Starptautiskā graudu padome iepriekšējās nedēļas ziņojumā prognozē kviešu krājumu pieaugumu 2021.gadā līdz visu laiku augstākajam līmenim, sasniedzot 790M t. Kviešu krājumu pieaugums šobrīd tiek balstīts uz prognozēm par rekordražām 2021.gadā. Padome arī akcentē, ka prognoze var tikt mainīta, jo situācija globālajos kviešu sējumos vēl nav pietiekami labi apzināta. Šobrīd lielākās cerības tiek liktas uz Eiropas un Ziemeļamerikas kviešu sējumu potenciālu. Iepriekšējā nedēļā Francija publicēja, ka 87% ziemas kviešu sējumu ir labi vai ļoti labi – iepriekšējā gadā šajā laikā ziemas kviešu sējumi tika vērtēti ar 64% ballēm. Savukārt Ziemeļamerikas sējumu potenciāls var sašūpoties, jo iepriekšējās nedēļas aukstuma vilnis ASV liks pārskatīt starptautiskās prognozes.
Kviešu krājumu pieaugums proporcionāli visvairāk būs novērojams Ķīnā un Indijā, kas nav kviešu eksportētāji, bet Importētāji un šo valstu krājumu īpatsvars netiek ņemts vērā nosakot globālās kviešu cenas.
Starptautiskā graudu padome arī prognozē kukurūzas krājumu palielinājumu, ko veicina kukurūzas popularitāte lauksaimnieku vidū. Šobrīd kukurūzas cenu politika ir ļoti saistoša lauksaimniekiem, lai tie būtu aizvien vairāk ieinteresēti palielināt sējplatības.
Pretēji kukurūzas popularitātei, mazāku godu izpelnās mieži – pēc padomes aprēķiniem kopējā miežu platība 2021.gadā samazināsies līdz pēdējo trīs gadu zemākajam līmenim. Miežu sējplatības samazināšana izskaidrojama ar ekonomisko neizdevīgumu, salīdzinot ar citiem kultūraugiem.
Starptautiskās graudu padomes optimistiskos aprēķinu par kopējo graudaugu krājumu palielināšanos līdzsvaro graudaugu patēriņa prognozes, kam padome paredz proporcionāli vienādu pieaugumu, no kā jāsecina, ka graudaugu krājumu bilance 2021.gadā būs līdzīga iepriekšējiem gadiem.
Melnās jūras tirgos lauksaimnieki sāk apsekot savus sējumus un izdara pirmos secinājumus par ziemas nodarītajiem postījumiem. Ukraina prognozē, ka ziemas kviešu sējumi ir cietuši virs vidējā ikgadējā rādītāja. Precīzi ha vai procenti vēl netiek uzrādīti, bet pirmie secinājumi pēc sākotnējās apskates norāda uz ~12% postījumiem. Bargs sals, nepietiekama sniega sega un noturīga ledus garoza daudzos stratēģiskos kviešu apgabalos ir nodarījusi nopietnu kaitējumu. Arī Krievijā tiek prognozēts ziemas kviešu ražas samazinājums līdz 53.6M t, kas ir ~10M t mazāk kā iepriekšējā gadā. Kopēja ražas prognoze līdz šim brīdim katru nedēļu tiek samazināta, aizvien vairāk ievācot informāciju par ziemas kviešu sējumiem. Jau iepriekš rakstījām, ka ziemas kviešu sējumi Krievijā nebija pārliecinoši attīstījušies līdz ziemas atnākšanai, kas pastiprināja bažas par ziemāju pārziemošanu un ražas līmeņa saglabāšanu iepriekšējā gada līmenī.
Globālie tirgi ņem vērā Krievijas politikas ietekmi un nogaida, kāda būs galējā ietekme uz eksporta plūsmu un cenu, tiklīdz Krievijā tiks ieviests eksporta nodoklis pilnā apmērā. Krievija no 2021.gada 15.marta plāno dubultot jau 15.februārī ieviesto eksporta nodokli. Šajā sakarā ES, Kanādai, Austrālijai un ASV vajadzētu uzņemties galveno globālo piegādātāju lomu. Pret šādu tirgus pavērsienu ir duālas sajūtas eksportētājiem, jo no tirdzniecības viedokļa šis ir labs brīdis, lai gūtu papildus peļņu, bet graudu pieejamība, loģistika un bažas par COVID -19 trešo vilni liek apstāties un uz brīdi padomāt, vai jaunas piegāžu saistības būs pa spēkam.
Ukraina ievieš samazinātu PVN likmi lielajām lauksaimniecības produktu grupām, kā piemēram, gaļai, pienam, eļļas augiem un graudaugiem. PVN likme tiek samazināta no 20% uz 14% ar mērķi palielināt un atbalstīt vietējo pārstrādi un palielinātu vietējās, nacionālās lauksaimniecības konkurētspēju starp importa produktiem. Šāds Ukrainas manevrs arī var atņemt daļu no eksportam paredzēto preču.
Melnās jūras tirgos kviešu līgumu ar piegādēm martā un aprīlī iepriekšējā nedēļā tika tirgoti no 286 USD/t līdz 290 USD/t, cenai palielinoties no 1USD/t līdz 2 USD/t. Savukārt jūlija mēneša līgumi tika tirgoti no 239.25 EUR/t līdz 242.00 EUR/t, cenai proporcionāli samazinoties par 17.5%.
Parīzes biržā marta līgumi pēdējā tirdzniecības sesijas nedēļā pieauga līdz 246.75 EUR/t, bet maija līgumu cenas šobrīd tiek tirgotas par 232.00 EUR/t. Jaunās ražas decembra līgumi iepriekšējā nedēļā pārkāpa 200.00 EUR/t cenas slieksni, sasniedzot 203.75 EUR/t, cenai proporcionāli samazinoties pret tuvākā laika piegādēm par 17.5%.
Eļļas augu tirgū ir vēl vairāk sašaurinājušās piedāvājuma iespējas un eļļas augu tirgus saņem papildus atbalstu no jēlnaftas tirgus, kuram tirgus eksperti paredz vēl lielākas vērtības – jēlnaftas tirgus arēnā izskan viedokļi, ka jēlnaftas cena palielināsies līdz 100 USD/br, jo ir saskatāma cerība, ka vasarā mazināsies COVID-19 ietekme uz jēlnaftas tirgus pieprasījumu. Tirgu turpina atbalstīt Ķīnas pieprasījums un sojas pupiņu cena turpina palielināties.
Parīzes biržā maija līgumu cenas sasniedz sen neredzētas vērtības, cenai sasniedzot 493.25 EUR/t cenas rekordu. Arī novembra līgumu cenas nav sliktas – iepriekšējā nedēļā novembra tirdzniecības sesijas līgumi nedēļas sākuma tika tirgoti par 412.00 EUR/t, bet nedēļas beigās cena palielinājās līdz 416.50 EUR/t un nedēļas augstākā vērtība sasniedz 426.25 EUR/t. Šobrīd vietējie rapšu pircēji par 2021.gada rapšu piegādēm Baltijas ostās sola cenas formulu -4 EUR/t no NOV21.
Kviešu un rapšu tirgi turpina pozitīvi pārsteigt un saņemt nemainīgu atbalstu no kukurūzas tirgiem, kas šobrīd ieņēmuši kontroles pozīcijas vadošajās graudaugu biržās. Graudaugu tirgus ir piesātināts ar paaugstinātu pieprasījumu pēc produkcijas un ievērojami mazākām piedāvājuma iespējām. Pieprasījuma pusē Ķīna turpina iepirkt tirgū neredzētus kviešu un kukurūzas apjomus, kā arī jebkuru citu proteīna avotu, ko tā var atrast un ko eksporta tirgi spēj tai piedāvāt. Šos graudaugu apjomus Ķīna iepērk papildus jau iepriekš definētajām 100M t sojas pupiņu. Ķīna šobrīd iepērk papildus kukurūzas un kviešu apjomus, lai atjaunoto valsts krājumus, kas šobrīd ir krājumu veidošanās režīmā.
Iepriekš esam jau rakstījuši, ka pēc Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma Ķīnas cūku ganāmpulks 2020.gada otrajā pusē un arī šobrīd strauji atjaunojas. Ganāmpulks ir izsalcis un ar vietējo saražoto graudaugu produkciju ir stipri par mazs, tāpēc nepieciešamā barība tiek importēta un izskatās, ka Ķīnas pieprasījumus 2021.gadā turpinās palielināties. Kukurūzas imports Ķīnai ir arī interesantāks, jo vietējā graudaugu produkcija ir par 150…200 USD/t augstākā cenā, kā eksporta preču cena no ASV. Šie fakti tik nostiprina pārliecību – kāpēc lai Ķīna neeksportētu?!
Kviešu tirgus tuvāk Eiropai sāk aprast ar jauno Krievijas tirgus politiku, kas no iepriekšējās nedēļas sākuma sāka regulēt eksporta plūsmu ar papildus eksporta nodokli. Ukraina un arī Argentīna sāk apsvērt līdzīgu graudu eksporta ierobežojuma politikas scenāriju. Šo papildus scenāriju īstenošana reālajā dzīvē varētu kviešu tirgus piedāvājuma pusi sakrāsot pavisam drūmās krāsās, jo Eiropa un ASV līdz pavasara atnākšanai nav plānojusi uzņemties papildus neplānotas saistības kviešu eksportēšanai.
Kas varētu notikt, ja ASV beigtos vienlaicīgi kukurūzas un sojas pupiņu krājumi, pirms jaunās ražas vai pirms šie kultūraugi būs pieejamai no Brazīlijas eksportētājiem - šāds jautājums iepriekšējā nedēļā arī tika uzdots globālajā graudaugu arēnā!? Globālie tirgi redz tikai vienu pieeju šādas iespējamās problēmas risināšanai – pieprasījuma normēšana, ko globālie tirgi jau īsteno šodien ar graudaugu cenu politiku.
Šā brīža kukurūzas un sojas pupiņu labvēlīgā cenu politika mudina ASV lauksaimniekus palielināt kukurūzas un sojas sējplatību īpatsvaru līdz 73.7M ha. Tā rezultātā ASV prognozē, ka 2021.gada kviešu sējplatība un arī raža samazināsies līdz 2013./2014.gada līmenim.
Atgriežoties pie Eiropas, šogad pieprasījuma un piedāvājuma kopējā aina izskatās līdzsvarā, bet Eiropas tirgus eksperti nesteidzas ar vienotu secinājumu izteikšanu. Ziema visā Eiropā bijusi un aizvien ir patiešām mitra. Dažos galvenajos kviešu audzēšanas apgabalos sniegs ir nokusis un zeme ir atkususi, un sāk pavērties ziemāju patiesā aina, par ko turpināsim diskutēt padziļināti nākošajos graudu tirgus pārskatos.
Lielbritānija šobrīd ir atsevišķs tirgus un tur lauksaimnieki neraugās uz nākotni tik pozitīvi - Lielbritānija šobrīd neredz eksporta apjomu pieaugumu, bet vairāk sāk koncentrēties uz importa īpatsvara palielināšanu 2021.gadā. Lielbritānijas lopbarības kviešu cena no Parīzes biržas pārtikas kviešu cenas šobrīd atšķiras par 10 EUR/t.
Turpinot par Krieviju – šajā nedēļā Krievijā atgriežas aukstuma vilnis, kas solās būt sevišķi bargs un šis fakts apstiprina, ka jāgaida īstais pavasaris, lai izdarītu īstos secinājumus par Melnās jūras ziemas kviešu pārziemošanu un izteiktu kaut kādas 2021.gada ražas prognozes. Melnās jūras tirgos iepriekšējā nedēļā kviešu marta piegādēm tika tirgoti no 285..288 USD/t (235.50…238.00 EUR/t). Iepriekšējā nedēļā no Melnās jūras ostām tika pārdotas 100 000 t kviešu par 285.00 USD/t un tika noslēgti citi nākotnes kviešu piegādes līgumu, kuriem netika norādītas vērtības, un kas nebija Krievijas izcelsmes. Tas norāda, ka aktivitāte Melnās jūras ostās turpina saglabāties un šobrīd graudu eksportētāji pārgrupē noliktavas.
Savukārt kviešu cenas Parīzes biržā marta līgumiem sasniedza jaunus cenu rekordus, cenai pakāpjoties līdz pat 242.75 EUR/t, gāžot iepriekšējo cenu rekordu. Decembra līgumu cenas sasniedz 200.00 EUR/t slieksni, bet ilgi nenoturējās, iespējamas iezīmējot šīs nedēļas tendences. Kviešu cena nedēļas griezumā palielinājās no 198.00 EUR/t līdz 199.25 EUR/t. Cenas pieaugumam šajā nedēļa nevajadzētu būt saistītam ar EUR/USD valūtas indeksa svārstībām, jo indekss nedēļas laikā saglabājās vienādā vērtībā.
Otra vadošā Nīderlandes banka RABONBANK iepriekšējā nedēļā publicēja precizētu savu vīziju par 2021.gada graudaugu tirgu, kurā, līdzīgi kā vācu Commercbank, nesaredz kviešu tirgus cenu kritumi līdz 2021.gada otrajam ceturksnim, kad sāksies ziemas kviešu ražas pirmās novākšanas un ekonomiskā aktivitāte lēnām normalizēsies. Banka paredz, ka tirgus cenas aizvien saņems atbalstu no augsta importa pieprasījumu. Šobrīd RABONNAK sagaida ražas pieaugumu Eiropā un Lielbritānijā vismaz līdz 2019. eksporta gada līmenim, kas varētu radīt papildus spiedienu uz kviešu cenu atbalstošiem faktoriem Parīzes biržā. Banka paredz pieprasījuma normalizēšanos 2021.gada otrajā ceturksnī, cerot, ka masveida vakcinācija un ekonomikas normalizēšanās samazinās stresu importa tirgos. Vēršam uzmanību, ka RABONBANK redzējums ir balstīts uz iepriekšējo gadu cenu grafikiem un statistiku, kas līdz šim nav saskārusies ar globālo pandēmiju . No iepriekš minētā jāsecina, ka mums visiem priekšā ir vēl viena ļoti interesanta sezona.
Rapšu tirgus bez sevišķi lielām izmaiņām turpina saņemt atbalstu no sojas pupiņu tirgus, palmu eļļas tirgus un jēlnaftas cenas pieauguma. Tā rezultātā rapšu cenas turpina iesākto tradīciju un uzlabo cenu rekordus no nedēļas uz nedēļu. Iepriekšējā nedēļā Parīzes biržā maija līgumu cenas sasniedza pēdējo piecu gadu augstāku cenu slieksni 463.00 EUR/t. Savukārt novembra līgumu cenas bija svārstīgākas un tās pat nedēļas laikā iemanījās samazināties no 417.00 EUR/t līdz 412.25 EUR/t. Nedēļas augstākā reģistrētā rapšu cena 419.75 EUR/t.
Iepriekšējā tirdzniecības nedēļa Eiropā bija ar negatīvu cenas tendenci. Cenu samazinājums nebija ievērojami būtisks un šo varētu saukt par cenu pielāgošanās periodu esošajai tirgus situācijai. ASV kukurūzas tirgū nenotika solītie notikumi, kā rezultātā kukurūzas tirgus palika bez sevišķi lielām izmaiņām līdz nedēļas vidum, kad ASV paziņoja par papildus 50M bušeļu (~1.3M t) atbrīvošanu eksporta vajadzībām. Kukurūzas cenas no trešdienas piedzīvoja cenu samazinājumu un kviešu cenas Čikāgas biržā sekoja kukurūzas cenu tendencēm.
Tomēr kukurūzas tirgus situācija ir viens tirgus faktors un nedrīkst aizmirts aplūkota pārējos tirgus notikumus, kas tiešā mērā saistīti ar kviešu tirgiem. Kopējie kviešu krājumi iepriekšējā nedēļā tika samazināti par 10M t – samazinājums gan galvenokārt tika balstīts uz Ķīnas un Indijas kviešu patēriņa palielinājumu uz mazāk rentablās kukurūzas rēķina.
Iepriekšējā nedēļā Argentīnā sākās runas par valdības vēlmi iejaukties tirgus eksportā, ieviešot papildus eksporta nodokli. No šīs nedēļas samazinās eksporta pieejamība, jo no 15.februāra Krievijā stājas spēkā likums par papildus eksporta nodokli kviešiem un citiem graudaugiem, kas tiks jau dubultots 15.martā. Šajā nedēļā vajadzētu būt pirmajai reizei pa ilgiem laikiem, kad Alžīrijas izsludinātajā kviešu konkursā nepiedalīsies Krievijas eksportētāji, kā rezultātā Eiropas eksportētāji varēs izpausties visā pilnībā. Alžīrijas kviešu iepirkuma konkurss paredzēts piegādēm no 21.marta līdz aprīļa sākumam.
Eksporta tirgu situāciju vēl nedaudz dramatiskāku parāda fakts, ka arī Ukrainas kviešu eksporta kvotai ir atlikuši tikai daži miljoni tonnu, lai gan Ukraina februāra mēnesī nav ne palielinājusi, ne samazinājusi savus eksporta tempus un kopš mēneša sākuma nosūtījusi 200 000 t kviešu, 59 000 t miežu un 1.05M t kukurūzas. Tirgū arī valda uzskats, ka Eiropas kviešu eksporta tempi skrien pa priekšu vēlamajam ātrumam un, ja Eiropā turpinās esošajā manierē, tad drīzumā mēs nonāksim pie situācijas, ka Eiropas tirgū nebūs kviešu ko eksportēt līdz jaunajai 2021.gada ražai. Šobrīd kviešu tirgū atliek trīs stabili, atvērti kviešu veikali – Austrālija, Kanāda un ASV.
Turpinot par ASV – tirgus dalībnieku starpā valda uzskats, ka iepriekšējās nedēļās ASV tirgus cenu samazinājums ir sava veida iespēja eksporta uzņēmumiem iepirkt lauksaimnieku produkciju, lai vēlāk pie deficīta situācijas realizētu par krietni izdevīgākām tirgus cenām.
Šī brīža kviešu tirgus cenas ir veicinājušas interesi palielināt ziemas kviešu sējplatības Eiropā. Lai gan ir pāragri apgalvot, ka Eiropā palielināsies ziemas kviešu īpatsvars, jo jāsagaida ziemas beigas, lai izvērtētu ziemāju stāvokli, tomēr ir svarīgi atzīt, ka sējplatība Eiropā ir palielinājusies. Iepriekšējās nedēļās galvenajos Eiropas ziemas kviešu audzēšanas apgabalos bija novērojama mitri un auksti laika apstākļi un nākošās piecas līdz sešas nedēļas parādīs vai lauksaimniekiem attaisnojās palielināt ziemas kviešu sējumu īpatsvaru.
Kviešu cenas Parīzes biržā iepriekšējā marta līgumiem samazinājās no 225.25 EUR/t uz 223.75 EUR/t jeb par 0.6%, kas vienlaicīgi sakrīt ar EUR/USD valūtas indeksa svārstībām – EUR vērtība pret USD pieauga par 0.7% no 1.20364 uz 1.21188. Marta līgumu augstākā cena iepriekšējā nedēļā apstājās pie 227.50 EUR/t. Savukārt decembra līgumu cenu svārstības bija vēl neizteiksmīgākas, t.i., nedēļas sākumā kviešus tirgoja par 198.75 EUR/t, bet nedēļas beigās cenas noslīdēja līdz 198.00 EUR/t jeb samazinājums par 0.4%. Nedēļas augstākā cena pietuvojās 200 EUR/t robežai, bet apstājās pie 199.50 EUR/t.
Rapšu cenas aizvien saņem atbalstu un turpina pieaugt. Rapšu tirgu atbalsta kopējais rapšu krājumu samazinājums, ko galvenokārt ar negatīvu zīmi stimulē Kanādas rapšu tirgus. Papildus rapšu tirgus saņem atbalstu no palmu eļļas un jēlnaftas tirgus cenām, kas arī turpina pieaugt. Jēlnaftas cena jau trešo nedēļu pēc kārtas ir uzņēmusi palielinājuma kursu un iepriekšējā nedēļa cenas pieauga no 57.06 USD/brl līdz 59.47 USD/brl.
Bet tas vēl nav viss - eļļas augu tirgus aizvien saņem atbalstu no sojas pupiņu augstā pieprasījuma un ASV kopējo krājumu korekcijas, kas šajā brīdī ir samazinājies par 14% salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Situāciju paspilgtina fakts, ka netiek mainītas Argentīnas un Brazīlijas sojas pupiņu ražas aplēses, atstājot ražas aprēķinus iepriekšējo gadu līmenī.
Rapšu cenas atkal sasniedz jaunus cenu rekordus Parīzes biržā un maija līgumi tiek tirgoti par sen neredzētām cenām. Iepriekšējā nedēļā maija līgumu cenas palielinājās no 439.00 EUR/t līdz 449.50 EUR/t jeb par 2.3%. Nedēļas augstāka cena arī pārkāpa 450.00 EUR/t slieksni, sasniedzot 450.25 EUR/t. Savukārt novembra līgumi ir nedaudz zemāki, un tomēr, ja salīdzinām novembra cenas šodien ar cenām 2020.gadā, tad novērojams cenu pieaugums no 389.00 EUR/t līdz šā gada cenai 411.25 EUR/t, ar ko noslēdzās iepriekšējās nedēļās iepirkuma sesija. Piebildīsim, ka iepriekšējā gadā, sākot ar februāra otro nedēļu, rapšu cenas līdz marta vidum piedzīvoja strauju cenu kritumu, samazinoties līdz pat 340.25 EUR/t. Šogad tendence izskatās diametrāli pretēja.
Vācijas banka “Commerzbank” paaugstina lauksaimniecības preču cenu palielināšanās prognozes, atsaucoties uz piedāvājuma samazinājumu. Piedāvājums šajā brīdī ir kļuvis vēl mazāks, salīdzinot, kāds tas bija divus mēnešu iepriekš. Šobrīd Commerzbank nesaredz iespējas, ka piedāvājuma sakarā tirgus varētu piedzīvot kāds kardinālas izmaiņas līdz jaunajai ražai vai līdz brīdim, kad tirgum būs labāk saprotams nākošās ražas potenciāls. Banka redz piedāvājuma saspīlējumu gandrīz visos pārtikas izejvielu segmentos. Situāciju preču tirgos vēl dramatiskāku iekrāso fakts, ka cīņa ar COVID-19 nemazinās un iespējams otrajam COVID-19 vilnim sekos arī trešais, kas nesīs līdzi vēl lielākus pārvietošanās ierobežojums, kas attieksies arī uz preču pārvietošanu.
Par pieprasījuma pieaugumu 2020.gadā runājam gandrīz katru nedēļu, un šobrīd sarunas turpinās. Sarunām par pieprasījuma pieaugumu ir arī pamats, jo Ķīna turpina saņemt sojas un kukurūzas sūtījumus no ASV un veic aizvien jaunus ievērojamus pirkumus. Šobrīd Ķīnas apetīte vairāk ir fokusēta uz lopbarību, ko Commerzbank un citi tirgus eksperti paredzēja - Ķīnas cūku ganāmpulks atjaunojas un tam ir un būs pieaugoša apetīte.
Tirgus uzskata, ka šajā gadā lielu tirgus cenu atbalstu veidos kukurūzas piedāvājums, kuram tiek paredzēts mazāks potenciāls. Kāpēc šādi apgalvojumi!? ASV lauksaimniecības departaments iepriekšējā gada pavasarī paziņoja, ka ASV 2020.gadā būs pēdējo 33 gadu lielākā kukurūzas raža, balstoties uz plānoto kukurūzas sējplatību, bet iznākums 2020.gada nogalē un 2021.gada sākuma bija pretējs, kukurūzas raža tika samazināta līdz septiņu gadu sliktākajam rezultātam.
Ņemot vērā Ķīnas negausību uz kukurūzas piegādēm un ASV iespējamo nespēju apmierināt Ķīnas pieprasījumu, tirgus eksperti paredz kukurūzas deficītu tirgū, kas noteikti atbalsosies kāda no aizstājamajiem produktiem. Tīri teorētiski - pirmais produkts, kas izjutīs kukurūzas deficīta sekas būs kvieši, kuru piedāvājums tirgū arī samazinās ar katru dienu aizvien vairāk.
Kviešu tirgus situācija šobrīd arī apstiprina loģisko notikumu ķēdi. Mēs šobrīd runājam par Čikāgas kviešu tirgus cenu pieaugumu, kopš decembra, kad cenas pārkāpa 2015.gada cenu slieksni. Vācijas banka “Comerzbank” paredz, ka 2021.gada Čikāgas biržas kviešu decembra līgumu cenas svārstīsies ap 6.30 USD/bu, kas būs labākais cenas rādītājs kopš 2014/2015.gada. Banka Parīzes biržā paredz, ka nākotnes līgumu cenas sasniegs pat 215.00 EUR/t.
Commerzbank vēl piesardzīgi izsakās par Eiropas kviešu ražas potenciālu, ieskicējot to nevienmērīgu – un tomēr apgalvojot, ka kopējos tirgus cenu aprēķinos ir ietverti Krievijas 2020.gada rudens laika apstākļi, kas jau ir atstājuši negatīvas paliekošās sekas uz Krievijas ziemājiem un kopējo kviešu krājumu bilanci Eiropā un Krievijā.
Pieprasījumu pēc Eiropas kviešiem pastiprina arī iepriekšējās nedēļas Ēģiptes kviešu iepirkuma konkurss, kurā par kopējo apjomu 480 000 t cīnījās trīs galvenās kviešu lielvalstis – Francija, Krievija, Rumānija un Ukraina. Šajā iepirkumā lielāko līgumu par kviešu piegādēm ieguva Francija, noslēdzot piegādes par 240 000 t par cenu 311 USD/t. Atlikušo apjomu savā starpā sadalīja Krievija, Ukraina un Rumānija. Jāpiebilst, ka cenu starpība starp noslēgtajiem līgumiem svārstījās 1 USD/t robežās. Šīs līgums paredz piegādes 2021.gada marta beigās un ņemot vērā, ka Francija jau martā ir apņēmusies pārkraut 1M t kviešu, tad loģistikas jautājums Francijai būs ļoti saspīlēts un šis varētu būt viens no iemesliem, kāpēc Francija neuzņēmās lielākas līguma saistības ar Ēģipti.
Francijas kviešu loģistiku papildus apgrūtinās arī plašas lietavas, kas tiek paredzētas tuvāko divu nedēļu laikā gandrīz visā Francijas teritorijā. Šis lietavu periods nav sevišķi pozitīvs jaunajiem ziemas kviešu sējumiem, jo lauksaimnieki paredz, ka pēc lietavām būs nepieciešams krietni garāks laika posms, lai tīrumi nožūtu un lauksaimnieki varētu veikt pilnvērtīgi pirmos lauku darbus, lai nodrošinātu labvēlīgu ziemāju attīstību pēc ziemas.
Kviešu cenas iepriekšējā nedēļā Parīzes biržā marta līgumiem samazinājās no 228.25 EUR/t līdz 224.50 EUR/t, toties šī nedēļa iesākās ar nelielu cenu pieaugumu un, redzot kviešu cenu pieaugumu Čikāgas birža, jādomā, ka cenas mēģinās sekot ASV notiekošajam. Kviešu cenas decembra līgumiem saglabāja iepriekšējo līmeni gandrīz visas nedēļas garumā. Nedēļa iesākas ar 199.00 EUR/t, bet noslēdzās ar nelielu samazinājumu 198.25 EUR/t.
AgroPlatformā kviešu cenu piedāvājumi ir saglabājušies esošajā līmenī - labākā kviešu formula AgroPlatformā:
Cena attiecas uz piegādēm no 01.08.2021 līdz 30.09.2021. Kviešu Cenas formula tiek piedāvāta Rīgas un Liepājas ostās.
Iepriekšējā nedēļa bija pirmā pēc rapšu februāra tirdzniecības sesijas beigām un bija interesanti novērot, ka maija tirdzniecības sesija divu nedēļu laikā pielīdzinājās februāra cenām. Tirgus aizvien vairāk saņēma pozitīvus, cenu atbalstošus signālus arī turpmākajām tirdzniecības sesijām.
Šajā sakarā arī Vācijas banka “Commerzbank” ieskicēja savu redzējumu par rapšu tirgu, kur par tirgus flagmani izvirza sojas pupiņu tirgu, kas nav sevišķi liels pārsteigums augu eļļas tirgus dalībniekiem. Banka uzskata, ka ja kviešu tirgu regulēs kukurūzas tirgus notikumi, tad eļļas augu tirgū deficīts būs izjūtams sojas pupiņu krājumos. Kopš 2020.gada sākuma Ķīna pastiprināti iegādājas sojas pupiņas, par galveno sojas pupiņu piegādātāju izvēloties ASV, bet ASV sojas pupiņu krājumi nav neizsmeļami, turklāt nav paredzams jaunās ražas rezultāts. Bet jau šodien ir paredzams, ka Brazīlijā un Argentīnā būs sojas pupiņu ražas samazinājums, ja laika apstākļi nepaliks šim kultūraugam labvēlīgāki šajos audzēšanas apgabalos.
Sojas pupiņu tirgus cenas kopš 2020.gada augusta mēneša ir pieaugušas par 33%, sasniedzot vēsturē augstāko cenu slieksni. Turklāt cenas pieaugums nav mazinājis Ķīnas vēlmi iegādāties sojas pupiņas, kas apliecina, ka pieprasījums pēc šī produkta saglabāsies ar šajā cenu līmenī.
Vēl viens būtisks rapšu tirgus atbalsts faktors ir Kanādas tirgus ziņojums, kurā redzami rapšu krājumu samazinājumi attiecība pret iepriekšējo gadu par 24%. Kanāda ir rapšu ražošanas lielvalsts un šī tirgus izmaiņas spēj globāli ietekmēt citus rapšu tirgus.
Jēlnaftas cena iepriekšējā nedēļā piedzīvoja cenu kāpumu no 51.99 USD/brl līdz 56.85 USD/brl, kas ir straujākais cenu kāpums kopš 2020.gada maija, kad cenas atguvās no jēlnaftas tirgus krīzes.
Rapšu cenas iepriekšējā nedēļa Parīzes biržā maija līgumiem svārstījās no 440.75 EUR/t līdz 439.75 EUR/t, augstākai cenu atzīmei sasniedzot 443.50 EUR/t. Novembra līgumu cenas pieauga no 401.00 EUR/t līdz 401.75 EUR/t un augstākā reģistrētā rapšu cena sasniedz 402.75 EUR/t.
Kviešu tirgus pēc mazā cenu samazinājuma atgūstas, norādot, ka iepriekšējais cenu samazinājums biržā bija emocionāla reakcija uz tirgus faktoriem, kas neatstāj ilgtermiņa sekas. Kviešu cenas, gluži pretēji, saņem papildus atbalstu no Krievijas, kurā valdība no 15.februāra ieviesīs papildus eksporta nodokli 25 EUR apmērā par katru eksportēto kviešu tonnu un no 15.marta eksporta nodeva tiks palielināta līdz 50 EUR apmērā par katru eksportēto kviešu tonnu. Krievijas valdība arī ievieš eksporta nodokli miežiem un kukurūzai – attiecīgi 10 EUR un 25 EUR. Tirdzniecības noteikumu maiņa izraisa lielu kustību vietējā Krievijas tirgū un graudu eksportētāji steidz iepirkt kviešus no lauksaimniekiem, lai paspētu nosūtīt kviešu kravas pirms eksporta nodokļa stāšanās spēkā. Kviešu iepirkumam papildus stimulu rada Krievijas rubļa inflācija, kā rezultātā Krievijas iekšējā kviešu tirgus cenas ir ievērojami palielinājušās un lauksaimnieki nav sevišķi jāpārliecina par graudu realizāciju. Janvārī Krievijas eksportētāji ir eksportējuši 3.3M t, kas ir par 56% augstāks rādītājs kā 2020.gada janvārī.
Ieviešot papildus eksporta nodokli, Krievija plāno samazināt kviešu aizplūšanu no valsts, jo pastāv bažas par vietējo krājumu samazinājumu, kas saistīts ar augsto pieprasījumu tirgū. Šobrīd nav paredzama arī izcila 2021.gada Krievijas kviešu raža, jo, kā iepriekš jau rakstījām, ziemāji tika iesēti sevišķi sausos apstākļos, un sausums turpinājās līdz ziemas atnākšanai, neļaujot augiem pietiekami labi attīstīties. “Ja valdībai ar eksporta nodokļa ieviešanu neizdosies samazināt kviešu aizplūšanu, tad valdībai nāksies ieviest eksporta kvotu, apturot pilnībā kviešu izvešanu,” komentē Krievijas lauksaimniecības ministrijas pārstāvji.
Krievijas tirgus izmaiņas uzlabo Eiropas kviešu tirgus pozīcijas importa tirgos, kas šā gada eksporta sezonā nav sevišķi liels atbalsts Eiropas tirgum, jo kviešu ražas 2020.gada sezonā vidēji samazinājās par 16%. Pieprasījums no Alžīrijas, Ēģiptes, citām Ziemeļāfrikas valstīm un Tuvajiem austrumiem aizvien ir augsts. Ja Eiropai nebūs pa spēkam apmierināt importa tirgus, tad paredzamas tirgus izmaiņas un importa tirgi pārslēgsies uz Argentīnu, Austrāliju vai ASV. Eiropa līdz šim brīdim kopā ir eksportējusi 14.5M t kviešu uz citām pasaules daļām, kas ir par 16% mazāk kā iepriekšējā gadā. Tomēr šis rādītājs ir salīdzinoši augsts pret Eiropas šā gada kviešu krājumu bilanci. Eiropas tirgus eksperti uzskata, ka Krievijas piedāvājuma samazinājums ir mākslīgi radīts, jo pastāv uzskats, ka Krievijā kviešu krājumi ir pietiekoši, lai veiksmīgi startētu līdz šīs eksporta sezonas beigām.
Papildus iepriekš minētajam, iepriekšējā nedēļā Ķīna nāca klajā ar paziņojumu, ka Ķīnas valdība ir atbrīvojusi 2.2M t kviešu no valsts krājumiem, lai atslogotu vietējā tirgus pieprasījumu. Šādu apjomu atbrīvošana liek domāt, ka tuvākajā nākotnē Ķīnas valdība veiks kviešu iepirkumu 2.2M t apmērā, lai atjaunotu vietējos kviešu krājumus.
Ķīna iepriekšējā nedēļā arī iegādājās nākotnes kukurūzas piegāžu līgumus 2.108M apmērā un sojas pupiņu piegāžu līgumus 0.8M t apmērā no ASV. Ķīnas kukurūzas pasūtījums ir vēsturē lielākais pēdējo 30 gadu laikā. Veicot šādu pirkumu, Ķīna apstiprina sevi kā lielāko kukurūzas importētāju. Piebildīsim, ka Ķīna 2020.gada jūlijā no ASV iegādājās 1.937M t kukurūzas.
Parīzes biržā kviešu cenas decembra līgumiem iepriekšējā nedēļā palielinājās no 194.00 EUR/t līdz 198.50 EUR/t, bet nedēļās augstākā cena, nesasniedzot 200.00 EUR/t slieksni, apstājās pie 199.00 EUR/t. Zemākā reģistrētā kviešu cena gandrīz sasniedz šā gada zemākās cenas rekordu, bet apstājās pie 192.75 EUR/t. Līdz šim brīdim 2020.gada janvārī zemākā reģistrētā kviešu cena bija 192.50 EUR/t, kas šogad sakrīt ar iepriekšējā gada janvāra mēneša augstāko cenu. Iepriekšējā gadā janvārī mēneša ietvaros kviešu cena decembra līgumiem samazinājās no 188.00 EUR/t līdz 184.75 EUR/t – šīs cenu atšķirības ieskicē šā gada atšķirības ar iepriekšējiem.
EUR/USD valūtas indekss iepriekšējā nedēļā arī atstāja nelielu, bet pozitīvu ietekmi uz graudaugu un eļļas augu tirgiem, jo EUR vērtība samazinājās no 1.21679 līdz 1.20585.
Eļļas augu tirgu aizvien kontrolē un vada sojas pupiņu tirgus un ap to saistītie notikumi. Kā iepriekš jau rakstījām Ķīna turpina izdarīt spiedienu uz ASV sojas pupiņu krājumiem, turpinot iepirkties lielos apmēros. Iepriekšējā nedēļā tika noslēgts jauns ilgtermiņa piegāžu līgums par 800 000 t sojas pupiņu.
Sojas pupiņu tirgus aizvien liek cerības uz Argentīnas un Brazīlijas tirgus eksportētajiem, jo nesen sākušās lietavas var uzlabot ražas potenciālu sojas pupiņu audzēšanas lielvalstīs. Tomēr vietējie tirgus eksperti sāk bažīties par sojas pupiņu kvalitāti, jo lietavu dēļ var sākt izplatīties augu slimības, kas nenāk par labu ražai un kvalitātei.
Eļļas augu tirgu jau trešo reizes pēc kārtas papildus atbalsta palmu eļļas tirgus notikumi. Iepriekšējā nedēļā atkal bija novērojami traucējumi Malaizijas palmu eļļas ražošanā uz ko tūlītēji reaģēji visi augu eļļas tirgi.
Jēlnaftas cena saglabājas nemainīga, neradot papildus cēloņus, kas ietekmētu eļļas augu tirgu. Naftas cena iepriekšējā nedēļā burtiski stāvēja uz vietas, nedēļu iesākot ar 52.17 USD/brl, bet nedēļu nobeidzot ar 52.20 USD/brl.
Rapšu cenas Parīzes birža iepriekšējā nedēļā piedzīvoja kārtējo cenu kāpumu, un pēdējā janvāra nedēļā, pirms februāra sesijas slēgšanas, rapšu cenas februāra līgumiem sasniedza jaunus rekordus, reģistrējot pat 465.00 EUR/t. Šo cenu fiziskajā tirgū varam saukt par tehnisku cenu, jo reālo preču tirgotājiem ir ļoti grūti vai pat neiespējami tikt pie šādas cenas nofiksēšanas dienu pirms iepirkuma sesijas slēgšanas. Novembra līgumu cenas arī atjaunojās un pārkāpa 400.00 EUR slieksni, nedēļu iesākot ar 395.50 EUR/t, bet nedēļu noslēdzot ar 400.75 EUR/t. Nedēļas augstākā reģistrētā cena novembra līgumiem sasniedza 402.50 EUR/t.
Globālā tirgus lielākie eksperti gada sākumā nesaskata draudus graudu tirgū un ieskicē vīziju, kas paredz nemainīgu tirgu līdz šā gada pavasarim, kad taps vairāk skaidrs par situāciju lielākajos kviešu audzēšanas apgabalos. Tomēr iepriekšējā nedēļa bija novērojams tirgus cenu samazinājums, kas padarīja tramīgus tirgus dalībniekus. Kas notika vai kas notiek tirgū un kāpēc veidojas šādas situācijas!? Šajā graudu tirgus pārskatā ieraudzīsim atbildes dažiem iepriekšējās nedēļas notikumiem.
Kviešu un citos graudaugu tirgos situācija nav mainījusies un tirgos aizvien pieprasījums ir lielāks par piedāvājumu. Šis ir ceturtais gads pēc kārtas, kad kviešu, miežu, kukurūzas un rīsu patēriņš pasaulē gandrīz atbilst saražotajam, saglabājot nemainīgu vai pat lejupslīdošu kopējo graudaugu krājumu bilanci.
Globālais kukurūzas ražas kritums ir veicinājis cenu pieaugumu gandrīz visos graudaugu tirgos. Kukurūzas cenu kāpumu papildus ir stimulējusi sojas pupiņu cena, kas līdz šim ir sasniegusi augstākos cenu grieztus. Tā rezultātā kukurūzas un sojas pupiņu patērētājiem visā pasaulē būs jārēķinās ar palielinātām ražošanas izmaksām – sevišķi lopbarības nozarē.
Līdz šim brīdim viss ir nemainīgi – pieprasījums augsts, bet piedāvājums neapmierinošs. Kas tad notiek tirgū?! Tirgus pie tik augstām graudaugu cenām ir sevišķi jūtīgs un reaģē uz jebkuru mazo tirgus signālu. Iepriekšējās nedēļas signāli par sliktu kviešu cenām Eiropā un citos globālajos tirgos ir meklējami šādos faktoros:
No iepriekš minētā redziet, ka notikumi ir bijuši pietiekami daudz, lai tirgus reaģētu un mēs redzētu cenu samazinājumu. Bet neraugoties uz to, tirgus svārstības ir normāla parādība un nevar būt mūžīgs cenu pieaugums, kādu to mēs novērojām kopš janvāra sākuma. Kviešu cenas iepriekšējā nedēļā Parīzes biržā marta līgumiem palika nemainīgas – nedēļa iesākās ar 232.25 EUR/t un nedēļa tika noslēgta ar identisku cenu. Bet nedēļas otrajā dienā marta līgumu cenas sasniedza jaunu cenu rekordu 240.25 EUR/t, kas visdrīzāk bija signāls, ka tirgus ir jāsāk atdzesēt. Decembra līgumu sakarā mēs novērojām lielāku cenu samazinājumu, t.i., cenas samazinājās no 201.25 EUR/t līdz 193.00 EUR/t jeb par 4%.
Melnās jūras FOB tirgū kviešu cenas piegādēm aprīlī iepriekšējā nedēļā pat sasniedz 300.00 USD/t (256.50 EUR/t). Marta piegāžu cenas svārstījās no 275.00 – 287.00 USD/t (226.00 – 235.00 EUR/t). Melnā jūras tirgus cenu kāpums nākotnes darījumu sakarā, signalizē par labu citu tirgus cenu attīstībai.
AgroPlatformā kviešu cenu piedāvājumi ir saglabājušies esošajā līmenī - labākā kviešu formula AgroPlatformā:
Eļļas augu tirgus un sevišķi rapšu tirgus Eiropā kopš decembra vidus uzrāda stabilu raksturu. Parīzes biržā ir novērojamas straujākas cenu svārstības dienas ietvaros, kas parasti tomēr rezultējas cenas stabilizēšanā dienas beigās.
ASV un Ķīnas tirdzniecības sakarā ik pa brīdim liekas, ka iestājas sasalums sojas pupiņu iegādes sakarā, bet tas ir maldīgi. Iepriekšējā nedēļā Ķīna atkal iegādājās 136 000 t sojas pupiņu no ASV.
Parīzes biržā rapšu cenas februāra un novembra līgumiem nebūtiski samazinājās, kas vairāk saistīts ar EUR/USD valūtas indeksa svārstībām.
2021.gada otrā nedēļa kviešu tirgū arī ir sākusies ar jauniem kviešu cenas rekordiem. Par graudu tirgus izaugsmi šoreiz lielākie nopelni pienākas kukurūzai, kura ir radījusi deficīta situāciju globālajos tirgos. ASV lauksaimniecības departaments pēdējā ziņojumā informē, ka ievērojami samazinājies kukurūzas kopējais piedāvājums ASV, Brazīlijā un Argentīnā – attiecīgi 8M t, 1M t un 1.5M t. Šāds piedāvājuma samazinājums ir auksta duša globālajiem tirgiem, jo informācija krasi atšķiras no iepriekš plānotās. Neraugoties, ka Brazīlijas nesenās lietavas sākotnēji kliedēja bažas par kukurūzas ražām, taču patiesais fakts ir tāds, ka Brazīlijas kukurūzas un sojas pupiņu sējumu attīstība atpaliek no ierastās attīstības normas, kuras iemesli jāmeklē novēlotās sējas un sausajos agrīnas attīstības apstākļos.
ASV lauksaimniecības departamenta ziņojums un faktiskā situācija Dienvidamerikā pastiprina uzsvaru uz straujāku kukurūzas piegāžu samazinājumu februāra beigās, kas atbalsojas kukurūzas cenu kāpumā, jo Ķīnas negausīgās vajadzības pēc kukurūzas nemazinās un iespējams tik drīz arī nemazināsies.
Šis fakts sasaucas ar iepriekšējā nedēļā rakstīto, ka pie šī brīža situācijas, kad Ķīnas pieprasījums ir neierasti milzīgs, pasaules tirgiem, nav pamats sākt runāt par jebkādu cenu samazinājumu kukurūzas un līdz ar to arī citos graudaugu tirgos, ko iecienījuši ķīnieši.
Vēl saulaināku situāciju kukurūzas cenas pieaugumu sakarā rada fakts, ka šobrīd ir pastiprinātas bažas arī par Argentīnas ražas attīstības apstākļiem, jo sausums savus nedarbus ir padarījis un, ja tas saglabāsies arī turpmāk, tad būs vēl papildus nākotnes ražas samazinājums, kas var izraisīt vēl saspringtāku situāciju globālajos kukurūzas un sojas pupiņu tirgos. Tirgus eksperti uzskata, ka vienīgais atrisinājums šā brīža situācijai ir tirgus pieprasījuma normēšana, ko ieviest globālā preču kustībā ir sevišķi grūti.
Šis kukurūzas problēmu kopums ir nācis par labu arī kviešu cenu attīstībai Eiropā. Parīzes birža visos nākotnes kviešu biržas indeksos novērojams cenu palielinājums. Iepriekšējā nedēļā tika gāztas iepriekšējās Parīzes biržas marta indeksa cenas, augstākajai kviešu cenai sasniedzot 235.75 EUR/t. Turklāt kviešu cenas 2021.gada decembra līgumiem palielinājās no 196.25 EUR/t līdz 201.00 EUR/t, nedēļās beigās sasniedzot arī jaunu rekordu 205.50 EUR/t.
Kviešu cenu attīstībai par labu arī nācis oficiāls apstiprinājums, ka sākot ar 2021.gada februāri Krievija ieviesīs papildus eksporta nodokli, kas kviešu tirgus piedāvājumā radīs papildus sašaurinājumu, kam teorētiski vajadzētu atbalsoties papildus cenu palielinājumā. Šodien gan nav precīzi zināms Krievijas eksporta nodokļa apmērs, kura loma var ievērojami nospēlēt tirgus izmaiņās vai gluži pretēji – tirgus saglabāsies bez izmaiņām, ja eksporta nodoklis būs salīdzinoši simbolisks pie šī brīža kviešu cenām.
Melnās jūras tirgū kvieši februāra piegādēm šobrīd tiek tirgoti par 292 USD/t (239.00 EUR/t), savukārt marta piegādēm cena svārstās no 292.50 …. 300.00 USD/t ( 239.41…245.50 EUR/t).
AgroPlatformā kviešu cenu piedāvājumi ir saglabājušies esošajā līmenī, neraugoties, ka kviešu cenu birža ir palielinājusies par 2…3%. Labākā kviešu formula AgroPlatformā:
Eļļas augu tirgus saņem papildus atbalstu no sojas pupiņu tirgus, ieskicējot līdzības ar kviešu tirgu, kurš saņem atbalstu no kukurūzas tirgus. Rapšu tirgus, līdzīgi kā kviešu tirgus, iepriekšējā nedēļā saņēma arī atbalstu no EUR/USD valūtas indeksa svārstībām, indeksam samazinoties par 1.2% jeb no 1.22175 uz 1.20747. Abiem šiem faktoriem pretēji strādā jēlnaftas cenu samazinājums no 52.58 USD/brl uz 52.36 USD/brl.
No iepriekš minētā, rapšu cenas Parīzes biržā februāra līgumiem iepriekšējā nedēļā samazinājās no 441.00 EUR/t uz 432.25 EUR/t aizvien saglabājot salīdzinoši augstu cenu līmeni. Kamēr rapšu cenas februāra līgumiem samazinās par 2%, novembra līgumu cenas piedzīvoja samazinājumu 1.5% apmērā, cenai noslīdot no 402.00 līdz 396.00 EUR/t.
Rapšu pircēji Baltijas valstīs šobrīd piedāvā dažādus cenas veidošanās modeļus, bet klasiskais piedāvājums par rapšiem ar vismaz 40% eļļas saturu Baltijas ostās svārstās no -4 EUR/t līdz -8 EUR/t pie 2021.gada novembra biržas cenām.
Nīderlandes banka ABN AMRO secina, ka kviešu cenu pieaugums jau šajā tirdzniecības sesijā ir saistīts ar sausuma draudiem Krievijas un ASV kviešu sējumos. Ja, pavasarim iestājoties, tiks konstatēts, ka ziemas kvieši nav pietiekami labi pārziemojuši un sausuma faktors būs arī novērojams pavasarī, tad kviešu cenas var palielināties vēl vairāk. Kviešu cenas pēc bankas ieskatiem labvēlīgi arī ietekmē nerimstošā pieprasījuma kāre no Ķīnas, kas šogad nav piepildāma ar kviešiem un citiem pārtikas produktiem, kā piemēram, sojas pupiņām un kukurūzu. ABN AMRO uzskata, ka pārtikas preču cenas tiks atbalstīts tik ilgi, cik saglabāsies augstais pieprasījums no Ķīnas.
Amerikas banka 2021.gada sezonā paredz rekordaugstus kviešu pārpalikumus ASV tirgū, kas pieaugs līdz pat 29M t. Kopējiem pasaules krājumiem banka paredz palielinājumu no 40M līdz 45M t, kas varētu būt augstākais kopš 2008./2009.gada sezonas. Šādi kviešu krājumu rādītāji iespējams palielinās kviešu patēriņu, bet iespējams spēlēs par sliktu kviešu tirgus cenām. Amerikas banka uzskata, ka kviešu cenu palielinājums 2020.gada otrā pusē ir pārspīlēts un cenām šobrīd nav pamatota seguma. ASV uzskata, ka kviešu cenu pieaugums ir saistīts ar kviešu saistīto preču proporcijas izmaiņām, kas 2020.gadā tika iemainītas ar lielākām kukurūzas sējplatībām. Paraugoties uz ASV lauksaimniecības departamenta publicētajiem datiem un salīdzinot tos ar 2019. vai 2018.gadu, nav novērojamas krasas izmaiņas. ASV lauksaimnieki cerēja uz labākām ražām un šis apgalvojums tiek balstīts uz vienkārši nelabvēlīgu lauksaimniecības gadu. No iepriekš minētā, Amerikas banka paredz kviešu cenu samazinājumu 2021.gadā visos pasaules tirgos.
Vācu lielākā banka Commerzbank iepriekšējā gadā bija visprecīzāk paredzējusi 2020.gada graudu tirgus scenārijus. Vācieši 2021.gada sākumā paredz augsto kviešu cenu saglabāšanos, par pamatu minot Ķīnas tirgus augsto pieprasījumu. Banka kritiski arī izsakās, ka cenas varētu samazināties, ja kopējie pasaules krājumi palielināsies pēc labvēlīgas 2021.gada ražas sezonas, jo krājumu pieaugums ir novērojams tirgos, kas nespēlē eksporta lomu globālajos tirgos, bet gluži pretēji – dinamiski palielina importa apjomus. Commerzbank secina, ka palielinoties krājumiem, palielinās arī patēriņš, kas norāda uz stabilu pieprasījumu, ko nevar garantēt ar vienlīdz stabilu piedāvājumu, salīdzinot to ar 2020.gada ražas rezultātiem. “Mēs uzskatām, ka tirgus izmaiņas var sagaidīt tikai tādā gadījumā, ja kviešu un kukurūzas raža Ziemeļu puslodē parādīs krietni labākus rezultātus, atslogojot augsto Ķīnas pieprasījumu, bet līdz šādiem secinājumiem vēl tāls ceļš ejams,” komentē banka. Commerzbank ir vienīgais no ekspertiem, kas gada sākumā neizvairās nosaukt un paredzēt kviešu cenas 2021.gada ceturtajā ceturksnī: “Lai gan mēs sagaidām labākas Eiropas kviešu ražas 2021.gada sezonā, salīdzinot ar 2020.gadu, tomēr mēs paredzam labākas kviešu tirgus izejas pozīcijas un uzskatām, ka kviešu cena Čikāgā būs 5.80 USD/bu, bet Eiropā tā svārstīsies ap 190.00 EUR/t.
Otra vadošā Nīderlandes banka paredz kviešu cenu saglabāšanos līdz otrā ceturkšņa beigām, kad sāksies ziemas kviešu ražas novākšanu, ar ko banka paredz ekonomiskās aktivitātes normalizēšanos. Kviešu cenām pirmajos divos ceturkšņos banka paredz papildus atbalstu no pieprasījuma pieauguma, ko stimulēs importa tirgi. Vēlāk pieprasījums varētu samazināties, jo vajadzētu normalizēties COVID-19 pandēmijas situācijai, kas mazinās importa tirgu histēriju veidot papildus pārtikas krājumus. RABONBANK arī pievērš lielu uzmanību laika apstākļu izmaiņām, un paredz šīs izmaņas kā lielu risku, kas tirgu var neparedzami manīt. Pretēji Amerikas bankai, Nīderlandes banka paredz 2021.gada kviešu krājumu samazinājumu par 5M t, par galveno iemeslu minot Krievijas ziemas kviešu ražas samazinājumu slikto rudens laika apstākļu dēļ. Banka cer uz labāku ražas potenciālu Eiropā un Lielbritānijā, kas iespējams radīs īslaicīgu, lielāku spiedienu uz Parīzes biržas cenām, ko līdzsvaros samazināta Melnās jūras tirgus eksporta konkurence.
Lauksaimniecības preču tirgus 2020.gadā piedzīvoja pozitīvas cenu izmaiņas, kas pielīdzināmas 2016.gada tirgus tendencēm. Šobrīd, Jaunā gada sākumā, mūs visus interesē, kādas būs 2021.gada lauksaimniecības tirgus tendences, jo gada sākums aizvien ir pārsātināts ar notikumiem un tirgus faktoriem, kas turpina stimulēt tirgus izaugsmi, kā piemēram, sausuma radītie zaudējumu Dienvidamerikā, kas ir skāruši plašas kukurūzas un sojas pupiņu plantācijas – sausums ir atstājis arī būtisku ietekmi Krievijas un ASV ziemas kviešu sējumos, apdraudot jaunās ražas potenciālu un ieskicējot eksporta pozīciju izmaiņas 2021.gada eksporta sezonā. Būtiska loma tirgus attīstībā piederēs arī cīņai ar COVID-19 pandēmiju, kura nogurdina visus globālos tirgus kopš 2020.gada sākuma. Tāpēc šajā graudu tirgus pārskatā AgroPlatforma sadarbībā ar globālajiem tirgus ekspertiem piedāvā ieskatu 2021.gada tendencēs, kas noderēs un rosinās jaunas domas par vispārējām tirgus tendencēm.
Kviešu cenas 2020.gadā sasniedza pēdējo četru gadu augstākās vērtības un gada sākumā cenas turpināja palielināties. Kviešu cenas gada griezumā pozitīvi ietekmēja saistītie produkti, kā piemēram, kukurūza, kurai pieauga pieprasījumus globālā mērogā, bet piedāvājums nebija pietiekošs. Tirgus eksperti un kopējie kviešu krājumi norāda uz rekordaugstiem krājumiem, kas tomēr ir maldinošs priekšstats, jo kviešu krājumu pieaugums vairāk ir novērojams tirgos, kas nav saistīti ar eksportu, bet vietējo patēriņu. 2020.gada Eiropas eksporta sezona ssākums vairāk lika koncentrēties uz Eiropas spēju eksportēt, Krievijas eksporta politikas izmaiņām un Austrālijas konkurenci, meklējot jaunus tirgus noietus.
Nīderlandes banka ABN AMRO secina, ka kviešu cenu pieaugums jau šajā tirdzniecības sesijā ir saistīts ar sausuma draudiem Krievijas un ASV kviešu sējumos. Ja, pavasarim iestājoties, tiks konstatēts, ka ziemas kvieši nav pietiekami labi pārziemojuši un sausuma faktors būs arī novērojams pavasarī, tad kviešu cenas var palielināties vēl vairāk. Kviešu cenas pēc bankas ieskatiem labvēlīgi arī ietekmē nerimstošā pieprasījuma kāre no Ķīnas, kas šogad nav piepildāma ar kviešiem un citiem pārtikas produktiem, kā piemēram, sojas pupiņām un kukurūzu. ABN AMRO uzskata, ka pārtikas preču cenas tiks atbalstīts tik ilgi, cik saglabāsies augstais pieprasījums no Ķīnas.
Amerikas banka 2021.gada sezonā paredz rekordaugstus kviešu pārpalikumus ASV tirgū, kas pieaugs līdz pat 29M t. Kopējiem pasaules krājumiem banka paredz palielinājumu no 40M līdz 45M t, kas varētu būt augstākais kopš 2008./2009.gada sezonas. Šādi kviešu krājumu rādītāji iespējams palielinās kviešu patēriņu, bet iespējams spēlēs par sliktu kviešu tirgus cenām. Amerikas banka uzskata, ka kviešu cenu palielinājums 2020.gada otrā pusē ir pārspīlēts un cenām šobrīd nav pamatota seguma. ASV uzskata, ka kviešu cenu pieaugums ir saistīts ar kviešu saistīto preču proporcijas izmaiņām, kas 2020.gadā tika iemainītas ar lielākām kukurūzas sējplatībām. Paraugoties uz ASV lauksaimniecības departamenta publicētajiem datiem un salīdzinot tos ar 2019. vai 2018.gadu, nav novērojamas krasas izmaiņas. ASV lauksaimnieki cerēja uz labākām ražām un šis apgalvojums tiek balstīts uz vienkārši nelabvēlīgu lauksaimniecības gadu. No iepriekš minētā, Amerikas banka paredz kviešu cenu samazinājumu 2021.gadā visos pasaules tirgos.
Vācu lielākā banka Commerzbank iepriekšējā gadā bija visprecīzāk paredzējusi 2020.gada graudu tirgus scenārijus. Vācieši 2021.gada sākumā paredz augsto kviešu cenu saglabāšanos, par pamatu minot Ķīnas tirgus augsto pieprasījumu. Banka kritiski arī izsakās, ka cenas varētu samazināties, ja kopējie pasaules krājumi palielināsies pēc labvēlīgas 2021.gada ražas sezonas, jo krājumu pieaugums ir novērojams tirgos, kas nespēlē eksporta lomu globālajos tirgos, bet gluži pretēji – dinamiski palielina importa apjomus. Commerzbank secina, ka palielinoties krājumiem, palielinās arī patēriņš, kas norāda uz stabilu pieprasījumu, ko nevar garantēt ar vienlīdz stabilu piedāvājumu, salīdzinot to ar 2020.gada ražas rezultātiem. “Mēs uzskatām, ka tirgus izmaiņas var sagaidīt tikai tādā gadījumā, ja kviešu un kukurūzas raža Ziemeļu puslodē parādīs krietni labākus rezultātus, atslogojot augsto Ķīnas pieprasījumu, bet līdz šādiem secinājumiem vēl tāls ceļš ejams,” komentē banka. Commerzbank ir vienīgais no ekspertiem, kas gada sākumā neizvairās nosaukt un paredzēt kviešu cenas 2021.gada ceturtajā ceturksnī: “Lai gan mēs sagaidām labākas Eiropas kviešu ražas 2021.gada sezonā, salīdzinot ar 2020.gadu, tomēr mēs paredzam labākas kviešu tirgus izejas pozīcijas un uzskatām, ka kviešu cena Čikāgā būs 5.80 USD/bu, bet Eiropā tā svārstīsies ap 190.00 EUR/t.
Otra vadošā Nīderlandes banka paredz kviešu cenu saglabāšanos līdz otrā ceturkšņa beigām, kad sāksies ziemas kviešu ražas novākšanu, ar ko banka paredz ekonomiskās aktivitātes normalizēšanos. Kviešu cenām pirmajos divos ceturkšņos banka paredz papildus atbalstu no pieprasījuma pieauguma, ko stimulēs importa tirgi. Vēlāk pieprasījums varētu samazināties, jo vajadzētu normalizēties COVID-19 pandēmijas situācijai, kas mazinās importa tirgu histēriju veidot papildus pārtikas krājumus. RABONBANK arī pievērš lielu uzmanību laika apstākļu izmaiņām, un paredz šīs izmaņas kā lielu risku, kas tirgu var neparedzami manīt. Pretēji Amerikas bankai, Nīderlandes banka paredz 2021.gada kviešu krājumu samazinājumu par 5M t, par galveno iemeslu minot Krievijas ziemas kviešu ražas samazinājumu slikto rudens laika apstākļu dēļ. Banka cer uz labāku ražas potenciālu Eiropā un Lielbritānijā, kas iespējams radīs īslaicīgu, lielāku spiedienu uz Parīzes biržas cenām, ko līdzsvaros samazināta Melnās jūras tirgus eksporta konkurence.
Kvieši cenas formula AgroPlatformā 2021.gada kviešu ražai šobrīd ir uzlabojušās par ~2…4 EUR/t, salīdzinot ar piedāvājumiem 2020.gada aprīlī. Svarīgi arī piebilst, 2021.gada decembra biržas cenas ir salīdzinoši augstākas par 2020.gada decembra līgumu cenām janvāra mēneša sākumā. Šogad pirmā janvāra nedēļa ir atnesusi DEC21 kviešu cenas, kas ir sasniegušas pat 198.00 EUR/t, kamēr iepriekšējā gādā tas bija par ~10 EUR/t zemākas. Iepriekšējā gadā DEC20 biržas cenas janvāra griezumā svārstījās no 188.00 EUR/t līdz 184.75 EUR/t un mēneša augstākā cena sasniedz 192.00 EUR/t. Šobrīd kviešu pircēji ir gatavi iegādāties 2021.gada ražas kviešus par sekojošu cenas formulu:
Eļļas augu tirgus 2020.gadā bija pārsteigumiem pilns un pārsteigumi nebeidz beigties. 2020.gada sākumā ASV un Ķīna ilgi nespēja rast risinājumu savstarpējām tirdzniecības attiecībām, kas radīja ievērojamu sojas pupiņu tirgus pieprasījuma samazinājumu un līdz ar to arī cenu samazināšanos. Tiklīdz ASV un Ķīna panāca pirmo vienošanos un sākās sojas pupiņu plūsma no ASV uz Ķīnu, sojas pupiņu tirgus ieguva diametrāli pretēju dinamiku – cenas sāka palielināties un Ķīna parādīja un aizvien rāda milzīgu pieprasījumu pēc gandrīz visām pasaules sojas pupiņām. Sojas pupiņu cena kopš 2020.gada sākuma ir palielinājusies par 40%, radot pamatīgu atbalsta sviru arī citiem eļļas augu tirgiem.
2020.gadā pasaule arī piedzīvoja milzīgu šoku jēlnaftas tirgū, jēlnaftas cenām sasniedzot mīnusa cenas atzīmi (-40.32 USD/brl). Cenas kopš aprīļa beigām lēnām ir atguvušās, bet tās aizvien ir krietni zemākas, kādas tās tirgus piedzīvoja pirms jēlnaftas tirgus krīzes.
Neraugoties uz vadošajām eļļas augu tirgus precēm un neraugoties arī uz jēlnaftas cenu svārstībām, rapšu cenas 2020.gadā parādīja raksturu un raksturs saglabā nemainīgu tendenci arī 2021.gada sākumā. Iepriekšējā nedēļā Parīzes biržā rapšu februāra līgumi tika slēgti par rekorda augstām cenām, t.i., iepriekšējā piektdienā rapšu cenas sasniedz 440.50 EUR/t. 2021.gada novembra līgumi Parīzē iepriekšējās nedēļas sākumā tika slēgti par 394.75 EUR/t, bet nedēļas beigās cenas sasniedz pat 401.00 EUR/t. Savukārt, rapšu cenas iepriekšējā gadā janvāra sākumā NOV20 līgumiem svārstījās starp 391.50 EUR/t līdz 381.50 EUR/t.
Šis ir vēl viens kārtējais gads, kas parāda rapšu cenu pieaugumu tieši gada mijas laikā, norādot uz rapšu iepirkuma aktivitātes pieaugumu. Nākošais, izteiktais rapšu iepirkšanas periods paredzams šā gada pavasarī.
Krievija plāno ieviest kviešu eksporta nodokli kā daļu no iekšzemes pārtikas cenu stabilizācijas pasākumiem, iepriekšējā pirmdienā valdības sēdē paziņoja ekonomikas ministrs Maksims Rešetņikovs. Valdības lēmums šobrīd ir izpelnījies kritiku no Krievijas prezidenta Vladimira Putina – Putins uzskata, ka lēmuma virzīšana ir sasteigta un nepietiekami izvērtēta. Eksporta nodoklis tiek plānots ieviest no 2021.gada 15.februāra līdz 30.jūnijam un eksporta nodokļa apmērs tiek noteikts 2000 RUB/t apmērā (~25 EUR/t). Valdība ir iecerējusi ieviest eksporta nodokli visiem kviešu veidiem un visām kviešu kvalitātes grupām. Eksporta nodokļa ieviešana varētu samazināt eksporta apjomu 2020./2021.gada sezonā par 2-3M t līdz 37.8-38.8M t. Viens no eksporta nodokļa ieviešanas iemesliem ir vietēja tirgus cenu stabilizēšana – šajā gadījumā samazināšana, palielinot kviešu krājumus un piedāvājuma iespējas vietējā tirgus patērētājiem. Krievijas tirgus konsultanti uzskata, ka eksporta nodokļa ieviešana varētu daļai lauksaimnieku likt pārdomāt realizēt graudus šajā sezonā un gaidīt 2021.gada jūliju, lai realizētu graudus par iespējams vēl izdevīgākām cenām.
Eksporta nodokli plāno papildināt ar graudu eksporta kvotu 17.5M t apmērā. Krievijas valdības lēmums šobrīd ir izsaucis lielu rezonansi globālā tirgus arēnā, kas iepriekšējā nedēļā stimulēja cenu pieaugumu visās pasaules preču biržās.
Krievijas prezidents, neraugoties, ka kritizēja eksporta nodokļa ieviešanas ideju, bija arī kritisks pret vietējā tirgus pārtikas cenu pieaugumu, kas vienlaicīgi sakrīt ar iekšzemes ienākumu kritumu par 4.8% trešā gada ceturksnī. Ieņēmumu kritumu valdība šobrīd vairāk skaidro ar pirktspējas samazināšanos COVID-19 uzliesmojuma dēļ.
Krievijas valdības sarunas (uzsvars uz vārdu SARUNAS, jo šis vēl nav apstiprināts lēmums par eksporta nodokļa ieviešanu), palīdzēja ASV kviešu marta piegāžu līgumu cenām palielināties par 3.7%, sasniedzot 6.18 USD/bu, pārsniedzot 7 gadu augstākās cenu vērtības. Līdzīga situācija bija novērojama arī Parīzes biržā. Parīzes biržā gan marta līgumu rekordi netika gāzti, bet cenas atveseļojās un piektdien sasniedz decembra mēneša ietvaros cenu rekordus 211.25 EUR/t. Nedēļas griezumā cenas palielinājās no 200.75 EUR/t līdz 210.50 EUR/t jeb par 4.6%.
Cenu pieaugumu vēl labāk akcentē fakts, ka EUR/USD valūtas indeksa svārstības iepriekšējā nedēļā bija nebūtiskas, lai šo faktoru uzskatītu par būtisku cenu stimulatoru. Valūtas indekss bija negatīvs un nedēļas griezumā samazinājās no 1.21300 līdz 1.21097 jeb par -0.16%, ko noteikti nevar uzskatīt par būtisku indeksa svārstību.
Visu šo ziņu sakarā ir svarīgi atcerēties, ka Austrālija aizvien turpina agresīvu kviešu tirdzniecības politiku, kas “atdzesē” kviešu tirgus situāciju, kas saistīta ar Krievijas valdības eksporta nodokļa politiku.
Neraugoties uz Krievijas valdības iespējamo lēmumu par eksporta nodokļa ieviešanu, kviešu cenas Melnās jūras tirgū vecās ražas kviešiem pieauga un atgriezās 258.00 USD/t robežās. Šī cena attiecas uz piegādēm marta mēnesī. Iepriekšējā augsto cenu periodā marta cenas bija 261.00 USD/t. Cenu pieaugums Melnās jūras tirgū šobrīd saistīts ar vietējo eksportētāju vēlmi sasteigt tirdzniecības darījums pirms eksporta nodokļa stāšanās spēkā un vietējo ražotāju nevēlēšanos realizēt graudus par samazinātām cenām.
Kviešu cenas graudu piegādēm no decembra līdz janvāra beigām Baltijas valstīs šobrīd ir dažādas. Cenas dažādam kviešu kvalitātes grupām aizvien ir atšķirīgas un iepriekšējā gada scenārijs neizpildās, kad par visām pārtikas kviešu grupām tika maksāta vienāda cena vai piedāvāta vienāda cenu formula. Par 14% proteīnu tiek maksāts 0…+2 EUR pie 2021.gada Marta biržas indeksa; par 13% proteīnu tiek maksāts -1…0 EUR pie 2021.gada Marta biržas indeksa; par 12.5% proteīnu tiek maksāts -2…-1 EUR pie 2021.gada Marta biržas indeksa; par 11.5% proteīnu tiek maksāts -8..-6 EUR pie 2021.gada Marta biržas indeksa.
Rapšu tirgus cenas iespējams arī tiks papildus atbalstītas Krievijas valdības eksporta nodokļa ieviešanas dēļ. Rapšu sakarā eksporta nodoklis attiecas uz saules puķu sēkliņām, kurām Krievijas valdība nodokli ieviesa 30% apmērā. Ņemot vērā, ka Eiropā saules puķes un saules puķu eļļa lielu lomu nespēlē, tad šis ir viens no inerces faktoriem, kas Parīzes biržā atbalsojas no globālā augu eļļas tirgus.
Sojas pupiņu stādīšanas apstākļi Dienvidamerikā aizvien ir neapmierinoši, jo sausie laika apstākļi neļauj tos pabeigt paredzētajos termiņos, turklāt sojas pupiņu attīstībai sausie laika apstākļi arī nenāk par labu. La Nina ietekme tiek prognozēta līdz janvārim.
Rapšu novākšana Austrālijā tuvojas beigām – pēdējie lietus nokrišņi lauksaimniekiem liek novirzīties no termiņiem, bet šis faktors arī nāk par labu un šogad Austrālijas rapšu raža tiek prognozēta 4M t apmērā.
Sojas pupiņu tirgū šobrīd iestājies neliels sasalums, ja mēs runājam par ASV un Ķīnas savstarpējo tirdzniecību, t.i., Ķīna vairs tik intensīvi neveic sojas pupiņu iepirkumu no ASV. Tirgus konsultanti uzskata, ka Ķīna šobrīd iepirkumu ir pārnesusi no Brazīlijas un turpmāk līdz martam pieprasījums tiks apmierināts no Dienvidamerikas piegādātājiem.
Parīzes biržā rapšu cenas iepriekšējā nedēļā Februāra tirdzniecības sesijā piedzīvoja nelielu cenu kāpumu, cenām palielinoties no 406.25 EUR/t līdz 408.50 EUR/t. Nedēļas augstākā reģistrētā cenas sasniedz 411.25 EUR/t. Rapšu cena Baltijas ostās saglabājas esošajās robežās un rapšu piegādātāji var saņemt -6…-8 EUR/t no Februāra biržas cenas.
Parīzes biržā ir beigusies decembra tirdzniecības sesija un kviešu tirgū redzamas izmaiņas, kas pārdevējus sāk neapmierināt. Kviešu cena pēdējās nedēļas laikā piedzīvo samazinājumu – Parīzes biržā kviešu marta līgumi nedēļās sakumā tika slēgti 209.75 EUR/t, bet nedēļas beigās marta līgumu cenas samazinājās līdz 202.00 EUR/t jeb par 3.7%. Cenu samazinājums burtiski pārcēlās arī uz pārējām tirdzniecības sesijām un 2021.gada decembra līgumu cenas arī piedzīvoja samazinājumu no 193.75 EUR/t līdz 188.50 EUR/t jeb par 2.7%.
Kas notiek tirgū un kādi varētu būt iemesli kviešu cenu samazinājumam!?
Tirgus ietekmējošie faktori ir dažādi, bet šobrīd tirgū nav notikušas kardinālas izmaiņas kādā no tirgu regulējošajiem faktoriem, lai mēs sāktu runāt par tirgus lejupslīdi vai gluži pretēji augšupeju ilgtermiņā. Tirgus piedzīvo izmaiņas, kas to ietekmē īstermiņā. Pēdējo divu nedēļu laikā ir ievērojami pieaugusi EUR/USD valūtas indeksa vērtība – no 1.18505 līdz 1.21212 jeb par 2.2%. Šis ir viens no iemesliem, kas parasti atbalsojas cenu samazinājumā. Jāpiebilst, ka šo nebūtu korekti saukt par cenu lejupslīdi, bet gan par kviešu cenas pielīdzināšanos vai pārvērtēšanu pie jaunās EUR/USD valūtas likmes.
Otrs tirgus ietekmējošais faktors ir Austrālijas kviešu tirgus, kuram 2020./2021.gada tirdzniecības sezonā ir izdevies uzlabot kviešu ražas rādītājus gandrīz divas reizes. Austrālijai pēc vairākiem sausuma gadiem beidzot bija labvēlīgi laika apstākļi pavasara un vasaras periodā. Austrālija šogad būs ievākusi 31.165M t kviešu, kas ir par 106% vairāk kā iepriekšējā gadā, kad Austrālijas raža bija mērām 15.165M t apmērā. Arī Austrālijas miežu raža šogad ir palielinājusies, bet šis kultūraugs nav uzrādījis tik lielu ražu potenciālu, t.i., miežu raža pieaugusi no 9.001M t līdz 11.96M t, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Austrālijas graudu eksportētāji jau iepriekšējās nedēļas pieteica savi dalību Āfrikas un Tuvo austrumu tirgos, agresīvi pacīnoties par kviešu piegādes darījumiem, startējot ar labākiem cenas piedāvājumiem. Vēl viena tirgus dalībnieka uzrašanās nenāk par labu esošajam tirgus dalībniekiem. Austrālija šāda veidā palielina piedāvājuma iespējas un izšķīdina bažas par kviešu nepietiekamību Eiropas un Melnās jūras eksporta tirgos.
Trešais graudu cenu samazinājuma iemesls ir kviešu tirgus aktivitātes samazinājums pēc decembra tirdzniecības sesijas slēgšanas. Ir sācies pēdējais 2020.gada mēnesis un, lai cik interesants būtu šis vīrusa laiks, tomēr arī tirgus dodas Ziemassvētku noskaņā un īpaši nevēlas uzsākt jaunus darījumus pēdējās gada dienās - šāda situācija ir novērojama vēsturiski.
Pēdējie kviešu tirdzniecības darījumi decembra piegādēm Melnās jūras tirgū tika slēgti par 248.50 USD/t (205.37 EUR/t), kas arī norāda uz cenas samazinājumu par gandrīz 10 USD/t. Kviešu cena marta piegādes līgumiem nebūtiski palielinās par 3 USD/t jeb par 2.5 EUR/t. Melnās jūras tirgus kviešu audzēšanas apgabalos aizvien ir bažas par 2021.gada ziemas kviešu ražas potenciālu, ko ievērojami var samazināt rudens sausuma atstātās sekas. Augi ir nepietiekami attīstījušies, lai ar pārliecību apgalvotu, ka tiem būs pa spēkam pārciest aukstus ziemas laika apstākļus.
Šobrīd tirgus konsultanti piesardzīgi izsakās par 2021.gada septembra un decembra kviešu cenām, jo laika apstākļi līdz pavasarim, kad varēsim mērīt un prognozēt ražas potenciālu, var ienest korekcijas. Turklāt globālie tirgi sāk runāt par Covid-19 trešo viņi, kurš var ieviest papildus regulējumus un ierobežojumus, kas var arī atsaukties uz starptautisko preču kustību un tirdzniecību.
Pēc novembrī notikušajām ASV prezidenta vēlēšanām, kurās uzvarēja Džo Baidens, ASV lauksaimniecības sektors paredz izmaiņas, kas vairāk ietekmēs ASV lauksaimniecības politiku. Šobrīd klīst runas, ka Baidena nodokļu politika un redzējums ir atšķirīgs no priekšgājēja Trampa un ASV lauksaimniecības sektorā tiks palielināts ienākumu un nekustāmā īpašuma nodoklis. Trampa politika bija vērsta uz ASV varenības palielināšanu, mazinot iekšzemes nodokļu slodzi un palielinot nodokļu nodevas, kas jāmaksā sadarbības partneriem par preču pirkšanu. 2019.gadā, kad saasinājās ASV un Ķīnas tirdzniecības attiecības, bija lieliski redzama Trampa politika. Donalds Trapms saskatīja atkarību no Ķīnas preču importa uz kā pamata sāka palielināt eksporta preču nodokli, vājinot ASV tirdzniecības partnera pozīcijas. Tirgus konsultanti paredz, ka Džo Baidena politika būs pretēja un tirdzniecības nodokļu politika atgriezīsies iepriekšējā gultnē un ienākumu deficīts tiks kompensēts ar papildus nodokļiem iekšzemē. Iespējams nākotnes vīzija tiek krāsota drūmāka, kā tā būs, bet šīs runas jau sāk ietekmēt ASV eksporta preču cenas un ASV dolāra pozīcijas starptautiskajā tirdzniecības arēnā.
Eļļas augu cenas visos eļļas augu sektoros, izņemot palmu eļļas, iepriekšējā nedēļā sāka samazināties. ASV sojas pupiņu cenas un līdz ar to arī Parīzes biržas rapšu cenas samazinājās par 2…3%, salīdzinot ar iepriekšējām nedēļām.
Eļļas augu tirgus pēdējā mēneša laikā ir stipri orientēts uz laikapstākļiem Dienvidamerikā (galvenokārt Brazīlijā), kur sausuma radītās sekas kavē sojas pupiņu sējumu attīstību. Sojas pupiņu ražas samazinājums vai ražas ievākšanas termiņi Brazīlijā var radīt papildus spiedienu uz ASV sojas pupiņu krājumiem, kuru plūsma šobrīd ir koncentrēta uz Ķīnas tirgu.
Sojas pupiņu pieprasījums Ķīnas tirgū ir stabils un spēcīgs – ar šādiem importa tempiem Ķīna importēs līdz 100 M t sojas, jeb 8.3M t mēnesī. Būtībā ar šādu pieprasījuma pieaugumu sojas pupiņu tirgus netiek galā un tas bija un ir par iemeslu sojas pupiņu cenu kāpumam.
Tik tālu viss runā par labu eļļas augu tirgus cenu palielinājumam, bet kas tad ir tie iemesli, kuri iepriekšējā nedēļā ietekmēja sojas un rapšu cenas tirgū:
Rapšu cenas iepriekšējā nedēļā februāra līgumiem nosvārstījās par 12 EUR/t. Parīzes biržā februāra līgumi nedēļas sākumā tika slēgti par 412.25 EUR/t, nedēļas vidū par 400.75 EUR/t un nedēļas beigās tirdzniecība beidzās par 409.25 EUR/t. Nedēļas augstākā reģistrēta cena bija pirmdienā, kad rapšu cena sasniedz 413.00 EUR/t.
Eiropas kviešu tirgus iepriekšēja nedēļā saglabājās stabils, neraugoties, ka kviešu cenas ASV nedaudz zaudēja savas vērtības. Eiropas kviešu tirgū ir ierasts, ka mainoties situācijai ASV, mainās arī kviešu cenas Eiropā, bet šis gads iespējams veidosies savādāk – visi potenciālie ASV tirgus cenu samazinājumi var neatspoguļoties Eiropā un arī Lielbritānijā. 2020.gada kviešu ražas samazinājums Eiropā ir izveidojis situāciju, kurā tirgus noteikumus diktē piedāvājuma iespējas, un tās šogad ir ierobežotas, salīdzinot ar citiem gadiem. Eiropas samazinātās ražās dēļ Eiropas tirgus ir kļuvis vairāk lokāls un tik ļoti nepakļaujas globālajiem cenu spiedieniem. Kviešu cenu papildus atbalsta arī fakts, ka kukurūzas ražas Eiropā un Melnās jūras tirgos šogad ir mazākas, kas papildus veido vietējo kviešu pieprasījumu – kukurūzas graudi tiek aizstāti ar vietējiem kviešu graudiem, kā rezultātā veidojas papildus vietējais pieprasījums, kas atbalsta jau esošo augsto cenu līmeni.
Eiropa šogad izvēlas eksporta ceļus un kviešu iepirkumus, kuros piedalīties! Šī iemesla dēļ daļa eksporta tirgus piespiedu kārtā tiek atdota Melnās jūras tirgus dalībnieku pārvaldībā. Savukārt pēdējo nedēļu laikā Melnās jūras tirgus dalībniekiem un arī Eiropai ir jākonkurē ar Austrālijas graudu cenām. Austrālijai un Ķīnai ir izdevies sabojāt savas tirdzniecības attiecības, kā rezultātā šim tirgum ir jāmeklē jauni noietu kanāli. Iepriekšējā nedēļā Saūda Arābijas miežu iepirkumā pārsvaru guva Austrālijas miežu piegādātāji, noslēdzot līgumu par 530 000 t miežu piegādēm. Ja Austrālijas un Ķīnas tirdzniecības attiecības neuzlabosies, tad Austrālija turpinās piedalīties Saūda Arābijas un citos tuvo austrumu iepirkumos, pastumjot malā vēsturiskos tirgus dalībniekus. Šis bija salīdzinoši liels Eiropas un Melnās jūras miežu piegādātāju zaudējums, kas var atbalsoties lopbarības graudu tirgus sektorā, atbrīvojot kviešu krājumus.
Situācija Krievijas kviešu audzēšanas apgabalos paliek aizvien nepielūdzamāka, jo aukstās gaisa masas ir ieplūdušas kviešu sējumos, apdraudot 2021.gada Krievijas kviešu ražu. Sals ir atnācis bez sniega segas, kas rada papildus draudus nenobriedušajiem augiem. Ilglaicīgi sausie laika apstākļi ir padarījuši savus nedarbus un augi plašās teritorijās ir nepietiekami attīstījušies, lai ar mierīgu sirdi Krievijas kviešu audzētāji varētu sagaidīt pavasara iestāšanos. Tas nozīmē, ka piesekošana Krievijas laika apstākļiem globālajos kviešu tirgos paliks aizvien aktuālāka.
Šajā nedēļā Krievijas lauksaimniecības ministrijā tiek plānota sēde, kurā tiks spriests par eksporta kvotas apjomiem atlikušajā eksporta sezonā. Situācija saistībā ar Austrālijas tirgus parādīšanos pie apvāršņa var likt Melnās jūras tirgus dalībniekiem pārskatīt savus eksporta plānus. Kviešu cenas Melnās jūras tirgū svārstās no 253.00 USD/t līdz 258.00 USD/t (no 214.40 EUR/t līdz 218.65 EUR/t) decembra piegādēm un no 256.00 USD/t līdz 259.00 USD/t (no 217.00 EUR/t līdz 219.50 EUR/t) marta piegādēm.
Parīzes biržā šī ir pēdējā kviešu decembra sesijas tirdzniecības nedēļa, kura ieskicēs un nodos papildus cenu mantojumu marta tirdzniecības sesijai. Iepriekšējā nedēļā kvieša cenas pietuvojās, bet nesasniedza decembra kviešu cenu maksimumu. Augstākā reģistrētā cena sasniedza 213.00 EUR/t un nedēļas tirdzniecība tika pabeigta ar 210.75 EUR/t. Kviešu cena virs 200.00 EUR/t ir spējusi noturēties gandrīz divu mēnešu griezumā, kas tirgum ir sen nepieredzēta pieredze.
Ķīna turpina labot sojas pupiņu importa rekordus. Ķīna, sadzirdot un saskatot sojas pupiņu piegāžu draudus no Dienvidamerikas, vēl pastiprinātāk pievēršas sojas pupiņu iepirkumam. Kā jau minējām iepriekšējā nedēļā, Ķīnai ir izdevies atjaunot savus cūku ganāmpulku pēc Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma un tā rezultātā sojas pupiņu piegādes ir palikušas vēl aktuālākas.
ASV eļļas augu tirgus arī pats neapzināti stimulē eļļas augu cenas - ASV vietējie sojas pupiņu patērētāji ir pārāk ilgi nogaidījuši, lai iegādātos sojas pupiņas vietējam patēriņam, tāpēc tagad ir spiesti pirkt par salīdzinoši augstākām cenām, kas papildus atbalsta jau tā augsto sojas pupiņu cenu.
Eļļas augi no ekonomikas un enerģijas viedokļa šobrīd ir pasargāti, jo EUR/USD valūtas kursa indekss ir stabils, t.i., iepriekšējā nedēļā nebija novērojamas sevišķas kursa izmaiņas un kurss nedēļas laikā palielinājās no 1.18407 līdz 1.18555. Savukārt jēlnaftas cena palielinājās no 40.17 USD/brl līdz 42.45 USD/brl, kas vienlaicīgi ir labas ziņas arī augu eļļas tirgiem.
Rapšu cenas iepriekšējā nedēļā Parīzes biržā februāra līgumiem gāza iepriekšējos cenu rekordus un cena palielinājās no 408.50 EUR/t līdz 415.25 EUR/t. Augstākā reģistrētā februāra biržas cena sasniedza 416.25 EUR/t, kas ir pēdējā gada absolūtais rekords.
Kviešu tirgū atjaunojas kviešu pieprasījums, kuru stimulē nepietiekams piedāvājums visos globālajos kviešu tirgos. Pēdējās nedēļās savas tirgus pozīcijas arī nostiprina Eiropas kviešu piegādātāji ar labākas kvalitātes graudiem, atstājot kviešu cenu jautājumu otrajā plānā. Tā rezultātā kviešu cenai ir izdevies sasniegt un ilglaicīgi saglabāt pēdējo trīs gadu kviešu cenas maksimumu. Jāpiezīmē, ka cenu maksimums attiecas uz Parīzes decembra un marta biržas indeksu, jo 2021.gada maija, septembra un decembra cenu noteicošie faktori būs saistīti ar ziemāju pārziemošanu un sausuma faktoriem pavasarī.
Nelielu, un tomēr īslaicīgu atbalstu kviešu cenas ieguva no EUR/USD valūtas svārstībām, kas iepriekšējo nedēļu iesāka ar 1.1646 vērtību un nedēļu nobeidza ar 1.18737. Iepriekšējā nedēļā Saūda Arābija veica kviešu iepirkumu, kura rezultātā EUR/USD valūtas indekss nospēlēja labvēlīgu ietekmi uz kviešu cenas palielināšanos.
Kviešu cenas Eiropā tiek pasargātas arī no kukurūzas piegāžu faktora, jo novembrī un decembrī tika plānots, ka Eiropas lopbarības sektoru aizvietos kukurūzas apjomi no Ukrainas. Kukurūzas situācija Ukrainā ir izmainījusies un eksporta apjomi ir samazinājušies par 19% procentiem, Eiropas patērētajiem liekot vairāk fokusēties uz vietējo produkciju, saglabājot iepirkuma cenas palielināta pieprasījuma dēļ.
Šobrīd tirgū arī veidojas neloģiska kviešu piegāžu ķēde, kurā Austrālijas piegādātāji plāno veikt piegādes uz Tuvajiem austrumiem, bet Francijas kviešu piegādātāji plāno turpināt piegādes uz Ķīnu. Kāpēc neloģiska piegāžu ķēde?! Piegādes uz Ķīnu būtu pareizākas no Austrālijas, bet saasināto tirdzniecības attiecību dēļ Austrālija neplāno eksportēt kviešus Ķīnai. Tirgus konsultanti uzskata, ka šīs tirgus izmaiņas nenāks par labu kviešu cenām un tam būs jāsamazinās, jo Austrālijas kviešu piegādātāji ir noskaņoti agresīvi konkurēt ar kviešu cenu piedāvājumiem Tuvajos austrumos.
Kviešu cena Parīzes biržā iepriekšējā nedēļa atguva savas pozīcijas un palielinājās no 204.25 EUR/t līdz 208.75 EUR/t. Cenas palielinājās pat pie nosacījuma, ka EUR/USD valūtas indekss atguva savas pozīcijas un nedēļu nobeidza ar 1.18737 vērtību. Nedēļas augstākā reģistrētā cena sasniedza 210.75 EUR/t.
Parīzes biržā rapšu novembra iepirkuma sesijai beidzoties bija iespēja novērot lielisku cenu kāpumu februāra biržas sesijai, kas turpinājās arī novembra otrajā nedēļā. Rapšu cenas palielinājās no 397.50 EUR/t līdz 408.75 EUR/t, sasniedzot arī jaunus cenu rekordus februāra rapšu cenai (411.50 EUR/t).
Cenu kāpumu atbalstīja rapšu pieprasījuma palielinājums Eiropā un pārējo eļļas augu produkcijas stress. Iepriekšējā nedēļā ASV lauksaimniecības departaments ziņoja, ka ASV un Argentīnas sojas pupiņu krājumi 2020.gadā samazināsies par 5.15M t.
Sojas pupiņu ražas samazinājums nav laba ziņa lielākajiem sojas pupiņu importa tirgiem, kā piemēram, Ķīnai, kurai šogad pēc Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma ir izdevies atjaunot cūku ganāmpulku par 26.9%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Ķīnas cūku ganāmpulkam paredzams arī pieaugums nākošajā gadā, jo sivēnmāšu ganāmpulka pieaugums ir par 31.%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Šis fakts pastiprina Ķīnas sojas pupiņu pieprasījuma pieaugumu tuvākajā nākotnē, kas radīs papildus atbalstu arī citiem eļļas augiem – tai skaitā rapšiem.
ASV ir aizvadītas 46 prezidenta vēlēšanas, kurās lielāku pārsvaru guva jaunais demokrātu partijas pārstāvis Džo Baidens. ASV politiskās elites maiņa bija viena no pēdējā laika sensācijām, kuras rezultātus gaidīja visu nozaru pārstāvji. Tika izvirzītas vairākas teorijas par ASV dolāra pozīcijām, jēlnaftas cenām un tirdzniecības attiecībām starp tirgus gigantiem ASV un Ķīnu. Pagaidām prezidenta vēlēšanu rezultāti nav spējuši ievērojami sašūpot dolāra un naftas pozīcijas pasaules tirgos, radot faktorus, kas atstātu ietekmi uz kviešu vai rapšu cenām. Jāpiebilst, ka ASV prezidenta vēlēšanas ir tikko kā noslēgušās un šobrīd būtu pāragri apgalvot, ka vēlēšanu rezultāti neatstāj vai neatstās ietekmi un pasaules ekonomiku – tāpēc arī mēs pastiprināti turpināsim sekot šī tirgus spēlētāja aktualitātēm un tirgus izmaiņām, kas varētu tikt saistītas ar prezidentu maiņu.
Kamēr ASV politiskie spēki aprod ar jauno situāciju, ASV lauksaimnieki tiek lutināti ar optimāliem laika apstākļiem un situācija ziemas kviešu sējumos ir ievērojami uzlabojusies. Tomēr arī pēc laika apstākļu uzlabošanās, tikai 43% ziemas kviešu sējumu tiek vērtēti kā labi vai ļoti labi, salīdzinot ar 41% nedēļu iepriekš.
Arī Melnās jūras tirgus galvenajos kviešu audzēšanas apgabalos ir ievērojami uzlabojusies situācija ziemas kviešu sējumos, jo pēdējā laika lietusgāzes ir uzlabojušas augsnes mitruma koeficentu, ļaujot nedaudz kliedēt bažas par ziemāju skaudro stāvokli pirms ziemas iestāšanās.
Brazīlijā un Argentīnā aizvien ir jūtama La Nina ietekme un laika apstākļi paliek aizvien sausāki apdraudot kultūraugu ražas – sevišķi kukurūzas sējumus. Kukurūzas ražas samazinājums var atstāt ietekmi uz citām graudaugu cenām – tajā skaitā arī uz kviešiem.
Iepriekšējā nedēļā Kviešu cenas, pēc neliela cenu samazinājuma, sāka atgriezties iepriekšējā cenu līmenī un Parīzē decembra kviešu līgumu cenas nedēļas laikā palielinājās no 204.25 EUR/t līdz 208.75 EUR/t. Nedēļas augstākā reģistrēta cena sasniedza 210.75 EUR/t.
Ēģipte ir papildus iegādājusies 300 000 t Krievijas izcelsmes kviešu. Šīs nedēļas iepirkumā piedalījās arī Francija, kuras FOB pārdošanas cena pārsteidzošā kārtā bija nedaudz labāka par Krievijas piedāvāto, bet transporta izmaksas nespēja padarīt Francijas piedāvājumu pietiekami labu, lai Ēģipte izlemtu par labu Eiropas piegādātājam.
Kviešu cenas Melnās jūras tirgū ir stabilizējušās un vairs neturpina iepriekšējās nedēļās novērotu cenu palielinājumu. FOB cenas decembra piegādēm svārstās no 253.00 USD/t līdz 257.00 USD/t (214.40 EUR/t līdz 217.80 EUR/t).
Parīzes biržā rapšu novembra iepirkuma sesija ir beigusies - pēdējās mēneša dienās ievērojama samazinot rapšu cenas. Tomēr jaunā februāra iepirkuma sesija sevi pieteica ar ievērojamu cenu pieaugumu attiecībā pret novembri. Iepriekšējā nedēļā augstākā reģistrētā rapšu cena februāra līgumiem pārkāpa 400 EUR/t slieksni, sasniedzot 402.75 EUR/t. Februāra cenas nedēļas laikā palielinājās no 384.75 EUR/t līdz 398.00 EUR/t jeb par 3.3%.
Rapšu cenu kāpumu tirgus konsultanti saista ar cenu atbalstu no citiem eļļas augiem. Palmu eļļas cenu kāpumu stimulē nepietiekams palmu eļļas piedāvājums tirgū – līdzīgi šobrīd ir ar sojas pupiņu cenām, jo globālajos tirgos pieprasījums nemazinās, bet papildus pieaug.
Jēlnaftas cenas iepriekšējā nedēļā nedaudz atguva savas pozīcijas, palielinoties no 35.24 USD/brl līdz 37.14 USD/brl.
Kviešu tirgus kopš augusta sākuma piedzīvoja nepārtrauktu cenu kāpumu, ko veicināja vairāki cenu atbalstoši faktori. Maksimālā reģistrētā kviešu cena decembra līgumiem sasniedza 214.00 EUR/t, kam sekoja cenu samazinājums. Šobrīd šķiet, ka pasaules tirgi vēlas nedaudz atvilkt elpu un paraudzīties apkārt, pirms izlemj, kurā virzienā doties tālāk.
Kviešu tirgū kopš iepriekšējās nedēļās nav notikušas kardinālas izmaiņas. Nav uzradušās papildus kviešu tonnas, kas palielinātu globālos krājumus, nav arī ievērojami palielinājies fizisks kviešu apjomu piedāvājumus, kas palielinātu konkurenci pārdevēju vidū un veicinātu cenu samazinājumu. Katrā ziņā tirgū nav notikušas fiziskas izmaiņas, kas ietekmētu kviešu cenu negatīvi. Tirgus konsultanti kviešu cenu samazinājumu skaidro ar normālu tirgus reakciju uz nepārtrauktu tirgus izaugsmi – kviešu cenas nevarēja palielināties līdz bezgalībai. Šobrīd ir zināma kviešu cenu augstākā atzīme, kas nākotnē palīdzēs pieņemt lēmums cenu kāpumu brīžos.
Un tomēr, ja reiz tirgū nav ievērojamu izmaiņu, tad kāpēc kviešu cena sāka samazināties!? Kopš augusta sākuma katru nedēļu tirgu papildināja jauna informācija, kas pozitīvi ietekmēja kviešu cenas, bet pēdējās nedēļās vairs nenotika jaunas informācijas plūsma, kas spētu radīt papildus atbalstu kviešu cenu kāpumam. Tirgus dalībnieki šobrīd gaida jaunus, nedzirdētus iespējams pat sensacionālus jaunumus, kas varētu ietekmēt tirgu vienā vai otrā virzienā. Tirgus vēlas nogaidīt precīzāku informāciju par nākotnes ražas prognozēm, politiskajām izmaiņām galveno tirgus dalībnieku starpā un saprast kādas varētu būt loģistikas izmaiņas sakarā ar COVID-19 otrā viļņa uzliesmojums. Informācijas telpa ir pārsātināta un tirgus dalībniekiem ir jātiek galā ar tuvākās nākotnes sarežģīto uzdevumu – jāsaprot kā veidosies graudu plūsma.
Uzdevumu sarežģītāku padara COVID-19 otrā viļņa uzliesmojums, kas var ietekmēt katra atsevišķā tirgus stratēģiju attiecība uz krājumu veidošanu. Lauksaimniecības preču tirgu arī ietekmē ASV prezidenta vēlēšanas, t.i., ASV tirgus dalībnieki nevēlas uzņemties jaunus papildus riskus pirms prezidenta vēlēšanu rezultātiem, kas rada papildus spiedienu arī uz lauksaimniecības preču cenām, kas likumsakarīgi atbalsojas arī citos tirgos.
Krievijā ir nedaudz uzlabojusies situācija ziemas kviešu sējumos un lietavas ir kļuvušas dāsnākas un regulārākas, tomēr Volgas dienvidu daļa un Ziemeļkaukāzas austrumi turpina dzīvot sausumā un tuvākās 1.5 nedēļas laika lietus šajos apgabalos netiek solīts. Šī ziņa, lai gan tikai daļēji pozitīva, tomēr ir ietekmējusi lauksaimniecības sektoru, liekot kviešu cenām nedaudz atslābt Melnās jūras tirgū un arī Eiropas biržās. Melnās jūras ostās FOB kviešu cenas ir nedaudz samazinājušas un šodien kvieši decembra piegādēm tiek tirgoti par 250 USD/t līdz 256.00 USD/t (213.50 EUR/t līdz 218.80 EUR/t).
Sausuma radītās sekas ir ietekmējušas ne tikai jaunās ziemas kviešu ražas potenciālu Melnās jūras apgabalos, bet arī atstājušas sekas uz šā gada kukurūzas ražu. Ukraina paredz ražas samazinājumu par 5.5 līdz 7.5M t un šis faktors var ietekmēt eksporta apjomus no Ukrainas uz Eiropu.
Kviešu cena Parīzē iepriekšējā nedēļā bija ieņēmusi atkāpšanas pozīcijas un cena noslīdēja no salīdzinoši augstās 209.00 EUR/t līdz 205..25 EUR/t. Nedēļas augstākā reģistrētā cena atbilst 209.00 EUR/t, bet zemākā cena sasniedza pat 202.00 EUR/t. Cenu svārstības nedēļas laikā 7 EUR jeb 3.3% robežās, kas atbilst normālām graudu biržas svārstībām.
Rapšu tirgū, salīdzinot ar kviešu tirgu, ir notikušas kardinālākas cenu izmaiņas un rapšu cenas atkal parāda savu skaidro raksturu, t.i., cenu svārstības vienas dienas ietvaros 8 EUR/t. Tomēr ja cenu svārstības pārvērš procentos, tad cenu svārstība sastāda tikai 2.1%. Iepriekšējā nedēļā rapšu cenas noslīdēja 390.00 EUR/t līdz 372.00 EUR/t, atzīmējot pēdējo trīs mēnešu zemāko cenu atzīmi.
Rapšu tirgu Eiropā atbalstīja gan EUR/USD valūtas indekss ar lejupslīdošu vērtību, gan arī sojas pupiņu tirgus, kurš bija sasniedzis tirgus maksimālo vērtību. Rapšu tirgus arī saņēma mazus cenu atbalsta signālus no saulespuķu eļļas tirgus, kurā arī bija novērojams cenu kāpums. Tomēr jēlnaftas cenu tirgus, kurā cena atkal samazinājās no 39.69 USD/brl uz 35.79 USD/brl un palmu eļļas tirgus cenu samazinājums bija spēcīgāks par pārējiem cenu atbalstošajiem faktoriem.
Rapšu tirgus klusajos iepirkuma brīžos ir viegli pakļaujams saistīto preču cenu svārstībām. Turklāt, līdzīgi kā pavasarī, arī tagad runas par COVID-19 otrā viļņa uzliesmojumu un degvielas patēriņa prognozējamais samazinājumus nerada veselīgu vidi rapšu tirgū.
Tuvākajā nākotnē līdz rapšu pieprasījuma atjaunošanās brīdim rapšu cenas būs pakļautas blakus – saistīto preču cenu svārstībām.
Ir aizritējusi vēl viena graudaugu cenu rekordu nedēļa. Tirgus cenas ir sasniegušas šā gada cenu augstākās atzīmes gandrīz visās pasaules biržas. Un tomēr - vai ir pamats domāt, ka preču cenu kāpums ir sasniedzis maksimālās cenu atzīmes!? Šīs nedēļas graudu tirgus pārskatā paraudzīsimies tuvāk uz graudu tirgus akcentiem, kas “vainojami” pie globāliem cenu kāpumiem šodien un kādi ir iespējamie nākotnes scenāriji.
Ķīnas burtiski agresīvā sojas pupiņu, kukurūzas un arī kviešu pirkšanas taktika izceļ pieprasījuma pieauguma faktoru globālajos tirgos nebijuši augstos līmeņos. Ķīna jau šodien ir izpildījusi savu valsts noteikto importa kvotu 7M t apmērā. Turklāt pēc šodien redzamajiem iepirkuma tempiem jāsecina, ka Ķīna šogad plāno sasniegt 20M t importa apmērus. Līdz šim brīdim Ķīna ir iegādājusies 9.8M t sojas pupiņu, no kurām 75% ir Brazīlijas izcelsmes un 25% ir ASV izcelsmes. Ņemot vērā, ka piegādes no Brazīlijas paliek lēnākas, tad sojas pupiņu piegādes vadošo lomu uzņemsies ASV. Ķīna šajā gadā ir palielinājusi sojas pupiņu iegādi par vidēji 20%, par iemeslu minot cūku ganāmpulka atjaunošanos pēc Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma. Kukurūzas un kviešu iepirkums ir cieši saistīts ar sojas pupiņu iepirkuma pieaugumu.
Cits graudu cenu pieauguma iemesls ir sausums vadošajos kviešu audzēšanas apgabalos. Sausuma radītie postījumi šobrīd visvairāk ir novērojami Krievijā, Ukrainā, ASV, Brazīlijā un Argentīnā. Krievijas galvenie kviešu audzēšanas apgabali laiku pa laikam saņem nelielu lietus nokrišņu daudzumu, bet aizvien tas ir nepietiekoši, lai augu spētu pietiekami labi attīstīties līdz ziemas iestāšanas brīdim. Krievija katru gadu sadala kviešu sēju proporciju ziemas kvieši/vasaras kvieši = 60%/40%. Šogad proporcija ir līdzīga, bet vadošie tirgus konsultanti uzskata, ka pēc ziemas Krievijā strauji palielināsies vasaras kviešu proporcija, kas samazinās kviešu ražas potenciālu 2021.gadā.
Pieņemsim, ka Krievijas kviešu raža 2021.gadā samazinās par 10% un nokritīsies līdz 70M t. Krievijas pašpatēriņš ir ~47M t un pie šāda scenārija Krievija spēj eksportēt vairs tikai 23M t, kas ir par 33% mazāk kā 2019.gadā. Tas nozīmē, ka Krievijas kviešu tirgus negatīvās prognozes var izraisīt kviešu deficītu Krievijas vēsturiskajos sadarbības tirgos (Bangladešā, Ēģiptē un Turcijā), palielinot pieprasījuma spiedienu uz citiem konkurentu tirgiem, piemēram, Eiropu. Pie šāda scenārija veidošanās Krievijas lauksaimniecības ministrijai vajadzētu paātrināt eksporta kvotas jautājumu, nosakot eksportu iepriekšējo gadu līmenī un radot buferspilvenu nākošā gada eksportam. Šādi Krievijai izdotos saglabāt eksporta līderes pozīcijas un uzturēt nemainīgas tirdzniecības attiecības ar vēsturiskajiem sadarbības tirgiem.
Argentīnā un Brazīlijā sausu laika apstākļu izraisošā La Nina šobrīd apdraud kukurūzas sējumus un kukurūzas ražas potenciāls ir loti nenoteikts, un tas var ievērojami samazināt kopējos graudaugu globālos krājumus, atstājot ietekmi uz graudaugu cenām.
No iepriekšējiem novērojamiem jāsecina, ka graudaugu cenas saglabāsies šā brīža tirgus cenu robežās, kamēr visos tirgos saglabāsies augstais pieprasījumus un nākotnes ražu apdraudēs mūsdienu lielākais lauksaimniecības bieds – sausums. Sausums līdz šim ir samazinājis Eiropas eksporta tempus līdz pat 30%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Turklāt Lielbritānijai ir nācies importēt par 45% vairāk graudu izejvielu kā iepriekšējā gadā tikai sausu laika apstākļu un sliktas graudu ražas dēļ. Ražas un eksporta aktuālie skaitļi ir pārāk atšķirīgi, lai tuvākajā laikā mēs sagaidītu pasaules graudu organizācijas korekciju attiecībā par 2020.gada graudaugu krājumiem.
Graudaugu tirgus var piedzīvot papildus cenu svārstības Covid -19 otrā viļņa dēļ. Šobrīd šīs pandēmijas ietekme uz tirgus cenām var būt abpusēja, tāpēc tirgus dalībnieki un arī AgroPlatforma turpina sekot atšķirīgajiem regulējumiem, kas var ietekmēt globālās tirgus plūsmas, izmainot pieprasījuma piedāvājuma līknes.
Iepriekšējā nedēļā kviešu cena Parīzes biržā decembra biržas indeksam sasniedza jaunu cenu rekorda atzīmi – 214.00 EUR/t. Nedēļas griezumā kviešu cenas nebūtiski samazinājās, cenām no pirmdienas 210.50 EUR/t samazinoties līdz piektdienas 209.75 EUR/t. Nelielo cenu korekciju var saistīt ar EUR/USD valūtas indeksa svārstībām, EUR vērtībai pieaugot par 1.2%, indeksam nosvārstoties no 1.17167 līdz 1.18573. Tirgus uzskata, ka EUR/USD valūtas indeksa svārstības tuvākajā laikā būs lielākās amplitūdās, saistot to ar ASV prezidenta vēlēšanu tuvošanos.
Melnās jūras tirgū kviešu cenas līdzīgi kā citur arī turpina pieaugt un iepriekšējā nedēļā kviešu cenas svārstījās no 250.00 līdz pat 263.00 USD/t (212.75 līdz 223.80 EUR/t) decembra piegādēm. Svarīgi piebilst, ka piedāvājuma līkne pēdējo nedēļu laikā ir ieņēmusi lejupslīdošu tendenci un tirgus konsultanti to skaidro ar pārdevēju nevēlēšanos pārdot, redzot, ka kviešu cenas palielinās, un otrs piedāvājuma samazinājuma iemesls ir tirgu gatavošanas 2021.gada ražas samazinājumam. Iepriekšējā nedēļā Krievija pārdeva Ēģiptei 165 000 t kviešu, un Ēģiptei šis pirkums izmaksāja 236.60 EUR/t ar piegādi līdz galamērķim.
Rapšu tirgus arī saņem virkni cenu atbalstošu faktoru. Augstas sojas pupiņa pieprasījums un cenu kāpums, kas novērojams kopš 10.augusta, sojas pupiņu cenām Čikāgas biržā palielinoties par 20% no 869.50 USD/bu līdz 1083.80 USD/bu, ir bijis viens no galvenajiem iemesliem stimulatoriem, rapšu cenām palielinoties līdz pat iepriekšējās nedēļas rekorda atzīmei. Papildus eļļas augu tirgus saņem atbalstu no palmu eļļas tirgus, kurš pēc pavasara krīzes ir atguvies un ieguvis iepriekšējā gada cenu līmeni šajā laika periodā.
Rapšu cenas iepriekšējā nedēļā Parīzes biržā, līdzīgi kā kviešu cenas, sasniedza jaunu cenu rekordu un rapšu novembra līgumi ceturtdien tika tirgoti par 396.00 EUR/t. Nedēļas griezuma arī ir novērojams neliels cenu pieaugums no 390.75 EUR/t pirmdien līdz 392.00 EUR/t piektdien.
Rapšu cenu pozīcijas nedaudz vājināja EUR/USD valūtas kursa pieaugums un nelielais jēlnaftas cenas samazinājums, cenai nokrītoties no 40.69 USD/brl līdz 39.85 USD/brl.
Sausie laika apstākļi galvenajos pasaules kviešu audzēšanas apgabalos turpina pozitīvi atbalstīt kviešu tirgus cenas visās graudu biržās – kviešu cenas burtiski uguņo. Kviešu tirgus saņem arī papildus atbalstu no kukurūzas un sojas pupiņu tirgus aktivitātēm. Augstais un nepārtrauktais pieprasījums no Ķīnas un Āfrikas tirgiem “sadarbībā” ar sausajiem laika apstākļiem ASV, Argentīnā, Krievijā, daļā Eiropas un šodien arī Austrālijā rada neapšaubāmas bažas par graudaugu ražas un eksporta perspektīvu 2021.gada sezonā.
Raugoties no Baltijas valstu skatu punkta, par sausiem laika apstākļiem mēs varam tikai nojaust, bet lietus nepietiekamība šobrīd ietekmē daudzus dominējošus kviešu tirgus. Francija līdz šim ir iesējusi tikai 12% no ierastās kviešu platības, kas ir par 4% mazāk, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Turklāt ir vērts atcerēties, ka iepriekšējā gadā Eiropu mocīja pārlieku slapji laika apstākļi, un sēja arī nevadās pienācīgā ātrumā.
Augstais pieprasījums no Ķīnas ir viens no cenu detonatoriem ASV Čikāgas biržā. Eksporta tempi šī gada sezonā ir palielinājušies par 10%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Tā rezultātā sojas pupiņu cenas kopš septembra sākuma ir palielinājušas par 15%, bet kukurūzas cenas ir iemanījušas pieaugt pat par 18.5%. Šajā pašā laika periodā Kvieši cenas Čikāgā nepiedzīvoja tik dinamisku un vienmērīgu cenu kāpumu, bet tomēr arī kviešu cena ir pieaugusi par 13.8%, lielāko cenu izrāvienu piedzīvojot pēdējo trīs nedēļu laikā.
Parīzes biržā kviešu cenas palielinās kopš augusta sākuma un iepriekšējā nedēļā atkal tika pārspēts kārtējais 2020.gada decembra biržas indeksa rekords, un nedēļas beigās kviešu cenas sasniedza 209.00 EUR/t atzīmi. Šajā nedēļā cenas turpina pieaugt un nedēļās sakumā tiek pārspēta arī 210.00 EUR/t robeža.
Iepriekšējās nedēļās Krievijas lauksaimniecības ministrija sāka sarunas par eksporta kvotas ieviešanu, lai mazinātu riskus, kas saistīti ar nepietiekamiem graudu krājumiem 2021.gadā sezonā. Lēmums šobrīd atrodas uz svaru kausiem – vienā svaru kausā atrodas labās kviešu cenas, kas ļauj veiksmīgi realizēt 2020.gada ražu, bet otrā svaru kausā ir šī brīža sausie laika apstākļi, kas sāk apdraudēt 2021.gada ražu un Krievijas graudu tirgus pozīcijas nākotnē. Lēmums par eksporta kvotas ieviešanu ir pieņemts, bet nav vēl nav skaidri zināms, kad tas stāsies spēkā un kādā apmērā kviešu eksports tiks ierobežots. Šis tirgus faktors varētu būt vel viens nākotnes kviešu cenu detonators, kas par labu nāktu Eiropas eksporta cenām.
Šodien Melnās jūras tirgū kvieši ar piegādēm novembrī un decembrī tiek tirgoti par FOB cenām, kas svārstās no 247.00 USD/t līdz 251.00 USD/t ( ~209.32 EUR/t līdz ~212.71 EUR/t). Kviešu cenas vēlākām piegādēm martā sasniedz pat 256 USD/t (~216.95 EUR/t).
Rezumējot šīs nedēļās pārskatu jāsecina, ka pieprasījuma apmērs pret piedāvājuma iespējām lieliski atspoguļojas kviešu cenās. Vai kviešu cenas var palielināties bezgalīgi!? Šim jautājumam vienmēr ir jāmeklē pēc atbildēm no pretējā tirgus rakursa - kas ir tie faktori, kas var negatīvi ietekmēt kviešu cenas vai kviešu tirgu kopumā:
Ar COVID-19 saistītais eļļas augu pieprasījuma samazinājums šobrīd vēl nav izteikti pamanāms, bet tirgus konsultanti piesardzīgi vērtē šo tirgus faktoru. Ķīnas pastiprinātā interese pēc sojas pupiņām ir paaugstinājusi sojas pupiņu cenas Čikāgas biržā par 15%, bet šo cenu pieaugumu mēs nevaram pamanīt rapšu cenās Parīzes biržā.
Eiropas rapšu pircēji ir piesardzīgāki un šobrīd nav lielas pārliecības par biodegvielas pieprasījuma pieaugumu vai saglabāšanos iepriekšējo gadu līmenī. Matemātiskie aprēķini aizvien norāda uz rapšu nepietiekamību 4M t apmērā līdz jaunajai 2021.gada rapšu ražai, bet šis deficīts var samazināties, ja COVID-19 ierobežojumu dēļ samazināsies degvielas patēriņš Eiropā. Līdz šim brīdim Eiropa jau ir importējusi 1.809 M t rapšu, no kurām 66% ir imports no Ukrainas, bet pārējā rapša izcelsme ir no Kanādas.
Preču pieprasījuma izmaiņas ir bijušas novērojamas palmu eļļas tirgū, kur cenu un pieprasījumu grafiku līknes ir ļoti viļņveidīgas, kas liecina par preču iepirkumu kampaņu veidā, papildus neriskējot iegādāties potenciāli nelikvīdu preci par nesamērīgi augstu cenu.
Rapšu cena iepriekšējā nedēļā Parīzes biržā novembra līgumiem samazinājās par 4.5 EUR/t no 394.50 EUR/t līdz 390.00 EUR/t. Nedēļās straujākās cenu svārstības bija novērojamas 12.oktibrī, kad cena dienas laikā sasniedza nedēļas augstāko vērtību 394.75 EUR/t un vienlaicīgi arī nedēļas zemāko cenu – 386.75 EUR/t.
Jēlnaftas cenas aizvien saglabājas nemainīgi stabilas, un iepriekšējā nedēļa cenu svārstības bija novērojams nelielā amplitūdā – nedēļās laikā cena pieauga no 40.40 USD/brl līdz 40.88 USD/brl.
Šis gads kārtējo reizi pierāda, ka laika apstākļi nav paredzami tie mūs pārbauda gadu no gada. Ja iepriekšējā gadā Eiropu mocīja stipras lietavas, ka neļāva savlaicīgi iesākt un pabeigt ziemas kviešu sēju, tad šogad Eiropu un arī Melnās jūras apgabalus pārbauda slapjo laika apstākļu opozīcija – sausums. Sauso laika apstākļu dēļ Krievijai ir izdevies iesēt tikai pusi no paredzētas ziemas kviešu platības, savukārt Ukraina šī iemesla dēļ ir ievērojami samazinājusi ziemas kviešu platības, neminot precīzākus skaitļus, bet paredzot 2021.gada ražas samazinājumu par 15%.
Laika apstākļi ir ļoti mainīgi un “galēji,” kā piemēram, Rietumeiropā iepriekšējā nedēļā pēc ilga sausuma perioda sākas lietavas, kas izraisīja lokālus plūdus, bet tuvākajā laikā Rietumeiropā nokrišņi netiek paredzēti, kas atkal rada bažas par sausumu un ziemas kviešu nepienācīgu attīstību vai iekalšanu zemēs garozā. Nokrišņi tiek prognozēti Eiropas dienvidaustrumos un Ukrainā, kur tie ir vitāli svarīgi.
Sausums rada bažas un iespējamos bojājumus ne tikai mūsu Zemes puslodē, bet arī pretējā Zemes puslodē, kas cīnās ar sausuma radītajām sekām visos kultūraugu sektoros. ASV, Argentīna un Brazīlija satraucas par kukurūzas un sojas pupiņu ražām.
Laika apstākļu radītās sekas ir viens no galvenajiem plaša patēriņu preču cenu atbalstošajiem faktoriem – tomēr preču cenas saņem arī daudz citus atbalstošus signālus un faktorus. Kā piemēram, Francija līdz šim ir eksportējusi par 40% mazāk kviešu, kā iepriekšējā gadā, uzrādot pēdējo 10 gadu sliktāko eksporta rādītāju. Līdz šim brīdim Francijai ir izdevies nosūtīt eksportā tikai 166 000 t kviešu jeb 11 kuģus. Francija šobrīd argumentē savu pasīvo eksporta kustību ar iesāktām tirdzniecības sarunām ar Ķīnu, kura izrādījusi lielu interesi par Francijas kviešiem. Atsauksim atmiņā, ka iepriekšējā gadā Francijas kviešu eksports uz Ķīnu pieauga 10 reizes no 75 000 t 2018.gadā līdz 750 000 t 2019.gadā.
Cits cenu atbalstošs faktors ir runas par Krievijas eksporta kvotas samazināšanu – tirgi nepacietīgi gaida Krievijas valdības lēmumu un iespējamo ietekmi uz lauksaimniecības tirgu, jo lauksaimniecības ministrijai ir jāpieņem lēmums par 2021.gada janvāra – jūnija eksporta kvotu. Neraugoties, ka Krievijā šogad ir izcili kviešu ražas rādītāji (82M-83M t), Krievijas valdību satrauc rekordaugstās vietējā tirgus cenas un šā brīža sausie laika apstākļi, kas var negatīvi ietekmēt 2021.gada ražu. Šie faktori tiks debatēti un ņemti vērā lēmumu pieņemšanas brīdī - rezultātus mēs uzzināsim tuvākajā nākotnē.
Tirgū valda saspringta situācija pieprasījuma pusē un tas atspoguļojas preču cenās. Iepriekšējā nedēļā Parīzes biržā kviešu cenas sasniedza kārtējo rekordu, kas liecina par cenu kāpumu kopš šā gada augusta sākuma. Parīzes biržā kviešu decembra līgumi nedēļas sākumā tika sākti tirgot par 198.25 EUR/t, un nedēļas beigās cena bija pieaugusi līdz 200.25 EUR/t, bet nedēļas augstākā fiksētā cena sasniedz 202.25 EUR/t, kas atbilst šā gada rekorda cenai. Jāpiebilst, ka AgroPlatforma bija lieciniece vairāk kviešu cenu fiksācijām pie Parīzes biržas cenas 202.00 EUR/t, kas norāda, ka saimniekiem ir izdevies noķert iepriekšējās nedēļas un šā brīža augstāko cenu atzīmi. Un svarīgi atkal piebilst, ka kviešu cenu pieaugums turpinājās, neraugoties, ka EUR/USD valūtas indekss arī pieauga – EUR/USD indeksa izmaiņas iepriekšējā nedēļā no 1.17115 līdz 1.18291.
Kviešu cenas Melnās jūras tirgū turpina palielināties, sekojot globālā tirgus tendencēm. FOB kviešu cenas decembra piegādēm Melnās jūras ostas svārstās no 244.00 USD/t līdz 245.75 USD/t (206.78 EUR/t līdz 208.26 EUR/t, savukārt marta piegādes tiek solītas pat 246.50 USD/t (208.90 EUR/t). Jāpiebilst, ka šodien, salīdzinājumā ar iepriekšējām nedēļām, Krievijas lauksaimniecības apgabali beidzot saņem lietus nokrišņu devu, kas pozitīvi ietekmē skatu uz tālāko 2021.gada kviešu ražu.
Kviešu cenu formulas AgroPlatformā ir saglabājušās nemainīgi augstas un šodien pircēji platformā par >14% proteīna kviešiem piedāvā -4 EUR no DEC20, >13% proteīna kviešiem piedāvā -6 EUR no DEC20, >11.5% proteīna kviešiem piedāvā -10 EUR no DEC20. Baltijas ostās ir novērojama aktīvāka kviešu kuģu kustības, kas liecina par noliktavu atbrīvošanos un saspringtās situācijas stabilizēšanos.
Naftas cenas iepriekšējā nedēļā piedzīvoja augšāmcelšanos no 37.00 USD/brl līdz 40.60 USD/brl. Šis bija viens no pozitīvi ietekmējošajiem cenu faktoriem, kas ļāva rapšu cenām Parīzes biržā palielināties un rapšu novembra līgumi nedēļu iesāka ar cenu 390.25 EUR/t, bet nedēļas nogalē rapši jau tika tirgoti par 393.75 EUR/t. Nedēļas augstākā fiksētā cena 394.00 EUR/t.
2019.gadā rapšu cena šajos datumos bija par 10 EUR/t zemāka - 383.75 EUR/t. Cenas 2019.gadā līdz oktobra 20.datumiem kritās un tad sekoja cenu kāpums, kas sākotnēji, līdz decembra sākumam, lēnām ieskrējās un tad strauji pacēlās līdz pat 421.75 EUR/t, sasniedzot 2019.gada cenu rekordu.
Augstais sojas pupiņu noiets ASV ir ļāvis sojas pupiņām sasniegt 2018.gada maija cenu līmeni, kas ir vēl viens pozitīvi ietekmējošs cenu faktors rapšiem Eiropā.
Kviešu tirgus cenas sasniedz jaunus cenu rekordus šajā gadā un Parīzes biržā kviešu decembra līgumi iepriekšējā nedēļā tiek tirgoti pat par 198.50 EUR/t, kas atbilst šā gada augstākajai reģistrētajai cenai. Kviešu cena nedēļa laikā palielinājās no salīdzinoši augstās cenas 191.75 uz vēl augstāku cenu 196.75 jeb pieauga par 2.5%.
Līdzīgs kviešu cenu kāpums bija novērojams arī Čikāgas biržā, kur kviešu cena palielinājās par 2.2%. Cenu palielinājuma aizsākumi meklējami ASV tirgū, kur iepriekšējā nedēļā tika aktualizēti šā gada kviešu, kukurūzas un sojas pupiņu ražas rādītāji, pielīdzinot tos augstajai tirdzniecības aktivitātei – tas nozīmē, ka eksports ir pārlieku aktīvs un tas ir jābremzē ar cenu politiku. Šobrīd tirgi ir saistīti un sojas pupiņas un kukurūzas tirgus aktivitātes atbalsojas arī kviešu tirgus cenas. Piebildīsim, ka cenu kāpums bija saistīts ar USDA ceturkšņa ziņojumu, kurā tika uzrādītas zemākas ražas prognozes, bet ar skatu nākotnē USDA paredz kopējās ražas izlīdzināšanos un šis faktors jau sāka nelabvēlīgi ietekmēt kukurūzas un sojas pupiņu cenas Čikāgas birža iepriekšējā nedēļas ceturtdienā un piektdienā.
Kviešu tirgus cenas arī atbalstīja ekonomiskie notikumi, kas tiek saistīti ar COVID-19 otrā viļņa iespējamo aktivitāti un piedāvājuma samazinājumu no visiem graudaugu ražošanas tirgiem.
Pasaules lielākajos graudaugu ražošanas tirgos arī izplatās pastiprinātas bažas par sausuma riskiem. “La Nina” ietekmes rezultātā tiek prognozēts Argentīnas kviešu ražas samazinājums par 4.5M t – šīs dabas parādības iespējamība aizvien ir 80%. Sausums spēcīgi arī ir skāris Krievijas un Ukrainas galvenos kviešu ražošanas reģionus, un šobrīd šajos apgabalos ir bažas par ziemas kviešu attīstību līdz ziemas iestāšanās brīdim. Krievijai līdz iepriekšējās nedēļās baigām bija izdevies apsēt 60% no plānotās ziemas kviešu platības. Savukārt Ukraina jau šodien paredz ziemas kviešu ražas samazinājumu par ~10%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Melnās jūras tirgus konsultanti uzskata, ka pārlieku lielam satraukumam nav pamata, jo pieredze rāda, ka pēc sausiem rudens apstākļiem ir izdevies iegūt arī labas ražas nākošajā gadā.
Tirgus cenas Melnās jūras tirgus apgabalā saglabājas stabilas un pēdējās FOB tirdzniecības partijas ir pārdotas par cenu, kas svārstās starp 236.50 līdz 239.75 USD/t (~202.14 EUR/t… 204.91 EUR/t) ar piegādi decembrī. Darījumu cenas 2021.gada marta līgumiem sasniedz pat 243.00 USD/t (~207.70 EUR/t). Cenas tendences šā gada ražai saglabājas aizvien pieaugošas.
Svarīgi piebilst, ka kviešu cena iepriekšējā nedēļā palielinājās neraugoties uz to, ka EUR/USD valūtas kursa indekss arī palielinājās par 1%. Ierasti pie šī tirgus faktora izmaiņām ir novērojamas pretējas tendences. Šis tirgus fakts pastiprina to, ka graudaugu cenu pieaugums ir saistīti vairāk ar pieprasījuma un piedāvājuma starpībām un mazāk ar ekonomiskiem tirgus faktoriem.
Turpretī labas ziņas šobrīd ziņo Austrālija, kura šogad plāno kopā ievākt 29M t kviešu, kas nozīmē, ka pēc Ziemassvētkiem šis tirgus spēs eksportēt par 10M t kviešu vairāk kā gadu iepriekš.
Rapšu tirgus iepriekšējā nedēļā sekoja vispārējām tirgus tendencēm un arī pietuvojās savām šā gada vēsturiskajām rekorda cenām. Augstākā reģistrētā rapšu cena sasniedz 392.25 EUR/t, bet nedēļās griezumā cena palielinājās par 5.25 EUR/t no 384.25 līdz 389.50 EUR/t.
Rapšu cena aizvien ietekmē līdz šim zināmie tirgus faktori un viens no galvenajiem ir sojas pupiņa, kur iepriekšējās četrās nedēļās ir piedzīvojusi lielu cenu kāpumu (+7.6%). Šobrīd raugoties uz ASV un Ķīnas sojas pupiņu darījumiem nešķiet, ka ir iztrūkums tirgus pieprasījumā. Iepriekšējā nedēļa ASV atkal pārdeva lielas sojas pupiņu partijas - 264 000 t tiks eksportētas uz Ķīnu un 252 000 t tika pārdotas vēl nezināmam gala pircējam.
Argentīna reaģē uz tirgus aktivitāti un samazina eksporta nodokļus, lai veicinātu sojas pupiņu izejošo plūsmu un valūtas ienākošo plūsmu. Nodokļu samazinājums šobrīd ir par 3% no 33% uz 30%.
Jēlnaftas cena iepriekšējā nedēļā ASV ekonomisko bažu ietekmē samazinājās no 40.07 USD/brl līdz 37.05 USD/brl jeb par 7.5%. Šis ir vien no pozitīvajiem signāliem eļļas augu tirgu - ja eļļas augu tirgus cenas palielinās pie apstākļiem, kad jēlnaftas cena samazinātas, tad nākotnē šis tirgus faktors var iedot papildus inerci eļļas augu cenu papildus kāpuma gadījumā.
Globālie laka apstākļi turpina nelabvēlīgi ietekmēt 2020.gada ražu arī citās zemeslodes daļās. La Nina jeb auksto okeāna ūdens masu iespējamība Argentīnas apgabalā ir palielinājusies līdz 80% un tas vienlaicīgi palielina bažas par sausiem laika apstākļiem Argentīnā un lieliem nokrišņiem Ziemeļamerikas rietumos.
Argentīnā attīstoties sausa laika scenārijam samazināsies arī kviešu ražas potenciāls, un šī brīža ražas aplēses ir zem 19.5M t.
Sausums šajā sezonas brīdī nelabvēlīgi arī ietekmē ziemas kultūraugu sējas darbus Ukrainā, Krievija un Rumānijā. Laika prognoze nedēļas nogalē nedaudz uzlabojās, līdzi nesot 15mm nokrišņus, kas tika reģistrēti 24 stundu laikā Ukrainas rietumos. Tomēr mitrums augsnē ir nepietiekošs un laika prognoze tuvākajā nākotne neizskatās optimistiska.
Kamēr Argentīna un Melnās jūras apgabalā ir sausums, tikmēr Kanāda ir reģistrēts zemas temperatūras rekords, kas nesis līdzi postījumus visās trīs galvenajās labības audzēšanas provincēs. Zaudējumi tiek aprēķināti, bet cietuši ir rapšu un sojas pupiņu sējumi.
Eiropas kviešu tirgotāji eksporta sezonas sākumā parādīja raksturu un nesteidzās ar kviešu realizāciju. Tā rezultātā lielākie kviešu importētāji pievērsās citiem tirgiem. Tirgū veidojās bažas par Eiropas eksporta plūsmas atjaunošanu, bet, redzot pēdējos kviešu iepirkumus, jāsecina, ka tirgus nav sevišķi cietis un pieprasījums pēc Eiropas kviešiem aizvien ir augsts. Pēdējos augstas kvalitātes kviešu iepirkuma konkursos pie darījumiem ir tikuši tirgotāji no Baltijas valstīm. Šis fakts apliecina, ka tuvākajā laikā būs novērojama lielāka kustība Baltijas ostās.
Eiropas savienība līdz septembra beigām būs piegādājusi ~20% no eksportā paredzētā kviešu apjoma. Šobrīd tālākas piegādes un eksporta mērķi vēl Eiropas tirgum ir neskaidri.
Eiropas labības tirgus konsultanti turpina apkopot tirgus informāciju, lai precizētu labības krājumus 2020.gadā. Kviešu rādītājs ir palicis nemainīs (129.5M t), bet kukurūzas ražas potenciāls ir samazināts no 64.5M līdz 62.8M t. Francijā šobrīd ir ievākta raža no 15% kukurūzas sējumu un kukurūzas vērtējums turpina samazināties no nedēļas uz nedēļu – iepriekšējā nedēļā vairs tikai 58% kukurūzas sējumi tika vērtēti kā labi vai ļoti labi.
EUR/USD valūtas indeksa samazinājums (no 1.18405 līdz 1.16279) iepriekšējā nedēļā pozitīvi ietekmēja kviešu cenas Parīzes biržā. 22.spetmebrī kviešu cena atkal sasniedza šā gada kviešu cenas rekorda atzīmi, un Parīzē kviešu decembra līgumi tika tirgoti par 195.75 EUR/t. Šādam cenu kāpumam seko pastiprināta tirgus aktivitāte, kas rezultējās nelielā cenu samazinājumā – nedēļās sākuma kvieši tika sākti tirgot par 193.50 EUR/t, bet nedēļa beigās cena samazinājās līdz 192.25 EUR/t.
EUR/USD valūtas indeksa svārstību rezultātā kviešu cenas Melnās jūras tirgus apgabalā pretēji Eiropas cenām samazinājās no 239 USD/t līdz 230 USD/t jeb par 3.7%. Cenu pārrēķinot EUR valūtā nav saskatāma ievērojama cenu starpība pēdējo divu nedēļu laikā. Un tomēr – EUR vērtība samazinājās par 1.7%, bet kviešu cena Melnās jūras tirgū samazinājās par 3.7%.
Ēģiptes iepriekšējās nedēļas kviešu iepirkuma rezultāti (Piegādes no 21. līdz 30.novembrim) | ||||
Izcelsme | Līguma apjoms | Cena bez transporta USD/t | Piegādātājs | Transporta izmaksas |
Krievija | 55 000 | 242.00 | GTCS | 14.55 |
Krievija | 60 000 | 242.80 | Grainexport | 13.75 |
Krievija | 60 000 | 242.80 | Grainexport | 13.75 |
Krievija | 60 000 | 242.80 | Agro AST | 13.75 |
Krievija | 55 000 | 243.00 | Cargill | 13.55 |
Krievija | 60 000 | 243.00 | Hakan | 12.90 |
Krievija | 55 000 | 243.03 | Glencore | 13.42 |
Ēģipet līdz šim kopā ir iegādājusies 3.576.000 t kviešu, no kuriem 81% piegādās Krievija, 14% Ukraina un 5% Rumānija kopā ar Poliju. Līdz šim brīdim Ēģipte vidējā kviešu iegādes cena 230.19 USD/t jeb 198.45 EUR/t (EUR/USD = 1.16279).
AgroPlatformā kviešu pircēji piedāvāja dažādas cenas un cenu modeļus dažādam kviešu kvalitātes grupām. Labākais kviešu cenas piedāvājums, kurš ir spēkā ir aizvien, piedāvā maksāt (-4) EUR/t par kviešiem ar 14% proteīnu, (-7) EUR/t par kviešiem ar 13% proteīnu un (-8) EUR/t par kviešiem ar 12.5% proteīnu pie DEC20 biržas indeksa.
Eļļas augu tirgus cenas dzīvojas kā pa Amerikāņu kalniņiem. Neraugoties uz salīdzinoši lielajiem ASV un Ķīnas sojas pupiņu darījumiem, rapšu cenas nesaņem pietiekami lielu atbalstu un Parīzes biržā iepriekšējā nedēļā samazinās no augstās rekorda cenas 395.50 EUR/t līdz pat 379.75 EUR/t.
Ķīna iepriekšējā nedēļa iegādājās no ASV papildus 266 000 t sojas pupiņu, un ASV vēl pārdeva papildus 264 000 t sojas pupiņu uz tirgū nezināmu gala mērķi. Laika apstākļi ASV aizvien ir labvēlīgu, lai veiksmīgi pabeigtu sojas pupiņu ražas ievākšanu. Ražas novākšanas darbi šobrīd nedaudz kavē sojas pupiņu tirdzniecību, bet konsultanti paredz drīzu tirgus aktivitātes atjaunošanos.
Citos sojas pupiņu tirgos tiek paredzēts apsētās platības un līdz ar to arī ražas palielinājums 2021.gadā. Brazīlijā un Argentīnā tiek paredzēts, ka kopējā pupiņu sējplatība palielināsies par 5% un raža palielināsies par 8.3M t.
Iepriekšējā nedēļā graudu tirgū izpildījās virkne cenu atbalstoši faktori, kas deva stimulu graudu un eļļa augu cenu palielinājumam. Galvenie tirgus faktori ir nemainīgi, bet tirgus katru dienu saņem precīzāku informāciju, kas pastiprina tirgus pozitīvās cenu tendences.
Francijas graudu tirgus konsultants “Strategie Grains” publicēja ziņojumu, kurā teikts, ka Eiropas bloka kopējā mīksto kviešu raža 2020.gada sezonā nepārsniegs 129.3M t. Savukārt citi vadošie Eiropas tirgus konsultanti situāciju dramatizē vēl vairāk samazinot kopējo ražu līdz pat 127.7M t. Kopējā ražas aprēķinā aizvien ir ietverta Lielbritānijas statistika, un, salīdzinot ražas rādītājus ar 2019.gadu, kad Eiropa kopā ievāca 147.2M t, raža ir samazinājusies par 12% jeb par 17.9M t.
Samazinoties Eiropas kviešu ražām un nomainoties Eiropas kviešu tirgus līderiem, tiek paredzēta arī eksporta līderu maiņa importa tirgos. Iepriekšējā nedēļā Ēģiptes rīkotajā iepirkumā uzvarēja Krievijas un Polijas kviešu piegādātāji. Pēc iepirkuma rezultātu paziņošanas tirgus konsultanti jokoja, ka šobrīd ir jāpārveido atskaišu veidošanas sistēmas, jo vēsturiski Polijas vārds eksporta tirgū ir liels retums. Pēdējais Polijas eksporta darījums ir noticis pirms pieciem gadiem.
Šogad tiek prognozēts, ka Eiropas bloks kopā eksportēs 23M t kviešu, kas ir par 13.1M t mazāk kā iepriekšējā gadā. Vēsturiski Eiropas lielākais eksporta tirgus partneris ir bijusi Alžīrija, kura šogad ir spērusi pretimnākšanas soli Eiropai, nedaudz izmainot kviešu kvalitātes prasības standartu, lai Francijai būtu iespēja piedalīties Alžīrijas rīkotajos iepirkumos. Tomēr Alžīrija arī saglabā savu standartu attiecība uz 12.5% proteīna kviešiem, sniedzot lielāku priekšroku Melnās jūras dalībniekiem.
Labības tirgus iepriekšējā nedēļā saņēma arī papildus atbalstu no salīdzinoši lieliem darījumiem starp ASV un Ķīnu – Ķīna iegādājās papildus 132 000 t sojas pupiņu un 210 000 kukurūzas. Šāda darījumu dinamika Čikāgas biržā stimulēja garo pozīciju īpatsvara palielinājumu nākotnē – garās pozīcijas liecina par investoru vēlmi nopelnīt uz graudu cenu pieaugumu. Ķīnas lielais pieprasījums ir radījis lielu interesi investoriem investēt Čikāgas biržā kukurūzas un sojas pupiņu darījumos. Ķīnas tirgus pieprasījumus pēc sojas pupiņām un kukurūzas ir sasniedzis rekordaugstu līmeni šajā sezonas laikā - ASV ir reģistrējusi pasūtījumus no Ķīnas katrā 10 tirdzniecības dienā, kas ir liels radītājs, aplūkojot statistikas vēsturi.
Tā rezultātā arī kviešu cenas Čikāgas biržā iepriekšējā nedēļā palielinājās par 5.6% no 5.42 USD/bu līdz 5.75 USD/bu. Savukārt kviešu cenas Parīzes biržā palielinājās no 188.75 EUR/t līdz 194.50 EUR/t jeb par 3.0%. Nedēļas augstākā cena 194.75 pietuvojās augstākajai 2020.gada decembra cenai, kas tika reģistrēta 2020.gada 23.aprīlī, kad Kvieši biržā maksāja 195.75 EUR/t.
Tirgū aizvien ir zems kviešu piedāvājums pret salīdzinoši augsto pieprasījumu. Piedāvājuma trūkums aizvien tiek skaidrots ar lauksaimnieku nevēlēšanos pārdot šodien. Turklāt tirgus konsultanti sāk izvirzīt vēl vienu teoriju, kas saistīta ar papildus 2020.gada ražas izmaiņām, t.i., konsultanti neizslēdz faktu, ka situācija tirgū tomēr ir vēl sliktāka, kā tā apzināta līdz šim.
Konkurenci eksporta tirgos šogad palielinās Melnās jūras, Kanādas un Austrālijas tirgus dalībnieki, ar kuriem eksporta tirgos būs jāsacenšas arī Baltijas valstīm, kuras šogad Eiropas līmenī ir uzrādījušas labus kviešu ražas rezultātus. Austrālijas kviešu raža palielināsies gandrīz divas reizes, salīdzinot ar iepriekšējiem diviem sausuma un ugunsgrēku gadiem, sasniedzot 28.9M t. Savukārt Krievijas eksports palielināsies līdz 37M t, kas nav sevišķi ievērojams rādītājs, salīdzinot ar 34M t iepriekšējā gadā. Kanāda plāno kviešu eksportu palielināt par 2M t.
Kā redziet, Eiropas vadošajiem eksporta tirgiem šogad draud iedzinēja loma visos virzienos. Vai otrā plāna aktieris spēs noturēt tirgus pozīcijas, lai nākošajā gadā atgūtu līdera pozīcijas!? To radīs laiks.
Lauksaimnieki visā Eiropā aizvien runā par nepietiekamu mitruma daudzumu 2021.gada ziemāju sējumos, liekot pamatus bažām par jaunās ražas potenciāla samazinājumu. Baltijas valstīs kviešu sējai termiņš vēl ir pietiekoši garš, bet laika apstākļi ir ļoti mainīgi. Agronomu ieteikums ir pacensties ierobežot nezāles (rudzu smilga, maura skarene, vijolīte u.c.) rudenī, lai mazinātu nezāļu ierobežošanas riskus pavasarī.
Kviešu cena AgroPlatformā ir uzlabojusies vēl vairāk, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu. Rīgas ostā kviešu cenas formulas pie Parīzes biržas decembra indeksa svārstās no: Ekstra kvalitātei (-4…-7) EUR/t, I grupai (-4…-10) EUR/t, II grupai (-7…-15) EUR/t, III grupai (-11…-18) EUR/t. Ostās kviešu pieņemšanas un uzglabāšanas situācija ir aizvien saspringta.
Rapšu cenas Parīzes biržā iepriekšējā nedēļā sasniedz šā gada novembra indeksa rekordu, apsteidzot 2020.gada 9.janvārī reģistrēto cenu 393.75 EUR/t. Augstākā reģistrētā cena sasniedza 395.50 EUR/t. Un rapšu cena biržā nedēļas laikā palielinājās no 384.00 EUR/t līdz 395.00 EUR/t jeb par 2.7%.
Rapšu cenu kāpums ir izskaidrojams ar sojas pupiņu lielo pieprasījumu un cenas kāpumu Čikāgas biržā – cena sasniedza augsto 2018.gada cenu līmeni 10.21 USD/bu. Lielie sojas pupiņu tirdzniecības darījumi starp ASV un Ķīnu ir veicinājuši sojas pupiņu cenas pieaugumu. Rapšu cenas arī atbalsta palmu eļļas cenu pieaugums. Eļļas augu cenu politika šogad ir sevišķi cieši saistīta un katra atsevišķa eļļas auga tirgus izmaiņas ietekmē pārējos eļļas augu tirgus.
Naftas tirgus cena atkal ir atgriezusies iepriekšējā līmenī - cena ir pieaugusi no 37.32 USD/brl līdz 42.11 USD/brl.
Piegādes DEC - MAR
MAR21
Extra | 0 |
I grupa | -1 |
II grupa | -2 |
III grupa | -3 |
Lopbarība | -25 |
Piegādes 2021.gada AUG - SEP
DEC21
Extra | -7 |
I grupa | -9 |
II grupa | -13 |
III grupa | -20 |
Lopbarība | -29 |
2020.gada 9.jūnijā Bayer agronomi Artis Vanadziņš, Ineta Aispure, Andris Casno un Bayer sēklu pārdošanas vadītāja Aiva Kupfere vērtē ziemas kviešu, ziems rapšu, lauka pupu, vasaras kviešu un vasaras rapšu sējumus dēmo laukus Staļģenē un citās Latvijas vietās.
________________
TOP 5 Eiropas kviešu ražotāji 2019.gadā (milj. t)
TOP 5 Eiropas kviešu ražotāji |
Kviešu raža 2019.gadā |
Izmaiņas pret 2018.gadu |
Francija | 39.390 | +5.316 |
Vācija | 22.873 | +2.747 |
Lielbritānija | 15.973 | +2.325 |
Polija | 10.664 | +0.848 |
Rumānija | 8.100 | -0.900 |
KOPĀ EIROPĀ | 143.260 | +14.453 |
EURUSD chart
by TradingView