GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2021.gada 14.jūnijā

Kviešu tirgus

Jaunā kviešu ražas ievākšana sezona galvenajos kviešu audzēšanas apgabalos tuvojas aizvien straujāk, un ar katru nedēļu kviešu tirgū mazinās bažas par laika apstākļu ietekmi uz labu kviešu ražas iznākumu šajā sezonā. Kviešu tirgus cenu tendences tiek cieši saistītas ar laika apstākļiem un to iespējamo ietekmi uz jauno ražu. Kviešu tirgus cenas iepriekšējā nedēļā atkal nedaudz atkāpās, un cenu kritums šobrīd tiek cieši saistīts ar samazinātu stresu lauksaimnieku vidū. Tomēr ir nozīmīgi kviešu audzēšanas apgabali, kuros aizvien ir novērojama kviešu ražas attīstības problemātika, kas vēl var ietekmēt kopējo kviešu ražas iznākumu šajā gadā.


ASV Teksasas un Oklahomas štatos ir sākusies agro ziemas kviešu ražas ievākšana un tā tuvākajās nedēļās ar saprātīgu ātrumu virzīsies uz ASV ziemeļiem – jaunā kviešu ražas sezona ir sākusies un šobrīd tirgu precizēs reālie kviešu ražas rādītāji. ASV lauksaimniekiem šobrīd nav pamatotas bažas par ziemas kviešu iznākumu, bet tie vairāk satraucās par vasaras kviešu iznākumu. Laika apstākļi ASV ziemeļos ir sausi un gaisa temperatūras augstākas, salīdzinot ar vidējām vērtībām šajā gada laikā citos gados – šis arī ir ASV lauksaimnieku galvenais bažu avots par vasaras kviešu ražas potenciālu. Jāpiebilst, ka pēdējo 5 gadu laikā ASV lauksaimnieki ir ievērojami samazinājuši ziemas kviešu sēšanas plātību, to pamatojot ar vienlīdzīgu ražas un kvalitātes iznākumu vasaras kviešu sējumos, turklāt iespējamie riski, sējot vasaras kviešus, ievērojami samazinās. Šajā ceturtdienā ASV publicēs savu kārtējo graudaugu prognozes ziņojumu, kurā globālā tirgus dalībnieki un arī mēs gaidām lielāku skaidrību par kviešu un kukurūzas ražas tendencēm ASV.

Pārvirzoties no Ziemeļamerikas uz Melnās jūras tirgus apgabalu, ir novērojams satraukums Kazahstānas kviešu un kukurūzas audzētāju vidū – līdzīgi kā ASV - arī sausuma un augsto temperatūru dēļ. Kazahstānas kviešu ražošanas problēmas varētu uzlabot kopējās kviešu un kukurūzas tirgus prēmijas, jo slikts kviešu ražas iznākums Kazahstānā var koriģēt preču plūsmu palielinot pieprasījuma spiedienu uz citiem nozīmīgiem kviešu piegādātājiem, piemēram, Eiropu, Ukrainu vai Krieviju.

Jaunā kviešu ražas ievākšanas sezona ir tikko kā iesākusies un tirgū aizvien trūkst pārliecības par kviešu ražas iznākumu – gandrīz visi kviešu audzēšanas apgabali ir sastapušies ar laika apstākļu nenoteiktībām, kas ir atstājušas kaut kādas sekas uz ražas iznākumu.  Arī šobrīd laika apstākļi ir mainīgi un pasaule aizvien vairāk saskarās ar ekstrēmām laika apstākļu izmaiņām, kas līdzi nes stipras lietus gāzes un iznīcinošas krusas vai ilglaicīgu sausuma periodu. Tas nozīmē, ka reālā kviešu ražu krājumu bilde izveidosies, kad galvenie kviešu audzēšanas apgabali būs ievākuši un nodeklarējuši savas šā gada ražas.

Neraugoties uz pieminēto kviešu tirgu problēmām, iepriekšējās nedēļas beigās kopējā pasaules kviešu krājumu prognoze šajā sezonā tika palielināta par 3.5M t, jeb par 2.4M t, salīdzinot ar aprēķiniem mēnesi iepriekš. Šobrīd šis nav salīdzinoši būtisks kviešu ražas palielinājums, kas varētu kardināli izmainīt pieprasījuma un piedāvājuma svaru kausu novietojumu. Turklāt kopējais kviešu ražas palielinājums galvenokārt tiek balstīts un datiem no Krievijas un Eiropas. Šajos aprēķinos ir paredzēts, ka Krievijas kopējā raža palielinās līdz 86M t, kas ir salīdzinoši optimistisks skatījumus uz Krievijas sējumu šā brīža situāciju. Aprēķinos arī ir paredzēts, ka Eiropas kopējā kviešu raža palielināsies līdz 137.5M t, kas pēc Eiropas tirgus analītiķu uzskatiem ir pārvērtēta un arī optimistiska prognoze.

Baltijas valstīs lielākā ziemas kviešu sējumu daļa izskatās ar augstu ražas potenciālu, jo neraugoties uz apgrūtinātajiem darbiem laika apstākļu dēļ, lielai daļai lauksaimnieku ir izdevies laicīgi aizsargāt augus pret potenciālajām slimībām un insektu radītajiem riskiem. Lauki izskatās veselīgi un augi ir pietiekami pabaroti, salīdzinot ar situāciju, kādu bija iespēja novērot agrā pavasarī, kad daudzos ziemas kviešu sējumu augos bija novērojams stress pazemināto gaisa temperatūru dēļ un biezās sniega segas radīto bojājumu dēļ.


Kviešu cenas iepriekšējā nedēļā visas nedēļas garumā no dienas uz  dienu krāsojās sarkanā krāsā un Parīzes biržā decembra līgumiem cenas samazinājās no 216.25 EUR/t līdz 208.75 EUR/t. Nedēļas augstākā cenas sasniedz 218.50 EUR/t, bet zemākā fiksētā cena atdūrās pret 208.75 EUR/t.

AgroPlatformā kviešu pircēji piedāvā kviešus iegādātais ar sekojošas formulas nosacījumiem:

 • Extra (Proteīns 14%) – DEC21 (-3) EUR/t;
 • I grupa (Proteīns 13%) – DEC21 (-5) EUR/t;
 • II grupa (Proteīns 12.5%) – DEC21 (-10) EUR/t;
 • III grupa (Proteīns 11.5%) – DEC21 (-12) EUR/t;
 • Lopbarība – DEC21 (-25) EUR/t;

Rapšu tirgus

Eļļas augu tirgū joprojām galvenā uzmanība tiek pievērsta ASV sojas pupiņu ražas perspektīvai. ASV vidusrietumu reģionos sojas pupiņu plantācijas laika apstākļi ir kļuvuši nelabvēlīgi un esošā laika prognozes saglabāsies arī turpmākās divas nedēļas – reģionu ir sasniedzis karstuma vilnis ar sausiem laika apstākļiem. Šobrīd, aplūkojot eļļas augu tirgu no sojas pupiņu tirgus perspektīvas, eļļas augu tirgus nevar atļauties kopējās eļļas augu krājumu bilances samazināju, kas nozīmē - ja laika apstākļi pieturēsies un padarīs savus nelabos darbus, tad eļļas augu tirgū paredzams lielāks deficīts, kas līdzi nesīs cenas palielinājumu visos eļļas augu tirgos un produktos. Situāciju vēl dramatiskāku padara fakts, ka Ķīnas pieprasījums pēc ASV sojas pupiņām saglabājas un izskatās, ka tuvākajā laikā neplāno arī samazināties.

Šo sojas pupiņu ražošanas draudu dēļ iepriekšējā nedēļā sojas pupiņu cena Čikāgas birža atkal atgriezās pie nesenā cenas rekorda 14.50 USD/bu. Paredzams, ka sojas pupiņu cenas kāpums tuvākajā  laikā atbalsosies arī Rapšu tirgus cenās un dos vēl papildus atbalstu jau tā salīdzinoši augstajai rapšu cenai.

Norobežojoties no sojas pupiņu tirgus un pievēršoties vairāk tieši rapšu tirgum – tirgus, neraugoties, ka ir saņēmis labus ražas signālus no Austrālijas, aizvien ir badā. Rapšu tirgus cenas šīs nedēļas sākumā par to neliecina, jo novērojama cenu samazināšanās, bet kopumā cena saglabājas augsta un paredzams, ka, atsākoties rapšu pieprasījumam lielākos apjomos, tirgus izjutīs piedāvājuma trūkumu un cenām vajadzētu atgriezties iepriekšējā līmenī.

Parīzes biržā novembra līgumus cenas iepriekšējā nedēļā samazinājās no 537.00 EUR/t līdz 511.75 EUR/t. Nedēļas augstākā cenas sasniedz 541.25 EUR/t, bet nedēļas zemākā cena noslīdēja līdz 508.50 EUR/t.


 

 

AgroPlatforma podkāsts Nr.12 par digitālo laukkopību ar Gatis Bērziņu no AgriCon.

AgroPlatforma video-audio interviju cikls ar Latvijas lauksaimniecības pārstāvjiem. Intervija Nr.12 par digitālo laukkopību ar SIA "Precision Farming" valdes locekli Gati Bērziņu: 

 • Gata Bērziņa CV 
 • AgriCon vēsture 
 • Kā tiek veiktas augsnes analīzes? 
 • Kādi ir AgriCon novērojumi un secinājumi par Latvijas augsnēm? 
 • Ar kādām investīcijām jārēķinās lauksaimniekam? 
 • Kāpēc visas saimniecības neveic augsnes analīzes? 
 • Kāds ir saimniecību ieguvums izmantojot YARA sensoru? 
 • Cik YARA sensori darbojas Latvijā? 
 • Cik maksā YARA sensors? 
 • Kādus produktus vēl piedāvā AgriCon? 
 • Kādu Gatis redz Latvijas lauksaimniecības nākotni? 
 • Gata novēlējums lauksaimniekiem
Ko paredz graudu tirgus eksperti 2021.gadā? (11.01.2021) 

ABN AMRO


Nīderlandes banka ABN AMRO secina, ka kviešu cenu pieaugums jau šajā tirdzniecības sesijā ir saistīts ar sausuma draudiem Krievijas un ASV kviešu sējumos. Ja, pavasarim iestājoties, tiks konstatēts, ka ziemas kvieši nav pietiekami labi pārziemojuši un sausuma faktors būs arī novērojams pavasarī, tad kviešu cenas var palielināties vēl vairāk. Kviešu cenas pēc bankas ieskatiem labvēlīgi arī ietekmē nerimstošā pieprasījuma kāre no Ķīnas, kas šogad nav piepildāma ar kviešiem  un citiem pārtikas produktiem, kā piemēram, sojas pupiņām un kukurūzu. ABN AMRO uzskata, ka pārtikas preču cenas tiks atbalstīts tik ilgi, cik saglabāsies augstais pieprasījums no Ķīnas.

Bank of America


Amerikas banka 2021.gada sezonā paredz rekordaugstus kviešu pārpalikumus ASV tirgū, kas pieaugs līdz pat 29M t. Kopējiem pasaules krājumiem banka paredz palielinājumu no 40M līdz 45M t, kas varētu būt augstākais kopš 2008./2009.gada sezonas. Šādi kviešu krājumu rādītāji iespējams palielinās kviešu patēriņu, bet iespējams spēlēs par sliktu kviešu tirgus cenām. Amerikas banka uzskata, ka kviešu cenu palielinājums 2020.gada otrā pusē ir pārspīlēts un cenām šobrīd nav pamatota seguma. ASV uzskata, ka kviešu cenu pieaugums ir saistīts ar kviešu saistīto preču proporcijas izmaiņām, kas 2020.gadā tika iemainītas ar lielākām kukurūzas sējplatībām. Paraugoties uz ASV lauksaimniecības departamenta publicētajiem datiem un salīdzinot tos ar 2019. vai 2018.gadu, nav novērojamas krasas izmaiņas. ASV lauksaimnieki cerēja uz labākām ražām un šis apgalvojums tiek balstīts uz vienkārši nelabvēlīgu lauksaimniecības gadu. No iepriekš minētā, Amerikas banka paredz kviešu cenu samazinājumu 2021.gadā visos pasaules tirgos.

Commerzbank


Vācu lielākā banka Commerzbank iepriekšējā gadā bija visprecīzāk paredzējusi 2020.gada graudu tirgus scenārijus. Vācieši 2021.gada sākumā paredz augsto kviešu cenu saglabāšanos, par pamatu minot Ķīnas tirgus augsto pieprasījumu. Banka kritiski arī izsakās, ka cenas varētu samazināties, ja kopējie pasaules krājumi palielināsies pēc labvēlīgas 2021.gada ražas sezonas, jo krājumu pieaugums ir novērojams tirgos, kas nespēlē eksporta lomu globālajos tirgos, bet gluži pretēji – dinamiski palielina importa apjomus. Commerzbank secina, ka palielinoties krājumiem, palielinās arī patēriņš, kas norāda uz stabilu pieprasījumu, ko nevar garantēt ar vienlīdz stabilu piedāvājumu, salīdzinot to ar 2020.gada ražas rezultātiem. “Mēs uzskatām, ka tirgus izmaiņas var sagaidīt tikai tādā gadījumā, ja kviešu un kukurūzas raža Ziemeļu puslodē parādīs krietni labākus rezultātus, atslogojot augsto Ķīnas pieprasījumu, bet līdz šādiem secinājumiem vēl tāls ceļš ejams,” komentē banka. Commerzbank ir vienīgais no ekspertiem, kas gada sākumā neizvairās nosaukt un paredzēt kviešu cenas 2021.gada ceturtajā ceturksnī: “Lai gan mēs sagaidām labākas Eiropas kviešu ražas 2021.gada sezonā, salīdzinot ar 2020.gadu, tomēr mēs paredzam labākas kviešu tirgus izejas pozīcijas un uzskatām, ka kviešu cena Čikāgā būs 5.80 USD/bu, bet Eiropā tā svārstīsies ap 190.00 EUR/t.

RABOBANK


Otra vadošā Nīderlandes banka paredz kviešu cenu saglabāšanos līdz otrā ceturkšņa beigām, kad sāksies ziemas kviešu ražas novākšanu, ar ko banka paredz ekonomiskās aktivitātes normalizēšanos. Kviešu cenām pirmajos divos ceturkšņos banka paredz papildus atbalstu no pieprasījuma pieauguma, ko stimulēs importa tirgi. Vēlāk pieprasījums varētu samazināties, jo vajadzētu normalizēties COVID-19 pandēmijas situācijai, kas mazinās importa tirgu histēriju veidot papildus pārtikas krājumus. RABONBANK arī pievērš lielu uzmanību laika apstākļu izmaiņām, un paredz šīs izmaņas kā lielu risku, kas tirgu var neparedzami manīt. Pretēji Amerikas bankai, Nīderlandes banka paredz 2021.gada kviešu krājumu samazinājumu par 5M t, par galveno iemeslu minot Krievijas ziemas kviešu ražas samazinājumu slikto rudens laika apstākļu dēļ. Banka cer uz labāku ražas potenciālu Eiropā un Lielbritānijā, kas iespējams radīs īslaicīgu, lielāku spiedienu uz Parīzes biržas cenām, ko līdzsvaros samazināta Melnās jūras tirgus eksporta konkurence.    

  

 

AgroPlatforma podkāsts Nr.8 par tēmu "Veldre"

AgroPlatforma video/audio interviju cikls ar Latvijas lauksaimniecības nozares pārstāvjiem, ekspertiem un lauksaimniekiem. Intervija Nr.8 par tēmu "Veldre" ar Gati Bērziņu (AgriCon), Kristapu Brusu (ZS Strazdi), Jāni Ceru ( Baltic Agro Machinery). - Kas ir labības veldrēšanas iemesls?

 • Vai nepareiza sēklu izsējas norma var palielināt veldres risku?
 • Cits skatījums, kāpēc veidojas veldre!?
 • Kā noteikt nepieciešamā slāpekļa devu? - Graudu izkulšana pie dažādas graudu un salmu attiecības!?
 • Veldres radītie zaudējumi?!
 • Kāds ir rīcības plāns un secinājumi, ja labības lauks ir saveldrējies?
 • Ekspertu ieteikumi veldres risku mazināšanai.//// BAYER apmācību seminārs 2021.gada sezonā.Sojas pupiņu cenas Čikāgā (Marts 2021)

EUR/USD valūtas dienas indekss


EURUSD chart by TradingView


Jēlnaftas nedēļas cena USD/brl

CLH2021 chart by TradingView


  

 

AgroPlatforma podkāsts Nr.8 par tēmu "Veldre"

AgroPlatforma video/audio interviju cikls ar Latvijas lauksaimniecības nozares pārstāvjiem, ekspertiem un lauksaimniekiem. Intervija Nr.8 par tēmu "Veldre" ar Gati Bērziņu (AgriCon), Kristapu Brusu (ZS Strazdi), Jāni Ceru ( Baltic Agro Machinery). - Kas ir labības veldrēšanas iemesls?

 • Vai nepareiza sēklu izsējas norma var palielināt veldres risku?
 • Cits skatījums, kāpēc veidojas veldre!?
 • Kā noteikt nepieciešamā slāpekļa devu? - Graudu izkulšana pie dažādas graudu un salmu attiecības!?
 • Veldres radītie zaudējumi?!
 • Kāds ir rīcības plāns un secinājumi, ja labības lauks ir saveldrējies?
 • Ekspertu ieteikumi veldres risku mazināšanai. .