GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2019.gada 14.oktobrī

 

Drūmas laika prognozes dēļ, nostiprinās kviešu cenas ASV

Laika prognoze tiešā veidā sabiezina jau tā drūmos mākoņus ap ASV galvenajiem graudu audzēšanas reģioniem. Zemā gaisa temperatūra un pārlieku lielie nokrišņi stipra lietus un sniega izskatā ir radījuši postījumus kukurūzas, kviešu un sojas pupiņu sējumos. ASV ir aizkavēta ziemas kviešu sēja un padarīta gandrīz neiespēja atlikušās 2019.gada vasaras kviešu ražas novākšana no lauka. Dažos ASV štatos, piemēram, Ziemeļdakotā apmēram 10% vasaras kviešu nav novācami no lauka, radot zaudējumus apmēram 156M EUR vērtībā.

Kviešu cenu kāpums ASV aizvadītajā nedēļā atbalsojās arī cenu kāpumā Eiropā. ASV cenu kāpums ir saistīts ar iepriekš pieminētajiem laika apstākļiem un ASV un Ķīnas tirdzniecības darījumu. 

“Lielais darījums” starp ASV un Ķīnu tirgū ir ieguvis pozitīvas atsauksmes un tas tirgus dalībniekiem beidzot šķiet izpildāmās un ir saistošs abiem tirgus Grandiem. Šīs izmaiņas tirgū ir izraisījušas stresu investīciju fondos, kas ieguldās plaša patēriņa precēs Čikāgas biržā. Tas atspoguļojas Čikāgas biržas datos - pēdējo nedēļu laikā ir pieaudzis investīciju darījumu skaits, kas paredz cenu pieaugumu (Palielinājies garo pozīciju darījumu īpatsvars).

Čikāgas biržas kopēja darījumu bilance aizvien ir par labu cenu samazinājumam, bet situācija pēdējo notikumu dēļ var strauji mainīties.

ASV likumprojekts par biodegvielu ražošanas īpatsvara palielināšanu ir licis noticēt daudziem bioetanola ražotājiem, kas bija pārtraukuši ražošanu uz laiku – ražotāji plāno atsākt ražošanu, veicinot graudaugu pieprasījumu vietējā ASV tirgū.

Kviešu tirgus situācija Dienvidamerikā

Kviešu ražas prognozes tiek samazinātas arī Argentīnā, kur ir atsākusies kviešu novākšana no lauka. Laika prognoze nav sabiedrotais Argentīnas lauksaimniecībai, kā rezultātā kopējā paredzamā kviešu raža tiek samazināta par ~10…15%.

Dažos vadošajos Argentīnas graudu ražošanas apgabalos, piemēram, La Pampā, kur ilgstošais sausums ir radījis neatgriezeniskus postījumus, 350 000 ha kviešu sējumi tiek vērtēti slikti un tiek paredzēts, ka kvieši vispār netiks novākti no ~200 000 ha lielas platības.

Argentīna līdz šim ir lielākā dienvidpuslodes eksportētāja, atstājot aiz sevis Austrāliju, kurai pēdējos divu gadu laikā sausums ir licis atkāpties no dienvudpuslodes eksporta līderes pozīcijām. Ja situācija Argentīnā paliks sliktāka, tad eksporta līdera pozīcijās būs vērojamas izmaiņas.

Lielbritānijā – vēl Eiropā… eksports sasniedz rekorda rezultātus..

Lielbritānija pirms BREXIT termiņa beigām steidz stimulēt eksporta tempus, kas veiksmīgi arī izdodas. Lielbritānijas eksporta tempos jau bija vērojams 50% pieaugums šā gada augusta mēnesī, kad Lielbritānija eksportēja 104 500 t kviešu, salīdzinot ar 45 600 t iepriekšējā gadā. Tā rezultātā, Lielbritānijai eksportā nosūtītais apjoms ir lielākais kopš 2016.gada. Arī miežu eksporta rādītāji ir sasnieguši jaunus rekordus – līdz šim Lielbritānija ir eksportējusi ~257 000 t miežus no 2019.gada ražas, palielinot eksporta tempus trīs reizes, kas arī ir lielākais rādītājs kopš 2016.gada.

Labvēlīgie graudu ražas rādītāji palielina Lielbritānijas kviešu un miežu rezerves, kas papildus stimulē un rada labvēlīgu vidu eksporta sūtījumiem uz draudzīgajiem Eiropas Savienības importa kanāliem, vēl pirms izstāšanās no Eiropas Savienības. Lielbritānijas tirgotāji apzinās nodokļu politikas izmaiņas pēc BREXIT un tāpēc steidzas realizēt graudus pirms gaidāmajām izmaiņām, mazinot zaudējumu risku.

Vēsturiski Lielbritānija ir eksportējusi 15…18% savu graudaugu ārpus Eiropas savienības vai Eiropas Savienības sadraudzības bloka valstīm. Pēc izstāšanās no Eiropas savienības šis īpatsvars būs būtiski jāpalielina, ja Eiropas Savienības nevēlēsies tirdzniecības attiecības ar Lielbritāniju. Tas nozīmē, ka Lielbritānijai draud zaudēt tik ērtus sadarbības partnerus, kā piemēram, Spāniju un Nīderlandi, kuras katra atsevišķi katru gadu iegādājās no 20…27% Lielbritānijas saražoto graudu, kas Lielbritānijai gadā veidoja ~41% noietu.

Eksporta tempu kāpinājums Lielbritānijā ir atstājis paliekušas sekas uz Lielbritānijas graudu cenām. Vēsturiski nākotnes cenu starpība starp Parīzes un Londonas biržu ir 5…7 GBP/t. Šobrīd cenu starpība biržās ir pieaugusi līdz 19 GBP/t, kas ir absolūtais cenu starpību rekords. Graudu cenu kritums Lielbritānijā raisa domas: “Vai ražotāji ilgi būs gatavi realizēt graudus par tik zemām cenām?”

 
Kviešu cenas Eiropā uzrāda pēdējo divu mēnešu labāko rezultātu

Importētāju pieaugošais pieprasījums, apgrūtinātie apstākļi Dienvidamerikā un Ziemeļamerikā un vājās EUR pozīcijas pret USD ir veicinājušas Parīzes kviešu līgumu cenu kāpumu, sasniedzot pēdējo divu mēnešu labākos rādītājus visos kviešu cenu indeksos. Parīzes biržas kviešu cena decembra līgumiem iepriekšējo nedēļu nobeidz, pārkāpjot 180,00 EUR/t slieksnim.

Apstiprinās paredzētais kviešu cenu pieaugums, par ko runājām iepriekšējās nedēļas. Kviešu cena piekto nedēļu pēc kārtas neatlaidīgi pieaug un kopš septembra sākuma cena ir pieaugusi par 15 EUR/t.

Labvēlīgu vidi kviešu cenām rada arī Eiropas savienības eksporta darījumi un to pieaugošais īpatsvars salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Piemēram, Francija ir palielinājusi kviešu eksportu uz valstīm, kas nav Eiropas savienības bloka valstis, par 700 000 t, kas procentos šo īpatsvaru palielina par 14%. Šobrīd šis šķiet nozīmīgs pieaugums, bet, paraugoties uz Francijas šā gada kviešu ražas iznākumu un paredzamo krājumu īpatsvaru, kas pieaugs par ~30%, šis apjoms ir tālu no nepieciešamā eksporta apjoma. Tas nozīmē, ka Eiropai un sevišķi Francijai ir jāturpina stimulēt eksportu un sadraudzību ar importa tirgiem.

Tirgus eksperti uzskata, ka Parīzes biržas kviešu cenai īstermiņa ir noteikta maksimālā robeža, lai turpinātu būt konkurētspējīgai ar Melnās jūras tirgiem.


Šis fakts apstiprinās iepriekšējās nedēļās Ēģiptes iepirkumos, kuros Francijai neizdevās iegūt nevienu kviešu pārdošanas darījumu. Ēģipte iegādājās 180 000 t kviešu no Krievijas un 115 000 t no Ukrainas. Tas nozīmē, ka konkurence neguļ un Eiropa nedrīkst atslābināties.

Ziemāju sēšana Eiropā ir sākusies ar pilnu jaudu un Eiropā laika prognoze ir uzlabojusi sēšanai nepieciešamos apstākļus. Nokrišņi ir bijuši pietiekami, lai radītu labvēlīgu augsni sēšanas darbiem un augu veģetācijai.

Eļļas augu tirgus cenas nostiprinās

Sojas pupiņu cenas iegūst aizvien stabilākas pozīcijas, ko veicina nelabvēlīga laika prognoze Ziemeļamerikā un pieprasījuma pieaugums. Dienvidamerikas sojas pupiņu cenas arī nostiprinās līdztekus Čikāgas sojas pupiņu cenām, lai gan laika apstākļi Dienvidamerika nav ne tuvu salīdzināmi ar apstākļiem ASV. Bažas Dienvidamerikā rada ilgstošais sausums, bet laika prognoze sola tuvākajās nedēļās lietus nokrišņus, izkliedējot stresu sojas pupiņu audzēšanas apgabalos.


Kanādas rapšu ražas novākšana no lauka stipri atpaliek no vidējiem rādītājiem. Sliktie laika apstākļi ievērojami traucē ražas novākšanas darbus - līdz šim brīdim Kanādas lauksaimniekiem ir izdevies novākt 37% rapšu ražas. Lauksaimniekiem ir jācīnās ar lieliem nokrišņiem, lietus un sniega veidā. Temperatūra brīžiem pazeminās zem 0 oC.

Rapšu cenas Parīzē iepriekšējā nedēļā pazeminājās, bet tirgus to uzskata par normālu parādību – “birža elpo” un cenu kāpumi un kritumi 1% robežās nav nekas kritisks. Tirgus eksperti ir pārliecināti par rapšu cenas pozīciju stiprumu, deficīta un augstā pieprasījuma dēļ.

VIEDOKĻI

AgroPlatforma uzsāk jaunu ziņu rubriku – VIEDOKĻI. Šajā nedēļā ar viedokli dalīsies AGRICON konsultants precīzajā laukkopībā un digitālajā agronomijā un SIA PRECISION FARMING valdes loceklis Gatis Bērziņš par veldres rosošo faktoru mazināšanu.

Cienījamie lauksaimnieki,

Ražas novākšana iet pilnā sparā. Šajā sezonā ražas ir vidējas un augstas atkarībā no reģiona. Sezona bija mazāk ekstrēma un paredzamāka nekā iepriekšējā sezonā. Nenoliedzami klimatiskie apstākļi atstāja savu nospiedumu uz ražas veidošanos, toties vairāk izkristalizējās pašu lauksaimnieku rīcība un rocība. Apbraukājot Latvijas āres grūti nepamanīt tendenciozas veldres sērgu reģionos. Lielākajā daļā no šiem reģioniem nebija stipri negaisi. Ir darbības, kuras lauksaimnieks var pilnveidot. Mērķtiecīgam lauku ražotājam šī ir ārkārtīgi nozīmīga viela pārdomām, lai nākamreiz līdzīgos apstākļos savu ražošanu nenoliktu veldres radītajos zaudējumos un riskos. Par kādiem zaudējumiem un riskiem ir runa:

 • Mitrāki graudi - papildus kaltēšanas izmaksas;
 • Novēlota graudu kulšana, slikti žūstošās veldres rezultātā, rada ražas kvalitātes zudumus;
 • Samazināti kulšanas tempi palielina riskus laicīgi nenovākt kopējo ražu;
 • Paaugstinātās kulšanas izmaksas;
 • Ne mazāk svarīgs ir darbinieku un pašu stresa līmenis;
 • Nelietderīgas izmaksas sezonas sākumposmā – konkrētāk slāpekļa mēslojums, kas nostrādāja kā veldres cēloni. Protams, arī visu pārējo produktu un darbību izmaksas, ja veldre radīja ražai letālas sekas.


Visi šie riski rada zaudējumus, kurus bieži vien neaprēķinām. Labības lauka veldrēšanās var radīt zaudējumus, sākot no dažiem desmitiem eiro hektārā līdz vairākiem simtiem. Atkarībā no apstākļiem kulšanas periodā, veldres skartais lauka nogabals visus ieguldījumus var pārvērst izmaksās un nedot cerēto peļņu. Kļūdainu agronomisku lēmumu dēļ veldre var radīt papildus neplānotas izmaksas un biznesa mērķis, iegūt vidējo peļņu 100 EUR/ha un vairāk, kļūst kā loterija. 

Mēslošanas metodes pilnveide ir risinājums graudaugu veldrēšanās problēmai. Galvenais veldres cēlonis ir kļūdas slāpekļa papildmēslošanā un augšanas regulatoru pielietošanas deva un termiņš atbilstoši aktuālā perioda apstākļiem. Īpaši vēlos pieskarties tēmai par slāpekļa pirmo papildmēslošanas reizi, kas ir noteicošais faktors veldres ierobežošanai.

Pirmā slāpekļa papildmēslošanas deva un laiks. Šīs mēslošanas mērķis ir stimulēt cerošanas turpinājumu un neko citu. Viss slāpekļa apjoms, kas izstrādāts uz ziemāju graudaugiem līdz cerošanas fāzes beigām, ir saucams par pirmo mēslošanas reizi, neatkarīgi cik daļās tas tiek dalīts. Ar šo papildmēslošanu ir jācenšas sasniegt optimālu produktīvo stiebru daudzumu – ap 800…1000 stiebru kvadrātmetrā:

- Ja produktīvo stiebru skaits ir mazāks par 300 kvadrātmetrā, tad pirmajā mēslošanā jārealizē pastiprināta augu stimulēšana un tas ir vienīgais iemesls lietot līdz 100N kg/ha tīrvielā.

- Ja stiebru skaits ir ap 500…700, kā tas bija daudzās saimniecībās šogad, papildmēslošana jārealizē ar 30…50 N kg/ha tīrvielā. Lielāka papildmēslojuma deva radīs nevajadzīgu papildus stiebru veidošanos - tiem būs mazāka iespēja izveidot veselīgu vārpu - stiebru augšanas procesā rodas papildus konkurence pēc saules fotosintēzes realizācijai. Graudaugs spiestā kārtā izveido garākus stiebrus, nespējot pietiekami veltīt enerģiju vārpas pilnveidei - enerģija tiek patērēta stiebru un lapu attīstībai. Tas pārsvarā ir cēlonis veldrei kā arī var samazināties 1000 graudu masa.

- Ja pavasarī ziemas kviešu laukā ir 900 un vairāk produktīvie stiebri kvadrātmetrā, tad pirmā papildmēslošana ir obligāti jāizlaiž. Šāda situācija, gan Latvijas apstākļos ir pārāk reti novērojama – biežāk iespējama izmēģinājumu lauciņos.


Pastiprināts slāpekļa mēslojums kā glābiņš pirms gaidāmā sausuma perioda ir mīts. Augsnei, atbilstoši granulometriskam, sastāvam ir sava mitruma kapacitāte. Tas realizējas pie apstākļiem, kad augsnes daļiņas piesaista ūdeni ar -0,1…-0,3 bāru spēku. Mālaina augsnei šajā mirklī fiziski vienā kubikmetrā satur 350 litri ūdens, no kuriem augam pieejamie ir ap 200 litri. Smilšaina augsne spēj nodrošināt ūdeni augiem ap 70 litri no kubikmetra augsnes. Tātad, pēc ziemas, ja ūdeni papildus nepapildina nokrišņi, augsnē esošais ūdens 70…200 l/m3 neizgaro un gravitātes iespaidā neskalojās uz leju. Vienīgais ceļš, kā augsne top sausa, ir pašu augu patēriņš. “Kāds ūdens patēriņš ir lieki sabiezinātajiem augiem salīdzinājumā ar optimālu augu biomasu - Protams, lielāks.” Pārlieku pastiprināta slāpekļa deva, kad vēl nav beigusies cerošana, pirms gaidāmā sausuma perioda, veicina lielāku ūdens un barības vielu patērēšanu. Tas noved pie tā, ka periodā bez nokrišņiem sausumu ātrāk piedzīvo stimulētie - sabiezinātie augu nogabali salīdzinājumā ar optimālas biomasas nogabaliem. Sekas: ātri novērojami atkritušie stiebri, veldre, ražas zudumi sakarā ar sīkiem graudiem un samazinātām vārpām, ļoti laba salmu raža. Ūdens nodrošinājums ir svarīgs karoglapas periodā, kad briest vārpa un veidojas graudu tilpumasa. Pirmais N mēslojums, kas realizēts atbilstoši augu biezībai, garantē augu sagatavotību jebkādiem turpmākiem apstākļiem, dodot augstāku ražu, būtiski samazinot veldres riskus un veidojot augstāku N lietderību.

Nešaubīgi, labāko peļņu sniedz augi, kuru biomasa un hlorofils ar slāpekļa mēslojuma palīdzību ir nodrošināts optimāli. Optimāla augu biomasa pietiekami noēno augsni, veido veselīgu lapu konkurenci pēc fotosintēzes un uztur labāko iespējamo mikroklimatu starp augiem. Optimums ir solis pirms maksimālās ražas, kas sniedz ekonomiski izdevīgāko ražu un būtiski samazina šajā rakstā minētos riskus.

 Pat viena lauka ietvarā augsnes auglība var būt ļoti mainīga. Šis “fenomens” ir katra saimnieka acu priekšā, vai nu kā kombainā uzmērītās ražības atšķirības pa lauka nogabaliem vai arī saskaroties ar veldres problēmām pa lauka nogabaliem. Lai attiecīgajā veģetācijas periodā uzturētu ražas veidošanai tik svarīgo slāpekli atbilstošā apjomā, katrā lauka nogabalā ir jārealizē atšķirīga mēslošana. Svarīgi pielietot pareizo slāpekļa papildmēslojuma devu un termiņu. Tas iespējams ar tādu tehnoloģiju kā YARA N-sensor un N-tester sistēmu pareizas pielietošanas palīdzību. Tikai šāda pieeja dod labāko peļņu katrā lauka nogabalā, jo tiek ņemta vērā maksimāli sasniedzamās biomasas un hlorofila robeža, slāpekļa mēslojuma lietderība un dabiskā slāpekļa mineralizācija augsnē.

Ar cieņu, Gatis Bērziņš

Konsultants precīzajā laukkopībā un digitālajā agronomijā


_________________________________________________________________________________

EUR/USD valūtas indekss

 

TOP 5 Eiropas kviešu ražotāji 2019.gadā (milj. t)


 TOP 5 Eiropas
kviešu ražotāji
 Kviešu raža 
2019.gadā
 Izmaiņas pret 
2018.gadu
 Francija39.390  +5.316
 Vācija22.873 +2.747 
 Lielbritānija 15.973 +2.325
 Polija10.664  +0.848
 Rumānija8.100  -0.900
KOPĀ EIROPĀ 143.260 +14.453


JAUNS AGROPLATFORMAS SERVISS 

AgroPlatforma izveidoja jaunu servisu, kas atvieglo biržas cenu sekošana procesu – Biržas īsziņu serviss. Jums vairs nav nepieciešams apmeklēt mājas lapu, lai aplūkotu biržas cenas kviešiem un rapšiem. Tagad par izmaiņām tirgū Jūs saņemsiet īsziņu no AgroPlatforma.

 


SIA "FITO-AL" valdes priekšsēdētājs Artūrs Arnītis dalās ar savu pieredzi, lietojot AgroPlatforma pakalpojumus.


SIA "MĀLNIEKI" valdes priekšsēdētājs Uvis Slakteris dalās ar savu pieredzi, lietojot AgroPlatforma pakalpojumus.


____________________________


___________________________________

  Jūsu graudu cenas piedāvājumi

  • Kveiši (Jēkabpils) 2019.gada raža 
  • DEC19
  •   Ekstra kvalitāteDEC19 -14
     I grupas kvalitāteDEC19 -18
   II grupas kvalitāteDEC19 -22
   III grupas kvalitāteDEC19 - 26 
   LopbarībaDEC19 - 35 

   APSKATĪT PIEDĀVĀJUMU

   Kvieši (Rīga, Liepāja) 2019.gada raža
  • DEC19
  • Extra kvalitāteDEC19 + 0
   I grupas kvalitāteDEC19 - 4 
   II grupas kvalitāteDEC19 - 13
   III grupas kvalitāteDEC19 - 19
   LopbarībaDEC19 - 25 

   APSKATĪT PIEDĀVĀJUMU

   Rapši (Rīga) 2019.gada raža
  • NOV 19
  • Rapšu cena formulaNOV19 -6

   APSKATĪT PIEDĀVĀJUMU


   Rapši (Rīga, Liepāja) 2019.gada raža
  • NOV19
  • Rapšu cena formulaNOV19 + 9

   APSKATĪT PIEDĀVĀJUMU

   ___________________________________


  • Kviešu Decembra līgumu cena Čikāgā

EUR/USD valūtas dienas indekss


EURUSD chart by TradingView


Jēlnaftas nedēļas cena USD/brl

CLV2019 chart by TradingView

___________________________________

Reģistrējies eAgronom un saņem 25% atlaidi ērtam un noderīgam lauku darbu plānošanas un vadības risinājumam.

                Biržas cenas               

AgroPlatformā darījumus ar graudiem iespējams veikt ātrāk, izdevīgāk un efektīvāk. Platforma nodrošina iespēju redzēt un būt informētam par notiekošo nozarē. Izvieto savu sludinājumu, izsaki piedāvājumu citiem izvietotajiem sludinājumiem, slēdz nākotnes cenas līgumus, fiksē savu nākotnes cenu.Sazinies ar mums

E-pasts[email protected]

Tālrunis+371 29991188

Tālrunis+371 27012190

Darba laiks: Darba dienās 9:00 - 17:00

Partneri

Palīgs graudaudzētājiem ikdienas darbu plānošanai un efektīvākai saimniekošanai

MASCUS ir pasaulē lielākais smagās un speciālās tehnikas tirdzniecības portāls.


 .