GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2023.gada 11.jūlijā
Kviešu tirgus ieņem starta pozīcijas
Kviešu tirgus cenas aizvadītajā nedēļā ieņēma nogaidīšanas pozīciju, cenu grafikiem sevišķi nemainoties visas nedēļas garumā – Parīzes biržā decembra līgumu cenas no 3.jūlija līdz 10.jūlijam palielinājās no 336.00 EUR/t līdz 336.50 EUR/t. Kviešu cenu kāpumu turpina aizturēt Krievijas tirgus cenu piedāvājumi, ar kuriem Eiropas tirgotājiem ir grūti konkurēt. Krievijas kviešu tirgus operatori 12.5% proteīna kviešu ar piegādi importa gala punkta piedāvā par 265.00 USD/t. Lai gan piedāvātā cena ir labāka par Eiropas operatoru piedāvājumiem, tomēr importa tirgi dažos gadījumos dod priekšroku citai izcelsmei, diversificējot iespējamos Krievijas piegāžu riskus. Tomēr darījumu skaits ir nepietiekams, lai mēs ieraudzītu tirgus cenu pieaugumu.
Eiropas tirgus cenu kāpumam nepalīdz arī EUR/USD valūtas indekss, kur EUR paliek spēcīgāks pret USD. Tas nozīmē - eiro vērtībai palielinoties, rodas nelabvēlīga ietekme uz Eiropas tirgus cenām valūtas konvertācijas brīdī. Ar valūtas kursa izmaiņām tirgus dalībnieki saskaras nepārtraukti un katru gadu eksporta sezonas sākumā EUR/USD valūtas indeksa jautājums aktualizējas. EUR/USD valūtas indekss kopš jūnija sākuma ir palielinājies no 1.06 līdz 1.10 punktiem jeb par 3.6%. Tas nozīmē, ka teorētiski kviešu cenām pie nemainīga kursa būtu bijis jāpalielinās 3.6% jeb par aptuveni 8..9 EUR/t.
Šī iemesla dēļ Eiropas un sevišķi Francijas kviešu piedāvājumi ir nekonkurētspējīgi, salīdzinot ar citu reģionu piedāvājumiem. Francijas tirgus operatori pretēji tirgus tendencēm palielina kviešu prēmijas, lai izlīdzinātu Parīzes biržas cenas un tirgus vēlamās cenas. Francijas eksporta tempi aizvadītajā nedēļā un šīs nedēļas sākumā ir bijuši vāji, neraugoties, ka ziemas kviešu ražas novākšana ir uzņēmusi tempus. Balstoties uz lēnajiem eksporta tempiem, tirgus analītiķi uzskata, ka tirgotāji nevēlas piedalīties tirdzniecībā pie šā brīža cenām un gaidīs cenu pieaugumu, radot piedāvājuma iztrūkumu kviešu tirgū. Vēršam arī uzmanību, ka Francijas lauksaimnieku viedokļi par ražas potenciālu un kvalitāti vairs nav tik vienoti, bet ir kļuvuši vairāk pretrunīgi. Turklāt globālajā kviešu tirgū pastiprinās apgalvojumi par augstas kvalitātes pārtikas kviešu iztrūkumu šajā sezonā.
Krievijas tirgus dalībnieki veic tirdzniecības aktivitātes arī caur Baltijas valstu ostām, ietekmējot Baltijas ostu vidējās FOB cenas. Krievijas izcelsmes 12,5% proteīna kvieši ar piegādēm augusta otrajā pusē, Liepājas ostā tiek piedāvāti par 245.00 USD/t, kamēr vietējās izcelsmes kvieši tiek piedāvāti par 251.51 EUR/t. Krievijas izcelsmes kvieši varētu negatīvi ietekmēt mūsu reģiona cenas, ja kviešu tranzīts turpināsies caur Baltijas valstu ostām un Krievijas operatori nepielīdzināsies mūsu reģiona cenām.
Ukrainas/Krievijas kara dēļ Baltijas valstīs tiek eksportēti kviešu no Ukrainas, kuru sākotnējais gala mērķis bija Polija, Rumānija, Bulgārija vai Ungārija. Ukrainas tirgus aktīvisti nepiedāvā sevišķi lielus apjomus, tomēr cenu piedāvājums, salīdzinot ar vietējām tirgus cenām ir izdevīgāks patērētājiem. Šobrīd galvenā Ukrainas izcelsmes kviešu plūsma atbilst lopbarības kvalitātei, kuru Ukrainas tirgotāji piedāvā par no 205.00 līdz 210.00 EUR/t ar piegādi līdz norādītajam gala punktam Latvijā. Šīs sezonas sākumā, ja Ukrainas kviešu plūsma palielināsies un Ukrainas operatori atradīs tālākus eksporta variantus, tad Ukrainas kvieši arī ietekmēs Baltijas valstu tirgus vidējās cenas.
Turpinot par Ukrainu – Ukrainas eksporta tempi pa Melno jūru aizvadītājā nedēļa samazinājās līdz otram zemākajam līmenim, kopš 2022.gada 1.augusta. Krievija kopš jūnija beigām bloķē kuģu kustību uz Pivdeņnij, Odesas un Čornomoskas (POC) ostām, neveicot kuģu pārbaudi, kā to paredz Melnās jūras pārtikas koridora līgumā noteiktā procedūra. No Ukrainas POC ostām iepriekšējā nedēļā izbrauca trīs kuģi, pārvadājot 111 800 t graudaugu un eļļas augu. Eksporta temps pa Melno jūru no Ukrainas ir samazinājies par 57%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu.
Melnās jūras pārtikas koridora līguma darbība pēc 17.jūlija aizvien ir neskaidrs. Ukraina aicina nodrošināt stabilu un drošu graudu koridora darbību Turcijai, kas ir viena no Melnās jūras pārtikas koridora dalībniecēm sarunu vešanā un procedūru koordinēšanā. Savukārt Turcija komentē, ka strādā pie līguma pagarināšanas līdz dieviem gadiem. Līdzīga nostāja ir arī ANO, kas sarunu laikā ir paudusi koridora nozīmi vispasaules pārtikas ķēdē, norādot pārtikas cenu samazinājumu par 23% pēc koridora atvēršanas. Kopš Ukrainas Melnās jūras eksporta atsākšanas 2022. gada 1. augustā no POC ostām ir nosūtīti aptuveni 32,75 miljoni tonnu graudaugu un eļļas augu sēklu un citu blakusproduktu - un vismaz 1003 kuģi ir izgājuši no valsts ostām uz Āziju, Eiropu un Āfriku.
Baltijas valstīs laika apstākļi pēdējo divu nedēļu laikā ir uzlabojušies un ziemas kviešu un ziemas rapšu sējumi pēdējās augu attīstības stadijās ir saņēmuši nepieciešamo mitrumu, lai graudu tilpummasas rādītāji varētu sasniegtu pārtikas kvalitātes standartus. Tomēr sausie laika apstākļi dominējošajā Latvijas teritorijā kopš maija sākuma līdz jūnija beigām ir atstājuši paliekošas sekas uz vidējiem ražas rādītajiem un lauksaimnieki necer uz rekordu cienīgām ražām. Aptaujājot Latvijas lauksaimniekus, saimnieki ziņo, ka ražas novākšanas laiks šajā sezonā, pie nosacījuma, ka laika apstākļi kardināli nemainīsies, būs 1 līdz 2 nedēļas ātrāk kā iepriekšējā gadā.
Rīgas ostā labākās cenas piedāvātājs par ekstra kvalitātes kviešiem (14%+ proteīns) piedāvā +17 EUR/t, par 13% proteīna kviešiem piedāvā +5 EUR/t, par 12,5% proteīna kviešiem piedāvā -5 EUR/t, par 11% proteīna kviešiem piedāvā -15EUR/t un par lopbarības kviešiem piedāvā -23 EUR/t. Cenu piedāvājums ir redzams arī AgroPlatforma. Aicinām aplūkot piedāvājumu un intereses gadījumā izteikt savu cenas piedāvājumu (https://www.agroplatforma.lv/login).
Rapšu tirgus cenas aizvadītajā nedēļā samazinājās no 462.25 EUR/t līdz 448,25 EUR/t jeb par 3%. Līdzīgi kā kviešu cenas, arī rapšu cenas ietekmē EUR/USD valūtas kursa izmaiņas, kur eiro gūst pārsvaru pār ASV dolāru. Rapši tirgus cenas tuvākajā laikā varētu saņemt atbalstu no palmu eļļas, kurai saredzams krājumu samazinājums Malaizijā. Atbalsts varētu arī sekot no citiem dominējošajiem rapšu audzēšanas apgabaliem, kur rapši ir cietuši no ilglaicīga sausuma. Būtisks rapšu cenu ietekmējošais faktors ir jēlnaftas cena, kura šobrīd ir stabila, tomēr nākotnē situācija varētu mainīties, ja Krievija un Saūda Arābija nolems par jēlnaftas ieguves samazināšanu. Jēlnaftas tirgū jau vairākas nedēļas izskan viedoklis, ka Krievija būs spiesta samazināt jēlnaftas ieguves, jo pieprasījums pēc Krievijas naftas ir ievērojami samazinājies.