GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2024.gada 30.janvārī
Francija lēnām atgūst eksporta tempus
Pēdējo nedēļu laikā Francijai ir izdevies palielināt kviešu eksporta tempus un samazināt negatīvo atstarpi starp iepriekšējo gadu vidējiem eksporta rādītajiem. Līdz aizvadītas nedēļas sākumam Francijas eksportētāji ir nosūtījuši 4 115 934 t kviešu, kāpinot eksporta tempus par ~20% salīdzinot ar iepriekšējiem mēnešiem kopš eksporta sezonas sākuma. Kviešu eksporta tempu kāpināšana ir radījusi citu problēmu – Francijas ostas noliktavās sāk strauji samazināties kviešu krājumi un Francijas eksportētāji iespējams tuvākajā laikā būs spiesti samazināt kviešu atkraušanas tempus, jo Francijas lauksaimnieki nelabprāt veic piegādes uz ostu noliktavām par pircēju piedāvātajām cenām.
Janvārī aptuveni 40% no Francijas nosūtītajiem kviešu kravu kuģiem ir bijuši ar galamērķi Maroka. Tomēr turpmākajos mēnešos Maroka savus iepirkums nedaudz piebremzēs un francūžiem būs jāpārslēdzas uz Alžīrijas kviešu tirgu, ja tas dos iespēju tirdzniecībai. Maroka turpmākajos mēnešos līdz eksporta sezonas beigām ir izvēlējus neveidot kviešu krājumus, bet iepirkt to kviešu daudzumu, ko tirgus patērē viena mēneša ietvaros, t.i., ~450 000 t kviešu. Turklāt Maroka janvāri ir iepirkusi ~250 000 t vairāk kā tai ir nepieciešams un tas nozīmē, ka februāri imports varētu nokristies līdz 150 000 – 200 000 t.
Francijas kviešu pārdevēji starptautiskajā arēnā piedāvā 11% proteīna kviešus uz FOB nosacījumiem ar papildus prēmiju +5 EUR/t pie aktuālās Parīzes biržas kviešu cenas. Savukārt Vācijas kviešu pārdevēji Rostokā piedāvā 11,5% proteīna kviešu uz FOB nosacījumiem ar papildus prēmiju 4,50 EUR/t pie aktuālās Parīzes biržas kviešu cenas. Šobrīd šīs ir aktuālās cenas, kuras importa tirgus apmierina un spēj būt konkurētspējīgas ar Melnās jūras tirgus dalībniekiem. Tomēr tirgus skaudrā patiesība ir cita – ja šīs cenas apmierina importa tirgus, taču šīs cenas un prēmijas aizvien neapmierina galvenos graudu pārdevējus (lauksaimniekus un lauksaimnieku kooperatīvus), jo Parīzes biržas cenas ir samazinājušās un piedāvātās prēmijas ir nepietiekošas, lai kompensētu Parīzes biržas cenu kritumu.
Nepietiekams pārtikas kviešu daudzums Krievijā
Aizvadītajā nedēļā pastiprinājās fakts, ka Krievijā ir nepietiekošs 12,5% proteīna kviešu daudzumus, jo Krievijas kviešu pircēji palielināja 12,5% proteīna kviešu cenas iekšējā tirgū, lai veicinātu pārdevēju interesi, tomēr jauni kviešu apjomi un pārdevēji darījumiem nepieteicās, lai nodrošinātu nopietnas kuģu partijas.
Šobrīd starptautiskajos tirgos Eiropas un Melnās jūras tirgus cenas 11% un 11,5% proteīna kviešiem ir gandrīz novienādojušās un ir paredzams, ka turpmākos mēnešus nebūs sevišķi daudz diskusiju par graudu pieejamību importa tirgiem, ja šos tirgus apmierinās šāda graudu kvalitāte – tas nozīmē, ka kviešu piedāvājums 11% un 11,5% proteīna kviešiem ir pietiekams. Ja importa tirgi vēlēsies iegādāties augstākas kvalitātes kviešu, tad būs jārēķinās ar papildus piemaksu, lai saņemtu vēlamo.
Krievijas kviešu eksportētāji decembrī un janvāri ir uzstādījuši eksporta antirekordus, samazinot eksporta tempus līdz 3M t/mēnesī. Šis mēneša eksporta apjoms ir krietni zem minimālā 3,8M t/mēnesī, kas nepieciešams Krievijai, lai sasniegtu aptuveni 50M t kviešu eksporta līdz šīs eksporta sezonas beigām. Šis rādītājs var nozīmēt vairākas versijas – iespējams Krievijā patiesie ražas rādītāji ir krietni zemāki; iespējams Krievija lielus kviešu apjomus ir notirgojusi Ķīnai, jo Ķīna šobrīd neizrāda nekādu interesi pēc pārtikas vai lopbarības kvalitātes kviešiem; iespējams Krievijai kvieši ir daudz, bet kvalitāte ir nepietiekami laba, lai piedalītos pārtikas iepirkumu konkursos un sasniegtu vēlamos eksporta tempus. Krievijas tirgus operatori eksporta tempu kritumu paskaidro ar loģistikas problēmām Melnās jūras ostās, kuras tehnisku iemeslu dēļ strādā ar 50% noslodzi un sola atgriezties tirgu ar 100% jaudu februāri vai martā.
Palielinās interese pēc Baltijas izcelsmes kviešiem
Iepriekšējās nedēļas otrā pusē bija novērojam intereses palielināšanās Baltijas jūras tirgos pēc 12,5% proteīna kviešiem, kuriem salīdzinoši strauji pieauga prēmijas uz FOB nosacījumiem, lai veicinātu pārdevēju interesi iesaistīties darījumos. Pircēji par 12,5% proteīna kviešiem uz FOB nosacījumiem piektdien maksāja +8,5 EUR/t pie Parīzes biržas marta līgumu cenas. Pircēju pastiprināja interesi, jo apzinās 12,5% proteīna kviešu ierobežoto pieejamību.
Kviesu tirgus situācija Kazahstānā
Tirgus analītiķi prognozē vēl vienu sliktu kviešu ražas gadu Kazahstānā, jo faktiskā kviešu raža 2023./2024. gadā strauji saruka, sasniedzot tikai 10M t, informē Kazahstānas tirgus dalībnieki. Faktiskais apjoms ir mazāks par ASV Lauksaimniecības departamenta aplēsēm ražas ievākšanas laikā, t.i., 12M t. Saražotais apjoms ir arī krietni zem 16,4M t, kas tika saražotas 2022./2023. gadā (septembris–augusts). Turklāt slikto laika apstākļu dēļ ražas ievākšanas sezonā puse no saražotajiem apjomiem varētu būt sadīguši un bojāti. Šis fakts noteikti ietekmēs arī Kazahstānas ražu 2024./2025. sezonā, jo ir ierobežota kviešu sēklu pieejamība, kuras ražotāji, visticamāk, importēs no Krievijas vai citiem sabiedrotajiem.
Saulespuķu eļļas lielvasts - Ukraina
Ukrainas saulespuķu eļļas eksports kopš 2021.–2022. tirdzniecības gada ir atjaunojies, attīstot uzticamus eksporta ceļus caur Donavas upes ostām un atjaunojot dziļūdens plūsmas Melnās jūras POC ostās. Ukrainas saulespuķu eļļas eksports kopš 2022.gada februāri ievērojami samazinājās sasniedzot tikai 4,47M t, salīdzinot ar 5,27M t iepriekšējā sezonā. Tas notika valsts jūras ostu blokāžu dēļ, caur kurām bija ierasts saulespuķu eļļas transports.
Kas attiecas uz Ukrainas saulespuķu eļļas galamērķa tirgiem, Ukrainas lielākie pirmskara importētāji Ķīna un Indija pievērsās alternatīvai Krievijas izcelsmei, izspiežot Ukrainu kā lielāko eļļu piegādātāju. Tomēr Indija un Ķīna ir izrādījusi lielu interesi pēc saulespuķu eļļas no Rumānijas, bet Rumānija šādu apjomu nodrošināt nevar, tāpēc tā ir izteikusi piedāvājumu Ukrainas eļļas eksportētajiem izpildīt Indijas un Ķīnas pasūtījumu zem Rumānijas karoga. Ukraina arī bez Rumānijas palīdzības ir atradusi jaunos stabilus saulespuķu eļļas noieta kanālus Turcijā un Eiropas savienības valstīs. 2023.gada sākumā AgroPlatforma ziņoja, ka Ukraina ir mainījusi lauksaimniecības taktiku, samazinot graudaugu platības un palielinot eļļas augu platības, kas bija un ir loģisks lēmums - saulespuķu plantācijas prasa mazāku uzmanības un šī brīža tirgus situācijā viena ha apstrāde ir krietni rentablāka, salīdzinot ar graudaugiem. Gada sākumā palika atklāts jautājums par noietu, un mēs redzam, ka Ukraiņiem šo rēbusu soli pa solim risina. Ukraina līdz šim veidoja 40% no pasaules saulespuķu eļļas eksporta, ieņemot 1.vietu. Šī sezona parāda, ka Ukraina ir apņēmusies sava līderes pozīcijas nostiprināt vēl vairāk.
Aizvadītas nedēļas kopsavilkums (Kvieši, Rapši, Mieži)
Kviešu tirgus - Francijas kviešu cena ir pietiekami samazinājusies, lai padarītu franču kviešus konkurētspējīgus eksporta tirgos ārpus Eiropas. Tas arī ir ļāvis Francijai kāpināt eksporta tempus un daļēji raisīt lielāku interesi iekšzemes un Eiropas pieprasījuma pusē. Taču šī dinamika diemžēl ir jāturpina, lai eksports neapstātos. Pastāv risks, ka Francijas kviešu cenas turpinās kristies par 10-15 EUR/t, ko stimulēs konkurences palielināšanās ar Krievijas kviešu cenām. Neskatoties uz to, paredzami īsi cenu kāpumi tehnisku vai loģistikas iemeslu dēļ, vai vienkārši spēcīgāka globālā pieprasījuma dēļ.
Rapšu tirgus - Cenu pieaugums Eiropā veicinātu lauksaimnieku interesi pārdot un palielinātu vēl vairāk vietējās cenas. Šis būtu lielisks scenārijs, lai atbalstītu rapšu importu sezonas otrajā pusē. Tomēr, ņemot vēra, ka rapšu imports Eiropā ir ierobežots - cenas nākamajos mēnešos varētu atgriezties pie 450 EUR/t diapazona.
Miežu tirgus - Kviešiem izdevies atgūt pirkšanas interesi, bet miežiem situācija ir cita, galvenokārt pieprasījuma trūkuma dēļ no Ķīnas, kas vēsturiski ir bijusi viena no lielākajām pircejām. Turklāt sagaidāms, ka Francijas miežu krājumi pieaugs, ierobežojot vēl vairāk cenu pieauguma potenciālu. Eiropas iesala miežu tirgus šai sezonai ir beidzies. Lai iegūtu skaidrāku priekšstatu par 2024.gada sezonu, būs jāpagaida līdz jaunās sezonas sākumam.