GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2021.gada 6.septembrī

Eiropas kviešu tirgus

Iepriekšējā nedēļā Eiropas kviešu tirgus cenas konsolidējās, jo tirgus aizvien vairāk iegūst skaidrību par tuvākās nākotnes tirdzniecības iespējām. Eiropas galvenajos kviešu audzēšanas apgabalos ir novērojamas Baltijas valstīm līdzīgas kviešu kvalitātes problēmas, kas nozīmē, ka pārtikas graudiem šogad būs sevišķi liels pieprasījumus, kuru nāksies apmierināt kviešu audzēšanas apgabaliem, kuros kvalitātes problēmas nav tik izteiktas. Šādas iespējas šobrīd pastāv Rumānijas un Ukrainas tirgum, kuri savu kviešu ražas iznākumu vērtē labi, salīdzinot ar iepriekšējo gadu un citiem kviešu audzēšanas apgabaliem Eiropā.

Kviešu cenas biržā aizvien ir salīdzinoši mainīgas, tomēr tās nepiedzīvo strauju lejupslīdi vai pieaugumu. Cenas decembra līgumiem dzīvojas 240…250 EUR/t robežās, kas iespējams iezīmē šā gada kviešu cenu svārstību koridoru. Francijas kviešu tirgus cenas eksporta darījumiem iepriekšējā nedēļā samazinājās par ~5 EUR/t, bet Vācijas kviešu cenas piedzīvoja samazinājumu par ~2.5 EUR/t. Savukārt kviešu cenas Rumānijā palika nemainīgas, ko papildus veicināja vēl viens veiksmīgs kviešu pārdošanas darījums uz Ēģipti. Eiropas eksporta tirgus liek lielas cerības uz Ukrainu un Rumāniju, kas visticamāk būs noteicošās un piedalīsies visos starptautiskos kviešu tirdzniecības darījumos.


Jaunā 2021./2022.gada Eksporta sezonas ir aktīvi sākusies un kviešu tirgus saskaras ar jaunu problēmu – loģistika. Loģistikas problēmas ir abpusējas – tirgū ir novērojams nepietiekošs kuģu daudzums vai kuģu ierašanās graudu iekraušanas punktos ar novēlošanos. Graudu iekraušanas punkti nespēj nodrošināt graudu iekraušanas jaudas – šobrīd pie Francijas ostām ir izveidojies neliels kuģu sastrēgums, un Francija jau sāk kuģus pārvirzīt uz Vācijas ostām, veicot kviešu darījumu maiņu. Šis kuģu sastrēgums arī izskaidrojams ar Francijas salīdzinoši drošo tirdzniecību pirms ražas novākšana un kvalitātes problēmas apzināšanas.

Francijas graudu ražas novākšana tuvojas noslēgumam un iepriekšējās nedēļas beigās Francijai bija ievākusi 96% no kopējās graudu ražas. Saskaņā ar FranceAgriMer datiem tikai 39% kviešu īpatnējais svars ir lielāks par 76 kg/hl, tādējādi Francija apstiprina, ka kviešu raža galvenokārt ir lopbarības kvalitātes. Arī tikai 49% cietajiem kviešiem īpatnējais svars ir lielāks par 76 kg/hl un tikai 20% atbilstu Hagbergas kritēriju standartiem. Graudu lielvalsts paredz, ka šajā sezonā tai izdosies nodrošināt tirgu ar 35M t graudu. Kā iepriekš minējām, Francijas lauksaimnieki ir cietuši no laika apstākļu radītajiem bojājumiem un šobrīd tirgus ir pārpildīts ar zemas kvalitātes kviešiem. Pārtikas kviešu pircēji šobrīd savstarpēji konkurē, lai apmierinātu nepieciešamo pārtikas graudu apjomu – šobrīd pircēju vienīgais instruments ir pārtikas kviešu cenu prēmiju palielināšana. Eiropas tirgū iepriekšējās nedēļās bija novērojams saspīlējums starp vietējiem patērētājiem un eksportētājiem, kas papildus atbalstīja kviešu cenas tirgū. Šobrīd savstarpējā konkurence mazinās un iespējams šis atstās sekas uz kviešu cenu definēšanu tuvākās nākotnes tirgū.

Kviešu tirgus kopējās kvalitātes samazinājums rada stresu Āzijas kviešu pārstrādātāju un importētāju starpā. Āzijas kviešu pārstrādātājai katru gadu patērē apmēram 1/3 no kopējā graudu eksporta. Piegādes Āzijas pārstrādātājiem kavējas, jo vēsturiskie sadarbības partneri nespēj nodrošināt vēlamo kviešu kvalitāti tik īsos termiņos vai nevēlas steigties ar graudu tirdzniecību augsto kviešu cenu dēļ. Austrālija iepriekšējos gados šajā laika periodā ir realizējusi ~30% no eksportā paredzētajiem graudiem – šajā gadā Austrālija tuvākajiem Āzijas partneriem ir nosūtījusi tikai ~12.5%, salīdzinot ar citiem gadiem. Arī Ķīna kā lielākais Āzijas kviešu audzētājs šajā sezonā ir izsludinājusi papildus kviešu importa apjomus, kas Āzijas tirgū situācija padara vēl saspringtāku. Līdz ar to Āzijas tirgus redz vēl lielāku kviešu cenu sadārdzinājumu, kas saistīts ar papildus loģistikas izmaksām, graudus vedot no tālākiem kviešu audzēšanas apgabaliem.

Kviešu cenas Parīzes biržā iepriekšējā nedēļā samazinājās no 248.00 EUR/t līdz 244.50 EUR/t jeb par 1.4%. Nedēļas zemākā cena noslīdēja līdz 241.25 EUR/t, bet nedēļas augstākā cenas sasniedz 249.75 EUR/t atzīmi.


AgroPlatformā kviešu cenas formulas ir uzlabojušās, neraugoties, ka palielinās arī Decembra biržas indekss. Šobrīd Kviešu pircēji ostās piedāvā sekojošas kviešu cenas formulas:

 • 14% proteīna kviešiem (+12 EUR/t pie DEC21)
 • 13% proteīna kviešiem (+9 EUR/t no DEC21)
 • 12% proteīna kviešiem (-3 EUR/t no DEC21)
 • 11% proteīna kviešiem (-7 EUR/t no DEC21)
 • Lopbarība (-27 EUR/t no DEC21)

Eļļas augu tirgus

Rapšu un citu eļļas augu tirgus gaidīja jaunas patiesas tirgus aktualitātes, jo līdz šim publicētā informācijas bija novecojusi un neradīja sevišķi lielas tirgus svārstības. Tirgus piedāvājuma puse šobrīd ir nelielā neizpratnē, jo globālos apmēros ir samazinājies pieprasījumus pēc vērtīgajām sēkliņām. Eļļas augu lielākā patērētāja Ķīna neizrāda salīdzinošu augstu interesi par eļļas augiem, salīdzinot ar citiem gadiem šajā laika periodā.  

Šī ir salīdzinoši satraucoša ziņa Kanādai, jo samazināto rapšu ražu bija plānota kompensēt ar salīdzinoši lielo pieprasījumu un augsto rapšu cenu. Iespējams šī situācija vienkārši jāizskaidro ar kārtējo tirgus vēlmi nogaidīt līdz kopējā eļļas augu raža tiks apkopota, lai tirdzniecības noteikumus varētu definēt skaidri un ar pārliecību.

Eiropas savienībā rapšu pieprasījumus un līdz ar to arī cenas pagaidām ir bez izmaiņām, jo Eiropai pašai ir jāpilda biodegvielas programma, bet rapšu sēkliņas tirgū ir nepietiekamā daudzumā – tāpēc aizvien aktuālāks jautājums paliek par rapšu importu, un no kurienes dominējošais imports būs šajā gadā!? Eiropā ir izveidojusies nedaudz aplama situācija, jo Eiropa eksportē rapšus uz Lielbritāniju, bet pati sāk importu no Ukrainas. Eiropas pārstrādātāji pēc rapšu importa partneriem var lūkotie arī citās vietās, kā piemēram, Austrālija vai Kanāda, ja rapšu piegādes noteikumi no Ukrainas būs mazāk izdevīgi.

Rapšu cena Parīzes biržā iepriekšējā nedēļā samazinājās no 572.00 EUR/t līdz 571.75 EUR/t – nedēļās zemākā reģistrētā vērtība atdūrās pret 560.00 EUR/t, bet nedēļas augstāka reģistrētā vērtība sasniedz 578.00 EUR/t. 

 

AgroPlatforma podkāsts Nr.12 par digitālo laukkopību ar Gatis Bērziņu no AgriCon.

AgroPlatforma video-audio interviju cikls ar Latvijas lauksaimniecības pārstāvjiem. Intervija Nr.12 par digitālo laukkopību ar SIA "Precision Farming" valdes locekli Gati Bērziņu: 

 • Gata Bērziņa CV 
 • AgriCon vēsture 
 • Kā tiek veiktas augsnes analīzes? 
 • Kādi ir AgriCon novērojumi un secinājumi par Latvijas augsnēm? 
 • Ar kādām investīcijām jārēķinās lauksaimniekam? 
 • Kāpēc visas saimniecības neveic augsnes analīzes? 
 • Kāds ir saimniecību ieguvums izmantojot YARA sensoru? 
 • Cik YARA sensori darbojas Latvijā? 
 • Cik maksā YARA sensors? 
 • Kādus produktus vēl piedāvā AgriCon? 
 • Kādu Gatis redz Latvijas lauksaimniecības nākotni? 
 • Gata novēlējums lauksaimniekiem
Ko paredz graudu tirgus eksperti 2021.gadā? (11.01.2021) 

ABN AMRO


Nīderlandes banka ABN AMRO secina, ka kviešu cenu pieaugums jau šajā tirdzniecības sesijā ir saistīts ar sausuma draudiem Krievijas un ASV kviešu sējumos. Ja, pavasarim iestājoties, tiks konstatēts, ka ziemas kvieši nav pietiekami labi pārziemojuši un sausuma faktors būs arī novērojams pavasarī, tad kviešu cenas var palielināties vēl vairāk. Kviešu cenas pēc bankas ieskatiem labvēlīgi arī ietekmē nerimstošā pieprasījuma kāre no Ķīnas, kas šogad nav piepildāma ar kviešiem  un citiem pārtikas produktiem, kā piemēram, sojas pupiņām un kukurūzu. ABN AMRO uzskata, ka pārtikas preču cenas tiks atbalstīts tik ilgi, cik saglabāsies augstais pieprasījums no Ķīnas.

Bank of America


Amerikas banka 2021.gada sezonā paredz rekordaugstus kviešu pārpalikumus ASV tirgū, kas pieaugs līdz pat 29M t. Kopējiem pasaules krājumiem banka paredz palielinājumu no 40M līdz 45M t, kas varētu būt augstākais kopš 2008./2009.gada sezonas. Šādi kviešu krājumu rādītāji iespējams palielinās kviešu patēriņu, bet iespējams spēlēs par sliktu kviešu tirgus cenām. Amerikas banka uzskata, ka kviešu cenu palielinājums 2020.gada otrā pusē ir pārspīlēts un cenām šobrīd nav pamatota seguma. ASV uzskata, ka kviešu cenu pieaugums ir saistīts ar kviešu saistīto preču proporcijas izmaiņām, kas 2020.gadā tika iemainītas ar lielākām kukurūzas sējplatībām. Paraugoties uz ASV lauksaimniecības departamenta publicētajiem datiem un salīdzinot tos ar 2019. vai 2018.gadu, nav novērojamas krasas izmaiņas. ASV lauksaimnieki cerēja uz labākām ražām un šis apgalvojums tiek balstīts uz vienkārši nelabvēlīgu lauksaimniecības gadu. No iepriekš minētā, Amerikas banka paredz kviešu cenu samazinājumu 2021.gadā visos pasaules tirgos.

Commerzbank


Vācu lielākā banka Commerzbank iepriekšējā gadā bija visprecīzāk paredzējusi 2020.gada graudu tirgus scenārijus. Vācieši 2021.gada sākumā paredz augsto kviešu cenu saglabāšanos, par pamatu minot Ķīnas tirgus augsto pieprasījumu. Banka kritiski arī izsakās, ka cenas varētu samazināties, ja kopējie pasaules krājumi palielināsies pēc labvēlīgas 2021.gada ražas sezonas, jo krājumu pieaugums ir novērojams tirgos, kas nespēlē eksporta lomu globālajos tirgos, bet gluži pretēji – dinamiski palielina importa apjomus. Commerzbank secina, ka palielinoties krājumiem, palielinās arī patēriņš, kas norāda uz stabilu pieprasījumu, ko nevar garantēt ar vienlīdz stabilu piedāvājumu, salīdzinot to ar 2020.gada ražas rezultātiem. “Mēs uzskatām, ka tirgus izmaiņas var sagaidīt tikai tādā gadījumā, ja kviešu un kukurūzas raža Ziemeļu puslodē parādīs krietni labākus rezultātus, atslogojot augsto Ķīnas pieprasījumu, bet līdz šādiem secinājumiem vēl tāls ceļš ejams,” komentē banka. Commerzbank ir vienīgais no ekspertiem, kas gada sākumā neizvairās nosaukt un paredzēt kviešu cenas 2021.gada ceturtajā ceturksnī: “Lai gan mēs sagaidām labākas Eiropas kviešu ražas 2021.gada sezonā, salīdzinot ar 2020.gadu, tomēr mēs paredzam labākas kviešu tirgus izejas pozīcijas un uzskatām, ka kviešu cena Čikāgā būs 5.80 USD/bu, bet Eiropā tā svārstīsies ap 190.00 EUR/t.

RABOBANK


Otra vadošā Nīderlandes banka paredz kviešu cenu saglabāšanos līdz otrā ceturkšņa beigām, kad sāksies ziemas kviešu ražas novākšanu, ar ko banka paredz ekonomiskās aktivitātes normalizēšanos. Kviešu cenām pirmajos divos ceturkšņos banka paredz papildus atbalstu no pieprasījuma pieauguma, ko stimulēs importa tirgi. Vēlāk pieprasījums varētu samazināties, jo vajadzētu normalizēties COVID-19 pandēmijas situācijai, kas mazinās importa tirgu histēriju veidot papildus pārtikas krājumus. RABONBANK arī pievērš lielu uzmanību laika apstākļu izmaiņām, un paredz šīs izmaņas kā lielu risku, kas tirgu var neparedzami manīt. Pretēji Amerikas bankai, Nīderlandes banka paredz 2021.gada kviešu krājumu samazinājumu par 5M t, par galveno iemeslu minot Krievijas ziemas kviešu ražas samazinājumu slikto rudens laika apstākļu dēļ. Banka cer uz labāku ražas potenciālu Eiropā un Lielbritānijā, kas iespējams radīs īslaicīgu, lielāku spiedienu uz Parīzes biržas cenām, ko līdzsvaros samazināta Melnās jūras tirgus eksporta konkurence.    

  

 

AgroPlatforma podkāsts Nr.8 par tēmu "Veldre"

AgroPlatforma video/audio interviju cikls ar Latvijas lauksaimniecības nozares pārstāvjiem, ekspertiem un lauksaimniekiem. Intervija Nr.8 par tēmu "Veldre" ar Gati Bērziņu (AgriCon), Kristapu Brusu (ZS Strazdi), Jāni Ceru ( Baltic Agro Machinery). - Kas ir labības veldrēšanas iemesls?

 • Vai nepareiza sēklu izsējas norma var palielināt veldres risku?
 • Cits skatījums, kāpēc veidojas veldre!?
 • Kā noteikt nepieciešamā slāpekļa devu? - Graudu izkulšana pie dažādas graudu un salmu attiecības!?
 • Veldres radītie zaudējumi?!
 • Kāds ir rīcības plāns un secinājumi, ja labības lauks ir saveldrējies?
 • Ekspertu ieteikumi veldres risku mazināšanai.


Solis 1/1

Pēc lauksaimnieku pierasījuma, AgroPlatforma drīzumā piedāvās Jums jaunu pakalpojumu - AGRONOMA EKSPERTA KONSULTĀCIJA. Vēlamies uzdot dažus jautājumus tieši Jums, lai konsultācijas pakalpojums izdot nevainojami. 

Powered by Mailigen
//// Bayer agronomu komandas vērtējums ziemas kviešu, ziemas rapšu un lauka pupu dēmo laukos Staļģenē (2021.gada 12.maijā) >>>>>>


//// BAYER apmācību seminārs 2021.gada sezonā.Sojas pupiņu cenas Čikāgā (Marts 2021)

EUR/USD valūtas dienas indekss


EURUSD chart by TradingView


Jēlnaftas nedēļas cena USD/brl

CLH2021 chart by TradingView


  

 

AgroPlatforma podkāsts Nr.8 par tēmu "Veldre"

AgroPlatforma video/audio interviju cikls ar Latvijas lauksaimniecības nozares pārstāvjiem, ekspertiem un lauksaimniekiem. Intervija Nr.8 par tēmu "Veldre" ar Gati Bērziņu (AgriCon), Kristapu Brusu (ZS Strazdi), Jāni Ceru ( Baltic Agro Machinery). - Kas ir labības veldrēšanas iemesls?

 • Vai nepareiza sēklu izsējas norma var palielināt veldres risku?
 • Cits skatījums, kāpēc veidojas veldre!?
 • Kā noteikt nepieciešamā slāpekļa devu? - Graudu izkulšana pie dažādas graudu un salmu attiecības!?
 • Veldres radītie zaudējumi?!
 • Kāds ir rīcības plāns un secinājumi, ja labības lauks ir saveldrējies?
 • Ekspertu ieteikumi veldres risku mazināšanai.