GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2023.GADA 13.MARTĀ
Kviešu un rapšu cenas krāsojās nelabvēlīgās krāsās
Aizvadītā nedēļa Parīzes biržā kviešu un rapšu cenas krāsojās nelabvēlīgās krāsās. Melnās jūras tirgus aizvien izdara nelabvēlīgu spiedienu uz Eiropas izcelsmes kviešu cenām. Krievija nepiekāpjas starptautiskajos tirdzniecības darījumos un dara visu, lai uzvarētu konkursos ar cenu. Iepriekšējā piektdienā Krievijas tūlītējās realizācijas FOB cenas Novorosijskas ostā noslīdēja zem 290 USD/t par 12,5% proteīna kviešiem, neraugoties, ka dienas sākumā operatori pārdošanas cenu bija palielinājuši līdz 305 USD/t.
Krievijas valdība, neraugoties uz zemajām Krievu izcelsmes kviešu cenām, turpina izdarīt spiedienu uz tirgotājiem, lai tiktu palielināti eksporta tempi, kas apliecina faktu, ka Krievijai ir interesanta valūtas naudas plūsma no lauksaimniecības produktu tirdzniecības kanāliem. Krievija Martā ir uzstādījusi plānu palielināt eksporta tempus līdz 4M t mēnesī. Krievijas eksporta operatori ziņo, ka aizvadītajā nedēļā esot izdevies sasniegt eksportu 1M t apmērā. Šobrīd ir jāņem vērā fakts, ka izlaistā papildus kvota ir salīdzinoši nopietns apjoms, kas var izdarīt spiedienu uz Eiropas kviešu cenām līdz pat Maija tirdzniecības sesijas beigām. Matemātika jeb Krievijas eksporta statistika šodien nav Eiropas kviešu tirgum labvēlīga. Ja Krievija ziņo, ka tā gandrīz spēj sasniegt 4M t apjomu mēnesī, tad šāds eksporta temps ir gaužām lēns, lai ieraudzītu Krievijas eksporta sezonas beigas tuvākajā laikā.
Lai vairāk izprastu Krievijas eksporta spējas, ir jāpalūkojas vēsturiskajā statistikā, un tā norāda, ka Krievijas aktīvākie eksporta mēneši ir augusts – septembris, kamēr Eiropa savas piegādes sadala vienmērīgi pa visu gadu no jūlija līdz jūnijam. Šis gads ir sevišķs ar Krievijas politisko vēlmi palielināt eksporta kvotu par 27M t graudaugu, no kuriem 21M t ir kvieši. Kviešu tirgum nav informācijas vai Krievija varēja atļauties palielināt eksporta kvotu un vai eksporta kvotas palielināšana nav uz Krievijas sabiedrības rēķina - atbildi uz šo jautājumu zina tikai Krievija. Krievija šobrīd visās jomās saglabājās kā nezināmais vai neparedzamais – tirgū ir uzskati, ka Krievija var strauji mainīt savu tirdzniecības politiku, piemēram, pārtraucot dalību konkursos, neparakstot Melnās jūras pārtikas koridora līgumu un/vai atceļot piešķirtās kvotas eksporta uzņēmumiem.
Kviešu tirgus operatori šobrīd ir pievērsušies Saūda Arābijas un Irānas izsludinātajiem kviešu iepirkuma konkursiem, kur Saūda Arābija plāno iegādāties 480 000 t kviešu, savukārt Irāna savus plānus vēl nav publiski nosaukusi – ir tikai zināms, ka Marta sākumā Irāka iegādājās 180 000 t kviešu. Šie abi importa tirgi meklē sadarbības partneri, kas spētu nodrošināt lielas un stabilas kuģu piegādes partijas. Irāna meklē stabilu partneri piegādēm no marta līdz aprīļa beigām, bet Saūda Arābija jau meklē kviešus piegādēm no Jūlija līdz Augusta beigām. Irānas mērķa cena ir 290 USD/t uz FOB nosacījumiem. Šis ir Eiropai nevēlams cenu diapazons, kas vairāk norāda uz Krievijas spējām paņemt šo darījumu. Savukārt Saūda Arābijas līgums varētu nonākt Eiropas operatoru rokās, jo jūlijā Krievijas piegādes ir mazāk spējīgas, salīdzinot ar Eiropas piegādēm.
Rumānija ir nosūtījusi tikai ~29% no šī gada kviešu ražas, un no šī brīža līdz jūnija beigām tai būtu jānosūta gandrīz 2M t, lai sasniegtu piecu gadu vidējo eksporta līmeni, kas būtu rekordaugsts rādītājs. Tas norāda uz Rumānijas spēju piedalīties iepirkumos un pacīnīties par cenu pieaugumu Eiropas labā.
Iepriekš jau esam ziņojuši, ka salīdzinoši lielas izmaiņas kviešu tirgū varētu ienākt iestājoties pavasarim visos lielākajos kviešu audzēšanas tirgos, t.sk., Krievijā. Tirgus analītiķi paredz, ka Krievijas plānu maiņa varētu notikt brīdī, ka ieraudzīs patieso ainu ziemas kviešu sējumos. Divas nedēļas atpakaļ Krievija ziņoja, ka 1M ha ziemas kviešu sējumos ir izsaluši – savukārt aizvadītās nedēļas beigās Krievija šo zaudējumus palielināja līdz 5% jeb ~2,7M ha. Jāpiebilst, ka Krievijas propaganda ir novērojama arī lauksaimniecības sektorā, jo uzreiz pēc paziņojuma par 5% zaudējumiem, valdība prognozēja, ka vasara būšot labvēlīga un laika apstākļi spēšot kompensēt ziemas perioda zaudējumus.
Eiropas lielākais kviešu tirgus Francija ir pārtraucis satraukties par nepietiekamu augsnes mitrumu ziemas kviešu sējumos. Pēc vairāku nedēļu sausuma lauksaimniekiem ir izdevies sagaidīt nokrišņus starp pirmās un otrās minerālmēslu lietojuma reizes. Francijas lauksaimnieki ir nomierinājušies un šodien 95% ziemas kviešu sējumi tiek vērtēti kā labi vai ļoti labi.
Tikmēr Kanādā kviešu eksports nedēļā līdz 5. martam sasniedza 464 000 tonnu, salīdzinot ar 396 000 tonnu nedēļu iepriekš un iepriekšējo piecu nedēļu vidējo rādītāju 365 000 t. Līdz ar to kviešu eksports šajā tirdzniecības gadā ir sasniedzis 11,8 M t, kas pārsniedz piecu gadu vidējo rādītāju 9,8 miljonus t. Pārdevēji Vankūverā ir bijuši pakļauti spiedienam, lai saglabātu FOB tirdzniecības plūsmu. Kanādas ostās kopā ir ievestas 14 M t kviešu, un krājumi ostās pieauga līdz 2,2M t.
Rapšu tirgus Eiropas lauksaimnieku vidū izraisa vislielāko stresu, jo šā brīža Biržas cenām nav ekonomiskā pamatojuma turpināt strādāt ar šo kultūraugu. Rapšu tirgus vēsturiski tirdzniecības gada laikā piedzīvo trīs pieprasījuma viļņus – sezonas laikā, gadu mijas periodā un pavasarī. Šogad, aplūkojot darījumu skaitu no decembra līdz šodien, jāsecina, ka otrais iepirkuma vilnis ir izpalicis, jo aktivitāte birža ir pielīdzināma “0.” Tas norāda, ka rapšu iepirkums varētu aktivizēties aprīlī, maijā, lai pārstrādātāji nopirktu nepieciešamo izejvielu līdz sezonas beigām.
Baltijas ostās pircēji uz FOB nosacījumiem (kvieši iekrauti kuģi) piedāvā sekojošas cenas prēmijas pie Parīzes biržas maija tirdzniecības sesijas līgumu cenām – lopbarības kvieši (-22.50 EUR/t), 12.5% proteīna kviesi (+ 3.50 EUR/t), 14% proteīna kvieši (+15.75 EUR.t). Vēršam uzmanību, ka aktuālās kviešu iepirkuma cenas ostās ir mazākas par ~7…8 EUR/t.