Graudu tirgus pārskats 2018.gada 10.decembrī

GRAUDU DARĪJUMI AR ĒĢIPTI – RISKS?

Ēģipte, kas ir viena no lielākajām kviešu importētājām pasaulē, kavē kredīta vēstuļu jeb akreditīvu izsniegšanu graudu piegādātājiem. Starptautiskos kviešu darījumos tiek rīkoti iepirkumi ar prasībām pret potenciālajiem graudu piegādātājiem. Pēc ierastās procedūras iepirkumu uzvarētājiem pēc viņu pieprasījuma tiek izsniegtas Ēģiptes valstij piederošu banku kredīta vēstules, kas dod garantiju, ka graudu piegādes tiks apmaksātas 180 dienu laikā pēc graudu piegādes. Šobrīd akreditīvi nav izsniegti 16 graudu piegādēm jeb trīs piegādes etapiem līdz 2018.gada 22.decembrim. 

Akreditīvu neizsniegšanas iemesli nav zināmi un Ēģiptes graudu pircēji situāciju padara vēl drūmāku, apgalvojot, ka akreditīvi tiks izsniegti tikai 2019.gada Janvāri. Piegādēm, kas paredzētas no 2018.gada 10.-22.decembrim, Ēģiptes pircēji aicina piegādātājus aizkavēt vai atsaukt plānotās piegādes līdz tiks saņemtas kredīta vēstules.

Iemesli akreditīvu neizsniegšanai var būt daudz un dažādi, kā piemēram: Ēģiptes valsts bankas neuzskata pamatotu vai ekonomiski izdevīgus graudu pirkumus; Bankas bilance liedz uzņemties šādas saistības “šodien,” bet Janvārī saistības ir pieļaujamas; Iespējams tas ir pārpratums starp graudu pircējiem, Ēģipti un graudu pārdevējiem. Bet šī situācija tirgū var radīt īslaicīgu preču pārpalikumu, kas var nelabvēlīgi ietekmēt graudu cenu.


ASV un ĶĪNA


Iepriekšējā nedēļā ASV nāca klajā ar paziņojumu, ka iespējams ar 2019.gada 1.janvāri atsāksies sojas pupiņu piegādes no ASV uz Ķīnu. Iepriekšējā nedēļa AgroPlatforma ziņoja, ka Argentīnas G20 samita laikā tika plānota tikšanās starp ASV un Ķīnas prezidentiem, lai panāktu vienošanas tirdzniecības karos. Tikšanās laikā puses norunāja, ka netiks ieviesti jauni preču tarifi nevienā no valstīm un ka Ķīna atsauks paaugstinātos sojas pupiņu tarifus. Norunātais tikšanās laikā tiek uzskatīta par abu valstu tirdzniecības pamiera noteikumu sastāvdaļu.

Šobrīd tirgū valda neliels apjukums, jo abas lielvalstis gandrīz veselu gadu nespēja vienoties un sadalīt tirdzniecības ietekmes, bet gada nogalē abi prezidenti spēj vienoties un pat izvirzīt noteikumus turpmākām tirdzniecības attiecībām. Jāpiebilst, ka viens no pamiera sarunu detonatoriem ir arī Ķīnas šaubas pret Brazīlijas spējām nodrošināt sojas pupiņu piegādes. Šis ir pozitīvs signāls ASV sojas pupiņu audzētājiem, kuri pēdējā gada laikā ir cietuši no sojas tirgus notikumiem un zemajām sojas pupiņu cenām, kuras iepriekšējā nedēļā piedzīvoja pieaugumu.

 

KVIEŠU CENAS

Iepriekšējā nedēļa kviešu cenas Parīzes Marta līgumiem ir piedzīvojušas nebūtiskas svārstības no 201.50 EUR/t līdz 204.00 EUR/t, un nedēļa ir noslēgusies ar 203.75 EUR/t – cenas tendences ir bijušas pieaugošas. Kviešu cenas 2019.gada Decembra līgumiem saglabā aptuvenu -10EUR/t starpību. Salīdzinot pēdējo 5 gadu kviešu decembra līgumu cenas šajā brīdī (tagadnes darījumi) ar nākošā gada decembra līgumiem (nākotnes darījumi), šogad ir redzama tendence, ka nākotnes darījumiem paredz zemāku cenu kā tagadnes darījumiem. 

RAPŠU CENAS

Rapšu cenas šajā nedēļā Februāra līgumiem saglabājās gandrīz nemainīgas. Cena ir pretrunā ar rapšu deficītu, naftas cenu pieaugumu  un sojas pupiņu tirgū notiekošo. 2019.gada Novembra līgumos iepriekšējā nedēļā ir saskatāmas arī cenas samazinājuma tendences - tās ir samazinājušās no 2019.gada Novembra līgumu maksimālās cenas 378.00 EUR/t uz 372.25 EUR/t. Rapšu tirgus, pēc visu notikumu kopuma atkal pastiprina interesi par sevi. ______________________________________________________________________________________________________

 Jaunākie ieraksti

                   

                 Biržas cenas                

Valūtas Indeksu un naftas cenu izmaiņas iepriekšējā nedēļā 


EUR/USD indekss iepriekšējā nedēļā iegūst zaļu nokrāsu, bet  tomēr līdz tuvākajai maksimālajai indeksa vērtībai 1.18027 ir vēl tāls ceļš ejams.


 Jēlnaftas cena iepriekšējā nedēļā spēja nosvārstīties no 50.08 USD/brl līdz 54.55 USD/brl, bet nedēļas griezumā cenas izmaiņas ir nebūtiskas.


AgroPlatforma ir pirmais digitālais risinājums lauksaimniecības nozares uzņēmumiem, kas nodrošina godīgu, inovatīvu un efektīvu pieeju graudu tirdzniecībai.

Sazinies ar mums

E-pasts[email protected]

Tālrunis+371 29991188

Tālrunis+371 27012190

Darba laiks: Darba dienās 9:00 - 17:00

Partneri

Palīgs graudaudzētājiem ikdienas darbu plānošanai un efektīvākai saimniekošanai

MASCUS ir pasaulē lielākais smagās un speciālās tehnikas tirdzniecības portāls.


 .