• LAT
  • LIT
  • Ziņas
  • Arhīvs
  • Intervijas
  • Labi piedāvājumi
  • ASV biržas cenas
  • Instrukcijas
  • Tehnikas tirgus
  • Zemes tirgus
  • Dzīvības apdrošināšana

TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 28.februārī

28. februāris, 2022 pl. 18:55, Nav komentāru

Ko sagaidīt no eksporta un importa tirgus?

Vienas nedēļas laikā notikušie notikumi Ukrainā ir pārrakstījuši visu pasaules vēsturi. Eiropas Savienība un ASV burtiski vienas dienas laikā nogrieza Krievijas ekonomiku no globālās ekonomikas. Kādas sekas sagaidīt globālajiem pasaules un Baltijas tirgiem no Krievijas prezidenta neadekvātajām darbībā!?

Eiropas Savienības, ASV un citu valstu ieviesto sankciju saraksts pret Krievijas valdošo varu un Krievijas sabiedrību ir bargākais jebkad fiksētais – turklāt Eiropa sankciju sarakstam punktu vēl nav pielikusi, kas nozīmē, ka sankcijas paliks vēl stiprākas, ja Krievijas valdība nemainīs savu attieksmi. Šobrīd ne tiki Krievijas, bet diemžēl arī starptautiskā ekonomika ir nezināma kritiena priekšā. Sabiedrotajām ekonomikām nāksies pielikt milzīgas pūles un daudz darba, lai atjaunotu ekonomiku un nekavējoties mazinātu atkarību no Krievijas enerģijas un citām eksporta precēm.


Sankcijas, kas skar Krievijas finanšu sektoru nekavējoties skar arī preču apmaiņu, t.i., importu un eksportu. Krievijas top10 lielākais eksporta preču īpatsvars līdz šodienai sastādīja ~85% no kopējā eksporta preču groza, no kurām lielākā daļa ~65% sastāda enerģijas eksports. Savukārt Krievijas importa top10 preču īpatsvars sastāda ~60% no kopējā importa precēm. Krievija pēc Eiropas statistikas datiem ir atkarīga no sekojošām importa precēm, kas tiešā mērā ir pakļautas finanšu sankcijām un Krievijas atslēgšanai no starptautiskās norēķinu sistēmas SWIFT:

  • Rūpnieciskā iekārtas un industriālā tehnika ~17%;
  • Elektronika un elektropreces ~ 12%
  • Auto rezerves daļas ~10%
  • Farmaceitiskie izstrādājumi ~6%
  • Plastmasas izstrādājumi ~4%
  • Precīzie instrumenti ~3%
  • Dzelzs un tērauda izstrādājumi – 3%
  • Civilā aviācija ~2%
  • u.c.

Cik atkarīgi mēs esam no ārpus Eiropas Savienības ražotās enerģijas?

Atkarības līmenis parāda, cik lielā mērā ekonomika paļaujas uz enerģijas importu, lai apmierinātu savas enerģijas vajadzības. To nosaka pēc neto importa īpatsvara pret bruto iekšzemes enerģijas patēriņu (tas ir saražotās enerģijas un neto importa summa). ES 2019. gadā atkarības līmenis bija 61%, kas nozīmē, ka vairāk nekā pusi no ES enerģijas vajadzībām apmierināja neto imports. Šis rādītājs svārstās no vairāk nekā 90 % Maltā, Luksemburgā un Kiprā līdz 10 % Polijā. Atkarības līmenis no enerģijas importa ir palielinājies kopš 2000. gada, kad tas bija tikai 56 %.

ES galvenokārt ir atkarīga no Krievijas attiecībā uz jēlnaftas, dabasgāzes un cietā kurināmā importu, kam seko Norvēģija attiecībā uz jēlnaftu un dabasgāzi. 2019.gadā jēlnaftas imports no Krievijas sastāda ~27% no Eiropas kopējā importa, dabas gāze ~40% un cietais kurināmais (akmeņogles) 46%.

No visa iepriekš minētā jāsecina, ka Krievijai uzliktās sankcijas tiešā mērā ietekmēs Eiropas Savienību un pārējās globālās ekonomikas. Mums būs jāiemācās dzīvot savādāk – pasaule vairs nebūs nekad tāda, kāda tā bija vakar. Jārēķinās, ka enerģijas tirgū būs cenu palielinājums, ko galvenokārt izraisīs sarežģītā enerģijas piegādes ķēde. Nav šaubu, ka vienas dienas laikā nav atrisināms dabas gāzes un jēlnaftas nodrošinājuma jautājums, ja no tirdzniecības tiek atslēgta Krievija – šodien tas vēl nav noticis, bet ar skatu nākotnē tas var notikt. Šodien ne tikai Eiropas Savienībai, bet katrai dalībvalstij atsevišķi nāksies atrast risinājums un jaunus papildus enerģijas piegādes partnerus, lai pēc iespējas ātrāk kļūtu neatkarīgas no Krievijas enerģijas.

Likumsakarīgi enerģija krīze pakļaus visas nozares, kas tiešā mērā ir saistītas ar enerģiju. Tas attiecas arī uz lauksaimniecību - sākot ar degvielu un beidzot ar minerālmēsliem. Šobrīd ir paredzami vairāki iespējamie scenāriji, bet visi diemžēl iezīmē cenu palielināšanos un inflācijas draudus. Katra saražotā lauksaimniecības produkta vērtība pieaugs līdz ar izejvielu cenu pieaugumu. Šobrīd Eiropas Savienībā ir subsīdiju mehānisms, kas spēj stabilizēt lauksaimniecības preču ražošanu un tirdzniecību, bet vai Eiropas Savienība ir gatava palielināt subsīdiju programmu – uz šo jautājumu diemžēl atbildes vēl nav.

Šobrīd visi finanšu tirgi un preču biržas ir pakļauti straujām vērtību un cenu svārstībām, ko izraisa jebkurš manevrs no jebkura tirgū iesaistītā dalībnieka. Piemēri nav tālu jāmeklē – iepriekšējā nedēļā pēc Krievijas karaspēku ieiešanas Ukrainā kviešu cenas Parīzes biržā eksplodēja un diena sākās ar cenas palielinājumu +~40 EUR/t. Vai šis bija cenu kāpums un vai graudu tirgum ir jāuzskata, ka šī aktuālā kviešu cena!? Noteikti nē, jo šī bija tirgus reakcija uz notikumu, kas ietekmē kviešu tirgu, bet mums priekšā vēl daudz citi notikumi, kas tirgu un tirgus cenas ietekmēs vēl vairāk. Neatbildētie jautājumi – minerālmēslu un degvielas nākotnes cenas, kviešu ražas pie samazināta minerālmēslu daudzuma tirgū, EUR valūtas kurss, vai Melnās jūras tirgus spēs 2022.gadā piedalīties graudu eksportā utt. Graudaugu tirgu sagaida lielas pārmaiņas, kas saistītas ar eksporta plūsmu maiņu un piedāvājuma spēju apmierināt pieprasījumu. Turpiniet sekot notikumiem tirgū un mūsu rakstiem – kopā atradīsim pareizo virzienu izejai no sarežģītās situācijas.


Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 27.jūnijā
    27. jūn. 2022
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 16.maijā
    17. mai. 2022
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.GADA 25.APRĪLĪ
    26. apr. 2022
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 11.aprīlī
    11. apr. 2022
  • Graudu tirgus pārskats 2022.gada 21.martā
    21. mar. 2022
  • Tirgus pārskats 2022.gada 7.martā
    7. mar. 2022
  • TIRGUS PĀRSKATS 2022.gada 28.februārī
    28. feb. 2022

Kviešu formulas piedāvājums
Rīgas ostās

Piegādes DEC - MAR

MAR21

 Extra0 
I grupa-1 
II grupa -2 
 III grupa-3 
 Lopbarība-25 

Kviešu formulas piedāvājums
Rīgas ostās

Piegādes 2021.gada AUG - SEP

DEC21

 Extra-7
I grupa-9
II grupa -13
 III grupa-20
 Lopbarība-29 


BAYER DIGITĀLĀ LAUKA DIENA STAĻĢENĒ #3


2020.gada 9.jūnijā Bayer agronomi Artis Vanadziņš, Ineta Aispure, Andris Casno un Bayer sēklu pārdošanas vadītāja Aiva Kupfere vērtē ziemas kviešu, ziems rapšu, lauka pupu, vasaras kviešu un vasaras rapšu sējumus dēmo laukus Staļģenē un citās Latvijas vietās.

 

AgroPlatforma podkāsts Nr.7 ar Ingrīdu Grantiņu par InVigor rapšu šķirnēm no 



- InVigor rapšu sēklu selekcijas process
- Kā tiek izvēlētas un piedāvāts InVigor rapšu šķirnes Latvijas tirgū?
- Kāds ir eļļas bāzes rādītājs InVigor rapšu šķirnēm?
- InVigor rapšu šķirņu ražība
- Cik Latvijas vietās tiek izmēģinātas jaunās InVigor rapšu šķirnes?
- Kā BASF vērtē šī gada rapšu sējumus?
- BASF īpašie piedāvājumi Latvijas lauksaimniekiem
- Citi kultūraugu sēklu piedāvājumi no BASF
- InVigor rapšu sēklu piedāvājums 2020./2021 sezonai
- Kad un kā ir sākusies BASF mīlestība ar rapsi?
- BASF piedāvātā Clearfield tehnoloģija
- InVigor rapšu sēklu sortiments

________________

TOP 5 Eiropas kviešu ražotāji 2019.gadā (milj. t)


TOP 5 Eiropas
kviešu ražotāji
Kviešu raža 
2019.gadā
Izmaiņas pret 
2018.gadu
 Francija 39.390   +5.316
 Vācija 22.873  +2.747 
 Lielbritānija  15.973  +2.325
 Polija 10.664   +0.848
 Rumānija 8.100   -0.900
KOPĀ EIROPĀ   143.260  +14.453

SIA "FITO-AL" valdes priekšsēdētājs Artūrs Arnītis dalās ar savu pieredzi, lietojot AgroPlatforma pakalpojumus.




EUR/USD valūtas dienas indekss


EURUSD chart by TradingView



Jēlnaftas nedēļas cena USD/brl

CLK2020 chart by TradingView

      


                     Biržas cenas                 

BIS - biržas īsziņu serviss. Uzstādi savus paziņojumus par cenu izmaiņām graudu un rapšu biržā.


Reģistrējies eAgronom un saņem 25% atlaidi ērtam un noderīgam lauku darbu plānošanas un vadības risinājumam.

AgroPlatforma  ir pirmais digitālais risinājums lauksaimniecības nozares uzņēmumiem, kas nodrošina godīgu, inovatīvu un efektīvu pieeju graudu tirdzniecībai.


  • Dzīvības apdrošināšana