SITUĀCIJA UZ LAUKA 2019.GADA 1.JŪLIJĀ
SADARBĪBĀ AR
ZIEMĀJU GRAUDAUGI
Ziemājiem veģetācija virzās uz noslēgumu. Strauja dzeltēšana novērojama sējumos ar ilgstošu mitruma deficītu, augi nogatavojas priekšlaicīgi un ražas potenciāls samazinās.
Atsevišķos reģionos lielu kaitējumu nodarījuši spēcīgie negaisi ar krusu un vēju. Daļa no sējumiem ir cietuši būtiski un ražas potenciāls ir zem jautājuma zīmes. Veldre ir redzama arī sējumos, kur tika lietota intensīva regulatoru programma. Iemesls ir paaugstināta augu biezība. Ieteikums būtu pievērst lielāku uzmanību optimālai izsējas normai, lai samazinātu veldres riskus nākamajā sezonā.
Rudzusmilgas izplatību var novērot arī ziemāju laukos, kur pavasarī ir veikta apstrāde ar rudzusmilgu ierobežojošiem herbicīdiem. Iemesli pazeminātai herbicīdu efektivitātei ir vairāki – nelabvēlīgi laika apstākļi pavasarī (sals,
sausums), novēlota apstrāde, pēc smidzināšanas sadīgusī rudzusmilga un pieaugošā rezistences problēma.
Lai samazinātu šos riskus, ieteicams domāt par rudens herbicīdu lietošanu (piem. Komplet).
ZIEMAS RAPŠI
Krustziežu pāksteņu pangodiņa bojājumi
Ziemas rapšiem ir atlicis sagaidīt kulšanas laiku. Sējumu potenciāls ir augsts. Uz atsevišķiem augiem var konstatēt balto puvi. Ar fungicīdiem neapstrādātos laukos baltās puves izplatība ir augsta un pastāv risks par ražas samazinājumu. Šogad sējumos ir redzami, netipiski daudz, krustziežu pāksteņu pangodiņa bojājumi. Lielākā daļa bojājumu ir pa lauka perimetru, dziļāk laukā bojājumu daudzums ir minimāls. Vizuāli zudumi izskatās lielāki nekā patiesībā.
Krusas bojājumi rapšos
Iepriekšājo gadu pieredze ir pierādījusi, ka ir jābūt pacietīgiem un jāsagaida, lai rapši nogatavojas pilnībā, nevis jākuļ zaļi. Ražas starpība ir būtiska.
PĀKŠAUGI
Zirņi strauji gatavojās. Ražas potenciāls ir augsts. Lauka pupām ziedēšana ir beigusies. Lai arī ziedēšanas laiks sakrita ar augstām temperatūrām, uz augiem ir izveidojušās daudz pākstis. Retākos sējumos pākšu skaits uz augiem ir lielāks un augi ir zemāki nekā sabiezinātos sējumos, kur uz auga var saskaitīt divas līdz trīs pākstis un ir paaugstināts veldres risks. Izsējas normai vajadzētu pievērst lielāku uzmanību.
Artis Vanadziņš
SIA Bayer, CropScience Latvijas nodaļas agronoms
KVIEŠU CENAS BIRŽĀ JŪNIJĀ
Kviešu cenas jūnija mēnesī turpina maija mēneša cenas tendenci. Grafikā attēloti pēdējie divi mēneši, kuru laikā kviešu cenas ir pieaugusi no 171.00 EUR/t uz 192.75 EUR/t (29.05.2019.) un 190.75 (03.06.2019.) Vidējā kviešu cena pēdējo divu mēnešu laikā ~181.50 EUR/t, bet jūnija mēnesī tā ir uzlabojusi savas pozīcijas uz ~184.40.
Neraugoties uz augsti novērtēto kviešu ražas potenciālu 2019.gadā, cenas turpina saglabāt savas pozīcijas, veicot periodiskus cenu izrāvienus.
Iepriekšējā nedēļā Eiropā esošais karstuma vilnis ir veicis izmaiņas vēstures grāmatās, pārsniedzot karstuma rekordus Eiropas rietumu daļā un Francijas dienvidaustrumu daļā – sasniedzot 45 grādus pēc Celsija skalas. Karstums nav radījis postījumus Vācijas un Francijas kviešu ražošanas apgabalos.
Tirgus šobrīd gaida pēdējos tirgus pārskatus no ASV par kviešiem un kukurūzu, lai varētu veikt secinājumus un sākt plānot tirdzniecību. ASV pēdējais ziņojums bija jāiesniedz līdz 28.06.2019. ASV kavējās ar situācijas aktualizāciju – līdz ar to šobrīd tirgus gaida 11.jūliju, kad ASV ir jāiesniedz ziņojums par situāciju ASV tirgū.
- Augstākā cena – 190.75 EUR/t (03.06.2019.);
- Zemākā cena - 179.00 EUR/t (11.06.2019.);
- Cenu svārstības mēneša laikā – 11.75 EUR/t jeb 6.2%;
- Augstāka cena no maija mēneša samazinājusies par 2 EUR/t;
- Vidējā cena 184.42 EUR/t;
- Cenas tendences – pieaugoša.
RAPŠU CENAS BIRŽĀ JŪNIJĀ
Rapšu tirgu tupina ietekmēt politiskās intrigas ap ASV un Ķīnu. ASV vēl pēdējā jūnija nedēļā saasināja situāciju tirdzniecības karos, kas ievērojami pasliktina sojas pupiņu eksporta iespējas uz Ķīnu 2019.gadā. Viss atspoguļojas sojas pupiņu cenās un ietekmē arī rapšu cenu līknes. Cena mēneša laikā nav ievērojami izmainījusies un ir saglabājusi savas svārstības robežas. Vidējās cenas pozīcijas jūnijā ir uzlabojušās – cena paliek stabilāka.
- Augstākā cena – 374.75 EUR/t (17.06.2019.);
- Zemākā cena - 366.75 EUR/t (28.06.2019.);
- Cenu svārstības mēneša laikā – 11.75 EUR/t jeb 2.1%;
- Augstāka cena no maija mēneša samazinājusies par 1.75 EUR/t;
- Vidējā cena 370.56 EUR/t;
- Cenas tendences – lejupslīdoša.
Jūsu graudi - Jūsu noteikumi - Jūsu darījums