GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2024.gada 16.janvāri
Kā iesācies 2024.gads kviešu tirgū?
Graudu un eļļas augu tirgus jauno gadu ir iesācis bez sevišķi lieliem pārsteigumiem. Tirgus aizvien vien pārbauda pircēju un pārdevēju izturību vienam pret otru. Pircēji vēlas ieraudzīt samazinātas cenas kviešu piedāvājumus, bet pārdevēji nav gatavi piekāpties cenu samazinājumam. Jaunais gads ir iesācies ar masīviem lauksaimnieku protestiem Vācijā un Francijā, kuriem atbalstu sniedz arī citi Eiropas lauksaimnieki, rīkojot lielākas vai mazākas protesta akcijas arī savās valstīs.
Kviešu tirgus analītikas uzņēmumi un bankas eksporta sezonas beigām prognozē lielus kviešu pārpalikumus Krievijā un Francijā. Šis apgalvojums sakrīt ar iepriekš prognozēto un publiskajā telpā pausto informāciju, bet lauksaimniekiem iesakām ņemt vēra vienu būtisku papildus faktu, kas saistīts ar kviešu atlikumu kvalitāti. Krievija šajā eksporta sezonā neizceļas ar stabiliem pārtikas kvalitātes standartiem, jo lielākie kviešu krājumi ir lopbarības kvalitātei atbilstoši. Savukārt Francijā ir stabila 11,5% proteīna kvalitāte, kas visus importa tirgus līdz galam neapmierina. Pastāv gandrīz 100% liela iespēja, ka importa tirgiem būs jāpiekāpjas kvalitātes standartiem un jāpērk, ko tirgus piedāvās, jo pārtīkas kvalitāte ir globāla problēma. No tirgus krājumu skatu punkta šķiet, ka priekšroka tiks dota Francijas izcelsmes kviešiem, jo tie ir pārtikas kvalitātes. Tomēr jāņem vērā arī fakts, ka iepirkumos francūži būs mazāk piekāpīgi cenas jautājumiem. Par Krievijas pārtikas kviešu krājumiem norāda tirgus statistika – iepirkumos, kur pircēja vēlas iegādāties 12,5% proteīna kviešus, Krievijas tirgus operatori paaugstina pārdošanas cenas, liekot noprast, ka prece ir, bet tā ir ierobežota.
Būtisks un nemainīgs kviešu tirgus fakts ir par pārdevēju noturību pret cenu samazinājumiem tirgū, ja mēs runājam par šā brīža lielākajiem konkurentiem mūsu tirgus reģionā. Francijas kviešu ražotāji un tirgotāji ir izturīgāki pret cenu kritumiem, nekā ražotāji Krievijā, kas ir Francijas lielākie konkurenti sūtījumos uz lielāko daļu potenciālo eksporta galamērķu. Francijas kviešu eksporta tirgus operatori cenšas piedalīties gandrīz visos iepirkuma konkursos un gandrīz vienmēr eksportētāji cenšas atrast balansu starp pircēju un Francijas pārdevēju individuālajām interesēm. Taču Francijas tirgus operatoriem ir jāstrādā vēl aktīvāk pie jaunu kviešu eksporta galamērķu atrašanas. Ja Francijas kviešu pārdevēji nespēs atrast vairāk galamērķu, kas varētu iegādāties viņu produktus par augstākām cenām nekā piedāvā Krievijas kviešu operatori, tad Francijai var palikt apjomīgi gala krājumi, kas var tikt pārnesti uz jauno eksporta sezonu.
Tomēr šis gads var ienes arī eksporta apjomu pārsteigumus, jo Ukrainas kviešu eksports 2023.-2024. tirdzniecības gadā var sasniegt 16M t. Pārskatītais skaitlis pārsniedz iepriekšējo Ukrainas tirgus prognozi 13 M t apmērā un ASV Lauksaimniecības departamenta (USDA) decembra aplēses 12 M t apmērā. Jaunā prognoze ir nedaudz mazāka, ka aizvadīta gada faktiskais apjoms 16.9M t, tomēr papildus 3M t var radīt konkurenci un spiedienu citiem tirdzniecības dalībniekiem līdz sezonas beigām. Eksporta prognoze ir palielināta, jo pieaug sūtījumu skaits no Ukrainas Melnās jūras ostām. Pivdennijas, Odesas un Čornomorskas dziļjūras ostu darbība ļāva Ukrainai atsākt kviešu sūtījumus uz tālajiem tirgiem, un Dienvidaustrumāzijas kviešu importētāji palīdzēja un palīdzēs absorbēt lielus Ukrainas lopbarības kviešu apjomus. Ukrainas kviešu eksports līdz novembrim bija sasniedzis 7,6M t, tad novembrī notika pirmais lielais lēciens eksportā un Ukraina nosūtīja 1,13M t, bet decembrī tika uzlabots 2023.gada rekords, nosūtot eksportā 1,84M t.
Francijas tirgus analītiķi arī palielināja Ukrainas kukurūzas eksporta prognozi 2023.–2024. tirdzniecības gadā līdz 27M t, salīdzinot ar iepriekšējo prognozi decembrī - 24M t. Šis apjoms gandrīz atbilst 27,1M t eksportētajam apjomam 2022.–2023. gadā un pārsniedz USDA iepriekšējo prognozi - 21M t. No 2023. gada oktobra līdz decembrim Ukraina eksportēja aptuveni 7M t kukurūzas, kas ir mazāk nekā 7,8M t iepriekšējā gadā identiskā periodā, bet decembrī eksports pieauga līdz 3,12M t/mēnesī, salīdzinot ar 2,33M t novembrī. To izraisīja lielais kukurūzas pieprasījums no Ķīnas importētājiem, kā arī Ukrainas pagaidu jūras koridora darbība.
Aizvadītās nedēļas iepirkumi
Gada sakumā Ēģipte atsauca aizvadītā gada nogalē notikušā kvieša iepirkuma konkursa rezultātus un izsludināja konkursu atkārtoti, ar cerību, ka pārdevēji samazinās iepriekš piedāvāto kviešu cenu. Tomēr Ēģiptes plāns izgāzās un visi pārdevēji 9.janvārī atgriezās ar identiskiem kviešu cenu piedāvājumiem un pārdošanas nosacījumiem. Konkursā piedalījās pārdevēji no Francijas un Krievijas, un identiski kā 2023.gada nogalē pārsvaru guva Krievijas operatoru piedāvātās cenas. Konkursā piedalījās trīs Krievijas dalībnieki, kas nosauca 265 USD/t uz FOB nosacījumiem ar 180 dienu atlikto maksājumu. Francijas izcelsmes kvieši tika piedāvāti par 272 USD/t uz FOB nosacījumiem.
Aizvadītajā nedēļā kviešu importa tirgū atgriezās Jordānija ar pieprasījumu pēc 120 000 t pārtikas kviešu un piegādēm no 16.marta līdz 15.maijam. Tirgū arī atgriežas Japāna, kas pēdējo iepirkumu veica aizvadīta gada decembra sākumā. Japānu interesē 90 000 t pārtikas kviešu ar piegādēm no 21.februāra līdz 20.martam.
Arī Tunisijas valsts graudu aģentūra ODC rezervēja divas 25 000 tonnu cieto kviešu kravas no tirdzniecības uzņēmuma Viterra – preču saņemšana tiek plānota februārī. Tunisijas iepirkuma nosacījums noraidīja Melnās jūras tirgus izcelsmi un darījumu daļēji finansēja Āfrikas Attīstības banka.
Tirgū redzama pieprasījuma aktivitāte, tomēr jāsecina, ka aktivitāte ir salīdzinoši neliela, lai tā spētu kardināli ietekmēt tirgus cenas un radīt konkurences spriedzi starp pārdevējiem.
Turpinot par kviešu krājumiem, kviešu pieprasījumu un tā ietekmi uz cenu. Iepriekšējā nedēļā galvenie Dienvidaustrumu Āzijas tirgus piegādātāji – Argentīna un Austrālija, bija spiesti samazināt piedāvātās tirgus cenas, lai paātrinātu eksporta tempus un atbrīvotu vietu krājumiem. Šī darbība bija nepieciešama, lai pievērstu Ķīnas uzmanību, tomēr cenu samazinājums nenostrādāja un abiem tirgus operatoriem nācās pievērsties citu kaimiņu valstu pircējiem. Dienvidaustrumu Āzijas pircēji cenšas izvairīties no Melnās jūras kviešu tirgus izcelsmes, jo kuģošana pa Sarkano jūru ir apgrūtināta un ir pakļautas paaugstinātam riskam – piegāžu laiks vidēji palielinās par aptuveni 20 dienām, novirzoties apkārt Labās cerības ragam. Interesi pēc Melnās jūras izcelsmes saglabā cenu starpība pret cenu, ko piedāvā Austrālija vai Argentīna.
Kviešu eksporta sezonas vidū ir ierasts, ka kviešu pircēji un pārdevēji pārskata kuģu pārvadājumu tarifus, kas vēsturiski uz sezonas otru pusi pārvadājumu intensitātes krituma dēļ samazinās. Arī šis gads nav izņēmums, un tarifi kuģu pārvadājumiem samazinās. Šis fakts varētu atbalstīt Francijas tirgus operatorus un arī citus tirgus reģionus, kur aizvien ir aktuāls kviešu eksports, t.sk., Baltijas valstis un pārdevēji varēti atbalstīt lokālo tirgus cenu prēmijas uz samazinātu kuģu pārvadājumu tarifu rēķina. Kuģu pārvadājumu tarifi, salīdzinot ar aizvadītā gada nogali, februāra un marta pārvadājumiem ir samazinājušies par ~10%.
Šis eksporta sezonas cenas arī ietekmēs laika apstākļi Eiropā un Melnās jūras tirgus reģionos, jo ziema šogad izceļas ar izteiktiem aukstuma periodiem, kas apdraud ziemāju pārziemošanu galvenajos audzēšanas apgabalos. Augsts ziemas kviešu izsalšanas risks ir fiksēts Krievijas Volgas reģionā, kas veido aptuveni 12% no Krievijas kopējās kviešu ražas. Aukstums arī ietekmēs Baltijas valstu ražas potenciālu, jo gada sākumā fiksētais aukstuma vilnis bez sniega segas var radīt lielus ziemas sējumu zaudējumus Baltijas valstu austrumu reģionos. Francijas un Vācijas lauksaimnieki ar bažām jau raudzījās rudens periodā uz saviem ziemāju sējumiem, jo laika apstākļi nebija labvēlīgi sējas darbiem. Lai gan ziemas periods šajos apgabalos ir mērenākas un izsalšanas risks vēsturiski ir neliels, tomēr šajā sezonā ziemāji var tikt apdraudēti, jo augi nebija pietiekami labi attīstījušies pirms ziemas perioda.