GRAUDU TIRGUS PĀRSKATS 2023.gada 20.jūnijā
Jaunā eksporta sezona un tās pirmās tendences
Sakarā ar jaunās eksporta sezonas sākumu un spriedzi kviešu tirgū ir novērojami pozitīvi signāli, lai kviešu tirgus cenas palielinātos. Šādas indikācijas un cenu tendences mēs novērojam Parīzes biržas decembra kviešu līgumu cenu grafikos. Kviešu cenas Decembra līgumiem no 1.jūnija ir palielinājušās no 227.00 EUR/t līdz 248.00 EUR/t jeb par 8,5%.
Cenu pieaugumu veicina pieprasījuma palielinājums pēc pārtikas kvalitātes graudiem no importa tirgiem. Iepriekšējā tirgus apskatā jau minējām, ka tirgus saredz pārtikas graudu deficīta draudus. Šobrīd lielāko aktivitāti izrāda Francijas vēsturiskā kviešu importa partnervalsts Alžīrija, kura veic iepirkumus kviešiem ar piegādēm šā gada augustā un Saūda Arābija, kas 19.jūnija izsludināja iepirkumu par 355 000 t pārtikas kvalitātes kviešu ar piegādēm augustā un septembrī. Saūda Arābijas definētā iepirkuma cena sastāda 302,90 USD/t ar piegādi līdz Saūda Arābijas iepirkuma punktiem. Vēršam uzmanību, ka iepriekšējos Saūda Arābijas iepirkumos importa tirgus ir izcēlies ar augstāku definēto cenu, lai garantētu kvalitāti un piegādes termiņu izpildi.
Aizvadītajā nedēļā un arī vakar Krievijas eksportētāji saglabāja augstu aktivitāti, piedāvājot importa tirgiem 12,5% proteīna kviešus uz FOB nosacījumiem par 230 līdz 245 USD/t Novorosijskas ostā. Šī Krievijas tirgus dalībnieku uzvedība šobrīd strādā pret cenas atbalstošiem mehānismiem un jācer, ka tuvākajā laikā Krievija savu politiku mainīs un pielīdzināsies starptautiskajam tirgum.

Kviešu tirgus cenām atbalstu sniedza arī pēdējās dienās augstās kukurūzas cenas, kuru pieaugumu ir veicinājis sausais un karstais laiks ASV galvenajos kukurūzas audzēšanas apgabalos. ASV lauksaimnieki cer, ka piepildīsies prognozētie nokrišņi un uzlabosies kukurūzas sējumu situācija. Līdzīga situācija ir novērojama Eiropā, kurā nelabvēlīgie laika apstākļi pozitīvi ietekmē graudaugu un eļļas augu tirgus cenas. Eiropas komisija sauso un karsto laika apstākļu dēļ ir samazinājusi vidējās ražas rādītājus par 2% no 6,01t/ha uz 5,92t/ha. Līdzīga tendence novērojama arī miežu tirgu, kur ražas ir samazinātas par 2,7% un rapšu tirgu, kurā ražas prognozes ir samazinātas par 1,5%.
Kviešu tirgus cenas arī ietekmē Eiropas ražošanas izmaksas, kas ir ievērojami lielākas, salīdzinot ar Melnās jūras dalībniekiem. Importa tirgi, neraugoties uz kviešu audzēšanai labvēlīgākiem laika apstākļiem Ukrainā, izvēlas neiesaistīties darījumos ar Ukrainu, jo Melnās jūras koridora kuģu pārbaudes procedūras ir garas, neproduktīvas un apzināti kavētas. Ienākošo kuģu pārbaudes Ukrainā nav notikušas kopš 17.jūnija un kopējais Ukrainas eksports nedēļas laika ir samazinājies uz pusi – nedēļu iepriekš Ukraina eksportēja 183 000 t kviešu, bet aizvadītajā nedēļā apjoms nokritās līdz 92 000 t ar gala mērķi Ēģipte un Turcija. Turklāt aizvadītajā nedēļā Kremļa galva publiski paziņoja, ka Melnās jūras koridora iniciatīvā Krievijai nekad nav bijusi prioritāte un izdevīga, iesējot sēklu, ka Melnās jūras koridora vienošanās varētu arī tikt nepagarināta pēc pēdējā līguma pagarināšanas termiņa (17.jūlijs) no Krievijas puses.
Ukraina ir turpinājusi paplašināt savu eksporta jaudu, izmantojot sauszemes maršrutus, un izveidojusi fondu, lai palīdzētu kompensēt kuģu īpašniekiem un tirdzniecības uzņēmumiem zaudējumus, kas radušies, nosūtot preces ārpus koridora darbības zonām. Tajā pašā laikā Reni osta (Donavā) pagājušajā nedēļā iepeldēja līdz šim lielākais kuģis ar 24 000 m3, iezīmējot jaunu eksporta iespēju ar lielākām kravas pārvadāšanas jaudām.
Tuvākajā laikā kviešu tirgus ražas un vienlaicīgi cenas ietekmēs laika apstākļi, kas šodien ir sevišķi neprognozējami. Eiropā un Baltijas valstīs pēc ilglaicīgā karstuma un sausuma lauksaimnieki nepacietīgi gaida nokrišņus, kas pēc dabas likumiem nāk ar spēcīgām lietus gāzēm, krusu un stipru vēju, izraisot draudus par sējumu iznīcināšanu vai ražas samazināšanu. Laika apstākļi ar katru gadu paliek aizvien ekstrēmāki, nesabalansējot nokrišņus ar saulainām dienām un lauksaimniecība vēl vairāk kļūst par laimes spēli dabas likumu laimētavā.
Neraugoties uz acīmredzamajām klimata pārmaiņām, ASV lauksaimniecības departamenta jūnija publicētajā tirgus apskatā ir saredzamas salīdzinoši optimistiskas ziņas par kopējam pasaules ražām. Departaments prognozē, ka šajā gadā būšot rekordliela kopējā kviešu raža, kas palielināsies līdz pat 800,2M t – tas ir par 10,4M t vairāk kā iepriekšējā gadā. Lielākās ražas pieauguma prognozes tiek liktas uz Eiropu, kur kopējā raža varētu palielināties par ~5M t uz Francijas, Ungārijas, Rumānijas, Bulgārijas un arī Itālijas ražas fona. Pēc ASV lauksaimniecības departamenta domām Krievija un dienviddaļas Ukraina ir saņēmusi pietiekamu nokrišņu normu un šajos apgabalos ir gaidāmi labāki ražas rādītāji. Krievijas ražas potenciāls ir palielināts līdz 85M t. Savukārt Ukrainas ražas potenciāls ir palielināts līdz pat 17,5M t.
Redzot ASV lauksaimniecības departamenta ziņojumu ir saredzami salīdzinoši daudz cenu noteicoši signāli, kas varētu negatīvi ietekmēt kviešu tirgus cenas, tomēr vēršam uzmanību, ka kopš 13.jūnija, kad tika publicēts šis ziņojums ASV ir mainījusi savu nostāju un arī aprēķinus un šis ziņojums tiek pozicionēts kā starpziņojums uz konkrēto ražas veidošanās brīdi. Vēršam arī uzmanību, ka departaments savu pozitīvo noskaņojumi ir saglabājis kopš aizvadīta rudens, neraugoties, ka tirgū ir notikušas ievērojamas pārmaiņas, ko prognozēt nebija iespējams, piemēram, EL Ninjo ciklona ietekme, kas pēc šā brīža prognozēm ieskicē ilglaicīgi sausus laika apstākļus gan Austrālijā, gan arī Argentīnā, lai gan sinoptiķi iepriekš prognozēja ilglaicīgu sausumu tikai vienā no apgabaliem.
Rapšu tirgus pārbaude
Rapšu tirgus cenas aizvadītajā nedēļā pārbaudīja tirgus psiholoģisko noturību. Cenas kopš jūnija sākuma palielinājās no zemākā biržas novembra līgumu punkta 386.75 EUR/t līdz 478.50 EUR/t un cenu pieaugums apstājās. Tirgus analītiķi uzskata, ka pircējiem šobrīd šī esot psiholoģiskā barjera, pie kuras pieprasījums nav gatavs tālāk iet vairāksolīšanā.
Baltijas valstu novērojumi
Baltijas valstīs sausie un karstie laika apstākļi uz laiku ir beigušies ar nedēļu garu lietus prognozi. Vakar Latvijā novērotie nokrišņi ir bija netipiski spēcīgi, atnesot lietus gāzes, plūdus un krusas draudus. Sausuma ietekmē ir novērojami stipri ražas zaudējumi visos kultūraugos – lielākie zaudējumi šobrīd ir zaļbarības audzētājiem, kur zaļās masas samazinājums ir no 50% līdz 70%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.
Baltijas valstu ostās par lopbarības kviešiem pircēji piedāvā -19 EUR/t ( -1 EUR, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu), par 12,5% proteīna kviešiem +5,5 EUR/t (-1,5 EUR, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu) un par 14% proteīna kviešiem tiek piedāvāts +17,5 EUR/t (-1,5 EUR, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu) uz FOB nosacījumiem. Vēršam uzmanību, ka FOB cenas no cenām osta atšķiras līdz 8 EUR/t.