Pāriet uz galveno saturu
  • LAT
  • LIT
  • Ziņas
  • E-VEIKALS
  • Arhīvs
  • Intervijas
  • Instrukcijas
  • Tehnikas tirgus
  • Zemes tirgus

GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2023.gada 8.maijā

8. maijs, 2023 pl. 11:21, Nav komentāru

Melnās jūras koridora iniciatīva pagaidām bez tālākas virzības

Kviešu tirgus cenas un kviešu cenu prēmijas aizvadītajā nedēļā, piektdien dienas beigās ieņēma pieaugušu pozīciju, jo sarunas starp Turciju, ANO, Ukrainu un Krieviju nenesa vēlamos augļus par Melnās jūras pārtikas koridora turpmāko nākotni.

Ar Melno jūras tirgu saistītie tirgus dalībnieki piektdien visas dienas garumā gaidīja sarunu iznākumu no Apvienotā koordinācijas centra, kas piektdiena visas dienas garumā lēma par Melnās jūras koridora turpmāko likteni pēc 18.maija. Vienošanās netika panākta un Apvienotais koordinācijas centrs nedeva atļauju piedalīties jauniem kuģiem Melnās jūras iniciatīvā, izraisot satraukumu starptautiskajā kviešu tirdzniecības arēnā. Kuģu pārbaudes, kas tiek veiktas Melnās jūras iniciatīvas procedūras ietvaros visas aizvadītās nedēļas laikā ievērojami samazināja tempus, kas liecināja par pirmajiem priekšvēstnešiem nelabvēlīgam sarunu fonam. Analītiķi jau iepriekš izteica varbūtību, ka sarunas būs neveiksmīgas un Krievija ieņems noraidošu pozīciju, kam par iemeslu esot Ukrainas draudi par pretuzbrukumu maija mēnesī.

Krievijas politiski pieņemtais lēmums par kviešu cenas robežu 275 USD/t apmērā piedzīvo fiasko un Krievijas tirgotāji ir spiesti samazināt cenu, lai konkurētu ar citu tirgus dalībnieku cenu piedāvājumiem starptautiskajos kviešu tirdzniecības konkursos un saglabātu eksporta tempus. 4.maijā tika fiksēti darījumu, kur Krievijas izcelsmes 12,5% proteīna kvieši tika tirgoti par 255 USD/t. Šie darījumu nedaudz palielināja interesi par Krievijas izcelsmes kviešiem un piektdien turpinājās vecās ražas tirdzniecība, kur pircēji solīja 250 USD/t, izdarot vēl lielāku spiedienu uz Krievijas izcelsmi, bet pārdevēji noteica kviešu cenu 260 USD/t apmērā. Kviešu pircēji, kas neloloja lielas cerības par paralēli notiekošajām sarunām Apvienotajā koordinācijas centrā, pievērsās Rumānijas un Bulgārijas tirgiem, kuriem ir salīdzinoši lieli vecās ražas krājumi (Aizvadītajā nedēļā ziņojām, ka abi tirgus pārstāvji savos krājumos ir saskaitījuši 3M t kviešu, no kuriem daļa var tikt pārcelta uz jauno eksporta sezonu.).

Eiropas kviešu tirgus dalībnieki neplāno samazināt jaunās kviešu ražas cenu līmeni, jo jaunās ražas tirdzniecības līgumu 2023./2024.gada eksporta sezonas sākumā tiek piedāvāti par līdzvērtīgu tirgus cenu, kāda tā ir/bija vecajai ražai. Tas liecina, ka jaunās eksporta sezonas zemākais cenu līmenis ir ieskicēts un turpmāk tirgus cenām vajadzētu saņemt cenu atbalstošus grūdienus, lai tās pieaugtu.   

Cenu kāpums Eiropas kviešu jaunajai nākotnes līgumu līknē tiek atdalīts no vecās ražas tirgus pamatiem, jo atbalstu cenām sniedza lauksaimnieku zemā pārdošanas aktivitāte Eiropā, tostarp Rumānijā un Bulgārijā, kur lauksaimnieki sagaida, ka jaunās ražas cenas pieaugs, ja Melnās jūras koridors netiks atjaunots. Šī tirgus dalībnieku nostāja ir veicinājusi septembra kviešu nākotnes darījumu pieaugumu un tirgus dalībnieku pārnesi no iepriekšējiem maija darījumiem uz septembri vai decembri, jo Eiropas tirgus spēlētāji nesaredzēja  vecās ražas likviditāti, kamēr Krievija izpildīs savu eksporta kvotu. Šis notikumu kopums un fakts apliecina iepriekš rakstīto par tirgus stagnāciju līdz jūnija beigām (labākajā gadījumā līdz jūnija vidum), kas sakrīt ar Krievijas vecās ražas eksporta sezonas beigām un eksporta kvotas izpildi.

Ukrainas sējas darbu attīstība

Graudaugu tirgus nepacietīgi gaida Ukrainas sējas darbu statistiku, lai pieņemtu globālus lēmumus par graudaugu virzību nākotnē. Ukrainas lauksaimnieki aizvien turpina pavasara sējas darbus un šobrīd uzsvars tiek likts uz saules puķu, kukurūzas un sojas pupiņu sēju. Līdz 4.maijam Ukrainas lauksaimnieki ir uzrādījuši vēl zemākus rezultātus kā gadu iepriekš, kas rada bažas, ka kopējā lietderīgā sējplatība šajā sezonā tiks samazināta. Pavasara graudaugu un pākšaugu sējplatība ir sasniegusi 2,32M ha jeb aptuveni 43% no 2023.–2024. gadam prognozētās platības no 5,46M ha. Turklāt sākotnēji plānotā prognoze ir mazāk nekā 5,91M ha pagājušajā gadā.

Līdz 4.maijam kukurūzas kopējās apsētā platības 2023.–2024. gadam sasniedza 1,06 miljonus ha jeb aptuveni 29% no kopējām prognozētajām platībām 3,62 miljoni ha, salīdzinot ar 4,21 miljonu ha gadu iepriekš. Savukārt saules puķu sējumi ir apgūti ~60% apmērā, iesējot 1,48 miljonus ha, kas aizvien ir tālu no aizvadīta gada rādītāja 2,4 miljoni ha. Sojas pupiņu rādītājs procentuāli ir līdzīgs un arī sojas pupiņu plantācijas ir apgūtas 50% apmērā. Turpinot par mūsu platuma grādiem ierastākiem graudaugiem – vasaras miežu kopējā platība ir sasniegusi 712 100 ha jeb 68% no plānotas 1,04 miljoni ha un par 140 000 ha mazāk, kā Ukraina deklarēja aizvadītajā gadā. Savukārt vasaras kviešu sējumi Ukrainā ieņem līdera pozīciju, aplūkojot statistikas grafikus, tomēr, iedziļinoties skaitļos, jāatzīst, ka vasaras kviešu kopējā platība līdz 4.maijam ir pieaugusi par 50 000 ha līdz 250 000 ha.

Iepriekš rakstītais apliecina, ka Ukraina šajā eksporta sezonā būs ievērojami vājāka starptautiskajos kviešu tirdzniecības konkursos un tirgus piedzīvos kārtējās graudu tirgus plūsmu maiņas.

Krievijas eksporta kvotas izpilde

Turpinot par Krievijas 2023./2024. gada eksporta sezonas scenāriju un eksport kvotas izpildi - Krievijas kviešu eksports aprīlī sasniedza pēdējo sešu gadu augstāko līmeni, jo pieauga sūtījumi uz Āfrikas, Tuvo Austrumu un Āzijas valstīm, Krievijas Graudu savienība pavēstīja Krievijas valsts ziņu aģentūrai Interfax. Krievijas eksportētāji aprīlī nosūtīja aptuveni 5,03 miljonus t kviešu, kas bija nedaudz mazāk nekā martā eksportētie 5,2 miljoni tonnu, bet tomēr vēsturiski liels rekorda apjoms aprīlī. Turcija bija lielākais Krievijas kviešu pircējs aprīlī, iepērkot aptuveni 1,27 miljonus tonnu, kas ir par 26% vairāk nekā pagājušā gada aprīlī. Kviešu sūtījumi uz Ēģipti pieauga līdz 666 000 tonnu, salīdzinot ar 445 000 tonnu gadu iepriekš, taču krasi samazinājušies no 1,33 miljoniem tonnu, kas eksportēti uz Ēģipti iepriekšējā mēnesī. Runājot par citiem graudiem, Krievijas eksportētāji aprīlī nosūtīja aptuveni 627 000 tonnu kukurūzas, kas ir par 38% vairāk nekā iepriekšējā gadā, un Turcija bija lielākā produkta saņēmēja ar aptuveni 377 000 tonnu. Savukārt miežu eksports aprīļa mēnesī pieauga līdz 387 000 tonnu jeb aptuveni 3,4 reizes vairāk nekā pagājušā gada aprīļa miežu eksports. Turcija iegādājās aptuveni 200 000 tonnu produktu, kas ir 8,5 reizes vairāk nekā 2022. gada aprīlī. Statistika norāda, ka Melnās jūras koridors ir ļoti interesants Turcija, kas šogad ievērojami patukšojusi Krievijas graudu klētis.

Tādējādi kopējais kviešu eksports no Krievijas kopš 2022.-2023. tirdzniecības gada sākuma jūlijā sasniedza aptuveni 44,2 miljonus tonnu, balstoties uz Krievijas Graudu savienības (KGS) datiem. KGS rādītājs ir nedaudz zemāks nekā ASV Lauksaimniecības departamenta aplēses par Krievijas kviešu eksportu 2022.–2023. gadam, proti, 45 miljoni tonnu. Vēršam uzmanību, ka KGS iepriekš prognozēja, ka Krievijas kviešu eksports 2022.-2023.gada sezonā varētu sasniegt 52 milj.t un, Krievijai saglabājot eksporta tempu 5 miljoni t mēnesī, Krievijas eksporta sezona varētu beigties jūnijā, kas sakrīt ar iepriekšējiem aprēķiniem.

Latvijā un Baltijas valstīs

Latvijas graudu reģioni aizvadītajā nedēļā saņēma pamatīgu stresa devu, jo pavasara salnas pārsteidza ar netipiski zemām temperatūrām naktīs. Aplūkojot laukus pēc salnām ir novērojami salnu radītie bojājumi, tomēr runāt par izteikti lieliem reģionāliem bojājumiem nav pamata. Aicinām lauksaimniekus pie šādām zemām gaisa temperatūrām izvērtēt lauku smidzināšanas darbus ar augu aizsardzības līdzekļiem un šķidrajiem minerālmēsliem, jo AAL efektivitāte ievērojami samazinās, bet šķidro minerālmēslu darbi ievērojami palielina augu stresu un rezultāts var iznākt bēdīgs. Baltijas ostās pircēji uz FOB nosacījumiem (kvieši iekrauti kuģi) piedāvā sekojošas cenas prēmijas pie Parīzes biržas septembra tirdzniecības sesijas līgumu cenām – lopbarības kvieši (-23,00 EUR/t), 12.5% proteīna kviesi (+ 3.00 EUR/t), 14% proteīna kvieši (+15.25 EUR.t). Vēršam uzmanību, ka aktuālās kviešu iepirkuma cenas ostās ir mazākas par ~7…8 EUR/t.


Nav komentāru

Komentēt







Jaunākie ieraksti

  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2024.gada 23.februārī
    23. feb. 2024
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2024.gada 16.februārī
    16. feb. 2024
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2024.gada 30.janvārī
    30. jan. 2024
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2024.gada 16.janvāri
    16. jan. 2024
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2023.gada 18.decembrī
    18. dec. 2023
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2023.gada 11.decembrī
    11. dec. 2023
  • GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2023.gada 4.decembrī
    4. dec. 2023



AgroPlatforma ir oficiālais Bayer Crop Science produktu tirdzniecības pārstāvis Latvijā.


Piedāvājam pilnu produktu spektru Bayer augu aizsardzības līdzekļiem un
trīs ziemas rapšu hibrīdu sēklu šķirnes no Dekalb selekcijas programmas.



UZ E-VEIKALU      Peces var pasūtit e-veikalā vai zvanot: 29991188, rakstot e-astu: [email protected]





________________

SIA "FITO-AL" valdes priekšsēdētājs Artūrs Arnītis dalās ar savu pieredzi, lietojot AgroPlatforma pakalpojumus.




EUR/USD valūtas dienas indekss


EURUSD chart by TradingView



Jēlnaftas nedēļas cena USD/brl

CLK2020 chart by TradingView

      


                     Biržas cenas                 

BIS - biržas īsziņu serviss. Uzstādi savus paziņojumus par cenu izmaiņām graudu un rapšu biržā.


Reģistrējies eAgronom un saņem 25% atlaidi ērtam un noderīgam lauku darbu plānošanas un vadības risinājumam.

AgroPlatforma  ir pirmais digitālais risinājums lauksaimniecības nozares uzņēmumiem, kas nodrošina godīgu, inovatīvu un efektīvu pieeju graudu tirdzniecībai.