Graudu tirgus pārskats 2019.gada 17.jūnijā

SITUĀCIJA LATVIJĀ

Termometra stabiņš iepriekšējā nedēļā daudzās vietās Latvijā pakāpās līdz pat 36 oC. Lielais karstums izraisīja spēcīgus pērkona negaisus, kas līdzi nesa lielgraudu krusu, kas radīja postījumus Alsungas, Kuldīgas, Kandavas un vēlāk arī Talsu novados. Pērkona negaiss atnesa līdz 5 mm lielus krusas graudus, kas radīja postījumus vairākās Latvijas saimniecībās. Postaža bija nesaudzīga – nolauzti koki, bojāts elektrolīnijas, izsisti mājsaimniecību logi, bojāti transporta līdzekļi un  daudzviet izpostīti kviešu un rapšu sējumi.

Sējumus lielgraudu krusa vārda tiešajā nozīmē ir sakapājusi. Pilnībā izpostītie sējumi nav mērāmi milzīgās platībās. Ziemāju kultūrām līdz ražas ievākšanai ir atlicis pusotrs mēnesi un lauksaimnieki ir ieguldījuši  sējumos lielākās izmaksu pozīcijas, tāpēc  zaudējumi šajā situācijā ir pielīdzināmi katastrofai.

Lai mazinātu zaudējumu risku šādas dabas katastrofas rezultātā, saimniecībām ir savlaicīgi jāizvērtē sējumu apdrošināšana pret vētras un krusas radītajiem postījumiem.  

SITUĀCIJA CITĀS VIETĀS EIROPĀ

Lielbritānijā sausuma skartajos apgabalos iepriekšējā nedēļā ir bijusi nokrišņu svētība. Un tomēr nokrišņi daudzās vietās nav bijuši pietiekami un sējumi aizvien ir likteņa varā. Lielbritānijas lauksaimniekiem šobrīd ir daudz neatbildētu jautājumu – kāda būs 2019.gada raža, vai ar 2018.gada ražu pietiks, saimnieciskās darbības nodrošināšanai, līdz jaunajai 2019.gada ražai, kāda būs tiešo maksājumu politika 2019.gadā. Lielbritānija ir trešā lielākā graudaugu ražotāja Eiropā un Lielbritānijas rezultāti var ietekmēt kopējos Eiropas rezultātus.

KVIEŠU TIRGUS

Parīzes kviešu līgumu cenas Jūnija sākumā piedzīvo kritumu, bet ASV situācija uz lauka un cenu kāpums spēj noturēt kviešu pozīcijas Eiropā. Kviešu cenas ASV pēdējo piecu nedēļu laikā ir piedzīvojis cenu kāpumu par 21% jeb no 4.22 USD/bu uz 5.39 USD/bu. Kviešu cenas iepriekšējā nedēļā ASV pakāpās par 6%, kamēr Eiropā tikai par 1.5% no 181 EUR/t uz 184.50 EUR/t. 


Situācija Eiropas un melnās Jūras apgabalos iepriekšējās nedēļas laikā nav sevišķi mainījusies un ražas potenciāls tiek prognozēts par 20M t vairāk. 

Šogad paredzams eksporta kviešu pieplūdums gan no Eiropas, gan arī Krievijas puses. Kviešu krājumu papildināšana notiks pirms kukurūzas graudu nonākšanas Eiropas un importa tirgos. Līdz ar to jāsecina, ka kviešu eksporta konkurence šogad būs agresīvāka kā līdz šim.

ASV 1.2 miljonos hektāru ir aizkavējusies kukurūzas sēja. Paredzamais kukurūzas ražas kritums var sasniegt pat 35M t. Apstiprinoties kukurūzas ražas kritumam, var tikt pozitīvi ietekmēta kviešu cena. ASV ražās prognozes atskaite tiek gaidīta līdz šā mēneša beigām – tad arī tiks veikti galvenie secinājumi par 2019.gada ražu ASV. 

Ēģipte iepriekšējā nedēļā uzsāka 2019.gada ražas iepirkumus. Krievija un Rumānija piedāvāja 120 000 t kviešu (FOB) par cenu, kas ir zemāka par 198 USD/t (~177EUR/t). Tai pašā laikā Francijas kviešu piedāvājums bija par   13-17 EUR/t dārgāks. Jāsecina, ka konkurence par eksporta un cenas pozīcijām var atstāt negatīvu ietekmi uz Parīzes kviešu cenām turpmākajās nedēļās.

RAPŠU TIRGUS

Laika apstākļi galvenajās rapšu audzēšanas valstīs aizvien ir sausi un rapšu ražas negatīvi ietekmējoši. Kanādā, Austrālijā un Eiropā sausuma un kukaiņu - vai citās vietās abu faktoru radītie rapšu postījumi, ir likuši saglabāt pesimistisko rapšu ražas vērtējumu 2019.gadā.

Turklāt Rapšu cenas ietekmējošo sojas pupiņu apsētās platības ASV šogad ir samazinājušas par 5.2% jeb par 4,6M ha. Turklāt tiek prognozēts ražas potenciāla kritums par 4.1%. Kopējais sojas pupiņu samazinājums ASV var sasniegt līdz pat 10%.

Šobrīd tirgū ir daudz rapšu cenas pozitīvi ietekmējošu faktoru. Ja cena nav pieaugoša, tad tā ir stabila pretēji citu eļļas augu cenu kritumiem.


JAUNS AGROPLATFORMA PAKALPOJUMS

Kas ir BIS?

Lai uzzinātu kviešu un rapšu biržas cenas Jums ir jāapmeklē interneta mājas lapas, kas publicē biržas cenas. Ļoti bieži Jums nav iespējas aplūkot biržas cenas vai vienkārši Jums ir aizmirsies aplūkot biržas cenas, bet biržā ir notikušas cenu izmaiņas, kuras ietekmē Jūsu graudu vai rapšu gala cena. Tāpēc AgroPlatforma izveidoja jaunu servisu, kas atvieglo biržas cenu sekošana procesu – Biržas īsziņu serviss. Jums vairs nav nepieciešams apmeklēt mājas lapu, lai aplūkotu biržas cenas kviešiem un rapšiem. Tagad par izmaiņām tirgū Jūs saņemsiet īsziņu no AgroPlatforma.

Kā strādā BIS?

- Jūsu AgroPlatforma profilā ir jauna poga – BIS uzstādījumi.


- Nospiežot pogu BIS uzstādījumi, Jūs variet uzstādīt četrus dažādus paziņojuma veidus kviešu un rapšu biržas cenām, par kuriem vēlaties saņemt īsziņu paziņojumus:

 1. Cenas izmaiņas (cena palielinās) – Jūs variet uzstādīt, ka vēlaties saņemt īsziņas paziņojumu, ja biržas cena palielinās par vienu eiro attiecībā pret vakardienas cenu. Brīdī, kad izpildīsies Jūsu uzstādījums biržā, AgroPlatforma Jums nosūtīs īsziņu ar aktuālo cenu. Turklāt, Jūs variet uzstādīt vairākus cenas izmaiņu uzstādījumus, piemēram, vēlaties saņemt paziņojumus par cenas pieaugumu par 1, 2, 3, 4…. eiro.
 2. Cenas izmaiņas (cena samazinās) – Jūs variet uzstādīt, ka vēlaties saņemt īsziņas paziņojumu, ja biržas cena samazinās par vienu eiro attiecībā pret vakardienas cenu. Brīdī, kad izpildīsies Jūsu uzstādījums biržā, AgroPlatforma Jums nosūtīs īsziņu ar aktuālo cenu. Turklāt, Jūs variet uzstādīt vairākus cenas izmaiņu uzstādījumus, piemēram, vēlaties saņemt paziņojumus par cenas samazinājumu par -1, -2, -3, -4…. eiro.
 3. Vēlamā cena – Jūs variet uzstādīt savu vēlamo biržas cenu rapšiem un kviešiem, ja biržā izpildīsies Jūsu vēlamā cena, AgroPlatforma Jums nosūtīs īsziņu par aktuālo cenu. Piemēram, Jūs vēlaties saņemt īsziņu, ja biržas cena sasniegs 189 EUR/t. Ja biržā izpildīsies šī cena, AgroPlatforma Jums nosūtīs īsziņu.
 4. Dienas atskaite – katras biržas darba dienas beigās AgroPlatforma Jums iesūtīs isziņu ar dienas sākuma cenu, dienas augstāko cenu, dienas zemāko cenu un dienas beigu cenu. Jūs variet izvēlēties, par kuru no biržas cenām jūs vēlaties saņemt dienas atskaiti.


- BIS uzstādījumi šobrīd ir bez maksas,  bet nākotnē šis pakalpojums būs par nelielu abonēšanas maksu.

- Lai sāktu lietot BIS uzstādījumus, Jums ir jāreģistrējas AgroPlatforma sistēmā kā graudu pircējam vai graudu pārdevējam.

 

Jautājumu gadījumā aicinām zvanīt uz tālruni +371 29991188


_________________________________________________________________________________

EUR/USD valūtas indekss

 

JAUNS AGROPLATFORMAS SERVISS 

AgroPlatforma izveidoja jaunu servisu, kas atvieglo biržas cenu sekošana procesu – Biržas īsziņu serviss. Jums vairs nav nepieciešams apmeklēt mājas lapu, lai aplūkotu biržas cenas kviešiem un rapšiem. Tagad par izmaiņām tirgū Jūs saņemsiet īsziņu no AgroPlatforma.

____________________________


___________________________________

  Jūsu graudu cenas piedāvājumi

  • Kveiši (Rīga) 2018.gada ražai
  •   I grupas kvalitāte175 EUR/t
     II grupas kvalitāte 175 EUR/t
   III grupas kvalitāte 175 EUR/t

   APSKATĪT PIEDĀVĀJUMU

   Kvieši (Rīga, Liepāja) 2019.gada raža
  • DEC19
  • Extra kvalitāteDEC19 + 3
   I grupas kvalitāteDEC19 + 0 
   II grupas kvalitāteDEC19 - 6
   III grupas kvalitāteDEC19 - 12
   LopbarībaDEC19 - 25 

   APSKATĪT PIEDĀVĀJUMU

   Rapši (Jelgavas novadā) 2019.gada raža
  • NOV 19
  • Rapšu cena formulaNOV19 -5

   APSKATĪT PIEDĀVĀJUMU


   Rapši (Rīga, Liepāja) 2019.gada raža
  • NOV19
  • Rapšu cena formulaNOV19 + 2

   APSKATĪT PIEDĀVĀJUMU

   ___________________________________


  • Čikāgas kviešu cenas 2019.gada Decembra līgumiem

___________________________________

Reģistrējies eAgronom un saņem 25% atlaidi ērtam un noderīgam lauku darbu plānošanas un vadības risinājumam.

                Biržas cenas               

Valūtas Indeksu un naftas cenu izmaiņas iepriekšējā nedēļā 


AgroPlatformā darījumus ar graudiem iespējams veikt ātrāk, izdevīgāk un efektīvāk. Platforma nodrošina iespēju redzēt un būt informētam par notiekošo nozarē. Izvieto savu sludinājumu, izsaki piedāvājumu citiem izvietotajiem sludinājumiem, slēdz nākotnes cenas līgumus, fiksē savu nākotnes cenu.

Sazinies ar mums

E-pasts[email protected]

Tālrunis+371 29991188

Tālrunis+371 27012190

Darba laiks: Darba dienās 9:00 - 17:00

Partneri

Palīgs graudaudzētājiem ikdienas darbu plānošanai un efektīvākai saimniekošanai

MASCUS ir pasaulē lielākais smagās un speciālās tehnikas tirdzniecības portāls.


 .