnešos veidoja 80% no Turcijas importa.

👨🏻‍🌾 Austrālija februārī eksportēja mazāk graudu nekā janvārī. Tas lielā mērā ir saistīts ar Ķīnas miežu sūtījumu samazinājumu, bet vienlaikus pieauga eļļas auga canola eksports. Austrālijas kviešu eksports februārī samazinājās līdz 2,3 miljoniem tonnu, bet tas joprojām ir otrs lielākais apjoms mēnesī kopš jūlija. Jau trešo mēnesi pēc kārtas lielākais Austrālijas kviešu importētājs februārī bija Ķīna. Austrālijas miežu eksports februārī samazinājās gandrīz uz pusi, sarūkot no 926,3 tūkstošiem tonnu janvārī līdz 498,9 tūkstošiem tonnu februārī. Gandrīz visu kritumu izraisīja Ķīnas pasūtījumu samazinājums. Ķīna no novembra līdz februārim importēja 2,95 miljonus tonnu Austrālijas miežu. 👨🏻‍🌾 Tiek lēsts, ka šajā tirdzniecības gadā Ķīna importēs gandrīz pusi Austrālijas miežu. Austrālijas canola eksports februārī pieauga līdz 762,9 tūkstošiem tonnu, kas ir par 80% vairāk. Lielākais importētājs bija Japāna, kas no janvāra palielināja importu vairāk nekā divas reizes, kompensējot sūtījumu kritumu uz Nīderlandi.

👨🏻‍🌾 Latvijā šogad pirmajā ceturksnī no Krievijas importēti 158,3 tūkstoši tonnu graudaugu produktu, kas ir par 39,8% vairāk nekā 2023. gada pirmajā ceturksnī. Šogad importēto graudaugu vērtība sasniedz 27 miljonus eiro, kas ir par 6,2% mazāk nekā 2023. gada pirmajā ceturksnī. Vairāk var uzzināt šajā rakstā: https://www.tvnet.lv/7995576/latvija-no-krievijas-pirmaja-ceturksni-importeja-ieverojami-vairak-graudaugu-produktu-neka-pern

👨🏻‍🌾 Vidēji saimniekam ik gadu putni izposta sējumus 20 līdz 50 hektāru platībā. Dabas aizsardzības pārvalde ik gadu kompensē zemniekiem zosu radītos postījumus, piemēram, 2023. gadā zemniekiem tika izmaksāti vairāk nekā 130 tūkstoši eiro. Vairāk par šo var uzzināt šeit: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/07.04.2024-zemniekus-satrauc-zosu-baru-postijumi.a549194/

👨🏻‍🌾 No 25. aprīļa līdz 27. maijam Lauku atbalsta dienests aicina iesniegt projektus, lai saņemtu atbalstu investīcijām ierobežotiem mērķiem pasākuma "Ieguldījumi materiālajos aktīvos" divos apakšpasākumos: "Atbalsts ieguldījumiem lauku saimniecībās" un "Atbalsts ieguldījumiem pārstrādē". Šeit pieejams ieraksts vebināram par šo programmu: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/pieejams-atbalsts-investicijam-energoefektivitates-atjaunojamas-energijas-un-emisiju-samazinasanas-merkiem-vebinara-ieraksts


👨🏻‍🌾 19. aprīlī lauksaimnieki ir aicināti piedalīties vebinārā, kura laikā Lauku atbalsta dienesta speciālisti pastāstīs par pieteikšanos platību maksājumiem, nosacījumiem to saņemšanai, kā arī gaidāmajām izmaiņām 2024. gadā. Vebinārs tiek organizēts tiešsaistē, tajā var piedalīties dienesta mājaslapā un "YouTube" kontā. Jautājumus vebināra laikā varēs uzdot rakstiski "YouTube" tiešsaistes tērzēšanas logā. Pēc vebināra būs pieejams tā ieraksts.

Nozares aktualitātes 2024.gada 5.aprīlī

👨🏻‍🌾 Pēc tam, kad iepriekš šonedēļ pārdevēji atteicās no saviem piedāvājumiem, ceturtdien, 4. aprīlī, pircēji izrādīja interesi par Austrālijas kviešu sūtījumiem uz Dienvidaustrumāziju. Šonedēļ nostiprinājās cenas Austrālijas vietējā kviešu tirgū. Sarūkot graudu daudzumam tirgū, iespējams, turpmāk gaidāma mazāka aktivitāte. Sākot ar maiju, Dienvidaustrumāzijas pārtikas kviešu importa tirgū visticamāk dominēs Melnās jūras reģiona izcelsmes produkcija. Tiek pieļauts, ka tuvākajās nedēļās pircēji sāks meklēt graudus maijam un jūnijam.

👨🏻‍🌾 Ukrainas un Krievijas kviešu cenas pašlaik ir tādas pašas kā Indonēzijā uz CFR noteikumiem. Neskatoties uz Austrālijas kviešu piedāvājuma cenu līmeņu krišanos šonedēļ, pircēji joprojām izrāda zināmu interesi par šī reģiona graudiem. 

👨🏻‍🌾 Daži Krievijas 12,5% proteīna kviešu pārdevēji uz FOB noteikumiem Novorosijskā sāka palielināt savus cenu piedāvājumus par dažiem dolāriem. Vienlaikus daži turējās pie 212 USD/t uz FOB noteikumiem. Savukārt Ukrainas 11,5% proteīna kvieši uz FOB noteikumiem  Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas ostās tika piedāvāti 196 USD/t līdz 200 USD/t. Savukārt Baltijas valstīs bāzes prēmijas par 12,5% proteīna kviešiem uz FOB noteikumiem samazinājās pret Parīzes nākotnes līgumiem, proti, pārdevēji dienā samazināja piedāvājumus par 8 EUR/t. Tas notiek pēc nesenā Saūda Arābijas iepirkuma konkursa, kurā Baltijas kvieši diez vai izkonkurēs Krievijas graudus. Taču Baltijas valstu reģiona pārdevējiem vēl nāksies piedalīties konkurences cīņā, lai sacenstos ar pašreizējo cenu līmeni.

👨🏻‍🌾 Tunisijas valstij piederošā graudu aģentūra ODC savā 4. aprīļa pārtikas kviešu konkursā saņēma piedāvājumus no astoņiem tirgotājiem. Konkurētspējīgākais piedāvājums par sūtījumu maijā bija 232,95 USD/t uz CFR noteikumiem. Tas ir mazāk par Tunisijas iepriekš rezervēto piedāvājumu, kad 23. februārī tā iepirka kviešus par 238,88 USD/t līdz 241,86 USD/t. Tad 50 tūkstošu tonnu cieto kviešu konkursā piedalījās četri tirgotāji, un viskonkurētspējīgākais piedāvājums nāca no Viterra par 383,93 USD/t uz CFR noteikumiem.

Nozares aktualitātes 2024.gada 4.aprīlī

👨🏻‍🌾 Ukrainas fiksētas cenas darījumu tirgū 11,5% proteīna pārtikas kviešu cena trešdien, 3. aprīlī, pieauga līdz augstākajam līmenim kopš marta sākuma, samazinot tās atlaidi līdz Eiropas Savienības izcelsmes Melnās jūras reģiona kviešu līmenim. Taču ieguvumi no Eiropas Savienības un Ukrainas pārtikas kviešu cenām uz FOB noteikumiem Melnās jūras reģiona ostās tuvākajās dienās varētu būt ierobežoti. Iemesls ir saistīts ar pieprasījumu uz EBB noteikumiem pirms svētku brīvdienām Ķīnā un Dienvidaustrumāzijā. Turpmāku spiedienu uz Eiropas Svienības un Ukrainas pārtikas kviešu konkurētspēju var radīt spēcīgs Krievijas graudu eksports no marta līdz maijam. Martā Krievijas eksportētāji nosūtīja aptuveni 4,5 miljonus tonnu kviešu, bet gan aprīlī, gan maijā mēneša apjoms varētu sasniegt pat 5 miljonus tonnu. Ja Krievijas kviešu eksports tuvākajos mēnešos sasniegs šos apmērus, zemniekiem un ražotājiem jūnijā un jūlijā, iespējams, būs mazāks spiediens pārdot tikko novākto ražu nekā pērn. Pārdevēji fiksētas cenas darījumu tirgū piedāvāja 12,5% proteīna Krievijas kviešus iekraušanai jūnijā ar nelielu piemaksu.

👨🏻‍🌾 Indonēzijas kviešu pieprasījums eksporta sezonā no 2024. gada jūlija līdz 2025. gada jūnijam tiek prognozēts gandrīz tāds pats kā iepriekš: 11,4 miljoni tonnu. Tiek plānots, ka 2024./2025. gadā darbu sāks četras jaunas miltu dzirnavas. Pašreiz valstī ir 30 dzirnavu, kuru jauda ar jaunajām dzirnavām palielināsies līdz 14,4 miljoniem tonnu. Tā kā netiek izmantota vairāk nekā trešdaļa jaudas, jaunās dzirnavas varētu norādīt uz Indonēzijas vēlmi ieiet globālajā kviešu miltu importa tirgū.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka Pakistānas kviešu importa pieprasījums 2024./2025. gadā samazināsies līdz 1 miljonam tonnu, kas ir daudz mazāk nekā tiek prognozēts 2023./2024. gadā.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka Tunisijas kviešu izlaide 2024./2025. gadā būs aptuveni 1,25 miljoni tonnu, kas ir aptuveni tikpat, cik 2022./2023. gadā.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka Ķīna 2024./2025. gada sezonā, kas sāksies jūlijā, saražos 138 miljonus tonnu kviešu, kas ir par 1% vairāk nekā iepriekšējā sezonā. Vienlaikus tiek prognozēts, ka kviešu patēriņš būs mazāks, jo 2024./2025. gadā lopbarības pieprasījums būs aptuveni 30 miljoni tonnu. Iepriekšējā sezonā tie bija 37 miljoni tonnu. Šādas prognozes ir saistītas ar rekordzemām kukurūzas cenām, kas izspiedīs kviešus no lopbarības tirgus. Savukārt imports varētu būt tādā pašā līmenī kā gadu iepriekš – 10 miljoni tonnu. Tādējādi jau ceturto gadu pēc kārtas tiek pārsniegta ikgadējā importa kvota, kas ir 9,64 miljoni tonnu.

👨🏻‍🌾 Latvijas pārtikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības produktu eksports 2023. gadā, salīdzinājumā ar 2022. gadu, ir palielinājies par 4,1% un bija 4,96 miljardi eiro. 2023. gadā pārtikas, lauksaimniecības un zivsaimniecības produktu eksports veidoja 23,7% no kopējās Latvijas eksporta vērtības. Šo produktu importa vērtība palielinājās straujāk nekā eksporta vērtība: eksporta pieaugums bija par 4,1%, savukārt importa pieaugums bija par 11,9 %. Vairāk var uzzināt šeit:

https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/2023-gada-palielinajies-latvijas-partikas-lauksaimniecibas-un-zivsaimniecibas-produktu-eksports

👨🏻‍🌾 Zemkopības ministrija aicina piedalīties tiešsaistes seminārā par barības vielām bagātas organiskās augsnes apsaimniekošanas iespējām klimata pārmaiņu mazināšanai. Semināra mērķis ir iepazīstināt ar "LIFE OrgBalt" projekta ieguldījumu klimata pārmaiņu samazināšanas pasākumu ieviešanā, veicinot ilgtspējīgu lauksaimniecības un meža zemes izmantošanu. Seminārs notiks 10. aprīlī pulksten 10.00 "MS Teams" platformā. Vairāk informācijas šeit: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/aicinam-uz-seminaru-par-baribas-vielam-bagatas-organiskas-augsnes-apsaimniekosanu-10-aprili-pulksten-1000

👨🏻‍🌾 19. aprīlī lauksaimniekus aicina piedalīties vebinārā, kurā Lauku atbalsta dienesta speciālisti pastāstīs par pieteikšanos platību maksājumiem, nosacījumiem to saņemšanai, kā arī gaidāmajām izmaiņām 2024. gadā. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/tuvojas-platibu-maksajumu-2024-gada-sezona-notiks-vebinars

Nozares aktualitātes 2024.gada 3.aprīlī

👨🏻‍🌾 Pagājušajā nedēļā ģeopolitiskās, eksporta un laikapstākļu neskaidrības Melnajā jūrā bija labvēlīgas kviešu cenām. Jaunā raža no šiem apstākļiem gūst lielāku labumu nekā iepriekšējās sezonas graudi. Atlikušos iepriekšējās sezonas graudus joprojām ietekmē spēcīga globālā konkurence eksportā. Tomēr rekordlielā cenu starpība starp "veco" un jauno ražu bremzē 2023./2024. pārdošanas sezonas cenu lejupslīdi.

Turpmāko situāciju kviešu tirgū ietekmēs sausums Krievijas dienvidos un labas ražas prognoze valstij 2024./2025. gada sezonā, situācija kukurūzas tirgū, ierobežoti resursi graudu iegādei, kā arī tas, ka martā Francijas graudu eksports bija labāks nekā gaidīts.

👨🏻‍🌾 Pagājušajā nedēļā Eiropas rapšu tirgū cenas bija ieguvējas no pēdējā mēneša stabilajām palmu eļļas cenām. Pieprasījums pēc pārstrādes, kas joprojām ir rekordaugstā līmenī, palielina prēmiju apjomu. Importētāji atkal pērk palmu eļļu, kopumā paaugstinot augu eļļas cenas. 2024./2025. gada sezonā rapši ir apdraudēti. Vienlaikus gaidāms, ka Eiropas Savienības importa prasības būs augstas, un jebkuras ražošanas problēmas visticamāk samazinās pieprasījumu.

Turpmāko situāciju ietekmēs rapšu ziedēšanas sākums Rietumeiropā lietainos apstākļos, labi ASV krājumi un lielākas sējumu platības nekā gaidīts, rekordliels pārstrādes apjoms Kanādā un Eiropā un atbalsts no palmu eļļas tirgus.

👨🏻‍🌾 Saistībā ar augošo piedāvājumu apjomu par Krievijas 12,5% proteīna kviešiem Saūda Arābijas iepirkuma konkursā, Krievijas Novorosijskas ostā saglabājas cenu kāpums, samazinot atlaidi līdz augsta proteīna satura Eiropas kviešu cenai. Saūda Arābijas GFSA konkursā, kurā sākotnēji tika meklēti tikai 595 tūkstoši tonnu kviešu, tā iegādājās 795 tūkstošus tonnu 12,5% proteīna kviešu. Šobrīd valsts kopējie pirkumi šim tirdzniecības gadam pārspēj iepriekšējās prognozes. Pārdevēji lielāko daļu apjoma plāno iepirkt no Krievijas. Citur konkurence ir neliela, jo Polijā un Baltijā pietrūkst 12,5% proteīna kviešu krājumu no iepriekšējās sezonas. Piemēram, Latvijā vietējā tirgū joprojām ir maz piedāvājumu no zemniekiem, pat sarūkot cenām par jauno ražu.

👨🏻‍🌾 Krievijas kuģi ir strauji piepildījušies ar aprīļa kravām. Tas saskan ar izskanējušo informāciju, ka tiek atvieglota fitosanitāro sertifikātu izsniegšana. Jaunākās aplēses liecina, ka aprīlī iekšzemes ostās jau bija rezervēti aptuveni 2,7 miljoni tonnu kviešu. Jaunākie dati par Marokas kviešu importu martā liecina, ka viens no valsts trim lielākajiem piegādātājiem ir Ukraina. Tāda situācija ir pirmo reizi kopš 2021. gada decembra. Paredzams, ka aprīlī valstī ieradīsies vairākas kravas no Ukrainas un Krievijas.

👨🏻‍🌾 Savukārt Jordānijā, neraugoties uz to, ka no pārdevējiem bija vairāki piedāvājumi, Jordānijas tirdzniecības ministrija atcēla otro mēģinājumu iepirkt kviešus konkursa kārtībā par piegādi jūnijā un jūlijā. Pircējs iepriekš bija piekritis sūtījumam jūlija pirmajā pusē par 236 USD/t uz CFR noteikumiem Akaba ostā.

👨🏻‍🌾 Bet jaunās ražas cenas ASV visticamāk būs svārstīgas, jo tirgotāji analizē laikapstākļu un kultūraugu augšanas apstākļus. Ja Indija patiešām pirmo reizi sešu gadu laikā atgriezīsies pie kviešu importa, cenu dinamika varētu ietekmēt arī nākamo tirdzniecības gadu. Jau otro gadu pēc kārtas Indija sagaida rekordlielu ražu. Tiek prognozēts, ka 2024. gada raža būs 112,5 miljoni tonnu. Tas ir par gandrīz diviem miljoniem tonnu vairāk nekā pērn. Taču valstī esošie krājumi ir mazi. Ja Indija pazeminās ievedmuitu, no 2024. aprīļa līdz 2025. gadā martam importētāji pasaules tirgū varētu iepirkt 2 miljonus tonnu kviešu.

👨🏻‍🌾 Salīdzinot ar februāri un iepriekšējā gada martu, Ukrainas lauksaimniecības eksports martā samazinājās. Ukraina martā eksportēja 6,99 miljonus tonnu graudu, eļļas augu un blakusproduktu. Tas ir mazāk nekā februārī, kad Ukraina eksportēja 7,34 miljonus tonnu, un vēl mazāk nekā 2023. gada martā, kad tā eksportēja 7,45 miljonus tonnu. Martā Ukraina nosūtīja 5,47 miljonus tonnu graudu. Starp tiem bija 2 miljoni tonnu kviešu. Tas bija mazāk nekā februārī, kad Ukraina eksportēja 2,5 miljonus tonnu kviešu, bet bija vairāk nekā pirms gada, kad kviešu eksports bija 1,79 miljoni tonnu.

👨🏻‍🌾 Valdībā apstiprināti Zemkopības ministrijas sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos par valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanu ieguldījumiem mazajās lauku saimniecībās, nosakot mazajiem uzņēmējiem labvēlīgākus nosacījumus atbalsta saņemšanai no Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai. Precizējumi noteikumos paredz palielināt lietotas tehnikas uz iekārtu vecumu no pieciem gadiem līdz 10 gadiem, tādā veidā ļaujot lauksaimniekiem iegādāties tehniku par pieņemamāku cenu. Tāpat precizēta arī atbalsta intensitāte, nosakot, ka 50% atbalsta intensitāte tiek piemērota lauksaimniecībā izmantojamiem traktoriem, savukārt pārējiem ieguldījumiem piemērojama 85% atbalsta intensitāte. Vairāk informācijas šeit: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/labveligaki-nosacijumi-atbalsta-sanemsanai-mazajam-lauku-saimniecibam

👨🏻‍🌾 Valdībā apstiprināti Zemkopības ministrijas sagatavotie grozījumi kārtībā, kādā lauksaimniekiem piešķir valsts atbalstu īstermiņa aizdevuma veidā, lai lauksaimniecības uzņēmējiem tiktu palielināta apgrozāmo līdzekļu pieejamība brīdī, kad tas ir nepieciešams. Ar grozījumu ir noteikts, ka turpmāk valsts atbalsts, ko lauksaimniekiem piešķirs kā bezprocentu īstermiņa aizdevumu, ir palielināts, un tas ir 60 eiro (līdzšinējo 40 eiro vietā) par ilgtspēju sekmējošam ienākumu pamatatbalstam pieteikto hektāru. Vairāk informācijas šeit: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/lauksaimniekiem-istermina-aizdevums-par-hektaru-palielinats-lidz-60-eiro

Nozares aktualitātes 2024.gada 2.aprīlī

👨🏻‍🌾 ASV uzlabojas ziemas kviešu apstākļi. Nedēļā, kas beidzās 31. martā, 56% ziemas kviešu apstākļi tika novērtēti kā labi vai izcili. Gadu iepriekš tādi bija tikai bija 28%. Kanzasā, kur aug 25% ziemas kviešu, labi apstākļi bija 48%. Salīdzinājumam – gadu iepriekš tik labvēlīgi apstākļi bija vien 16% ziemas kviešu. Atkārtoti vēršam uzmanību, ka ziemas kvieši ASV tirgū nav noteicošie pie kviešu kopējo krājumu veidošanas, jo dominējošie ir vasaras kviešu sējumi, tāpēc šos rādītājus var pieņemt zināšanai, lai vēlāk salīdzinātu ar vasaras kviešu ražas prognozēto potenciālu 2024.gada sezonai.  

👨🏻‍🌾 Saūda Arābijas Vispārējā pārtikas nodrošinājuma iestāde GFSA ir izsludinājusi iepirkuma konkursu par 595 tūkstošu tonnu jeb 10 kuģu pārtikas kviešu nosūtīšanai jūnijā un jūlijā. Šis pircējs parasti izvēlas kviešus ar 12,5% vai augstāku proteīna saturu. Taču pašreizējā tirdzniecības gada beigās ir ierobežots augsta proteīna satura kviešu piedāvājums. Izņēmums ir Krievija. Tirgotāji aktīvi piedāvā 11,5% un 12,5% proteīna Krievijas kviešus iekraušanai maijā un jūnijā, taču fiksētas cenas darījumu tirgū interese nebija liela. Iepriekšējā tirdzniecības gadā no 2022. gada jūlija līdz 2023. gada jūnijam Saūda Arābija aptuveni 60% kviešu importēja no Krievijas.

👨🏻‍🌾 Pagājušās nedēļas sākumā nestabilās cenas atspoguļoja vairāku tirgus dalībnieku bažas par dažiem Krievijas sūtījumiem. Un tirgū tika runāts par fitosanitāro sertifikātu izsniegšanas atvieglošanu Krievijas graudu kravām.

👨🏻‍🌾 Pārdevēju piedāvājumi uz FOB nosacījumiem Polijā un Baltijas valstīs par "Euronext" maija kviešu nākotnes līgumiem par tūlītēju iekraušanu tuvojās +12 eiro/t prēmijai.

👨🏻‍🌾 Francijas rietumu ostā La Pallice palielinājās fiksētas cenas darījumu likviditāte, jo eksportētāji aprīlī vēlas sākt nodrošināt piegādes ar 50 000 tonnu kuģiem, ko plānots piegādāt uz Alžīriju. Jaunā raža par piegādi uz CPT noteikumiem jūlijā un augustā tiek piedāvāta ar - 4 EUR/t atlaidi "Euronext" septembra nākotnes līgumiem un ar -1 EUR/t atlaidi decembra nākotnes līgumiem par piegādi no oktobra līdz decembrim.

👨🏻‍🌾 Jaunajā sezonā ASV lauksaimnieki ir iecerējuši sēt kviešus 47,5 miljonu akru platībā. Cieto kviešu platību pieaugums par 20% gadā daļēji kompensē ziemas kviešu sējumu platību samazināšanos. ASV tiek prognozēti aptuveni 29,7 miljoni tonnu krājumi.

👨🏻‍🌾 1. aprīlī sākās šī gada sezonas laukstrādnieku reģistrācijas periods. Sezonas laukstrādnieku reģistrācijai jāizmanto Lauku atbalsta dienesta Elektroniskā pieteikšanās sistēma vai mobilā lietotne. Plašāka informācija par sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokļa režīmu un laukstrādnieku reģistrāciju pieejama šeit: https://www.lad.gov.lv/lv/katalogs/sezonas-laukstradnieki

👨🏻‍🌾 No 4. līdz 6. aprīlim biznesa centrā "Rāmava" notiks izstāde "Pavasaris 2024". izstādes laikā notiks arī "Lauksaimniecības forums 2024", kura šī gada tēma ir "Attīstības un izaugsmes iespējas lauksaimniecības nozarē". Vairāk informācijas šeit: https://www.ramava.lv/izstades/par-izstadi-pavasaris/

👨🏻‍🌾 19. aprīlī lauksaimnieki ir aicināti piedalīties vebinārā, kura laikā Lauku atbalsta dienesta speciālisti pastāstīs par pieteikšanos platību maksājumiem, nosacījumiem to saņemšanai, kā arī gaidāmajām izmaiņām 2024. gadā. Vebinārs tiek organizēts tiešsaistē, tajā var piedalīties dienesta mājaslapā un "YouTube" kontā. Jautājumus vebināra laikā varēs uzdot rakstiski "YouTube" tiešsaistes tērzēšanas logā. Pēc vebināra būs pieejams tā ieraksts.

Nozares aktualitātes 2024.gada 27.martā


👨🏻‍🌾 Otrdien, 26. martā, Krievijas 12,5% proteīna kvieši piegādēm aprīlī uz FOB nosacījumiem Novorosijskas ostā tika piedāvāti par 203-206 USD/t. Dienas laikā piedāvājumi uzlēca līdz pat 209 USD/t. Cenu svārstīgums atspoguļoja dažu tirgus dalībnieku bažas saistībā ar Krievijas regulatora nesenajos paziņojumos divreiz minēto tirdzniecības kompāniju "RIF", kas ir viens no galvenajiem Krievijas kviešu eksportētājiem Melnās jūras reģiona ostās un nodrošina ap 20% no Krievijas kviešu eksporta. Tirgus dalībnieki runā par aptuveni 400 tūkstošiem tonnu Krievijas graudu, kurus RIF pašlaik nespēj piegādāt. Kuģos, kas gaida fitosanitāro apstiprinājumu, varētu būt vismaz 240 tūkstoši tonnu pārtikas kviešu. Starp tiem ir vismaz viena "Panamax" krava, kas tiek vesta uz Ēģipti. Pieņemot, ka Krievijas kviešu eksports līdz tirdzniecības gada beigām jūnijā būs jau prognozētais 51 miljons tonnu, šī brīža situācija varētu likt apšaubīt piegādes aptuveni 2 miljonu tonnu apmērā. Jebkādi piegādes kavējumi varētu radīt problēmas pircējiem Dienvidaustrumāzijā, jo tur ir ierobežota izejvielu uzglabāšanas kapacitāte un bieži vien tiek praktizēti fiksētas cenas darījumi. 

👨🏻‍🌾 Francijas kviešu cenas piedāvājums Marokai otrdien samazinājās attiecībā pret "Euronext" nākotnes līgumiem, kas saskan ar samazinājumu darījumiem uz FOB noteikumiem iepriekšējā dienā. Francijas un Vācijas pārtikas kvieši iekraušanai aprīlī uz CIF noteikumiem Kasablankā bija pieejami ar 15 EUR/t prēmiju saskaņā ar maija nākotnes līgumiem. Tādējādi Eiropas 11–11,5% proteīna kvieši atkal atbilstu tam cenu līmenim, par kādu pēdējo divu nedēļu laikā tiek tirgoti Krievijas 12,5% proteīna kvieši. Taču uz FOB nosacījumiem Ruānas ostā pieprasījums pēc Francijas kviešiem, sākot ar aprīli, joprojām nav redzams.  Pārdevēji arī citur Eiropā sāk pazemināt cenu uz FOB nosacījumiem līdz "Euronext" nākotnes līgumu līmenim.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka Kazahstānas kopējās kultūraugu platība šogad, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, samazināsies līdz 23,8 miljoniem hektāru. Tas ir par 209 tūkstošiem hektāriem mazāk nekā iepriekš. Kviešu sējumu platība šogad būs 13,3 miljoni hektāru, kas ir par 429 tūkstošiem hektāru mazāk nekā iepriekšējā gadā. Savukārt eļļas augu sējumu platības palielināsies par līdz 3,2 miljoniem hektāru, kas ir par 385 tūkstošiem hektāru vairāk. No tiem apmēram 1,2 miljonos hektāru paredzēts audzēt saulespuķes. Valsts dienvidu reģionos sējas sezona jau ir sākusies. 

👨🏻‍🌾 "Viena no lielākajām pašreizējām problēmām, ar ko saskaras lauksaimnieki, ir Kopējās lauksaimniecības politikas neparedzamība, jo tā var tikt papildināta ar jaunām prasībām, kas izriet no pieņemtajiem tiesību aktiem citu politiku jomās. Piemēram, jaunie ES tiesību akti vides un klimata jomā kļūst arvien ambiciozāki. Latvija uzskata, ka jaunie pieņemtie nosacījumi nedrīkst negatīvi ietekmēt citu jau pastāvošu politiku nosacījumus un mērķus. Ir ļoti svarīgi turpmāk nodrošināt esošās politikas paredzamību un politiku savstarpēju saskaņotību. Neziņa par lauksaimniecības politikas nākotni un stabilitāti pašreizējā plānošanas periodā ārkārtīgi apgrūtina lauksaimnieku darba plānošanu un pamatnodarbošanos – apgādāt sabiedrību ar pārtiku," norāda zemkopības ministrs Armands Krauze. Vairāk par ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē apspriesto var lasīt šeit: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/zemkopibas-ministrs-lauksaimnieku-situacijas-uzlabosanai-ir-nepieciesami-labaki-risinajumi-es-kopejas-lauksaimniecibas-politika-neka-tiek-piedavats

👨🏻‍🌾 1. aprīlī sāksies šī gada sezonas laukstrādnieku reģistrācijas periods. Sezonas laukstrādnieku reģistrācijai jāizmanto Lauku atbalsta dienesta Elektroniskā pieteikšanās sistēma vai mobilā lietotne. Plašāka informācija par sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokļa režīmu un laukstrādnieku reģistrāciju pieejama šeit: https://www.lad.gov.lv/lv/katalogs/sezonas-laukstradniekiNozares aktualitātes 2024.gada 26.martā


👨🏻‍🌾 Pagājusī nedēļa kviešu tirgū: pieaug neskaidrības saistībā ar ģeopolitiku, laikapstākļiem un eksportu. Šo iemeslu dēļ "Euronext" biržā apstājās kviešu cenas lejupslīde. Taču pieprasījums joprojām ir depresīvs un eksporta tirgū Francijas kvieši nav konkurētspējīgi.

Turpmāko situāciju ietekmēs sausums Krievijas dienvidos un kviešu cenas lejupslīdes apstāšanās "Euronext" biržā.

👨🏻‍🌾 Pagājusī nedēļa rapšu tirgū: cenas "Euronext" biržā turpināja pieaugt. Galvenais iemesls joprojām ir cenu kāpums visā augu eļļu tirgū. Tikmēr soja nav spējusi izmantot rekordražas priekšrocības Dienvidamerikā.

Turpmāko situāciju ietekmēs labvēlīgās lietavas ASV sojas reģionos un Dienvidamerikā, prognozes par lielajām sojas platībām un krājumiem ASV, augstās palmu eļļas cenas, kas labvēlīgi ietekmē citu eļļas augu tirgu, kā arī vecās ražas cenu pieaugums salīdzinājumā ar jauno ražu,  ko Eiropā rada importa aizkavēšanās no Austrālijas.

👨🏻‍🌾 Pircēji un pārdevēji pirmdien, 25. martā, fiksētas cenas darījumos paaugstināja savus piedāvājumus par Krievijas 12,5% proteīna kviešiem, taču graudi saglabāja savas konkurētspējas priekšrocībs pār Eiropas Savienības izcelsmes kviešiem. Francijas kvieši nespēja piesaistīt pircēju interesi. Fiksētas cenas darījumos Krievijas 12,5% proteīna kviešu cenas uz FOB noteikumiem Novorosijskas ostā pieauga par 3.50 USD/t, sasniedzot augstāko līmeni kopš 29. februāra. Šo situāciju visticamāk ietekmēja Krievijas veterinārā un fitosanitārā regulatora lūgums Krievijas valdībai atļaut pārdalīt valstī esošās graudu eksporta kvotas starp eksportētājiem, ja kāda no firmām pārkāps obligātās prasības. Dažiem graudu kuģiem Krievijas ostās piektdien bija izaicinājums saņemt eksportam nepieciešamos fitosanitāros sertifikātus. Pirmdien tirgus dalībnieki izteica pieņēmumu, ka vismaz daļu no šiem apjomiem var aizstāt citi Krievijas izcelsmes kviešu pārdevēji.

👨🏻‍🌾 Pirmdien vislielāko cenas pazemināšanos piedzīvoja Francijas kvieši, taču tiem tāpat neizdevās piesaistīt pircēju interesi. Tālāku spiedienu uz cenu varētu ierobežot zemnieku neieinteresētība pārdot graudus par zemākām cenām. Krievijas un Eiropas Savienības pārtikas kviešu izplatība ir paplašinājusies, tāpēc pircēji, iespējams, tagad vēl retāk izvēlēsies Eiropas Savienības izcelsmes produkciju.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka Alžīrijas kviešu imports 2024./2025. eksporta gadā samazināsies par 600 tūkstošiem tonnu un nokritīsies līdz 8 miljoniem tonnu. Kritums prognozēs ir saistīts ar uzlabotu apūdeņošanu un sausuma ietekmes kompensēšanu. Prognozētie 8 miljoni tonnu būtu lielākā kviešu izlaide Alžīrijā kopš 2020./2021. tirdzniecības gada. 

👨🏻‍🌾 Eiropas Komisijas ziņojums tiek prognozēts, ka 2024./2025. gada pārtikas kviešu raža Eiropas Savienībā pieaugs līdz 5,91 t/ha, kas būs par 2% vairāk nekā 2023./2024. gadā. Paredzams, ka ziemas miežu raža palielināsies līdz 5,95 t/ha (+2%), cieto kviešu līdz 3,44 t/ha (+5%), bet rapšu – līdz 3,25 t/ha (+2%). Vienlaikus ziņojumā tiek uzsvērts šīs sezonas sliktais ziemāju stāvoklis.

👨🏻‍🌾 No 25. aprīļa līdz 27. maijam Lauku atbalsta dienests aicinās iesniegt projektus, lai saņemtu atbalstu investīcijām ierobežotiem mērķiem pasākuma "Ieguldījumi materiālajos aktīvos" divos apakšpasākumos: "Atbalsts ieguldījumiem lauku saimniecībās" un "Atbalsts ieguldījumiem pārstrādē". Tiks atbalstīti tādi projekti, kas sniedz ieguldījumu klimata pārmaiņu vai pielāgošanās pasākumu īstenošanai. Attiecināmi būs ieguldījumi tikai pamatlīdzekļu iegādē un būvniecībā atjaunīgās enerģijas ražošanas iekārtu uzstādīšanai. Vairāk informācijas šeit: https://www.lad.gov.lv/lv/jaunums/pieejams-atbalsts-investicijam-energoefektivitates-atjaunojamas-energijas-un-emisiju-samazinasanas-merkiem-notiks-vebinars

No 4. līdz 6. aprīlim biznesa centrā "Rāmava" notiks izstāde "Pavasaris 2024". izstādes laikā notiks arī "Lauksaimniecības forums 2024", kura šī gada tēma ir "Attīstības un izaugsmes iespējas lauksaimniecības nozarē". Vairāk informācijas šeit: https://www.ramava.lv/izstades/par-izstadi-pavasaris/

Nozares aktualitātes 2024.gada 25.martā

👨🏻‍🌾 Eiropas kviešu tirgū piektdien, 22. martā, bija straujš cenu kāpums. Pieaugums bija gandrīz par 7,50 EUR/t, cenai sasniedzot 207,25 EUR/t. Tas ir lielākais pieaugums dienas laikā "Euronext" pārtikas kviešu cenās kopš 2023. gada jūlija, kad tika liegta Krievijas dalība Ukrainas eksporta koridorā, ko iepriekš izveidoja ANO un Turcija. Cenu pieaugums saistīts ar to, ka dažiem graudu kuģiem Krievijas ostās piektdien bija izaicinājums saņemt eksportam nepieciešamos fitosanitāros sertifikātus. Ar Melnās jūras reģionu saistītā viļņošanās kviešu tirgū, kur bažas ir gan Krievijas, gan Ukrainas pusē, labvēlīgi ietekmē cenas Čikāgā. Tomēr, dolāram strauji pieaugot, ASV kviešu cenu kāpums joprojām ir zemā līmenī.

👨🏻‍🌾 Mazais pieprasījums un vējā palaistā iespēja pārdot Ēģiptei, turpināja likt Krievijas pārdevējiem meklēt jaunus tirgus. Līdz šim tie cīnījās par Francijas tirgus daļu Marokā, taču vairākas Krievijas pārtikas kviešu kravas ir pārdotas Kasablankai. Pircējiem Krievijas 12,5% proteīna kvieši ir pievilcīgāki par Eiropas izcelsmes 11–11,5% proteīna kviešiem, jo tie tiek piedāvāti par līdzīgu cenu. Liels konkurents joprojām ir Ukrainas kvieši, lai gan pārtikas kategorijas graudu krājumi izsīkst. Pārdevēji zema proteīna Ukrainas pārtikas kviešus aprīlī un maijā "Panamax" pārvadājumiem uz Vjetnamu uz CIF noteikumiem piedāvā par aptuveni 249 USD/t un par 256 USD/t uz Bangladešu.

👨🏻‍🌾 Izskatās, ka Eiropas Savienības Komisijas lēmumam par ievedmuitas paaugstināšanu Krievijas graudiem būs ierobežota ietekme. Krievijas graudi 2023. gadā veidoja aptuveni 4% no graudu importa Eiropas Savienībā. Tas atbilst iepriekšējos piecos gados reģistrētajiem 2-6%, kas gadā ir praktiski par 50% vairāk. Tāpēc tiek pieļauts, ka šie ierobežojumi vairāk ietekmēs Krievijas eļļas augu, nevis graudu pārdevējus. Tie varētu būt spiesti mēģināt pārdot agrāk Eiropā realizētos apjomus citur, kas varētu būt grūti, ja vien krasi netiks samazinātas cenas.

👨🏻‍🌾 Kanādas kviešu eksports periodā no 2023. gada jūlija līdz 2024. gadam jūnijam ir lielāks nekā vidēji pēdējos piecos gados. Nedēļā līdz 17. martam Kanāda bija eksportējusi jau 515,1 tūkstošus tonnu kviešu, kopumā līdz šim eksporta apjomam sasniedzot 13,54 miljonus tonnu. Tas ir par aptuveni 3,17 miljoniem tonnu vairāk nekā vidēji iepriekšējos piecos gados. Kanādas kviešu eksporta tempu daļēji ietekmēja pieprasījuma nostiprināšanās Japānā. Gan ASV, gan Kanāda piegādā Japānai cietos kviešus maizes ražošanai, taču Kanādas piedāvājums ar konkurētspējīgāku cenu un ātrāku loģistiku ir izrādījies pārāks.


Nozares aktualitātes 2024.gada 22.martā


👨🏻‍🌾 Ceturtdien, 21. martā, pircēji palielināja savus piedāvājumus par Krievijas 12,5% proteīna kviešiem fiksētas cenas darījumos, tādējādi palielinot cenu uz  FOB noteikumiem Novorosijskas ostā. Taču pieprasījums varētu samazināties, ja Ēģiptes valsts graudu aģentūra GASC  savos iepirkumos turpinās atturēties no Krievijas kviešiem. GASC pasūtīja Rumānijas un Bulgārijas kviešus, noraidot Krievijas un Francijas piedāvājumus, kuri atbilda Ēģiptes iepriekšējā iepirkuma konkursā noteiktajām cenām. GASC savā iepirkumā, kas noslēdzās trešdien, iegādājās 110 tūkstošus tonnu Bulgārijas un Rumānijas pārtikas kviešu. GASC nopirka 50 tūkstošus tonnu Bulgārijas kviešu no tirdzniecības firmas "Buildcom" par 234,50 USD/t uz FOB noteikumiem ar 270 dienu apmaksas termiņu. Šī cena ir par 10,87 USD/t zemāka nekā sākotnējais piedāvājums. Rumānijas kvieši no "Al Dahra" tika nopirkti par tādu pašu cenu un noteikumiem. Šī cena bija par 2 USD/t zemāka par sākotnējo piedāvājumu. Kravas no Varnas un Konstantas ostām tiks piegādāts par 16,75 USD/t un 20,78 USD/t. Abas kravas tiks izsūtītas no 5. līdz 15. maijam.

👨🏻‍🌾 Krievijas ziemas kviešu platībās saglabājas sausi laikapstākļi, taču nokrišņu daudzums rudenī un janvārī nodrošināja pietiekamu mitruma līmeni augsnē. Tomēr, ja sausums saglabāsies vēl pāris nedēļas, raža var tikt apdraudēta.

👨🏻‍🌾 Francijas 11% proteīna kvieši uz CPT noteikumiem Ruānas ostā tika pārdoti ar 2,50 EUR/t atlaidi no "Euronext" pārtikas kviešu nākotnes līguma. Taču kopējā interese Francijas ostās – Ruānā, Dankerkā un Larošelā – saglabājās ierobežota. Par jauno ražu pircēji piedāvāja 5 EUR/t atlaidi no "Euronext" septembra nākotnes līguma, bet pārdevēji – 2 EUR/t atlaidi. Taču Francijas kviešu eksportētāji varēja atrast pieprasījumu Marokā, jo Maroka strauji samazināja  2024./2025. eksporta gada ražas prognozi. Lai Krievijas kvieši tie kļūtu pievilcīgi Marokas importētājiem, tiem būtu jāmaksā vismaz par 20 USD/t lētāk nekā Francijas kviešiem.

👨🏻‍🌾 Palielinās pircēju interese par ASV 2024./2025. gada kviešu ražu. Nedēļā, kas beidzās 14. martā, tika rezervēti 285 tūkstoši tonnu kvieši. Tā ir vairāk nekā puse no 517 tūkstošiem tonnu 2024./2025. gada ASV kviešu ražas, kas tika rezervēti pirms tam. Apstākļi ASV ziemas kviešiem pagājušā nedēļā saglabājās labvēlīgi.

👨🏻‍🌾 Otrdien, 26. martā, zemkopības ministrs  Armands Krauze piedalīsies Eiropas Savienības Lauksaimniecības un zivsaimniecības padomes sēdē Briselē, Beļģijā. Sanāksmē Eiropas Savienības lauksaimniecības ministri apspriedīs nepieciešamos pasākumus, lai ātri un efektīvi reaģētu uz pašreizējo krīzes situāciju lauksaimniecības nozarē, jo Eiropas Savienības lauksaimniecības preču tirgus stāvoklis pēc krievijas iebrukuma Ukrainā nonācis sarežģītā situācijā. Lai efektīvi un ātri atbildētu uz lauksaimnieku bažām un atjaunotu viņu uzticēšanos, nepieciešams operatīvi veikt izmaiņas Eiropas Savienības Kopējās lauksaimniecības politikas pamatdokumentos, lai ieviestu elastīgu nosacījumu sistēmu, īpaši saistībā ar labas lauksaimniecības un vides stāvokļa standartiem, kā arī būtiski vienkāršotu politikas stratēģisko plānu grozījumu procedūru, pielāgojot to situācijai dalībvalstīs un lauksaimnieku interesēm.

👨🏻‍🌾 Eiropas Komisija ir nolēmusi ierobežot Krievijas un Baltkrievijas lauksaimniecības produktu apriti Eiropas Savienības iekšējā tirgū, ieviešot ļoti augstus importa tarifus Krievijas graudiem, eļļassēklām un noteiktiem lopbarības produktiem. Atkarībā no konkrētā produkta tarifi palielināsies vai nu līdz 95 eiro par tonnu, vai līdz 50% "ad valorem" (pēc vērtības) nodoklim. Turklāt Krievijai un Baltkrievijai vairs nebūs pieejama neviena no Eiropas Savienības Pasaules Tirdzniecības organizācijas kvotām graudiem, kas dažiem produktiem piedāvā labāku tarifu režīmu. Vairāk lasāms šeit: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/22.03.2024-es-ierobezos-krievijas-un-baltkrievijas-lauksaimniecibas-produktu-apriti-ar-augstiem-importa-tarifiem.a547700/

👨🏻‍🌾 Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociāciju turpmāk vadīs līdzšinējais asociācijas politikas eksperts un žurnāla "Bioloģiski" galvenais redaktors Raivis Bahšteins. Līdzšinējais asociācijas priekšstāvis Gustavs Norkārklis, kurš valdes priekšsēdētāja pienākumus pildīja kopš 2009. gada, uz nākamo termiņu nekandidēja. Turpmāk viņš darbosies asociācijas padomē. Vairāk lasāms šeit: https://www.db.lv/zinas/biologiskas-lauksaimniecibas-asociaciju-turpmak-vadis-bahsteins-515731


Nozares aktualitātes 2024.gada 21.martā

👨🏻‍🌾 Ir sašaurinājies 11,5% proteīna Melnās jūras un Austrālijas kviešu piedāvājums piegādei uz Dienvidaustrumāziju, atjaunojot Austrālijas kviešu konkurenci importa tirgū. Janvārī un februārī Austrālija bija Ķīnas lielākais kviešu piegādātājs. Ķīna janvārī un februārī saņēma 2,5 miljonus tonnu kviešu – 39% bija no Austrālijas. Tam sekoja Kanāda (26%), Francija (18%) un ASV (14%). Kopš marta sākuma Austrālijas kvieši piegādei uz Indonēziju nav konkurētspējīgi. Šonedēļ Melnās jūras reģiona 11,5% proteīna kviešu pārdevēji paaugstināja savu piedāvājumu. Iespējams, tas saistīts ar Ukrainas un Krievijas 11,5% proteīna kviešu cenu nostiprināšanos uz FOB noteikumiem Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas un Novorosijskas ostās. Tam varētu būt īslaicīgs efekts, jo kravu pārvadājumu izmaksas no Ukrainas Melnās jūras ostām uz Indonēziju šonedēļ turpina samazināties zem 55 USD/t. Jāpiebilst, ka pagājušajā nedēļā cena samazinājās par 1–1,50 USD/t. Austrālijas kviešu piedāvājuma līmenis ir palielinājies, bet tas ir mazāks nekā Melnās jūras reģiona izcelsmes kviešiem. Austrālijas 11,5% proteīna kvieši ir par 15  USD/t dārgāki nekā Melnās jūras reģiona kvieši, tomēr Melnās jūras kviešu cenas ar transporta izdevumiem šobrīd nav pietiekami interesantas Dienvidaustrumāzijas reģionam. Melnās jūras tirgus operatori, lai noturētu eksporta tempus, varētu pastiprināti pievērsties citiem noieta kanāliem, kur konkurenci nodrošina arī Eiropas tirgus dalībnieki un šis aspekts varētu atstāt negatīvu iespaidu uz mūsu tirgus cenām.

👨🏻‍🌾 Arī Argentīnas 11,5% kvieši kļūst konkurētspējīgāki, jo tie tika piedāvāti nedaudz lētāk kā Melnās jūras reģiona kvieši. Taču pārdevēju uzmanība joprojām galvenokārt ir pievērsta Brazīlijai, kur trešdien, 20. martā, piedāvājums uz FOB nosacījumiem bija par 2 USD/t augstāks, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu.

👨🏻‍🌾 Francijas lauksaimnieki turpina atturēties no pārdošanas. Jaunākais "Euronext" nākotnes līgumu kritums uz CPT noteikumiem atspoguļo gandrīz tukšos kuģus Francijas ostā Ruānā. Tāpēc vietējā tirgū tiek izdarīts spiediens cenām no pārdevēju puses. Līdz aprīļa beigām zemniekiem ir jāpārdod kooperatīvos uzkrātie graudi. Kvieši, kas vēl ir saimniecībās, palielina starpību starp "Euronext" maija un decembra nākotnes līgumiem. Tas visticamāk mudinās lauksaimniekus pārcelt lielu ražas apjomu uz jauno 2024./2025. tirdzniecības gadu.

👨🏻‍🌾 Zemkopības ministrs Armands Krauze atbalsta Eiropas Komisijas priekšlikumu, kas paredz ievērojami mazināt administratīvo slogu mazajiem lauksaimniekiem, kuru apsaimniekoto lauksaimniecības zemju platība ir mazāka par 10 hektāriem. Diskusijas par šo priekšlikumu paredzēts turpināt nākamajā Eiropas Savienības Lauksaimniecības ministru padomē 25. martā. Vairāk lasāms šeit: https://www.zm.gov.lv/lv/jaunums/zemkopibas-ministrs-armands-krauze-mazajiem-lauksaimniekiem-jaatvieglo-saimniekosana-laukos

Nozares aktualitātes 2024.gada 20.martā


👨🏻‍🌾 Turpinās baumas iespējamu pasūtījumu atcelšanu, kas varētu sekot Ķīnas jau atceltajam ASV kviešu iepirkumam. Vietējie tirgus dalībnieki Ķīnā izteikušies, ka, ņemot vērā iekšzemes piedāvājumu un pieprasījumu, valstij nav nepieciešams tik daudz importēto kviešu. Līdz jaunajai ražai ir vēl vairāk nekā trīs mēneši. Taču, ja nelabvēlīgie laikapstākļi sabojās ražu līdzīgi kā pagājušajā gadā, Ķīnai varētu nākties atkal palielināt kviešu importu. Turklāt, ja cenas strauji kritīsies, valsts varētu iegādāties vairāk importēto produktu krājumu atjaunošanai. Šī ziņa nav tirgus cenu atbalstoša, un lavīnveida darījumu atsaukšana varētu radīt kviešu cenu samazinājumu visos tirgos.  

👨🏻‍🌾 Francijas vietējā ostu tirgū kvieši piegādei uz Ruānas un Larošelas ostām uz CPT noteikumiem pēdējoreiz tika tirgoti ar 2 EUR/t atlaidi par "Euronext" aprīļa un maija nākotnes līgumiem un 4,50 EUR/t par jauno ražu. Neraugoties uz ierobežoto tirgus dalībnieku skaitu, atšķirības pēdējā laikā ir mazinājušās. Taču ir pasliktinājušās prognozes par Francijas jauno kviešu ražu. Vēršam atkārtoti uzmanību, ka Francijas ziemas kviešu izejas pozīcijas pavasara sākumā ir ļoti bēdigas, salīdzinot ar iepriekšējo gadu vidējiem rādītajiem. Tāpat globālās cenas ietekmē Melnās jūras reģions. 

👨🏻‍🌾 87% Latvijas iedzīvotāju uzskata lauksaimniecību par nozīmīgu valsts ekonomikā un eksportā, liecina SKDS  sabiedriskās domas aptauja. Problēma Latvijas laukos, kas iedzīvotājus satrauc visvairāk, nemainīgi jau gadiem ir bedrainie, izdangātie lauku ceļi. Vairāk par to, kas tika apspriests "Zemnieku Saeimas" kongresā, var lasīt šeit: https://zemniekusaeima.lv/news/15-marta-aizvadits-zsa-kongress/

👨🏻‍🌾 Eiropas Savienība atjaunos muitas tarifus atsevišķu Ukrainas lauksaimniecības produktu importam. Vienošanās attiecas uz olām, putnu gaļu, cukuru, kukurūzu, auzām, putraimiem un medu. Atcelta muitas nodeva arī turpmāk attieksies uz kviešu importu. Vairāk lasāms šeit: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/20.03.2024-es-atjaunos-muitas-tarifus-ukrainas-lauksaimniecibas-produktu-importam.a547401/

👨🏻‍🌾 Polijas lauksaimnieki trešdien, 20. martā, sāk plašu protesta akciju. Protesti plānoti vairāk nekā 500 vietās visā valstī, tostarp apmēram astoņu kilometru attālumā no Lietuvas robežas. Vairāk var lasīt šeit: https://www.tvnet.lv/7983493/polu-lauksaimnieki-sak-plasu-protesta-akciju-ari-netalu-no-lietuvas-robezas

Nozares aktualitātes 2024.gada 19.martā

👨🏻‍🌾 Pagājusī nedēļa kviešu tirgū Pēc vairāku mēnešu strauja cenu krituma graudu un eļļas augu tirgi sāk stabilizēties. Kukurūzas cenas atgūstas, sniedzot atbalstu kviešiem. Vēl viens atbalsta faktors ir ražošanas izmaksu kritums ASV kukurūzas un Krievijas kviešu tirgū, dodot priekšroku lēnākam tirdzniecības procesam. Tomēr konkurence starp Francijas un Melnās jūras reģiona kviešiem saglabājas. Tuvojoties jaunajai eksporta sezonai, ir vērts pievērst uzmanību laikapstākļiem – Francijā ir lietavas, Vācijā un Apvienotajā Karalistē samazinās kviešu platības, bet Krievijā nav lietus. Faktori, kam turpmāk ir vērts pievērst uzmanību: - sausums Krievijas ziemas kviešu audzēšanas reģionā; - spēcīgā konkurence Melnās jūras reģionā, kas samazina cenu augšupejas potenciālu, - ierobežotie līdzekļi graudu iepirkumiem; - atbalsts no kukurūzas tirgus. 

 👨🏻‍🌾 Pagājusī nedēļa rapša tirgū Eiropas rapšu cenas turpina pieaugt. To veicina nepieciešamība pēc importa un augstās palmu eļļas cenas. Taču jaunu rapšu importa potenciāls Eiropas Savienībā joprojām ir ierobežots. Arī sojas cenas ir atguvušās, taču Brazīlijas zemnieku pārdošanas apjomi atpaliek. Faktori, kam turpmāk ir vērts pievērst uzmanību: - Argentīnā ir sojai labvēlīgs nokrišņu daudzums; - ASV ir rekordliels sojas pārstrādes apjoms; - stabilizējoties palmu eļļas cenām, palielinās pieprasījums pēc lētākām augu eļļām: rapša, sojas un saulespuķu; - rapšu platības Eiropā un Apvienotajā Karalistē samazinās. 

 👨🏻‍🌾 Nelabvēlīgie laikapstākļi Krievijā un ASV varētu ietekmēt kviešu cenas pasaulē pirms 2024./2025. gada ražas. Iespēja, ka La Nina varētu šogad atgriezties, vēlāk var novest pie samazinātas ražas Austrālijā. Krievijā pēdējās piecās nedēļās ir bijis maz nokrišņu. Arī turpmākās divas nedēļas netiek prognozēts lietus, kas varētu apdraudēt valsts 2024./2025. gada kviešu ražu. Ja Krievijā kritiskajos attīstības posmos pirms ražas novākšanas jūnijā un jūlijā laikapstākļi neuzlabosies, valsts kopējā raža var būt mazāka par prognozētajiem 90 miljoniem tonnu. Fiksētas cenas darījumu tirgū par 12,5% proteīna Krievijas kviešiem pirmdien, 18. martā, uz FOB noteikumiem Novorosijskā bija virs 200 USD/t. Bet zemākas kvalitātes – 11,5% proteīna – kviešu cena nedaudz pieauga. Tas varētu liecināt par spēcīgu pieprasījumu no pircējiem Ziemeļāfrikā un Dienvidaustrumāzijā, kas mēdz dot priekšroku 11,5% proteīna kviešiem. 

 👨🏻‍🌾 Ziemas kvieši ASV vidējos rietumos ir pakļauti riskam, jo tur tiek prognozēta zemāka temperatūra nekā citus gadus. Tas sējumiem varētu radīt sala draudus. Ķīnas kviešu imports janvārī un februārī samazinājās, salīdzinot ar citiem gadiem. 

 👨🏻‍🌾 Pircēju interese par Ķīnā ienākošo kviešu sūtījumiem būs atkarīga no valsts 2024./2025. kviešu ražas. Spēcīgās lietusgāzes neilgi pirms ražas novākšanas, kas bija teju pirms gada, būtiski ietekmēja Ķīnas ziemas kviešu kvalitāti. 

 👨🏻‍🌾 Preses konferencē, ko 22. martā rīko Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija, skaidros grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā un Veterinārmedicīnas likumā. https://www.zm.gov.lv/lv/notikums/saeimas-tautsaimniecibas-agraras-vides-un-regionalas-politikas-komisijas-preses-konference?date=0 

 👨🏻‍🌾 Eiropas Komisija tuvākajās dienās Krievijas un Baltkrievijas graudiem noteiks importa nodevas 95 eiro par tonnu apmērā, atsaucoties uz "Financial Times" ziņo LSM. Tādējādi pastāv iespēja, ka graudu cenas pieaugs vismaz par 50%, "iznīcinot" pieprasījumu pēc Krievijas un Baltkrievijas graudiem. https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/19.03.2024-financial-times-es-noteiks-nodevas-krievijas-un-baltkrievijas-graudu-importam.a547257/

 

Nozares aktualitātes 2024.gada 18.martā


👨🏻‍🌾 Austrālijas kviešu cena pagājušajā nedēļā pietuvojās Dienvidaustrumāzijas graudu vēlamajai cenai, taču arvien saglabājās aptuveni 5–10 USD/t starpība, salīdzinot ar Melnās jūras tirgus piedāvājumiem. Tomēr arī Melnās jūras reģiona kviešu pārdevēji varētu samazināt savu piedāvājumu, turpinot samazināt Austrālijas graudu konkurētspēju. Tas varētu būt iespējams, jo ilgstoši uz FOB noteikumiem ir zemākas cenas un arī neliels likmju samazinājums Melnās jūras kravu pārvadājumiem uz Indonēziju. Pagājušā nedēļā "Panamax" kravu iekraušanai Ukrainas Melnās jūras ostās marta beigās un aprīļa sākumā likmes kritās par aptuveni 2 USD/t un sasniedza aptuveni 58 USD/t. Ķīnas atceltās Austrālijas kviešu piegādes cenas varētu ietekmēt tikai nedaudz. Dienvidaustrumāzijas kviešu importa tirgū arvien trūkst  Argentīnas 11,5% proteīna kvieši. Pārdevēji turpināja koncentrēties uz Brazīliju.

👨🏻‍🌾 Tiek prognozēts, ka šonedēļ Francijā turpināsies lietusgāzes. Laikā no 2023. gada 1. oktobra līdz šī gada 11. martam kopējais nokrišņu daudzums vairākos reģionos ir sasniedzis jaunus rekordus, tostarp Francijas ziemeļos, kas ir galvenais kviešu ražošanas reģions. Kaitējums Francijas 2024./2025. gada kviešu ražai varētu vēl vairāk samazināt lauksaimnieku vēlmi pārdot jauno kviešu ražu šodien un, lai cik tas ironiski nebūtu, šis fakts būtiski neietekmēs tirgus cenas, ja Krievijas nākotnes kviešu raža būs laba, tad visticamāk tā kompensēs jebkādu krājumu trūkumu.

👨🏻‍🌾 "Euronext" biržā šobrīd tendences vada kukurūza. Šī gada jūnija kukurūzas cenas ir pieaugušas 2,75 EUR/t, sasniedzot 182,25 EUR/t. Kukurūzas un kviešu cenas starpība ir samazinājusies līdz 12,75 EUR/t, kviešu cenai par šī gada maija līgumiem sasniedzot 195 EUR/t. Lai gan kvieši joprojām ir pakļauti konkurences spiedienam Melnās jūras reģionā, kukurūza gūst labumu no starptautisko cenu atlabšanas. Tās cena "Euronext" 180 EUR/t. Rapša cena pagājušās nedēļas piektdienā sasniedza 436,25 EUR/t eiro, samazinoties par 1,25 EUR/t.

👨🏻‍🌾 19. martā Zemkopības ministrs Armands Krauze tiksies ar Kazahstānas lauksaimniecības ministra vietnieku Amalgaliju Berdalinu (Amangaliy Berdalin). Tikšanās laikā viņi pārrunās PVD un BIOR sadarbība iespējas ar atbilstošajām Kazahstānas pārtikas veterinārās kontroles un uzraudzības iestādēm. https://www.zm.gov.lv/lv/notikums/tiksanas-ar-kazahstanas-lauksaimniecibas-ministra-vietnieku?date=0

👨🏻‍🌾 19. martā Eiropas Komisijas ekspertu darba grupā par lauksaimniecības un lauku attīstības ilgtspēju un kvalitāti iepazīstinās ar darba programmu un sniegs informāciju par dažādu metodiku novērtēšanu, lai kvantitatīvi noteiktu lauksaimniecības dzīvnieku apsaimniekošanas radīto metāna emisiju samazinājumu. https://www.zm.gov.lv/lv/notikums/ek-ekspertu-darba-grupa-par-lauksaimniecibas-un-lauku-attistibas-ilgtspeju-un-kvalitati?date=0

👨🏻‍🌾 21. martā notiks Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas konference "Bioloģiskā pārtika: tirgus situācija un prognozes". Konference notiks kultūras centrā "Berģi" (Brīvības gatve 455, Rīga). Konferencei var pieteikties šeit: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf1kcSmBRTEqTav68cXiqdzIVkLaLA2tOsimIRZzSSdwR1Pxw/viewform?fbclid=IwAR2S37sEvenYtBP0IcqvIT4HwPk05KWGkg392UTma3CfBw0bbdBm4DI7v8E

👨🏻‍🌾 Teju visi rapšu lauki Vidzemē un Latgalē ziemas laikā ir iznīkuši, tikmēr graudaugu sējumi kopumā izskatās labāk. Ziemāju pārziemošanu būtiski ietekmēja tas, ka Latvijā aizvadītā ziema bija siltāka un nokrišņiem bagātāka nekā citus gadus: rudenī  bija pārmitr augsne, janvāra sākums nāca ar stipru kailsalu, janvāra vidū bija bieza sniega segas, bet janvāra beigās – atkusnis. Lasi vairāk šeit: https://lasi.lv/saimnieks-uznemejs/lauksaimnieciba/lauksaimnieki-teju-visi-ziemas-rapsu-lauki-vidzeme-un-latgale-iznikusi-graudaugu-sejumi-izskatas-labi.12986

Nozares aktualitātes 2024.gada 15.martā


👨🏻‍🌾 Prognozes liecina, ka Vācijā 2024. gada kviešu raža samazināsies par 6,5% – līdz 20,14 miljoniem tonnu. Tas nozīmē, ka Eiropā uz šodienu gan Francija, gan Vācija sevišķi pozitīvi uz kviešu ražas potenciālu šajā sezonā neraugās – līdz sezonas sākumam vel garš ceļš ejams, bet izejas pozīcijas nav sevišķi daudz sološas un veidojas cenu atbalstošs signāls.

👨🏻‍🌾 Ceturtdien, 15. martā, tirgus noskaņojumu turpināja ietekmēt Ķīnas atceltie iepirkumi. Papildu jau atceltajiem iepirkumiem no ASV, tirgus dalībnieki apspriež iespējamās Austrālijas un Francijas graudu iepirkumu rezervāciju atcelšanas. Aptuveni 1 miljons tonnu Austrālijas kviešu varētu saskarties ar sūtījuma atlikšanu vai atcelšanu pavisam. Austrālijas eksportētāji jau tagad varētu meklēt alternatīvus pircējus Ķīnai paredzētajai produkcijai, tostarp Dienvidaustrumāzijā un Tuvajos Austrumos. Tiek pieļauts, ka Ķīnas importētāji atcels aptuveni 250 tūkstošu tonnu Francijas kviešu rezervāciju. Bet sūtījumiem, kurus paredzēts izpildīt laikā no marta līdz aprīļa sākumam, loģistikas pakalpojumi jau būs rezervēti. Tas nozīmē, ka eksportētāji nespēs atcelt sūtījumus. Paredzēts, ka nākamo četru dienu laikā vien uz kuģiem, kas iebrauc Ķīnā, tiks iekrauti aptuveni 206 tūkstoši tonnu kviešu, liecina jaunākie dati no Francijas ostām. Tāpat pastāv iespēja, ka varētu atcelt arī ASV graudu iepirkumu. Ķīna līdz šim ir atcēlusi tikai pasūtījumus mazāka proteīna satura kviešiem. Tāpēc tiek pieļauts, ka augstāka proteīna satura kviešu iepirkumi ir drošībā. Taču maijā sāksies Ķīnas ziemas kviešu raža – krājumi drīz vien piepildīsies un mazināsies nepieciešamība pēc ievestajiem kviešiem.

👨🏻‍🌾 Sezonā no 2024. gada jūlija līdz 2025. gada jūnijam pasaules kviešu izlaide sasniegs 799 miljonus tonnu, liecina Starptautiskās Graudu padomes (International Grains Council (IGC)) dati. Tas ir par 10 miljoniem tonnu vairāk nekā tika prognozēts 2023./2024. gadā. Tiek lēsts, ka 2024./2025. gadā kviešu patēriņš pasaulē saglabāsies relatīvi nemainīgs. Tas būs ap 804 miljoniem tonnu, pieaugot tikai par vienu miljonu tonnu gadā.  Tiek prognozēts, ka lielākajiem eksportētājiem – Argentīnai, Austrālijai, Kanādai, ES, Kazahstānai, Krievijai, Ukrainai un ASV – eksporta pārnese uz nākošo sezonu būs ~69 miljoni tonnas. Tas ir par 8 miljoniem tonnu vairāk nekā iepriekšējā sezonā.

👨🏻‍🌾 Zemkopības ministrs Armands Krauze, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš un Latvijas Lauksaimniecības un meža zinātņu akadēmijas prezidente Baiba Rivža ir parakstījuši gadskārtējo līgumu par nepārtrauktu un pilnvērtīgu savstarpējo sadarbību zinātnē un pētniecībā. Līgums ietver trīspusēju vienošanos apvienot lauksaimniecības, veterinārmedicīnas, pārtikas, agrārās ekonomikas, inženierzinātņu un meža nozares zinātniekus, lai izvērtētu un ieteiktu prioritāros pētniecības virzienus fundamentālajā un pielietojamajā zinātnē, nodrošinot sadarbību ar visa līmeņa izglītības iestādēm. https://zm.gov.lv/lv/jaunums/zemkopibas-ministrija-turpinas-sadarbibu-ar-zinatniekiem

👨🏻‍🌾 Šodien, 15. martā, sākas projektu pieteikumu iesniegšana atbalsta pasākumā "Ražas, dzīvnieku, sējumu un stādījumu apdrošināšanas prēmija". Atbalsta mērķis ir, daļēji sedzot izdevumus par apdrošināšanas prēmiju, veicināt lauksaimnieku iesaistīšanos lauksaimniecības nozaru riska mazināšanā. Atbalstu piešķir par 2024. gadā spēkā esošām un pilnībā apmaksātām apdrošināšanas polisēm, turklāt platībai, ko apdrošina, ir jābūt pieteiktai Ilgtspēju sekmējošo ienākumu pamatatbalstam. Atbalsta intensitāte ir paredzēta 50% apmērā no apdrošināšanas polises attiecināmajiem iegādes izdevumiem. Vairāk informācijas: https://www.lad.gov.lv/lv/katalogs/la-17-razas-dzivnieku-sejumu-un-stadijumu-apdrosinasanas-premija

👨🏻‍🌾 No šodienas, 15. marta, uz lauksaimniecības zemēm atļauts izkliedēt kūtsmēslus un fermentācijas atliekas arī īpaši jutīgajās teritorijās, kurās ir noteikts aizliegums to darīt laika posmā no 20. oktobra līdz 15. martam. Vairāk informācijas: https://www.vvd.gov.lv/lv/jaunums/ar-15martu-visa-latvija-uzsakas-aktiva-lauksamniecibas-zemju-meslosanas-sezona

👨🏻‍🌾 Līdz 15. aprīlim jaunie zinātnieki, kuri veikuši lauku attīstības zinātniskos pētījumus, aicināti pieteikties Attīstības finanšu institūcijas "Altum" balvas konkursā. Tā izveidota, lai veicinātu lauku attīstības projektu kreditēšanu, atbalstītu Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes studējošo iesaistīšanu zinātniskos pētījumos un novērtētu to ieguldījumu lauku attīstībā, kā arī veicinātu zinātnes un prakses sadarbību. Balva tiek piešķirta par ieguldījumu lauku attīstības zinātniskajos pētījumos un pētījumiem, kas veicina lauku attīstību, to modernizāciju, uzņēmējdarbību, kā arī efektīvu finanšu līdzekļu izmantošanu. Vairāk informācijas: https://www.lbtu.lv/lv/raksts/jaunos-doktorus-un-magistrus-aicina-pieteikties-altum-balvas-konkursam

Nozares aktualitātes 2024.gada 14.martā


👨🏻‍🌾 Krievijas 12,5% proteīna kviešu cena fiksētas cenas darījumos 13. martā pakāpās vēl augstāk. Uz FOB nosacījumiem Novorosijskas ostā tā pārsniedza 200 USD/t. Cenas augšupeju ietekmēja pircēji, kas palielināja savus piedāvājumus līdz 200 USD/t, bet pārdevēji savus piedāvājumus saglabāja nemainīgus kā iepriekšējā tirdzniecības sesijā. Cenu līmeņa saglabāšanos varētu veicināt šī mēneša straujais eksporta temps un vienošanās par piegādēm – līdz otrdienai bija noslēgti līgumi par aptuveni 3,4 miljonu tonnu kviešu piegādi martā no Krievijas ostām. No tā mēs varam secinām, ka Krievijai Martā izdosies izpildīt eksporta plānu, lai virzītos uz 50M t eksporta plānu šajā sezonā.

👨🏻‍🌾 Neskatoties uz pēdējā laikā zemajām Krievijas 12,5% proteīna kviešu cenām, pircējiem ir spēcīga interese par Baltijas  kviešiem. Taču Baltijas reģionā varētu būt atlicis maz augstākās kvalitātes 14% proteīna kviešu, ko eksportēt. Tāpēc prēmijas par kviešiem ar augstāku proteīna saturu varētu palielināties. Jau ir dzirdēts, ka daži pircēji par Kanādas graudiem maksā krietni virs Vankūveras vidējām tirgus cenām uz FOB nosacījumiem. Vēl viena norāde uz pieaugošo cenu par augstāka proteīna graudiem ir atšķirība starp prēmiju par Krievijas 11,5% un 12,5% proteīna kviešiem. Uz FOB nosacījumiem Melnās jūras ostās tās pašlaik sasniedz aptuveni 10 USD/t. Salīdzinājumam – agrāk 2023./2024. gada tirdzniecības sezonā šī starpība bija 5 USD/t. Tajā pašā laikā Kanādas Vankūveras kviešu tirgū uz FOB nosacījumiem fiksētas cenas darījumos bija ierobežota interese par 13,5% proteīna Kanādas kviešiem.

👨🏻‍🌾 Nepievilcīgo cenu dēļ pārdevēji ir atkāpušies no pašreizējā kultūraugu tirgus. Savukārt par 2024./2025. gada apjomiem pircēju interese ir ierobežota. Ķīna jau iepriekš atcēla vairāk nekā pusmiljona tonnu ASV ziemas kviešu rezervāciju. Tagad importētājs ir atcēlis arī iepriekš rezervētos Austrālijas kviešu sūtījumus. Ķīna iespējams atsakās no darījumu izpildes, jo redz, ka kviešu pieejamība tirgū ir pietiekama, un citi darījumu partneri var piedāvāt izdevīgākus cenu piedāvājumus.

👨🏻‍🌾 "Euronext" 2024. gada maija līgumu rapša cena (13. martā) pieauga vēl par 13,25 EUR/t un sasniedza 444 EUR/t. Tas ir augstākais līmenis kopš 28. decembra. Šis gandrīz 40 EUR/t kāpums pēdējā mēneša laikā liecina par atjaunoto cenu līdzsvaru visā eļļas augu tirgū. Spriedze visvairāk jūtama augu eļļu starpā, jo palmu eļļas cenas kopš februāra sākuma Kualalumpurā strauji pieaug.

👨🏻‍🌾 Paredzams, ka Ukrainas rapšu eksports tirdzniecības gadā no 2023. gada jūlija līdz 2024. gada jūnijam sasniegs 3,43 miljonus tonnu. Apjoms ir līdzīgs kā iepriekšējā eksporta sezonā. Ukrainas kopējais rapšu eksports laikā no jūlija līdz februārim sasniedza 3,3 miljonus tonnu. Februāra eksports sasniedza pēdējo piecu gadu rekordu, mēneša laikā sasniedzot aptuveni 240 tūkstošus tonnu. Tas ir straujš pieaugums, salīdzinot ar 61,51 tūkstošiem tonnu iepriekšējā gadā.

👨🏻‍🌾 13. martā Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs Rīgas pilī tikās ar zemkopības ministru Armandu Krauzi. Puses pārrunāja lauksaimnieku un meža nozares publiski paustās streika prasības, Krievijas un Baltkrievijas lauksaimniecības un pārtikas produktu importa aizliegumu, tostarp aktuālo statusu zemkopības ministru sarunās Eiropas Savienības līmenī, kā arī citus jautājums. "Nav šaubu, ka gan vietējā, gan globālā mērogā ir jādara viss iespējamais, lai klimata pārmaiņas mazinātu un tām pielāgotos. Vienlaikus ir jārod sapratīgs līdzsvars, kas ļauj sasniegt vides aizsardzības un klimata mērķus, kā arī veicināt saimniecisko darbību lauku teritorijās, nodrošinot reģionu attīstību un iedzīvotāju labklājību," pauda Valsts prezidents.

👨🏻‍🌾 Jau rīt! Piektdien, 15. martā, norisināsies ikgadējais biedrības "Zemnieku saeima" kongress. Tajā organizācijas biedrus iepazīstinās ar iepriekšējā gadā iesākto un paveikto, kā arī ar 2024. gada prioritātēm un mērķiem. Kongress notiks Bulduru dārzkopības vidusskolā no plkst. 10.30 līdz 15.30. Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/biedribas-zemnieku-saeima-kongress-2024/

Nozares aktualitātes 2024.gada 13.martā


👨🏻‍🌾 Krievijas 12,5% proteīna kviešu cena fiksētas cenas darījumos 13. martā pakāpās vēl augstāk. Uz FOB nosacījumiem Novorosijskas ostā tā pārsniedza 200 USD/t. Cenas augšupeju ietekmēja pircēji, kas palielināja savus piedāvājumus līdz 200 USD/t, bet pārdevēji savus piedāvājumus saglabāja nemainīgus kā iepriekšējā tirdzniecības sesijā. Cenu līmeņa saglabāšanos varētu veicināt šī mēneša straujais eksporta temps un vienošanās par piegādēm – līdz otrdienai bija noslēgti līgumi par aptuveni 3,4 miljonu tonnu kviešu piegādi martā no Krievijas ostām. No tā mēs varam secinām, ka Krievijai Martā izdosies izpildīt eksporta plānu, lai virzītos uz 50M t eksporta plānu šajā sezonā.

👨🏻‍🌾 Neskatoties uz pēdējā laikā zemajām Krievijas 12,5% proteīna kviešu cenām, pircējiem ir spēcīga interese par Baltijas  kviešiem. Taču Baltijas reģionā varētu būt atlicis maz augstākās kvalitātes 14% proteīna kviešu, ko eksportēt. Tāpēc prēmijas par kviešiem ar augstāku proteīna saturu varētu palielināties. Jau ir dzirdēts, ka daži pircēji par Kanādas graudiem maksā krietni virs Vankūveras vidējām tirgus cenām uz FOB nosacījumiem. Vēl viena norāde uz pieaugošo cenu par augstāka proteīna graudiem ir atšķirība starp prēmiju par Krievijas 11,5% un 12,5% proteīna kviešiem. Uz FOB nosacījumiem Melnās jūras ostās tās pašlaik sasniedz aptuveni 10 USD/t. Salīdzinājumam – agrāk 2023./2024. gada tirdzniecības sezonā šī starpība bija 5 USD/t. Tajā pašā laikā Kanādas Vankūveras kviešu tirgū uz FOB nosacījumiem fiksētas cenas darījumos bija ierobežota interese par 13,5% proteīna Kanādas kviešiem.

👨🏻‍🌾 Nepievilcīgo cenu dēļ pārdevēji ir atkāpušies no pašreizējā kultūraugu tirgus. Savukārt par 2024./2025. gada apjomiem pircēju interese ir ierobežota. Ķīna jau iepriekš atcēla vairāk nekā pusmiljona tonnu ASV ziemas kviešu rezervāciju. Tagad importētājs ir atcēlis arī iepriekš rezervētos Austrālijas kviešu sūtījumus. Ķīna iespējams atsakās no darījumu izpildes, jo redz, ka kviešu pieejamība tirgū ir pietiekama, un citi darījumu partneri var piedāvāt izdevīgākus cenu piedāvājumus.

👨🏻‍🌾 "Euronext" 2024. gada maija līgumu rapša cena (13. martā) pieauga vēl par 13,25 EUR/t un sasniedza 444 EUR/t. Tas ir augstākais līmenis kopš 28. decembra. Šis gandrīz 40 EUR/t kāpums pēdējā mēneša laikā liecina par atjaunoto cenu līdzsvaru visā eļļas augu tirgū. Spriedze visvairāk jūtama augu eļļu starpā, jo palmu eļļas cenas kopš februāra sākuma Kualalumpurā strauji pieaug.

👨🏻‍🌾 Paredzams, ka Ukrainas rapšu eksports tirdzniecības gadā no 2023. gada jūlija līdz 2024. gada jūnijam sasniegs 3,43 miljonus tonnu. Apjoms ir līdzīgs kā iepriekšējā eksporta sezonā. Ukrainas kopējais rapšu eksports laikā no jūlija līdz februārim sasniedza 3,3 miljonus tonnu. Februāra eksports sasniedza pēdējo piecu gadu rekordu, mēneša laikā sasniedzot aptuveni 240 tūkstošus tonnu. Tas ir straujš pieaugums, salīdzinot ar 61,51 tūkstošiem tonnu iepriekšējā gadā.

👨🏻‍🌾 13. martā Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs Rīgas pilī tikās ar zemkopības ministru Armandu Krauzi. Puses pārrunāja lauksaimnieku un meža nozares publiski paustās streika prasības, Krievijas un Baltkrievijas lauksaimniecības un pārtikas produktu importa aizliegumu, tostarp aktuālo statusu zemkopības ministru sarunās Eiropas Savienības līmenī, kā arī citus jautājums. "Nav šaubu, ka gan vietējā, gan globālā mērogā ir jādara viss iespējamais, lai klimata pārmaiņas mazinātu un tām pielāgotos. Vienlaikus ir jārod sapratīgs līdzsvars, kas ļauj sasniegt vides aizsardzības un klimata mērķus, kā arī veicināt saimniecisko darbību lauku teritorijās, nodrošinot reģionu attīstību un iedzīvotāju labklājību," pauda Valsts prezidents.

👨🏻‍🌾 Jau rīt! Piektdien, 15. martā, norisināsies ikgadējais biedrības "Zemnieku saeima" kongress. Tajā organizācijas biedrus iepazīstinās ar iepriekšējā gadā iesākto un paveikto, kā arī ar 2024. gada prioritātēm un mērķiem. Kongress notiks Bulduru dārzkopības vidusskolā no plkst. 10.30 līdz 15.30. Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/biedribas-zemnieku-saeima-kongress-2024/

👨🏻‍🌾 Ķīnas nesenā ASV ziemas kviešu rezervācijas atcelšana ir likusi plašākam tirgus spēlētāju lokam domāt, vai tiks atcelti vēl citi iepirkumi un vai kāds cits importētājs par tiem interesēsies. Ir zināms par atceltu 504 tūkstošu tonnu iepirkumu, bet daži tirgotāji paredz, ka varētu tikt atceltas pat 15 kravas. ASV pārdevējiem, kam bija vienošanās par darījumiem ar Ķīnu, kas tika anulēti, tagad ir jāizlemj, vai šos kviešus uzglabāt vai piedāvāt tos citā tirgū. Daži tirgus dalībnieki šaubās par to, ka Ķīna varētu atcelt vēl citas ASV kviešu rezervācijas, ja vien Krievijas vai Ukrainas kviešu cenas nesamazināsies vēl vairāk. Daži tirgus dalībnieki ziņo, ka vismaz daži Krievijas zemnieki, iespējams, jau pārdod kviešus zem pašizmaksas. Šis nav cenu atbalstošs signāls, jo rada atkal nevajadzīgus (cerams/iespējams īslaicīgus) krājumu pārpalikumus, kas negatīvi ietekmēs kviešu tirgus bilanci.

👨🏻‍🌾 Rezervāciju atcelšana ir uzjundījusi interesi Dienvidaustrumāzijā, lai mēģinātu iegādāties ASV kviešus par pievilcīgām cenām. Taču piedāvājumi ir bijuši zemā līmenī, tostarp vismaz viens no tiem pēdējo dienu laikā ir bijis zem 200 USD/t uz FOB noteikumiem ASV līcī piegādei laikā no aprīļa līdz jūnijam. Šis cenu piedāvājums šobrīd ir ārpus konkurences, jo Melnās jūras tirgus var tirgoties lētāk.

👨🏻‍🌾 Sākoties Ramadānam, aktivitāte Dienvidaustrumāzijā šonedēļ ir mazinājusies.Turklāt Indonēzijas ir vērojams miltu pieprasījuma kritums, kas ierobežo arī pieprasījumu pēc kviešiem.

👨🏻‍🌾 Austrālijā eksportētāji nevēlas pazemināt cenas, kamēr lauksaimnieki nesāks pārdot. Eksportētāji nevēlas nonākt situācijā, kad viņiem trūkst produkcijas, bet nevar nopelnīt, jo zemnieki nepiedāvā zemāku cenu.

👨🏻‍🌾 Eiropas rapša eļļas fiksētas cenas darījumu cenas pieauga, 11. martā sasniedzot 897,50 EUR/t, salīdzinot ar 874,50 EUR/t eiro 5. martā. 6. martā fiksētas cenas darījumos bija straujākais  kāpums dienas laikā pēdējo četru mēnešu periodā. To veicināja palmu eļļas ražošanai nelabvēlīgie laikapstākļi Malaizijā un krājumu samazināšanās Ķīnā un Indijā. 6. martā fiksētas cenas darījumos bija straujākais  kāpums dienas laikā pēdējo četru mēnešu periodā. To veicināja palmu eļļas ražošanai nelabvēlīgie laikapstākļi Malaizijā un krājumu samazināšanās Ķīnā un Indijā. Šis cenu pieaugums šobrīd pozitīvi atbalsojas arī rapšu biržas cenās.

👨🏻‍🌾 Līdz 8. aprīlim Eiropas Komisija aicina piedalīties tiešsaistes aptaujā, lai noteiktu un apkopotu administratīvā sloga sarežģītības cēloņus, kas saistīti ar kopējās lauksaimniecības politikas noteikumiem. Lauksaimnieku atbildes sniegs nepieciešamo informāciju, lai izprastu galvenos bažu avotus un novērstu tos. Provizoriskie rezultāti būs zināmi jau aprīļa vidū, bet detalizētāku analīzi publicēs 2024. gada rudenī. Aptaujas anketa latviešu valodā ir pieejama šeit: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/public_consultation_eu_simplification_2024rs_point_of_view_2024

Nozares aktualitātes 2024.gada 12.martā


👨🏻‍🌾 Nedēļa kviešu tirgū

Saglabājas spēcīga konkurence starp Francijas un Melnās jūras reģiona kviešiem. Tomēr ir vērojamas stabilizācijas pazīmes.

Turpmāko situāciju ietekmēs:

  • karstuma vilnis Indijā;
  • pasaules kviešu tirdzniecības rekords februārī, esot spēcīgam pieprasījumam no Āzijas;
  • dažos kviešu eksportētājreģionos cenas ir zemākas par ražošanas izmaksām;
  • kontinentālajā Eiropā joprojām lieli kviešu krājumi.

👨🏻‍🌾 Nedēļa rapšu tirgū

Augu eļļas cenas palīdzēja atgūties Eiropas rapšu cenām. Augu eļļu tirgu atbalsta palmu eļļa, un Malaizijas produkcija samazinās vairāk, nekā cerēts. Rapšu eļļa ir kļuvusi konkurētspējīgāka, jo tā tiek tirgota lētāk nekā palmu eļļa. Rapšu cenas augšupejošo potenciālu līdz 2023./2024. gada sezonas beigām ierobežos spēcīgs globāli eksportspējīgs piedāvājums. Tuvākajos mēnešos ir vērts pievērst uzmanību 2024./2025. gada sezonas potenciālam.

Turpmāko situāciju ietekmēs:

  • labvēlīgo nokrišņu atgriešanās Argentīnā;
  • sojas pupu rekordražas potenciāls Dienvidamerikā;
  • "StatCan" aplēses liecina, ka Kanādas eļļas auga canola sējas platības 2024./2025. gadā samazināsies;
  • palmu eļļas piedāvājums ir mazāks nekā gaidīts, bet to kompensē vājāks eksports.

👨🏻‍🌾 Melnās jūras izcelsmes pārtikas kvieši ar zemāku proteīna saturu ir pārņēmuši importa tirgu Dienvidaustrumāzijā, izstumjot citas izcelsmes produktus. 11. martā pieauga Krievijas 12,5% proteīna pārtikas kviešu fiksētas cenas darījumi uz FOB noteikumiem Novorosijskas ostā, jo pircēji paaugstināja savus piedāvājumus par apjomiem, kas tiek nosūtīti aprīļa beigās un maijā. Taču pieprasījums fiksētas cenas darījumu tirgū bija ierobežots. Ierobežotais pieprasījums islāma gavēņa mēneša Ramadāna laikā varētu ietekmēt arī Melnās jūras reģiona tirdzniecības aktivitāti.

👨🏻‍🌾 Ja Indijā turpināsies karstuma viļņi, šie apstākļi tuvākajos mēnešos varētu ietekmēt globālās cenas. Indijā ir liels iekšzemes pieprasījums. ASV Lauksaimniecības departamenta aplēses liecina, ka tas ir 111 miljonu tonnu apmērā. Vienlaikus valstī ir ierobežotas uzglabāšanas iespējas. Tāpēc pat nelielas izlaides izmaiņas varētu palielināt valsts importa pieprasījumu.

👨🏻‍🌾 Paredzams, ka kopējās kviešu platības Kanādā 2024. gadā pieaugs tikai par 0,1%, liecina Kanādas statistikas  pārvaldes "StatCan" analīze. Valsts kopējās kviešu platības 2024. gadā ir 10,94 miljoni hektāru. No tā 2,57 miljonos hektāru paredzēts sēt cietos kviešus, kas ir par 5,1% vairāk nekā pirms gada. Vasaras un ziemas kviešus paredzēts sēt aptuveni 8,38 miljonos hektāru, kas ir par 2,4% mazāk nekā pirms gada.

👨🏻‍🌾 Piektdien, 15. martā, norisināsies ikgadējais biedrības "Zemnieku saeima" kongress. Tajā organizācijas biedrus iepazīstinās ar iepriekšējā gadā iesākto un paveikto, kā arī ar 2024. gada prioritātēm un mērķiem. Kongress notiks Bulduru dārzkopības vidusskolā no plkst. 10.30 līdz 15.30. Vairāk informācijas: https://zemniekusaeima.lv/news/biedribas-zemnieku-saeima-kongress-2024/

Nozares aktualitātes 2024.gada 11.martā

👨🏻‍🌾 Ukrainas tirgotāju konkurence atsevišķos tirgos 8. martā mazinājās, taču tas maz ietekmēja FOB darījumu cenas. Ukrainas pārtikas kviešu piedāvājums uz CIF noteikumiem Indonēzijā piegādēm no aprīļa vidus līdz maija vidum pacēlās līdz 250 USD/t. Ukrainas vietējais tirgus teju apstājās, jo Pivdenijas, Odesas un Čornomorskas (POC) ostās bija ļoti maz darījumu uz CPT noteikumiem, jo pārdevēji koncentrējās uz vietējo tirgu. Ukrainas tirgotāju nepiedalīšanās Ēģiptes jaunākajā GASC iepirkumā noveda pie eksportspējīga piedāvājuma trūkuma. 11,5% proteīna Ukrainas kviešu cenas visu nedēļu turējās 180 USD/t uz FOB noteikumiem POC ostās. Tas bija par aptuveni 15 USD/t zem cenu līmeņa, kāds bija pirms divām nedēļām.

👨🏻‍🌾 Lai gan Krievijas tirgū uz FOB noteikumiem bija vairāki piedāvājumi ap 190 USD/t, spiediens uz tirgotājiem saglabājās un bija maz piedāvājumu. Marta rindas Krievijas Melnās jūras ostās ir labi nosegtas ar esošajām iepirkumu konkursu saistībām pret Ēģiptes GASC. Taču tā kā GASC atcēla savu maija iepirkumu konkursu, cenu piedāvājumi nākotnes tirgū kritās. Krievijas pārdevēji 11,5% proteīna pārtikas kviešus uz CIF noteikumiem Ēģiptē iekraušanai aprīļa beigās piedāvāja par 218 USD/t.

👨🏻‍🌾 Ķīnas importētāji piektdien atcēla turpmākos ASV ziemas kviešu iepirkumus. Kopumā nedēļas laikā atceltais apjoms sasniedza 240 tūkstošus tonnu. Pieprasījuma samazinājumu rada intereses trūkums vietējā tirgū. Importētāji līdz šim nav uzrādījuši nekādas pazīmes, kas liecinātu par kravu aizstāšanu ar citas izcelsmes kviešiem. Neskatoties uz to, ka tirgotāji sagaida, ka šomēnes uzkraus vairākas kravas uz Ķīnu saskaņā ar pērn septembrī un oktobrī veiktajiem darījumiem, Francijas eksports marta sūtījumu izpildīšanai līdz šim ir bijis lēns.

👨🏻‍🌾 ASV Lauksaimniecības departamenta (USDA) jaunākā Pasaules lauksaimniecības piedāvājuma un pieprasījuma ziņojuma "Wasde" prognozes:

USDA ir palielinājusi savu globālo 2023./2024. gada sezonas kviešu tirdzniecības prognozi par 1,4 miljoniem tonnu – līdz 212,1 miljoniem tonnu;

2023./2024. gada krājumu prognoze ziņojumā ir pazemināta par aptuveni 600 tūkstošiem tonnu – līdz 258,8 miljoniem tonnu, kas ir zemākais rādītājs kopš 2015./2016. gada sezonas;

USDA ir palielinājusi Ukrainas kviešu eksporta prognozi līdz 16 miljoniem tonnu, palielinot to par 1 miljonu tonnu;

Krievijas kviešu produkcijas prognoze ir palielināta par 500 tūkstošiem tonnu – līdz 91,5 miljoniem tonnu;

Austrālijas kviešu ražošanas prognoze ir palielināta par 500 tūkstošiem tonnu – līdz 26 miljoniem tonnu.

👨🏻‍🌾 Līdz 12. maijam Zemkopības ministrija aicina Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības un pārtikas ražotājus izvirzīt savu kandidatūru Eiropas Komisijas izsludinātajā konkursā "EU Organic Awards" bioloģiskās produkcijas ražotājiem, kuri izstrādājuši izcilus, inovatīvus, ilgtspējīgus un iedvesmojošus projektus.

Tiks piešķirtas astoņas balvas septiņās nominācijās:

- labākā lauksaimniece, kas nodarbojas ar bioloģisko lauksaimniecību (sieviete), un labākais lauksaimnieks, kas nodarbojas ar bioloģisko lauksaimniecību (vīrietis);

- labākais bioloģiskās ražošanas reģions;

- labākā bioloģiskās ražošanas pilsēta;

- labākais bioloģiskās ražošanas apgabals;

- labākais mazais vai vidējais bioloģiskās ražošanas uzņēmums, kas pārstrādā bioloģiskos produktus;

- labākais bioloģisko pārtikas produktu mazumtirgotājs;

- labākais bioloģiskais sabiedriskās ēdināšanas uzņēmums.

Vairāk informācijas: https://agriculture.ec.europa.eu/farming/organic-farming/organic-action-plan/eu-organic-awards_en

Nozares aktualitātes 2024.gada .martā


👨🏻‍🌾 Starptautisko kviešu tirgu ceturtdien, 7. martā, pārsteidza iepirkumu atcelšana. Pēc 27 piedāvājumu saņemšanas no 14 tirgotājiem Ēģiptes valsts graudu aģentūra GASC atcēla savu starptautisko pārtikas kviešu iepirkumu aptuveni 1,5 miljonus tonnu apjomā. Pircēji un pārdevēji nespēja vienoties par cenu. Savukārt privātajā tirgū Francijas, Krievijas, Rumānijas un Bulgārijas kviešu cenas bija stabilas. 11,5% proteīna Krievijas kviešu cena uz FOB noteikumiem no Melnās jūras ostām bija 190 USD/t. 

 👨🏻‍🌾 Atcelts arī aptuveni 130 tūkstošu tonnu ASV ziemas kviešu iepirkums, kas paredzēts eksportam uz Ķīnu, paziņojis ASV Lauksaimniecības departaments USDA. Iespējams, iepirkums tiks pārslēgts no 2023./2024. gada uz jaunās sezonas – 2024./2025. gada – ražu. Tirgotāji arī apsver iespēju, ka Ķīna mainīs piegādātājus un pirks Austrālijas, Krievijas vai Francijas kviešus. Neskatoties uz to, ka Francijas eksportētāji turpināja piedāvāt Parīzes biržas saraksta maija nākotnes līgumu kravas uz CIF noteikumiem ar aptuveni 18 EUR/t prēmiju, viņiem ceturtdien neizdevās raisīt Marokas pircēju interesi. ASV kviešu eksports nedēļā līdz 29. februārim sasniedza 368,3 tūkstošus tonnu, li

Ziemas rapšu hibrīds
DK EXLEVEL
ES sēju DK EXLEVEL un ES esmu NEXT LEVEL
________________

SIA "FITO-AL" valdes priekšsēdētājs Artūrs Arnītis dalās ar savu pieredzi, lietojot AgroPlatforma pakalpojumus. 

EUR/USD dienas indekss
                     Biržas cenas                 

BIS - biržas īsziņu serviss. Uzstādi savus paziņojumus par cenu izmaiņām graudu un rapšu biržā.


AgroPlatforma  ir pirmais digitālais risinājums lauksaimniecības nozares uzņēmumiem, kas nodrošina godīgu, inovatīvu un efektīvu pieeju graudu tirdzniecībai.


-