SITUĀCIJA UZ LAUKA 2019.gada 3.jūnijā
Ziemāju graudaugi
![]()
Ziemas miežiem un rudziem vārpas ir iznākušas ārā. Ziemas kviešiem savārpojušas ir agrīnās šķirnes – Fredis, Edvīns u.c., vēlākām šķirnēm vārpas iznāks tuvāko dienu laikā. Atsevišķos laukos ir izveidojušies kroplīgi augi, iemesls tam ir nelabvēlīgo laika apstākļu (sals un sausums) mijiedarbība ar augu aizsardzības līdzekļiem (herbicīdi, regulatori). Vairāk bojāti ir augi nabadzīgos laukos - zems pH, smilšaina augsne, kūdrāji, zema barības vielu bilance. Šogad var ļoti labi redzēt, kā lauki ir kopti iepriekšējos gados. Augsnē procesi notiek ilgā laika posmā un iepriekšējo gadu kļūdas vai neizdarības var parādīties, tad kad par to jau esam aizmirsuši. Zeme jokus nesaprot!
Silti un mitri laika apstākļi veicina gan augu, gan slimību attīstību. Uz augiem var konstatēt pirmās dzeltenplankumainības pazīmes. Fungicīdu smidzinājums ir jāveic savlaicīgi, lai pasargātu vārpu un karoglapu no slimībām. Sējumu ražas potenciāls ir augsts un ir jādara viss iespējamais, lai to saglabātu. Laika apstākļi ir nepastāvīgi, smidzināšanai traucē vējš, lietus, karstums. Lai nodrošinātu augstu efektivitāti uz slimību ierobežošanu šādos apstākļos, ieteicams lietot jaunākās paaudzes fungicīdus Variano Xpro 1.0 l/ha, Ascra Xpro 0.75 l/ha vai Siltra Xpro 0,75 l/ha. Xpro fungicīdiem ir mazs bezlietus periods, ātra apturoša un ilgstoša aizsargājoša iedarbība uz slimībām, zaļēšanas efekts. Ja, smidzināšanu veic kviešu ziedēšanas laikā, tiks ierobežota arī vārpu fuzarioze. Ja sējumos konstatētas laputis, pie fungicīda var pievienot sistēmas iedarbības insekticīdu Proteus.
Vasarāju graudaugi
Vasaras miežos sāk izplatīties tīklplankumainība. Ir ļoti svarīgi tīklplankumainību ierobežot, pamanot pirmās slimības pazīmes. Slimība var būtiski samazināt miežu ražu, ja to savlaicīgi nenokontrolē. Augstu efektivitāti slimību kontrolei nodrošina dalītā apstrāde fungicīdu Variano Xpro. Ja sējumos konstatētas laputis, pie fungicīda var pievienot sistēmas iedarbības insekticīdu Proteus.
Pākšaugi
Pupās joprojām aktīvi darbojas zirņu svītrainais smecernieks, ja bojājumi ir būtiski, nepieciešams veikt smidzinājumu ar insekticīdu. Atsevišķos laukos parādās pirmās brūnplankumainības pazīmes. Ja infekcija ir spēcīga, nepieciešams veikt savlaicīgu smidzinājumu ar fungīcīdu Propulse.
Ziemas rapši
Ziemas rapši ir ļoti labi attīstījušies, lielākā daļa sējumu beidz ziedēt. Līdz ar to svarīgākie darbi ir pabeigti. Ražas potenciāls ir augsts un ir vērts padomāt par sējumu apdrošināšanu pret krusu.
KVIEŠU CENAS MAIJĀ
Maija mēnesis kviešu cenās ir ieviesis korekcijas. Tika novērotas straujas cenas pieaugšanas tendences – cena Parīzē Decembra kviešu līgumiem kopš maija mēneša sākuma pieauga par 10.25 EUR/t jeb par 5.5%. Bet cena svārstības novērotas 21.50 EUR/t robežās jeb 11.2%. Cenas svārstības ir ievērojamas un vēlos akcentēt, ka izmantojot AgroPlatforma automātiskās cenas fiksācijas iespējas lauksaimniekiem ir iespēja nofiksēt biržas maksimālo cenu.
Cenas pieaugšanas galvenie iemesli - Sliktie laika apstākļi ASV, Rumānijā un Ukrainā un EUR/USD indeksa samazinājums.
- Augstākā cena – 192.50 EUR/t (29.05.2019.);
- Zemākā cena - 171.00 EUR/t (13.05.2019.);
- Cenu svārstības mēneša laikā – 21.50 EUR/t jeb 11.2%;
- Augstāka cena no aprīļa mēneša pieaugusi par 10.75 EUR/t;
- Vidējā cena 178.78 EUR/t;
- Cenas tendences – strauji pieaugoša.
RAPŠU CENAS MAIJĀ
Rapšu cenai maija mēnesī ir novērojams neliels cenas pieaugums. Parīzē Novembra rapša līgumu cena pieaugusi par 2.50 EUR/t jeb par 0.7%. Bet cenu svārstības novērotas 15.00 EUR/t robežās jeb par 4 %. Rapšu maksimālā cena maija mēnesī ir sasniegusi 376.50 EUR/t, kas atbilst augstākajai cenai 2019.gada Parīzes Novembra rapšu līgumiem.
- Augstākā cena – 376.50 EUR/t (39.05.2019.);
- Zemākā cena - 361.50 EUR/t (13.05.2019.);
- Cenu svārstības mēneša laikā – 15.00 EUR/t jeb 4%;
- Augstāka cena no marta mēneša pieaugusi par 4.25 EUR/t;
- Vidējā cena 367.95 EUR/t
- Cenas tendences – lēni pieaugošas.
VĒLOS SAŅEMT ZIŅAS ARĪ TURPMĀK E-PASTĀ