GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2023.gada 24.jūlijā
Melnās jūras tirgū spriedze palielinās
Lauksaimniecības produktu eksports no Ukrainas ar katru dienu kļūst apgrūtinātāks. Krievija ir nolēmusi teroru izvērst ne tikai pret Ukrainu, bet arī pret citām pasaules valstīm, kas atkarīgas no pārtikas importa. Aizvadītās nedēļas notikumu kopums bija neskaidrs visiem kviešu, eļļas augu un citu lauksaimniecības preču tirgus dalībniekiem. Tirgus reakcija uz sākotnējo paziņojumu par Krievijas izstāšanos no Melnās jūras pārtikas koridora līguma bija neviennozīmīga – Parīzes biržā ievērojams kviešu cenu kāpums pirmo reiz pēc Krievijas paziņojuma bija novērojams tikai divas dienas vēlāk jeb trešdienā. Kāpēc tirgus reaģēja novēloti!?
Graudu un eļļas augu tirgus kopš aizvadīta gada augusta, kad pirmo reizi tika parakstīts Melnās jūras pārtikas koridora līgums, baidījās no dienas, kad līgums tiks pārtraukts vai nepagarināts, jo tirgus dalībnieki – sevišķi importa tirgi, apzinājās, ka šāds notikums radīs virkni apgrūtinājumu pārtikas piegādes ķēdēs. Neraugoties uz to, pēc 17.jūlija, kad līgums tika pārtraukts, tirgus reakcija bija nogaidoša, jo iesaistītās puses izteica optimistiskus apgalvojumus. Ukraina mainīja savu sarunu taktiku un informēja tirgu par grandioziem plāniem Donavas upes ostās, solot ievērojami palielināt graudu pārvadājumus pa upi un sasniegt graudu eksportu līdz pat 4M t/mēnesī. Turcijas prezidents centās ieviest pārliecību, ka spēs panākt vienošanos ar Kremli par pārtikas koridora atjaunošanu. Tomēr aizvadītās nedēļas notikumi neaprobežojas ar līguma izbeigšanu, bet saasinājās un palika vairāk neparedzami un nekontrolējami tieši pēc trešdienas jeb 19.jūlijā.
Kopš līguma izbeigšanas Krievija veic raķešu raidījumus pa Ukrainas galvenajām ostām gandrīz katru dienu, iznīcinot ostām svarīgo infrastruktūru, lai nodrošinātu kuģu pieņemšanu un uzkraušanu ar lauksaimniecības precēm. Ukraina kopš aizvadītās nedēļas trešdienas prognozē, ka būs nepieciešams apmēram viens gads, lai Odesas ostas infrastruktūra tiktu atjaunota un tā spētu atsākt graudu iekraušanu ar pilnu jaudu. Paralēli Krievijas atentātiem pret Ukrainas ostām, trešdienā Krievija paziņoja, ka ikviens kuģis, kas tuvosies Ukrainas ostām tiks uzskatīts par Krievijas ienaidnieku kuģi vai kuģi, kas pārvadā militāro aprīkojumu un pret to tiks veiktas militāras darbības. Ukraina šim paziņojumam nepalika atbildi parādā un atbildēja ar līdzīgu paziņojumu, ka jebkurš kuģis, kas tuvosies Krievijas ostām pa Melno jūru tiks uzskatīts par Ukrainas ienaidnieku kuģi un arī pret to tiks vērstas militāras darbības, par piemēru minot Krievijas jūras flotes kreiseri “Maskva”. Viss notikumu kopums sākotnēji tirgū izraisīja paniku un trešdienā strauji palielinājās kviešu un rapšu cenas Parīzes biržā.
Ceturtdien un piektdien bija novērojama salīdzinoši liela aktivitāte Parīze biržā no abām tirdzniecības pusēm, tomēr cenas sāka ieņemt stagnācijas pozīciju, jo piedāvājuma aktivitāte bija lielāka par pieprasījumu. Tirgū neieplūda jauna informācija un uz divām dienām likās, ka tirgus gaida izlīgumu un situācijas atrisinājumu. Nedēļas nogalē līdz pirmdienas rītam nebija novērojami sevišķi lielas izmaiņas, tomēr pirmdiena atnāca ar jaunām šokējošām ziņām. Krievijas bezpilota lidaparāta uzbrukuma laikā tika iznīcinātas trīs Ukrainas graudu noliktavas Donavas upē. Tas nozīmē, ka Krievija paplašina aviācijas uzbrukumu mērķa zonu un apdraud graudu eksportu no Donavas upes ostām, kas ir vitāli svarīgas Ukrainai kā alternatīva lauksaimniecības preču eksportam.
Pēc notikumu pavērsiena veidojas pārliecība, ka Krievija ir nolēmusi izolēt Ukrainu no dalības lauksaimniecības preču eksportā ar kuģu transportu, atstājot tikai dažus salīdzinoši drošākus eksporta veidus, lai preces tiktu izvestas no Ukrainas. Aizvadītajā nedēļā jau bija novērojams kuģu transportēšanas tarifu kāpums, ko veicināja straujais pieprasījuma pieaugums, tomēr pēc šāda notikumu pavērsiena tarifi tiks papildus palielināti arī augsto risku dēļ. No tā varam secināt, ka Ukrainas lauksaimniecības preču gala cenas palielināsies loģistikas izmaksu kāpuma rezultātā.
Šo pirmdien kviešu un rapšu cenas Parīzes biržā burtiski eksplodēja, un diena iesākās ar strauju cenu kāpumu. Situācija pārtikas piegādes ķēdēs paliek nopietni apdraudēta un veidojas smags jaunās eksporta sezonas sākums. Melnās jūras tirgus operatoriem un vēsturiskajiem tirdzniecības partneriem ir rūpīgu jāizvērtē riski, kas saistīti ar savlaicīgu preču piegādi vai kravu apdrošināšanu. Eksports pa Melno jūru un daļēji pa Donavas upi līdz situācijas daļējam vai pilnīgam atrisinājumam ir palicis ļoti nedrošs un neparedzams. Paredzams, ka importa tirgi, kas vēsturiski sadarbojās ar Melnās jūras tirgus dalībniekiem mainīs sadarbības partnerus vai prasīs papildus garantijas piegādēm.
Ukrainas lauksaimnieki līdz aizvadītās nedēļas beigām bija ievākuši 3,42M t jauno kviešu ražu, uzrādot krietni labākus ražas rādītājus, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, t.i., 4,12 t/ha pret 3,15 t/ha. Iepriekšējos graudu tirgus pārskatos jau minējām, ka Ukraina pēdējās graudaugu attīstības stadijās ievērojami uzlaboja savu ražas prognozes rādītājus, palielinot potenciālo ražu no 15M t līdz 18,9M t., jo laika apstākļi bija labvēlīgi augu attīstībai. Ziņas par vidējiem kvalitātes rādītājiem netiek atspoguļotas, kas norāda uz mainīgiem kvalitātes rādītājiem.
Arī Francijā kviešu ražas ievākšana strauji turpinās, un aizvadītajā nedēļā ir ievāktas gandrīz divas trešdaļas no Francijas ziemas kviešu platībām. Ražas ievākšanas darbi pašlaik notiek arī valsts tālākajā ziemeļu daļā un lielākajā kviešu ražošanas reģionā Hauts-de-France, kur līdz šim datumam bija ievākti 18% ražas. Pirmie secinājumu no Francijas lauksaimniekiem ražas ievākšanas sezonas vidū liecina, ka Francija piedzīvos vēl vienu gadu ar nevienmērīgiem ražas un kvalitātes rādītajiem. Francijas ziemeļos daži kooperatīvi prognozē vēl vienu gadu, kad proteīna saturs būs zemāks par vidējo Francijas rādītāju. Tas nozīmē, ka pārtikas kvalitātes kviešu tēma pastiprinās un iepriekš izteiktās prognozes un bažas par graudu kvalitāti pietuvojas realitātei.
Kviešu tirgū aizvien pastiprinās cenu atbalstošie faktori, kas galvenokārt saistīti ar kviešu piegādes ķēdēm no Melnās jūras tirgus reģiona, kas pēdējos gados (arī pirms kara) ir izveidojies par kviešu tirgus galveno “nervu centru”. Draudi un riski šajā reģionā palielinās, turklāt izdarītais posts kviešu piegāžu infrastruktūrā nav atjaunojams dažu stundu, dienu vai nedēļu laikā. Jau tā sarežģīto kviešu tirgus situāciju vēl nopietnāku padara Francijas kviešu ražas un kvalitātes rādītāju neziņa, kas no pieredzes par neko labu neliecina.
Kviešu tirgus cenas iepriekšējā nedēļā sasniedza jaunu pēdējo trīs mēnešu rekordu, cenai pakāpjoties līdz 265.25 EUR/t, tomēr nedēļas nogalē cena samazinājās un nedēļas griezumā kviešu cena palielinājās no 240.50 EUR/t līdz 250.75 EUR/t jeb par 4.2%. Šī pirmdiena iesākās ar strauju cenu kāpumu un šoreiz izskatās, ka tirgū būs jānotiek kaut kam ļoti lielam vai vērā ņemamam, lai cenu grafikus pagrieztu pretējā, negatīvā virzienā.
Latvijas lauksaimniekiem ir izdevies ievākt pirmo ziemas kviešu ražu no agrākām ziemas kviešu šķirnēm. Pirmie secinājumi ir pārsteidzoši, jo pirmie vidējie ražas rādītāji esot krietni labāki par prognozēm. Kviešu proteīnu kvalitāte atbilst Ekstra vai I pārtikas grupas kvalitātei, krišanas skaitlis esot 320 s un graudu tilpuma masa ir 790 g/l. Ļoti ceram, ka visu lauksaimnieku ražas un kvalitātes rādītāji būs līdzīgi visas ražas ievākšanas sezonas garumā.
Rīgas ostā labākās cenas piedāvātājs par ekstra kvalitātes kviešiem (14%+ proteīns) piedāvā +17 EUR/t, par 13% proteīna kviešiem piedāvā -3.5 EUR/t, par 12,5% proteīna kviešiem piedāvā -7 EUR/t, par 11% proteīna kviešiem piedāvā -15.5 EUR/t un par lopbarības kviešiem piedāvā -23 EUR/t. Cenu piedāvājums ir redzams arī AgroPlatforma. Aicinām aplūkot piedāvājumu un intereses gadījumā izteikt savu cenas piedāvājumu (https://www.agroplatforma.lv/login).
AgroPlatforma piedāvā lauksaimniekiem virtuāli piedāvāt savus graudaugu vai eļļas augu apjomus, lai AgroPlatforma atrastu labāko cenu piedāvājumu un realizācijas risinājumu. AgroPlatforma kā interneta platformai nav tirgus robežas un apjomu ierobežojumu.
Jaunā rapšu raža Eiropā un Ukrainā
Ukrainā līdzīgi kā Francijā ir aktīvi sākusies rapšu ražas ievākšana – līdz 20.jūlijam Ukraina bija ievākusi 1.39M t rapšu no 563 520 ha. Ražas ievākšana Ukrainā atpaliek no iepriekšējā gada, kad Ukraina līdzīgā laika periodā bija ievākusi ražu no 896 430 ha. Toties šajā gada Ukrainas vidējais ražas rādītājs ir palielinājies par 9.3% jeb no 2.24 t/ha uz 2.47 t/ha. Savukārt Eiropas lielākajai rapšu audzētājai Francijai, kas par tādu kļuva aizvadītajā gadā, apsteidzot Vāciju, ziemas rapšu ražas ievākšana ir izvērtusies par izgāšanos, jo rapšu ražas rādītāji ir slikti un tālu no vidējiem rādītājiem, kas būtu minimālā prasība lauksaimnieku vidū. Rapšu cenas Parīzes biržā aizvadītajā nedēļā reaģēja līdzīgi kā kviešu tirgus cenas uz Melnās jūras pārtikas līguma izbeigšanu – tās līdz ceturtdienas dienas vidum sasniedza jaunu cenu rekordu 525.00 EUR/t, tomēr piektdien atkal samazinājās un noslīdēja līdz 480.25 EUR/t, kam par iemeslu bija nepietiekama tirgus aktivitātē nedēļas nogalē. Līdz ar to nedēļas griezumā cenas palielinājās tikai no 475.75 EUR/t līdz 480.25 EUR/t. Toties šo pirmdien tirgus reaģēja uz notikumiem Donavas ostās un cenas atkal palielinājās. Vēršam uzmanību, ka Eiropai Donavas upes ostas no rapšu perspektīvas ir ļoti aktuālas, jo galvenais Eiropas rapšu imports līdz šim ir no Ukrainas.